KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
İNMEMİŞTİR HELE KUR'AN BUNU HAKKIYLA BİLİN.
Bizler dinimizi öğrenmek ve onun öğretisinde yaşamak için, bizzat elde Kur’an çaba harcıyor muyuz? Eğer hiçbir çaba harcamıyor da, birilerinin sözleriyle yaşıyorsak imanımızı, doğru bir yol üzerinde olduğumuza, asla emin olamamayız. Bu çok büyük bir risk, değil mi sizce?
 
Allah sizleri doğru yola ulaştıracak, FURKAN ı gönderdim diyorda,  onun ipine sarılın, sakın emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin, sizleri Kur'an dan hesaba çekeceğim diyorsa, Kur'an ı anlayarak ve düşünerek mutlaka okumalı ve yalnız Kur’an ın hükümleri doğrultusunda yaşamalıyız. Çünkü peygamberimiz ümmetine, yalnız Kur’an ile hükmetmiştir.
 
Nur 54: “Allah’a itaat edin, peygambere itaat edin” de. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki ona yüklenen sorumluluğu ancak ona ait; size yüklenen görevin sorumluluğu da yalnızca size aittir. Eğer ona itaat ederseniz doğru yola erersiniz. RESULE DÜŞEN, ANCAK APAÇIK BİR TEBLİĞDİR.
 
Bizler bu konuda ne yazık ki, büyük yanlışlar yapıyoruz. Çünkü bizler Kur'an ın etkisinde değil, emin olamayacağımız rivayetlerin etkisinde İslam ı yaşıyoruz. Her yazımda bu konuya dikkat çekmeye ve din kardeşlerimi Kur'an ı dikkatle batıl ve hurafe bilgilerin etkisinden kurtularak, Kur'an ı okumalarını tavsiye etmeye çaba harcıyorum. Bu yazımda yazarımız, şairimiz merhum Mehmet Akif in bir şiiriyle sizleri baş başa bırakıp, düşünmeye davet etmek istiyorum. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana ne söylesem az.
 
—Çünkü biz bilmiyoruz dini. Evet, bilseydik,
 
—Çare yok, gösteremezdik bu kadar sersemlik.
 
—Böyle gördük dedemizden!” diye izmihlali
 
—Boylayan bir sürü milletlerin olsun hali,
 
—İbret olmaz bize, her gün okuruz ezber de!
 
—Yoksa bir maksat aranmaz mı bu ayetlerde?
 
—Lafzı muhkem yalnız, anlaşılan, Kuran’ın:
 
—Çünkü kaydında değil hiçbirimiz mananın 
 
—Ya açar Nazm-ı Celil’in, bakarız yaprağına; 
 
—Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına. 
 
—İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin, 
 
—Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için. 
 
Mehmet Akif (Safahat, s. 153 )
 
Ne dersiniz, Mehmet Akif ne güzel anlatmış değil mi, içinde yaşadığımız acıklı halimizi. Allah ın bizlere rehber olsun diye indirdiği kitabı, bizler eğer anlamadan okumaya devam ederde aklı, düşünmeyi devre dışı bırakırsak, mutlaka birileri bizleri Allah ile aldatacak ve kendi şahsi emellerine alet edecektir. Bu kaçınılmaz bir sondur. 
 
Onun içindir ki Rabbimiz, bizlerin Kur’an ın ipine sarılarak, ayetler üzerinde düşünmemizi ve Kur’an ın sınırlarını asla aşmadan inancımızı yaşamamızı emreder. Çünkü Allah çok açık bir hüküm vermiş ve sizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekeceğim diye bizlere bildirmiştir. 
 
Mehmet Akif in söylediği gibi, ne yazık ki bizler dinimizi bilmiyoruz. Eğer bilmiş olsaydık, bu kadar sersemlik yapmazdık diyor. Atalarımızdan intikal eden inançları hiç sorgulamadık, Kur’an a danışmadık, onun içindir ki bugün bu haldeyiz.
 
Her gün Kur’an ı okuyoruz ama ibret alamıyoruz, çünkü anlamadan okumanın faydasını göremiyoruz diyerek, bu konuya dikkat çekiyor. Çünkü okuduklarımızı anlamadığımız için, ayetlerin hikmetini de, maksadını da düşünemiyoruz.
 
Yaptığımız en büyük yanlışta, hayatımıza yön vermek için kendimize okumamız gereken Kur’an ı, bizler ölülerimize okuyoruz. Hâlbuki Allah elçisine, sen Kur’an ı ölmüşlere duyuramazsın, dediği ayetleri gören ve duyan ne yazık ki yok.
 
Kur’an ın iniş amacı, ölülerin ardından okumak için değil, dirilere doğru yolu göstermek, ölmüş ruhları, bedeni canlandırmak için indirilmiştir diyerek, yapılan yanlışlarımızı çok güzel şiirinde dile getirmiştir Mehmet Akif. Mekânı cennet olsun inşallah. İbret alıp, kısadan hisse çıkartana ne mutlu.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK