KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAKARA 284. ALLAH İÇİMİZDEN GEÇİRDİKLERİMİZDEN DE SORUMLU TUTAR MI?
BAKARA SURESİ 284. AYET. ALLAH İÇİMİZDEN GEÇİRDİKLERİMİZDEN DE, BİZLERİ SORUMLU TUTAR MI?
 
Bir yazıma cevap veren arkadaşımız, yazımı tenkit edip, kendi düşüncesini anlatmak adına öyle şeyler yazmış ki, bunu sizlerle paylaşmamın çok önemli olduğunu düşündüm. Arkadaşımız Bakara 284. ayette geçen bir cümleyi yazmış, bu sözleri nasıl anlamalıyız, ayet ne anlatıyor diye bana sormuştu, ayetin tamamını önce yazalım, daha sonra konuşmaya devam edelim.
 
Bakara 284: Göklerdeki ve yerdeki her şey Allah'a aittir. İÇİNİZDEKİLERİ AÇIĞA VURSANIZ DA GİZLESENİZ DE ALLAH ONDAN DOLAYI SİZİ HESABA ÇEKECEKTİR VE SONRA O, İSTEDİĞİNİ AFFEDECEK, İSTEDİĞİNİ CEZALANDIRACAKTIR. Zira Allah her şeye gücü yetendir. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Bana soru soran arkadaşımız, Allah bu ayette, “İÇİNİZDEKİLERİ AÇIĞA VURSANIZ DA GİZLESENİZ DE, ALLAH ONDAN DOLAYI SİZİ HESABA ÇEKECEKTİR” cümlesinde, Allah bizim içimizden geçirdiğimiz kötü şeylerden dolayı da mı cezalandıracak, şeklinde soru sormuştu, bende elimden geldiğince, Kur’an'ın diğer ayetlerinden faydalanarak, örnekler verip bu ayette bundan bahsedilmediğini anlatmaya çalıştım. Konu açılmışken, Allah bu sözleriyle bizlere ne anlatmaya çalışıyor, isterseniz konuya girmeden önce, kısaca bahsedelim. Önce şunu söylemeliyim, Allah ayetinde içinizden geçirdiklerinizden, yani gizlediklerinizden dolayı sizi hesaba çeker sözü, içinizden geçirdiğiniz kötü şeylerden dolayı sizi cezalandırır anlamında değildir. Lütfen doğru anlayalım. ALLAH İÇİNİZDEN GEÇİRDİKLERİNİZDEN, SİZLERİ SORUMLU TUTAR DEMİYOR. Hesaba çekmek sorgulamaktır. Sorgunun sonunda ceza verilir, tabi suçlu bulunulursa, kötü düşünce fiiliyata geçmişse. BURADAKİ AMAÇ, ALLAH BİZLERİ DÜŞÜNÜRKEN BİLE KONTROL ALTINA ALIP UYARIYOR VE BİZLERİN DİKKATLİ OLMAMIZI İSTİYOR. YANİ BURADA, ANLAYACAĞIMIZ DİLDEN SÖYLEMEK GEREKİRSE, ADETA BİR OTO KONTROL VAR.  Allah istediğini affedecek, istediğini cezalandıracaktır. Yani önce sorgu, daha sonra suç varsa işlenmişse, bu düşüncenin sonunda herhangi bir kişiye zarar verilmişse ceza verilir, yoksa affedilecektir diyor. Bu ayetin devamında 286. ayetinde Allah çok açık bir hüküm veriyor ve bakın ne diyor. "Allah hiçbir canı gücünün yetmeyeceği şeyle sorumlu tutmaz." Bu ayeti doğru anlayabilmek için, bakara suresi 225. ayeti hatırlayalım.
 
"ALLAH, DÜŞÜNMEDEN YAPTIĞINIZ YEMİNLERDEN DOLAYI SİZİ SORUMLU TUTMAZ; AMA KALPLERİNİZİN EYLEMLERİNDEN SORUMLU TUTAR. ALLAH, ÇOK AFFEDİCİDİR; YUMUŞAK DAVRANANDIR." (Bakara 225)
 
