KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
YAPTIĞIMIZ ÇOK BÜYÜK YANLIŞIMIZA GÜZEL BİR ÖRNEK.....

Bizler, her ne dense herhangi bir konuda, şahsi çıkarlarımız olduğunda en ince detayına iner, söylenenleri çok itinayla araştırır, hatta kim söylemiş, delili ve kanıtı var mıymış şeklinde sorular sorarak, bizlere nakledilen sözleri doğrulamaya çaba harcar, sağlam bir kanıt yoksa dikkate almayız SÖYLENTİ, DEDİKODU der geçeriz. Bu tavrımız, gerçektende çok doğrudur. Çünkü emin olmadığımız bir bilgi ya da sözü hiç araştırmadan kabul edersek, mutlaka yanlışlar yapar, belki de zararlı çıkar, maddi kayıplarımız da olur. 

Sizlere sormak isterim,  yaşantımızın her safhasında bu yolu yöntemi kullanıyor muyuz? Örneğin İnancımızı yaşarken. Peygamberimizin adı kullanılarak, her rivayet edilen sözlere/hadislere mi inanıyoruz, yoksa Allah ın bizleri sorumlu tuttuğuna hükmettiği, en emin, garanti olan Allah ın sözleri Kur’an a mı inanıyoruz? Hatırlatmak isterim, Rivayet söylenti anlamındadır ki, bu sözlerin doğru olabileceği gibi, yanlış olma riski de çok yüksektir. Allah bu konuda bizleri uyarıyor ve emin olmadığınız sözlerin ardına düşmeyin, bunun hesabını sorarım demiyor muydu? Bizlere din adına nakledilen rivayet, Kur’an dan onay almıyorsa, asla doğru olamaz. Bu gerçeğin lütfen artık farkında olalım. Çünkü Allah, sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum hükmünü vermiştir. Geçen gün bir yazımın altına düşüncesini yazan değerli bir kardeşimiz, bu yanlışlarımıza dikkat çekmek adına, bakın neler yazmış.

“KUR'AN DIŞINDAN KURAL KOYANLAR, RİVAYETLERLE HÜKÜM VERENLER, BU YETKİLEERİ KİMDEN, NEREDEN ALIYORLAR, BUNU SORMADAN NEDEN İNANIYORUZ? SORUN BU.”

Ne kadar güzel bir tespit. Yaşantımızda çok dikkatli ve hassas oluyor ve bizlere nakledilen bir sözü, iyice araştırdığımız halde, imanımızı yaşarken aynı titizliği göstermiyorsak, yaşadığımız dinin, asla Allah ın istediği bir din olduğundan emin olamayız. Allah ben hükmüme, hiç kimseyi ortak etmem, hüküm verenlerin en hayırlısı Allah dır diye Kur’an da uyarıyor ve Elçisinin de görev ve yetkisini bizlere anlatırken, Rad 40. ayetinde, “SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR.” Kehf 56. ayetinde, “BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ” dediği halde, hala Allah ın yanında hüküm verenler arıyor da, bu yanlışı fark etmiyorsak, bizlerin Kur’an ile bağı kesilmiş demektir.

Bizler Kur’an a iman ettiğimizi söylüyorsak ve Allah Nisa 87. ayetinde, “SÖZ BAKIMINDAN, ALLAH'TAN DAHA DOĞRU KİM VARDIR!” Maide 50. Ayetinde de, “ALLAH'TAN DAHA İYİ KANUN KOYUCU OLABİLİR Mİ?” diye bizleri uyardığı halde, hala bizlere Kur’an ın asla bahsetmediği konuları da, Elçisinin dine koyduğu hükümlerdir diye, RİVAYETLERİ dine ilave etmeye çalışanlara inanıyorsak, hataların en büyüğünü yapıyoruz ve Peygamberimizi Allah ın hüküm ortağı yapıyoruz demektir. Unutmayalım Allah, benim sözümden/hadisimden daha doğru söz yoktur diyor. Peygamberimizin de ÜMMİ olduğu gerçeğini lütfen unutmayalım. Ümmi, kitap ehline tabi olmayan anlamındadır. Peygamberimizin daha önce dini konularda hiçbir bilgisinin olmadığını Allah açıkça bildiriyorsa, lütfen hala Allah ın Elçisinin, dine ilaveler yaptığı aldatmacasına artık inanmayalım. 

Normal hayatımızda rivayetlere, yani kesin emin olmadığımız söylentilere nasıl hemen inanmıyor, önce araştırıp, emin bir kaynağın onayını almaya çalışıyorsak, DİNİMİZ VE İMANIMIZ HAKKINDA RİVAYET EDİLEN HER SÖZÜ ARAŞTIRMALI VE ONAYINI MUTLAKA KUR’AN DAN ALMALIYIZ. Çünkü Allah ın Elçisi, ümmetine yalnız Kur’an ile hükme görevi almıştı. Onun adını kullanarak, bizleri aldatmaya çalışanları lütfen dikkate almayalım.  Bakın Allah, kesin kanıtın, delilin kime ait olduğunu söylüyor.

Kasas 75: Her ümmetten bir tanık çıkarır ve “KESİN DELİLİNİZİ ORTAYA KOYUNUZ” deriz. O zaman, GERÇEĞİN ALLAH’A AİT OLDUĞUNU, uydurduklarının kendilerini bırakıp kaçtığını anlarlar. (Bayraktar Bayraklı meali)

Din adına gerçeğin, kesin delilin yalnız Allah a ait olduğunu söylediği halde, hala bu hükmün dışına çıkıyorsak, bizler Allah ın yolundan sapmışız demektir. Kur’an da Ahkaf 9. ayetinde, Allah ın Elçisinin nereye uyduğunu bakın nasıl bildiriyor. “BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM.” Dediği halde, Araf 185. ayetinde bizlerin yaptığı yanlışa nasıl örnek veriyor. “O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?” Bu kadar açık bir uyarıyı aldığımız ve iman ettiğimizi söylediğimiz halde, hala Kur’an dışından, hiç sorgulamadan, bunlarda dinin emridir peygamberimizin dine koyduğu hükümlerdir, ya da bunlarda fıkıh inancının âlim kişilerin dinde emirleridir diyorsa, BU İNSANLAR BİZLERİ, ALLAH İLE ALDATIYOR DEMEKTİR.

Bir Müslüman olarak bizlere düşen, Kur’an ın emretmediği hükümleri de dinin emri gibi göstermeye çalışanlara, şu soruyu sormalıyız. ALLAH IN VERMEDİĞİ BİR HÜKMÜ, BİZLERE DİNİN EMRİ DİYE ANLATIYORSUNUZ. BU YETKİYİ SİZ KİMDEN ALDINIZ? HANGİ YETKİYLE BU RİVAYETLERİ DİN DİYE ANLATIYORSUNUZ, DELİLİNİZ, KANITINIZ VAR MI? Bu soruları sorduğumuzda, eğer bizlere delil ve kanıt olarak Kur’an değil de, Rivayetleri emin olamayacağımız sözleri gösteriyorlarsa, onlardan lütfen uzak durun.  ÇÜNKÜ ALLAH, KUR’AN DIŞINDAN DİNDE DELİL, KANIT KABUL ETMİYOR VE BEN HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DİYOR. AYRICA ÇOK DAHA AÇIK BİR HÜKÜM VERİYOR VE ZUHRUF 44. AYETİNDE, BİZLERİ KUR’AN DAN HESABA ÇEKECEĞİNİ BİLDİRİYOR.

Lütfen şunu unutmayalım, Allah ın Elçisine verdiği yetki ve sorumluluklar içinde, dine Allah ın yanında hükümler koymak yoktur. Tam tersine yalnız, Allah ın vahyini tebliğ edip, yalnız Kur’an ile hükmetmesi gerektiği de apaçık Kur’an da bildirilmiştir. Birileri hala rivayetlerin ve fıkıh inancının, dine yaptığı ilaveleri Kur’an da göremediğinde,  bakın demek ki her şey Kur’an da yazmıyormuş, Kur’an a göre bu durumda ne namaz kılabiliriz, ne zekât verebiliriz diyorlarsa, BUNLAR ALLAH A İFTİRA EDİYORLAR DEMEKTİR. ALLAH AÇIKLAMADIĞ, İZAH ETMEDİĞİ HİÇ BİR ŞEYDEN HESAP SORMAZ. ONUN İÇİN DİNE YAPILAN BEŞERİ İLAVELERİ KUR’AN DA GÖREMEDİĞİMİZDE, ADETA KUR’AN I EKSİK GİBİ GÖRMEYELİM, ŞEYTANIN VE ŞEYTANLAŞMIŞ İNSANLARIN OYUNCAĞI OLURUZ. LÜTFEN ALLAH IN ADALETİNE VE İNDİRDİĞİ NURU KUR’AN A SAYGISIZLIK YAPMAYALIM, İNANIN HESAP GÜNÜ PİŞMAN OLANLARIN SAFINDA BULURUZ KENDİMİZİ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.