KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN DA GEÇEN ÜMMET SÖZÜNDEN NE ANLAMALIYIZ.
Ümmet kelimesi, çok yanlış anlamlarda kullanılarak, toplumlar adeta kendi ırklarından, milliyetlerinden, uzaklaştırmaya çalışılmaktadır. Ümmet kelimesi Kur’an da çok geçer. Bu kelime Allah ın gönderdiği peygambere ve kitabına uyan, onun ardı sıra giden kişiler anlamında kullanılmıştır. Kur’an da bu kelime bakın, ne şekilde kullanılmış.
 
Nisa 41: HER ÜMMETTEN BİR ŞAHİT GETİRDİĞİMİZ ve seni de onlara şahit olarak tutacağımız zaman, halleri nice olacaktır. ( Bayraktar Bayraklı meali)
 
Müminun 43: HİÇBİR ÜMMET, ECELİNİ NE ÖNE ALABİLİR, NE DE ERTELEYEBİLİR. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Asiye 28: O GÜN HER ÜMMETİ DİZ ÇÖKMÜŞ GÖRÜRSÜN. Her ümmet kendi kitabına çağrılır. (Onlara şöyle denilir:) “Bugün (yalnızca) yaptıklarınızın karşılığı verilecektir.” (Diyanet meali)
 
Bu ayetlerden de anlıyoruz ki, ümmet kelimesi hem tekil hem de çoğul olarak, Allah ın elçisine ve kitabına uyan kişi ya da toplumlar için kullanılmış. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise, öncelikle bizleri kişisel olarak ilgilendirdiği ve bizi bağlayan konunun inancımız olduğudur. Kur’an ın diğer ayetlerinden de öğrendiğimiz gibi iman Allah ile kulu arasındadır, yani kişiseldir. Onun içinde ümmet olmak, yani Allah ın resulüne tabi olmak kişinin inanç, iman seçimidir. Çünkü dinde zorlama yoktur. 
 
Peki, günümüzde ümmet kelimesi nasıl anlatılıyor ve toplum nasıl yanlış yönlendirilmeye çalışıyor ona bakalım. Millet, ırk, ulus kavramlarını asla kabul etmeyen ve dünya üzerinde yaratılmış farklı toplumların gerçeğini görmezden gelmeye çalışanlar, bakın neler söylüyor ve inanıyorlar.
 
“TAKILAN ROZETLERDEN, ARMALARDAN, AMBLEMLERDEN, ULUSALLIĞIN SEMBOLLERİ OLAN ‘BAYRAK, MARŞ’ VE İKONLARA DEĞİN FARKLI GÖSTERGELER, ADI ÜSTÜNDE FARKLILIKLARI PERÇİNLEMEKTE, DUVARLAR ÖRMEKTE, AYRILIKLARI KÖRÜKLEMEKTEDİR.”
 
“DİN BAĞI’ TEK HAKİKAT OLARAK, DOĞAL BİR BAĞ OLARAK, HER TÜRLÜ İHTİLAFI YOK EDECEK, HERKESİ AYNI POTADA ERİTEBİLECEK YEGÂNE SAĞLAM BAĞDIR! BUNUN DIŞINDAKİ YAPAY AİDİYETLER, AYAK BAĞIDIR, PRANGADIR.”
 
Bu düşüncedeki insanlara baktığınızda, giyimleri, konuşmaları, hatta yazdığı dil Arap geleneğini, kültürünü yansıtmakta, farkında olmadan başka bir milletin, ulusun gelenek ve törelerine din diye uyduklarının farkında bile değiller. Çünkü bu düşüncedeki insanlar, İslam ı Kur’an dan değil, Arap kültürü ve geleneğini dinleştirenlerden öğrenmişlerdir. Yani farkında olmadan Arap milliyetçisi olmuşlardır. Din bağı çok önemlidir, ama Allah ın uyarılarına uyarsan önemlidir. Onun için Allah Müslümanlar kardeştir demiş ama uyarmış, “SAKIN DİNDE AYRILANLAR, BÖLÜNENLER GİBİ OLMAYIN.” Peki, bizler ne yapmışız? Dinde öyle bir bölünmüşüz ve parçalanmışız ki, ondan sonrasını sizler görüyor ve yaşıyorsunuz. Bugün dünyada neredeyse yalnız, Müslümanlar birbiriyle savaşıyor. Elbette Allah ın halis ve katıksız dini birleştirici, ama günümüzde yaratılan bölünmüş, parçalanmış beşeri din, asla birleştirici değil, tam tersine insanlar arasında, kin ve nefret saçıyor.
 
