KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KİTAP EHLİYLE, EVLENME YASAĞI VAR MIDIR. MAİDE 5. BAKARA 221. AYETLER.

Bu makalemin konusu, bir Müslüman erkek ya da kadın, Hıristiyan ya da Yahudi ile evlenebilir mi konusu üzerine olacak. Kur’an her konuda olduğu gibi,  bu konudaki sorumuza da cevap veriyor. Yeter ki batılı ve hurafeyi din edinmeden, Kur’an ın ipine sarılarak, dikkatle ve anladığımız dilden düşünerek okuyabilelim.  Konumuzla ilgili ayete önce birlikte göz atalım.

Maide 5: Bu gün size temiz ve hoş şeyler helâl kılındı. Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helâl, sizin yiyecekleriniz de onlara helâldir. Mü’min kadınlardan iffetli olanlarla, DAHA ÖNCE KENDİLERİNE KİTAP VERİLENLERDEN OLAN İFFETLİ KADINLAR DA, MEHİRLERİNİ VERMENİZ KAYDIYLA; EVLENMEK, ZİNA ETMEMEK VE GİZLİ DOST TUTMAMAK ÜZERE SİZE HELÂLDİR. HER KİM DE İNANILMASI GEREKENLERİ İNKÂR EDERSE, bütün işlediği boşa gider. Ahirette de o, ziyana uğrayanlardandır. (Diyanet meali)

Bu ayet aslında, çok net sorumuza cevap veriyor. Demek ki Kitap ehlinden olan, Yani Yahudi ve Hıristiyanlar ile evlenme yasağı asla yok.  Ayetin ilk cümleleri, Kitap ehlinin yaptığı yiyecekler size helaldir derken, Allah zaten onlarla yakınlık kurmamızı istiyor olmalı ki, birbirinizle yemeli içmeli olmanızda hiçbir sakınca yok diyor. Tabi yenmesi haramların dışında olduğunu unutmayalım. AYET ÜZERİNDE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, ALLAH KATINDA ÖNEMLİ OLAN, SAYDIĞI VASIFLARI, ŞARTLARI TAŞIMASI, BİRLİKTE OLMANIZA, EVLENMENİZE YETERLİDİR DİYOR. Allah zina yapmayan, yani namuslu olma şartını adeta olmazsa olmaz ön şart olarak sayıyor. 

Ayetin devamında ise çok önemli bir uyarıda bulunuyor Yaradan ve bakın ne diyor. “HER KİM DE İNANILMASI GEREKENLERİ İNKÂR EDERSE, BÜTÜN İŞLEDİĞİ BOŞA ÇIKAR.” Lütfen bu sözler üzerinde birlikte düşünelim. Bildiğiniz gibi bu uyarılar hem bize, hem de tüm kitap ehline hitaben söyleniyor. Peki, inanılması gerekeni inkâr etmek ne demek? Bunu sakın yapmayın diyor Allah çünkü. ELBETTE ALLAH IN TEMEL KANUNLARI. Çünkü bu kanunlar, daha önce Allah ın gönderdiği kitaplarda geçen kanun ve hükümlerden farklı değil. Hepsi aynı. ALLAH A ŞİRK KOŞMAYACAKSINIZ, ADALETLİ OLACAKSINIZ, YARDIMSEVER OLACAKSINIZ, ZİNA YAPMAYACAKSINIZ, HAKSIZ YERE ADAM ÖLDÜRMEYECEKSİNİZ, bunları çoğaltabiliriz. ASLINDA BU AYETTEN ŞUNUDA ÇOK NET ANLIYORUZ. HER KULUM İMTİHANINI KENDİSİ, BİZZAT YAŞAMALIDIR. Hiç kimse eşi dahi olsa, birbirinin imtihanından sorumlu değildir. Bu konuda Allah NUH VE LUT Peygamberimizin eşlerini, bakın nasıl örnek veriyor Kur’an da.

“ALLAH, AYETLERİ GÖRMEZLİKTEN GELENLER İÇİN NUH’UN KARISI İLE LUT’UN KARISINI ÖRNEK VERİR. ONLAR, İYİ KULLARIMIZDAN İKİSİNİN NİKÂHI ALTINDA İDİLER. Kocalarına ihanet ettiler. Kocaları onlara, Allah’tan gelen hiç bir şeyi engelleyemeyecektir. Onlara “Ateşe girenlerle birlikte siz de girin” denecektir.” (TAHRİM 10) 

Allah görev verdiği elçilerinin eşlerinin, yoldan sapmış olmaları örneğini bizlere boşuna vermiyor. DÜŞÜNEN, AKLINI KULLANAN, BU ÖRNEKLERDEN ÇOK BÜYÜK DESLER ALACAKTIR. Bildiğiniz gibi Allah ın, daha önce Elçileri yoluyla gönderdiği dinin adı da İSLAMDI.  Yahudi ya da Hıristiyan ismi dinin adı değil, O resullere inanan toplumlara verilen isimlerdi. Kur’an da da bu isimle zaten geçmez. Hıristiyan diye çevrilen kelime Kur’an da, NASRANÎLER diye geçer. Nasıra Hz. İsa nın doğduğu kasabanın adıdır. Kur’an da Yahudiler diye çevrilen kelimede Kur’an da farklı kelimelerle “HÛDEN- YEHÛD—HADU” şeklinde geçer, bunun anlamı da farklı şekilde söyleyen varsa da, Hz. Musa nın şeriatına tabi olan topluma verilen isimdir.

Bu ayetten aslında çıkarmamız gereken en önemli ders, Allah Kitap ehlinden evlenebilirsiniz diyor ama şöyle bir şart getirmiyor dikkat ettiyseniz. EVLENEBİLİSİNİZ AMA KENDİ İNANCINIZI KABUL ETTİRMELİSİNİZ DEMİYOR. Peki, neden demiyor olabilir? Çünkü Allah katından indirilen dinlerin tamamı, aynı amaçla indirilmiş ve ana hüküm ve kurallar aynıdır. Daha da önemlisi, HER İMAN EDEN İMTİHANINI KENDİSİ YAŞAR, DİNDE ZORLAMA YOKTUR. Allah da zaten bizlerden bu hükümlere eksiksiz inanmamızı istiyor.  Ayetin sonunda ne diyordu, tekrar hatırlayalım. Her kim inanılması gereken yani Allah ın koyduğu kuralları inkâr ederse, bütün yaptıkları boşa gider diyor. ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM, ALLAH IN İNDİRDİĞİ İSLAM DİNİ, NE YAZIK Kİ BİZLERDE DÂHİL OLMAK ÜZERE, TÜM KİTAP EHLİ TARAFINDAN UYGULAMADA TAHRİFATA UĞRATILMIŞ, TOPLUMLARA KENDİLERİNİ DİNİ ANLATMAKTA GÖREVLİ ZANNEDEN RUHBANLAR TARAFINDAN, İSLAM ALLAH IN YOLUNDAN SAPTIRILMIŞTIR. Şimdide konumuzla ilgili, bir başka ayeti daha hatırlatmak istiyorum. 

Bakara 221: İMAN ETMEDİKÇE MÜŞRİK KADINLARLA EVLENMEYİNİZ. İman eden bir cariye, beğendiğiniz müşrik bir kadından kesinlikle daha iyidir. İMAN ETMEDİKÇE MÜŞRİK ERKEKLERİ DE KIZLARINIZLA EVLENDİRMEYİNİZ. İnanmış bir köle beğenseniz bile müşrik bir kişiden kesinlikle daha iyidir. Müşrikler cehenneme çağırır. Allah ise, izniyle cennete ve affa çağırır. Allah, düşünüp anlasınlar diye ayetlerini insanlara açıklar. (Bayraktar Bayraklı)

Bakın bu ayette de çok daha farklı bir uyarı yapılıyor. Ayrım yapılmadan herhangi bir kitap Ehlinden bahsedilmiyorİNANAN, KİTAP GÖNDERİLMİŞ TÜM İNSANLARA HİTAP EDİYOR. İlk uyarı erkeklere ve diyor ki Allah. İman etmedikçe MÜŞRİK kadınlarla evlenmeyin. Peki, kim bu müşrikler? Allah a iman etmeyenler mi?  Elbette hayır. Müşrik Kur’an da Allah a iman ettiği halde, imanının gereklerini yerine getirmeyen ve Allah ın yetkilerini yaratılmış bir beşere vererek, onu ilahlaştırmak Allah a şirk koşmaktır. Yoksa müşrik olan, iki tane Allah var demiyor.  Müşrik olmak için önce iman etmek gerekir. Onun için Allah, sakın müşriklerden olmayın sözünü, Allah a ve kitabına iman ettiğini söyleyenlere özellikle söylüyor. 

Allah bizleri uyarıyor ve böyle kadınlarla evlenmeyin diyor. Ayrıca evlatlarınızı/kızlarınızı da müşriklerle evlenmelerine izin vermeyin diye de, anne babanın evlenme izni, yetkisi olduğundan bahsediyor. Yani içimizde ben Müslüman ım diyen ama Allah ın tek elindeki yetki ve sorumlulukları, edindiği veli ve şeyhlerine de yüklüyor ve onları kurtarıcı bir güç kabul ediyorsa, bunlar Allah a şirk koşan Müşriktir, ALLAH BÖYLE KADINLARLA, ERKEKLERLE EVLENMEYİN DİYOR. Ne yazık ki bizlerin içinde çok var. HİÇ KİMSE MÜŞRİKLİĞİ KENDİSİNE YAKIŞTIRMIYOR, KABUL ETMİYOR. AMA GERÇEKLER OKADAR FARKLI Kİ. GÜNÜMÜZDE KENDİLERİNİ DİN KONUSUNDA OTORİTE GÖRENLER, YAHUDİ YA DA HRİSTİYANLA EVLENMEYİN, ONLAR HZ. İSA YA ALLAH IN OĞLU DİYORLAR DEDİKLERİNİ DUYARSINIZ. Çok doğru bu şirktir ve müşrikliktir. 

Peki, biz Müslümanların arasında, aynı yanlışların benzerlerini yapan yok mu?  Allah şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dediği halde, kendilerine öyle insanları veli, şeyh, efendi edinip, BUNLAR MAHŞER GÜNÜ BİZLERİN ŞEFAATÇİSİ OLACAKTIR DİYORSAK, BİZİM HIRİSTİYANLARDAN YAHUDİLERDEN HİÇBİR FARKIMIZ YOK DEMEKTİR. Ha Allah ın oğlu demişsin, ha Allah ın yetkilerini yaratılmış birisine vermişsin, ne farkı var? BUNLARI YAPANLARA ALLAH ŞİRK KOŞAN MÜŞRİKLER DİYOR. Allah bu dünyayı, Peygamberimizin yüzü suyu hürmetine yaratmıştır diye inanıyorsak bu sözler, kitap ehlinin yaptığı O büyük yanlıştan çok mu farklı? Verecek o kadar çok örnek var ki.

Tüm bu ayetlerden ve Allah ın uyarılarından, şunu çok açık anlıyoruz. İster Yahudi olsun İster Hıristiyan olsun ister Müslüman olsun,  evleneceğimiz kişinin ALLAH A ŞİRK KOŞMADAN, ONU TEK YARGILAYICI, YOL GÖSTERİCİ, HESAP SORUCU TEK BİR GÜÇ KABUL ETMESİ ALLAH KATINDA ÇOK ÖNEMLİ. Doğru, dürüst, adaletli, yardım sever ve toplumda çevresinde güven sağlamış olması, Allah katında aranan en önemli vasıflardır. İster kadın olsun ister erkek, eşlerini seçerken bu vasıflara sahip olan eşler seçmelidir. 

Konumuzun daha doğru anlaşılabilmesi için, Peygamberimizden örnek vermek istiyorum. Hz. Muhammed bildiğiniz gibi, ÜMMİYDİ. Yani kitap ehline tabi olmamıştı.  Ama gerçeklerin arayışında, çevresinde sevilen, adaletli, güvenilir, yardım sever bir insandı. Allah Elçi göndermek istediğin de KİTAP EHLİNİN ARASINDA DEĞİL, ÜMMİLERİN ARASINDAN SİZCE NEDEN SEÇMİŞ OLABİLİR? Bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

Kitap Ehli, Yahudi ya da Hıristiyan olunki cennete gidesiniz diyorlardı. Şimdide bizler ders almadığımız için, MÜSLÜMAN OLUN Kİ CENNETE GİDESİNİZ DİYORUZ. Hala aynı tas aynı hamam, sürüp gidiyor boş konuşmalar. Ne yazık ki bizlerde Allah katında, neyin daha makbul olduğunu anlayamadık. Anlayacağımızı da sanmıyorum. DİLERİM KUR’AN İLE YÜZLEŞEN, ALLAH IN GERÇEKLERİ İLE BULUŞAN, AZINLIK HALİS KULLARI ARASINDA OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.