KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ŞURA 10. AYET. AYRILIĞA DÜŞTÜĞÜMÜZ KONUDA HÜKÜM VERMEK, ALLAH A AİTTİR

Kur’an da Allah, kullarını o kadar açık ve net sözleriyle uyarıyor ki, zerre kadar aklını kullanan, günümüzde yaşanan yanlışların, Kur’an ile farkına varacaktır.  Bizler ne yazık ki Kur’an ile gereken bağı kuramadık. Çünkü bizlere Kur’an ı anlamadan okuttular ve hala okutmaya devam ediyorlar. Çünkü sizler Kur’an ı anlayamazsınız düşüncesini, topluma kabul ettirdiler de ondan. Bu düşünceyi topluma dikte ettiren din tacirleri, menfaat şebekeleri, kendi yalanları, iftiraları anlaşılmasın diye Kur’an ı anladığımız dilden okutmadılar. Eğer okumuş olsaydık, bugün yaşanan İslam ın büyük çoğunluğunun, ALLAH IN İNDİRDİĞİ KUR’AN İSLAM I İLE HİÇ BİR İLGİSİNİN OLMADIĞINI, RAHATLIKLA GÖREBİLECEKTİK.

Allah Zuhruf suresi 44. ayetinde, çok net bir hüküm veriyor ve diyor ki, SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM, yani bir başka deyişle Kur’an dan hesaba çekeceğim. Bu ayete iman ettiğini söyleyen bir Müslüman, asla Kur’an ın hükmetmediği bir konuyu, Allah ın ve dinin emri kabul etmemesi gerekirken, bizler neler söylüyoruz hatırlayalım. “YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ.” Evet, aynen bunu söylüyoruz, çünkü Kur’an ile hiçbir bağ kuramadıkta ondan, ayetlerin farkında bile değiliz. Şöyle diyenleri duyuyor gibiyim. Ayeti bilmeyene, apaçık tebliğ ediyoruz ama yinede kabul etmiyor diyebilirsiniz. İşte böyle insanların Allah, araştırmadıkları ve inatla gerçekleri gördükleri halde batılın etkisinde kalarak batıla saptıkları için, gözlerine perde, gönüllerini mühürlemişte onun için Kur’an gerçeklerini göremiyorlar diyebiliriz. Şimdide sizlere, Allah ın dikkatimizi çekmeye çalıştığı, Şura 10. ayeti hatırlatmak istiyorum.

Şura 10: AYRILIĞA DÜŞTÜĞÜNÜZ HERHANGİ BİR KONUDA, HÜKÜM VERMEK ALLAH'A AİTTİR. İşte bu Allah, benim Rabbimdir. O'na dayandım ve O'na yöneldim. ( Bayraktar Bayraklı meali)

Bakın Allah çok açık bir hüküm veriyor ve diyor ki, aranızda din ve iman adına ayrılığa düştüğünüz, aranızda tartışarak uzlaşamadığınız bir konu olursa, ONUN HÜKMÜNÜ KARARINI MUTLAKA KUR’AN DAN ARAYIN, YANİ BU KONUDAKİ HÜKMÜ ALLAH KUR’AN DA VERMİŞTİR ONU KABUL EDİN DİYOR. Ama bizlere öyle yanlış bilgiler öğretildi ki, Kur’an özet bilgidir, her konu Kur’an da yoktur mantıksızlığına inandırıldık. Böyle olunca da dinde bölündük parçalandık, birbirimize düşman olduk. ÇÜNKÜ ARAMIZDA DİN ADINA TARTIŞTIĞIMIZ KONULARDA HAKEM OLARAK, KUR’AN I KABUL ETMEDİK. Herkes kendi kitabını, FIKIH inancını hakem kabul etti, böylece Allah ın yolundan saptık ama bunun hala farkında bile değiliz. Konuyu daha iyi anlayabilmemiz için, bu ayetin devamında geçen iki ayete de bakalım.