Peki, Kur’an bu konuda ne diyor. Sizler dünya üzerinde tek bir milletsiniz mi diyor, yoksa Allah farklı yarattığı kulları hakkında bir açıklama yapıyor mu, gelin şimdide ona bakalım.
 
Rum 22: Gökleri ve yeri yaratması, LİSANLARINIZIN VE RENKLERİNİZİN DEĞİŞİK OLMASI YİNE O'NUN VARLIĞININ DELİLLERİNDENDİR. Şüphesiz bunda bilenler için dersler vardır.(Bayraktar bayraklı meali)
 
Hucurat 13: Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve BİRBİRİNİZİ TANIYIP KAYNAŞASINIZ DİYE SİZİ MİLLETLERE VE KABİLELERE AYIRDIK. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız, Allah'a en çok saygı duyanınızdır. Allah her şeyi bilendir; her şeyden haberdar olandır.. (Bayraktar bayraklı meali)
 
İbrahim 4: BİZ HER PEYGAMBERİ, ANCAK KENDİ KAVMİNİN DİLİYLE GÖNDERDİK Kİ, ONLARA (ALLAH’IN EMİRLERİNİ) İYİCE AÇIKLASIN.Allah, dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. ( Diyanet meali)
 
Bakın Allah ayetlerinde ne diyor, Kur’an gerçeklerinden uzak İslam ı yaşayan, Arap milliyetçiliğini din zannedenler ne diyor. Allah sizleri farklı renklerde, toplumlar, milletler olarak yarattım, bu farklılık Allah ın gerçekleridir, bunlardan ders çıkartın diyor. Bu farklılık Allah ın yüceliğinin apaçık bir delilidir diyor ama dini batıl ve hurafe kaynaklardan yaşayanlar, ALLAH IN BU DELİLİNİ GÖRMEZDEN GELMEK, ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORLAR. 
 
Kur’an Müslümanların, iman edenlerin birbiriyle kardeş olduğunu söyler. Bu kardeşlik bir birine düşman olmamak ve birbirine yardım etmek anlamında söylenmiştir. Hac esnasında bu farklı milletlerin, ulusların bir araya gelip, iman konularında kardeşçe tek yumruk olup, Allah ın huzurunda durması güzel bir örnektir. Bugün bizler kardeşliği bırakın, aynı kitaba, peygambere inanan kişiler olarak birbirimize düşman olduk ve birbirimizi mezhep farklılığından öldürüyoruz. 
 
Toplumlar arasına fitne fesat sokanlar, Allah ın özellikle farklı toplumlar, milletler yaratıp yeryüzüne yaymasının amacını anlayamayanlar, insanların arasında şöyle bir fitne sokuyorlar ve diyorlar ki: SEN ÖNCE MÜSLÜMAN MISIN, YOKSA TÜRK MÜSÜN? Buna benzer sorular, insanlar arasında bozgunculuk, ayrımcılık yaratmak içindir. Hâlbuki ikisi de Allah ın ayetlerindendir. DİNİ EMREDEN ALLAH, BİZLERİ DE FARKLI MİLLİYETLERDE, IRKLARDA YARATMIŞTIR. Asla bir birinin alternatifi değildir. Hatta birbirinin tamamlayıcısıdır. Allah Maide suresi 48. ayetinde aslında bizlere çok önemli şeyler anlatıyor, tabi anlayana, anlamak isteyene.
 
“ALLAH DİLESEYDİ, SİZİ ELBETTE TEK BİR ÜMMET YAPARDI. AMA SİZE VERMİŞ OLDUKLARIYLA SİZİ İMTİHANA ÇEKSİN DİYE, ÖYLE YAPMAMIŞTIR” 
 
Bizler ne yazık ki, farklı yaratılışımızın amacını hiç anlayamadık. FARKLI İNANÇLARIMIZIN ÖZÜNÜ, AMACINI FARK EDEMEDİK. ÖNÜMÜZE ALLAH IN ÖLÇÜSÜNÜ HİÇ KOYMADIK. Beyazlar siyahlardan üstündür diyenler çıktı. Renk farklılığımızın amacını anlayamadık. Hala dünya üzerinde bu zalimlik, bu anlayış devam etmiyor mu? ALLAH BİZLERİ FARKLI YARADILIŞIMIZLA İMTİHAN EDİYOR VE DİYOR Kİ, ALLAH KATINDA EN ÜSTÜN OLANINIZ, ALLAH A EN ÇOK SAYGI DUYANDIR, ONUN EMİRLERİNİ YERİNE GETİRENDİR. 
 