Demek ki Allah Bakara suresi 184. ayetinde, içimizden geçirdiğimiz şeylerden değil, içimizden geçirdiğimiz şeyi eyleme geçirdiğimizde KAZANDIKLARIMIZDAN, YAPILANIN SONUCUNDAN sorumlu tutup cezalandıracağını bildiriyor. ÇÜNKÜ ALLAH NE YAPARSAN ONUN KARŞILIĞINI BULURSUN DER KUR'AN'DA. Lütfen Kur'an ayetlerine ters düşen hükümleri, anlamları  ayetlere söyletmeye çalışmayalım. Kalp çok önemlidir ve düşünmeye akla hareket emri veren makamdır. ONUN İÇİN ALLAH KALBİMİZDEKİ KÖTÜ DÜŞÜNCELERİ, DAHA HAREKETE GEÇMEDEN ÖNCE ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR. Allah bu sözleriyle, uyarılarıyla bizlerin dikkatini çekiyor ve diyor ki, “BEN SİZİN İÇİNİZDEN GEÇİRDİKLERİNİZİDE BİLİRİM, ONA GÖRE DAVRANIN.” Bu uyarıyı yapmaktan maksat kendinize gelin, sinirlerinize hâkim olun ve kafanızda kötü şeyler planlamayın, böyle düşünceler geldiğinde, hemen Allah'a sığının. Çünkü o planların daha sonra esiri olursunuz ŞEYTANIN, ŞEYTANLAŞMIŞ İNSANLARIN VESVESESİ VE ZORLAMASIYLA O DÜŞÜNCELERİ HAYATA GEÇİREBİLİRSİNİZ. İÇİNİZDE SAKLADIĞINIZ HERŞEYDEN, BENİM HABERİM VARDIR. İşte Allah bu sözlerle, bunu engellemeye çalışıyor. İÇİNİZDEN GEÇENİ BİLİRİM DİYEREK, KÖTÜ DÜŞÜNCEDEN ALLAH KULLARINI UZAKLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR.  Bakın Allah ayetinde ne diyor.
 
Araf 200: EĞER ŞEYTANDAN BİR KIŞKIRTMA SENİ DÜRTERSE, HEMEN ALLAH’A SIĞIN. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Diyanet meali)
 
Elbette Allah, yalnız düşüncede kalan gerçekleşmemiş, kötü niyetli düşüncelerimizden, fikirlerimizden dolayı bizleri cezalandırmaz. Cezalandıracağım demiyor, ama uyarıyor dikkatli olmamızı istiyor. Allah yarattığı kullarının, hangi vasıflara sahip olduğunu anlatırken Kur’an'da, şunları söyler. KULLARIM TARTIŞMAYA MEYİLLİDİR, ACELECİ TABİATTADIR, ZAYIF NEFİSTE YARATILMIŞTIR. Bu özelliklerinin üstünden gelmesi içinde Allah, kullarıma akıl verdim ki, bu zayıflıklarının üstesinden gelsin diye bilgi verir. Bu vasıfları taşıyan bir insan, elbette ilk önce sinirle kötü şeyler düşünebilir, hatta isyan derecesinede varabilir, bunu yapması çok da normaldir. Ama sakinleşip aklını kullandığında, yanlış düşündüklerini hayata geçirmeyip, ALLAH'A SIĞINDIĞINDA olacakları hesaplayıp, düşüncelerini uygulamaktan vazgeçer. Günümüz hayatımızda da, kanunlarımız öyle değil midir? İşlenmek istenen suç, yalnız düşüncede kaldıysa, fiiliyata geçmediyse suç sayılmaz. Sizlere hatırlatacağım ayetler üzerinde lütfen düşünün.
 
Nisa 123: İş, ne sizin kuruntularınızla, ne de kitap ehlinin kuruntularıyla olur. KÖTÜLÜK YAPAN, ONUNLA CEZALANDIRILIR ve kendisine Allah'tan başka ne dost ne de yardımcı bulur. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
İbrahim 51: Allah herkese KAZANDIĞININ KARŞILIĞINI VERMEK İÇİN ONLARI DİRİLTECEKTİR. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir.  (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Nerml 90: KÖTÜLÜK YAPANLAR, YÜZÜSTÜ ATEŞE ATILIRLAR. “YAPTIKLARINIZDAN BAŞKA BİR ŞEYLE Mİ CEZALANDIRILIYORSUNUZ?” denir. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Saffat 39: SİZE, SADECE YAPTIKLARINIZIN KARŞILIĞI VERİLECEKTİR. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Enam 160: Kim Allah'ın huzuruna bir güzellik getirirse ona, getirdiğinin on katı vardır. KİM DE KÖTÜLÜK GETİRİRSE, O SADECE GETİRDİĞİNİN DENGİ İLE CEZALANDIRILIR. Onlar haksızlığa uğratılmazlar. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Bu ayetler, her şeyi açıklıyor. Bizler bu dünyada imtihandan geçiyoruz, ne yaptıysak onun karşılığını göreceğiz. Bizzat yapmadığımız, düşüncede kalmış hiçbir şeyden bizleri Allah cezalandırmaz. BU İMTİHAN OLMANIN KURALLARINA, KUR’AN'IN ADALET ANLAYIŞINA DA TERS DÜŞER. Allah bizlerin sadece yaptıklarımızın karşılığının verileceğini söylüyorsa, bunun tersi olan hiç bir düşünceyi, Allah'a nispet etmeyelim, hata yaparız.  Hatırlatmak isterim Ahzab 54. ayetinde Allah, şöyle dikkatimizi çeker. "Siz bir şeyi açığa vursanız da gizleseniz de, biliniz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir." Allah ne diyordu Kur’an için. “YEMİN OLSUN Kİ, BU KİTABI SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIM.” Sırf bu hüküm bile, aklımızdan geçirdiğimiz, ama hayata geçmeyen, kötü bir şeyden bizleri Allah'ın sorumlu tutmayacağına açık kanıttır. HATIRLAYINIZ ALLAH YARGILANMADA KISAS HÜKMÜNÜ VERMİŞTİR. BİZZAT NE YAPTIYSAN, AYNI ÖLÇÜDE CEZALANDIRILIRSIN DER. Düşünce fiiliyata geçmemişse, suç teşkil etmez. Örneğin Allah var mı yok mu diye düşünmek suç değildir. Ama düşüncenin sonunda kesin bir karar verip Allah yoktur derseniz ve bu düşünceyle ölürseniz ancak bunun cezasını görürsünüz. Bakın düşüncenin fiiliyatı kapte başlıyor ve o kalp bizlerin düşüncesini çok fazla etkiliyor. Onun için Allah kalpleri var ama onunla kavrayamaz, anlayamazlar diyerek, kalbin öneminden bahseder ayetlerinde. Gelelim arkadaşımızın bu ayet ile ilgili, bana söylediği sözlere. 
 
Aslında bu arkadaşımızın amacının, benden bilgi almak olmadığını, düşüncelerimin yanlış olduğunu bana anlatmaya çalıştığını, bana verdiği cevaptan anladım. Bana öyle bir cevap verip, ayetle ilgili öyle bir açıklama yaptı ki, doğrusu yaşanan İslam'ın ne boyutta olduğuna çok güzel bir örnekti. Sizlere verdiği cevabı, ibret olması adına, SAPKINLIĞIMIZIN BOYUTLARINI FARK EDEBİLMEK ADINA, paylaşmak istiyorum.
 

“BU AYET NESH OLMUŞ, YANİ HÜKMÜ ORTADAN KALDIRILMIŞTIR. ÖNCEKİ ÜMMETLER, İÇİNDEN GEÇİRDİKLERİ ŞEYLERDEN DOLAYI, ALLAH İNDİNDE MESUL İDİLER. FAKAT BU AYET, BU ÜMMET İÇİN DE İNİNCE, SAHABE RESULULLAHA GİDEREK. BİZ NAMAZ KILIYORUZ, ORUÇ TUTUYORUZ, FAKA BU AYET BİZE AĞIR GELDİ DEDİLER.”

“ALLAH(CC) O AYETİN HÜKMÜNÜ KALDIRIP, ONUN YERİNE, BAKARA 286. SİZİN NEFSİNİZİN YÜKLENEMEYECEĞİ ŞEYİ SİZE YÜKLEMEYİZ, MEALİNDEKİ AYETİ İNDİRDİ.”

“AYETLERİN NÜZUL SEBEBİNİ ANLAMADAN, BİR İNSAN TEFSİR YAZARSA, KENDİ KAFASINA GÖRE YORUM YAPMAK ZORUNDA KALIR. DOLAYISIYLA HER TEFSİR YAZANIN KAFASINA GÖRE BİR DİN ÇIKAR ORTAYA. BİRÇOK AYETİN NÜZUL SEBEBİ RESULULLAH VE SAHABENİN YAŞANTISIDIR. NÜZUL SEBEPLERİNİN BİLGİLERİ DE BİZE HADİSLER VE SAĞLAM RİVAYETLERLE GELMİŞTİR.”

Ne yazık ki emin olmadığımız bilgilerin ardına düşersek, işte böyle Allah'ın ayetlerinin hükmü birer birer ortadan kalkar, bizlerde bu yanlış bilgilere inanmış olarak huzura gideriz. Nüzul sebeplerinin bilgileri, bizlere hadisler ve sağlam rivayetlerle ulaştığını da, gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorlar. Rivayet adı üstünde, emin olamayacağımız bilgi demektir. Bu bilgilere göre ayetleri anlar ve imanımıza nasıl yön veririz. Allah'ın uyarılarını unuttuk mu? Emin olamayacağın bilginin ardına düşme, yalnız Kur’an'ın ipine sarılın, diye uyaran Allah'ın uyarılarını dinlemeyip, böyle rivayetlerin ardına düşersek, hesap günü sonucuna da katlanmasını bilmeliyiz. Allah'ın muhkem yani apaçık ayetlerini, bizler tefsir yapamayız, bunu zaten Allah Kur'an'da ayetleri ile yapmış ayetlerini açıklamış. Tefsir anlaşılmayan konulara, kapalı olan sözler için yapılır. Tefsir, söylenen söz hakkında kişinin yorumudur, yani kendi düşüncesi ve kendi anladığıdır. Bu çok riskli ve tehlikelidir. Hâşâ Allah'ın açıklayamadığını anlatan, açıklayan tefsir yapanlar mı var aramızda. DÜŞÜNEBİLİYOR MUSUNUZ, BUNU SÖYLEYİP İNANDIĞIMIZDA, İLK ÖNCE ALLAH'IN ADALETİNİ SORGULAMIŞ OLUYORUZ. HATTA DAHA ÖNCEKİ KULLARINA ALLAH, HAYATA GEÇMEMİŞ AMA AKLINDAN GEÇMİŞ KÖTÜ DÜŞÜNCELERE BİLE CEZA VERDİĞİNİ, KULLARINI MESUL TUTTUĞUNU KABUL ETMİŞ OLUYORUZ Kİ, BU ADALETSİZLİĞİ ALLAH'A NİSPET ETMEK BİLE, GÜNAHLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR.

 
Daha da kötüsü, Allah geleceği bildiğini Kur’an'da söylemesine rağmen, gelecekte olacakları hesaplayamayan konuma Allah'ı getirip kullarının, bizler bu ayetin hükmünü kaldıramıyoruz itirazlarının sonunda, Elçisinin de isteğiyle Allah hükmünden vazgeçip, başka bir ayet indirmiş olduğunu nasıl söyleriz ve buna inanırız. Bu ne büyük saygısızlık ve gaflet. Böyle düşüncedeki insanları, Allah ıslah etsin desem de çok zor. Şöyle bir örnek verelim. Biz bir kişi hakkında, kafamızdan kötü bir insan olduğu konusunda düşünceler geçiriyoruz. Bu insan şöyle kötü, böyle kötü şeyler yapıyor diye yorumlar yapıyoruz kendi nefsimizce içimizden. Öyle bir zaman geliyor ki, bu kişiyle yakından iyice tanıdığımızda, kötü bir insan olmadığını anlıyoruz ve bu kişi ile ilgili kafamızdaki tüm kötü düşünceler siliniyor. BU DÜŞÜNCELER KARŞISINDA, ALLAH'IN BİZLERİ CEZALANDIRACAĞINA NASIL İNANIRIZ? BUNA İNANAN ALLAH'I KUR'AN'DAN DEĞİL RİVAYETLERDEN, BATIL SANI BİLGİLERDEN TANIYOR DEMEKTİR.
 
Lütfen unutmayalım, bizlerin ayetleri doğru anlamamız için, tüm ayetlerin nüzul sebebini bilmemiz gerekseydi, onu da Allah Kur’an'da mutlaka bizlere söylerdi. Eğer Allah tüm ayetlerin nüzul sebebinden bizlere bahsetmiş olsaydı Kur'an'da, ayetleri yalnız o döneme ya da O olaya has kılma, o döneme hapsetme yanlışını yapabilirdik. Bugün bu yanlış ne yazık ki, buna inananlar tarafından yapılıyor. Elbette bazı ayetlerde, nüzul sebebi açıklanmıştır Kur’an'da. Sanki Kur’an eksik bilgi vermiş gibi, açıklanmayanların arayışına lütfen girmeyelim, yanlış bilgiler inancımızı zehirler ve bizleri yanlışa yönlendirir. Hesap günüde, pişman olanların safında buluruz kendimizi. ŞUNU LÜTFEN UNUTMAYALIM, BİZLER ÖNCE TERTEMİZ BİR KALP SAHİBİ OLMANIN ÇABASI İÇİNDE OLMALIYIZ. ÇÜNKÜ TEMİZ KALPTEN TEMİZ DÜŞÜNCELER, DAVRANIŞLAR ÇIKAR.
 
Aslında söyleyecek çok şeyler var, ama bizler Kur’an'dan öyle uzaklaştık ki, yolumuzun nereye bizleri götürdüğünün, inanın farkında bile değiliz. Farkında olanlardan olmak istiyorsak, gelin rivayetlerin, sanı bilgilerin değil, en güvenilir Allah'ın sözlerine, kitabına sarılalım. O BİZLERİ EN GÜVENLİ LİMANA ULAŞTIRACAKTIR. Allah cümlemizi, huzuru mahşerde güveli bir limana ulaşan, Allah'ın azınlık, halis kulları arasında olmayı, bizlere nasip etsin inşallah.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 
KUR'AN DA NESİH VAR MIDIR?
 
 
https://hakyolkuran1.blogspot.com/2018/06/kuran-da-nesih-edilmis-hukmu-kalkmis.html