Şura 13: Allah Nûh'a, sana, İbrâhim'e, Mûsâ'ya ve İsâ'ya, “DİNE DOSDOĞRU UYUNUZ, DİNDE AYRILIĞA DÜŞMEYİNİZ” DİYE VASİYET ETTİĞİMİZ DİNİ SİZE YASALLAŞTIRDI. SENİN KENDİLERİNİ ÇAĞIRDIĞIN BU ESAS, MÜŞRİKLERE AĞIR GELDİ. Allah dileyenleri kendine seçer, kendisine yönelenleri de doğru yola iletir. (Bayraktar Bayraklı)

Şura 15: BUNDAN DOLAYI SEN ALLAH'A DAVET ET! Emrolunduğun gibi dosdoğru ol! Onların arzularına uyma ve şöyle de: “ALLAH'IN İNDİRDİĞİ KİTABA İNANDIM. Aranızda adeletli davranmakla emrolundum. Allah bizim de sizin de Rabbinizdir. Bizim yaptıklarımız bize, sizin yaptıklarınız da sizedir. Aramızda tartışmaya gerek yoktur. Allah hepimizi bir araya getirecektir. Dönüş yalnız O'nadır.” (Bayraktar Bayraklı)

Bu iki ayette Şura suresi 10. ayeti, çok daha açık bir şekilde izah ediyor, tabi batıl ve hurafenin etkisinde değilse bir Müslüman. Allah tüm elçilerine, dinde dosdoğru olun ve ayrılığa düşmeyin diye uyardığını ve bizlere de aynı hükümle Kur’an ı indirdiğini söylüyor. Peki, bizler Allah ın indirdiği ile yetindik mi? Dinde bölünmedik mi, yoksa dinde bölünmekte bereket ve zenginlik mi var dedik? Dinde yalnız Allah ın kitabının yolundan mı gittik, yoksa Kur’an da her bilgi yoktur, açıklanmamıştır diyerek, kendimize Kur’an ın yanında, başka kitaplar kurallar ve FIKIH inancımı edindik? İşte bu sorunun cevabını her Müslüman, kendisine vermelidir. Vermeyen mahşer günü, pişman olanların safında olacaktır. 

Allah ın elçisi, Ehli kitabı Kur’an a davet ettiğinde, Allah ın indirdiğinden sapan müşriklere bu çağrı ağır geldi diyor Rabbimiz. Peki neden? Çünkü Kitap ehli Allah ın indirdiğinden sapmış, atalarının batıl hurafe inançları ile harmanlanmış bir din yaratmışlardı kendilerine. Üzgünüm ama bu yanlışı, günümüzde Müslüman ım diyen genel çoğunlukta yapıyor. Onları yalnız Kur’an a davet ettiğimizde, siz sünnet inkârcısınız diyerek ithamda bulunuyorlar.

Şura suresi 15. ayette bu konuya açıklık getirerek, Allah ın elçisinin kitap ehlini ve tüm insanları, ALLAHA YANİ, ONUN İNDİRDİĞİ KİTAP KUR’AN A DAVET ET DİYOR. Çok açık ve net bir şekilde Allah elçinin, bakın ne söylemesini istiyor toplumu İslam a davet ederken. “ALLAH'IN İNDİRDİĞİ KİTABA İNANDIM” Bunun anlamı, ben batıl ve hurafeden uzak yalnız Kur’an a inandım, sizleri de batıl inançlarınızdan uzaklaşmanızı ve yalnız Kur’an a inanmaya davet ediyorum. Ayrıca sizlere yalnız Kur’an ile hükmetme görevi aldım diye de açıklık getiriyor.

Bizler ne yazık ki, Kur’an ın bunca açık gerçekleri ile buluşamadığımız için, batılın etkisinde kalıyoruz. Kur’an ın bahsetmediği dine yapılan ilaveleri Kur’an da göremediğimizde, bunlar Kur’an da yok, bu durumda Allah ın emri olamaz dememiz gerekirken batıl savunucuları, bu rivayetler Kur’an da yok, demek ki Kur’an da her bilgi detay yokmuş diyerek, ALLAHA İNANIP GÜVENECEĞİMİZ YERDE, RİVAYET VE SANI BİLGİLERE İNANMAYI SEÇİYORUZ. Rivayetlere çok güvenip inanan kardeşlerimize, yine Peygamberimizden bir rivayeti onlara hatırlatmak istiyorum, belki faydası olur diye. 

Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. HAKKINDA SUSTUĞU İSE SERBESTTİR. Allah’ın serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki ALLAH HİÇBİR ŞEYİ UNUTUCU DEĞİLDİR. “Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6 İbni Mace K. Etime 60/ El-Müracaat sayfa 20” 

Değerli din kardeşlerim, lütfen Kur’an ın apaçık gerçeklerini göz ardı ederek, İslam ı yaşamayalım. İnanın bu ömür o kadar kısa ki, hesabını vereceğimiz o çetin gün geldiğinde, pişman olmak istemiyorsak, gelin YALNIZ KUR’AN IN İPİNE SARILALIM VE HER SÖYLENENİN, KUR’AN DAN ONAYINI ALALIM.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.