Irk, kalıtımsal olarak, ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu anlamındadır. Millet, çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil tarih, duygu, ülkü gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğudur. Tüm bu gerçekler, farklılıklar Allah ın emriyle gerçekleşmiştir. Bu gerçekleri görmezden gelenler, ortadan kaldırmak isteyenler, Allah ın kanunlarına karşı çıkanlardır. 
 
Ulusların, milletlerin farklı olmasının, Allah ın ayetlerinden olduğu gerçeğini anlayamadığımız için, yaratılmış tüm farklı ulusları tek bir millet de, ulusta, Arap milliyetinde birleştirmeye çalışırsak, ALLAH IN AYETLERİNE KARŞI GELMİŞ OLACAĞIMIZI LÜTFEN UNUTMAYALIM. Allah bu farklıkları boşuna yapmamıştır. Bu ayetlerden, ders alacağımız çok önemli şeyler vardır. Lütfen Allah ın yarattığı bu farklılıkları gereği gibi anlayalım, ortadan kaldırmaya çalışanlara da fırsat vermeyelim. 
 
Dikkat ederseniz İbrahim suresi 4. ayetinde Allah, görev verdiği elçileri toplumun kendi arasından, kendileri gibi konuşabilen kişilerden seçtik diyerek, toplumların kendi milliyetlerine, kültürlerine ne derece önem verdiğini gösteriyor. Hatta toplumlara gönderdiği uyarıcı kitaplar içinde öyle demiyor muydu? Onlara kendi dillerinden kitap gönderdik ki anlayabilsinler ve üzerinde düşünebilsinler. Allah isteseydi tek millet yapar, herkesin aynı dili konuşmasını sağlardı, ama bunu yapmadı ve milletlere, ırklara böldü. 
 
Tüm bu gerçekleri görmezden gelip, Kur’an a ve Allah ın resulüme iman eden, onun ÜMMETİNİN, tek millet, tek bir ulus olması gerektiğini nasıl söyleriz. Bayraklarını, kültürlerini, dillerini yani Allah ın yarattığı kanunları bir kenara bırakıp, inkâr edip, acaba bugün kimin, hangi ülkenin bayrağında, kültüründe birleşmemizi istiyorlar, bunu düşebiliyor musunuz? Tüm bu gerçekleri inkâr edip, bir kenara koyan, ALLAHIN AYETLERİNİ İNKÂR ETMİŞ, KENARA KOYMUŞ DEMEKTİR, LÜTFEN UNUTMAYALIM.
 
Bizler ümmet kelimesini lütfen doğru anlayalım.  Allah ın elçisi Hz. Muhammed e iman eden, onun tebliğ ettiği Kur’an a inanan her Müslüman, peygamberimizin ümmetidir. Yani onun tebliğ ettiği Kur’an ın izleyicisidir, takipçisidir. Çünkü Allah ın elçisi ve Kur’an dünya üzerindeki tüm topluma tüm âleme gönderilmiştir, lütfen bu gerçeği unutmayalım. 
 
Allah ın elçisi peygamberimizde, yaşadığı dönemde, hiçbir toplumun, ulusun geleneklerini, kültürlerini inkâr etmemiş ve kendi kültürlerini yaşamalarına karışmamıştır. Çünkü onun görevi Allah ın indirdiği Kur’an ı tebliğ etmek ve doğru yola davet etmekti. 
 
EĞER BİZLER BU GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜP AYETLERİ, UYARILARI GÖRMEZDEN GELİRSEK, KENDİ MİLLİYETİMİZİ, IRKIMIZI, DİLİMİZİ BIRAKIP, BİR BAŞKA MİLLETİN GELENEKLERİNE, DİLİNE UYARDA BUNU DİNLEŞTİRİRSEK, İNDİRİLEN DEĞİL, UYDURULAN BİR DİNE TABİ OLMUŞ OLURUZ.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK