KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ARAF SURESİ 33. AYETİ HAYATINA GEÇİRMEYİP, DERS ALMAYANLARA.

Bugün sizlerle birlikte üzerinde düşüneceğimiz, Araf suresi 33. ayeti önce sizlere hatırlatmak istiyorum. Ayeti yazalım ve dikkatlice okuyalım. Acaba Yaradan bizlere bu ayetiyle neler anlatmak istiyor ve bizler bu ayetin gereğini yerine getiriyormuyuz, onu anlamaya çalışalım Allah ın izniyle.

Araf 33: De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve HAKSIZ YERE SINIRI AŞMAYI, HAKKINDA HİÇ BİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, Allah'a ortak koşmanızı ve ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR. (Diyanet vakfı meali)

Önce şunu belirmetmek isterim, kötülük diye çevrilen kelime ayette (FEVÂHİŞE) yani genel anlamda Allah ın istemediği, yasakladığı kötü davranış diye geçer. Yaradan HARAM sözcüğünü Kur’an da, çok önemli yerlerde kullandığını görürüz. Örneğin faizin haram olduğunu söyler Kur’an. Evlenilmesi yasaklanan kişileri sayar ve bunlarla evlenmek HARAMDIR der. Yenmesini istemediği şeyleri sayarak, bunların haram olduğunu belirtir. Zina yapmanın haram olduğunu da, Rabbim Kur’an da açıklar bizlere. Tüm bu ve buna benzer konuların, çok açık bir şekilde, haram sözcüğüyle özellikle yasaklandığını görüyoruz. Peki, yukarıda sizlere hatırlattığım Araf suresi 33. ayette bizlere neler anlatmak istiyor olabilir, Allah haram kıldım sözünü kullanarak. Gelin şimdide onu Allah ın önerdiği gibi, kendi irademizle Kur'an bütünlüğünde düşünerek anlamaya çalışalım.

Araf suresi 33. ayetinde Allah, açık ve gizli kötülüklerin, hayasızlıkların yapılmasını da haram sözleriyle bizlere açıklıyor ve şiddetle dikkatimizi çekiyor. Devamında ise dikkat ederseniz günah işleyerek, haksız yere sınırı aşmanın da haram olduğunu belirtiyor. Burada haksız yere sınırı aşmak konusunu elbette çok geniş düşünebiliriz her konuda. İnancımızı yaşarken de, Kur’an da diğer ayetlerinde söylediği gibi, ALLAH IN KUR'ANDA KOYDUĞU SINIRLARI AŞMANIN, KUR’AN DA BELİRTTİĞİ GİBİ, HARAM OLDUĞUNU ANLIYORUZAllah a ortak koşmakta bir şirk olup, buda haram olduğu bildirilmektedir. Şimdide gelelim üzerinde durmak istediğim ayetin bahsettiği, Allah ın işaret ettiği diğer haramlara.

"HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR."

Allah ın dikkatimizi çektiği, bu sözler üzerine düşünmeye davet ediyorum sizleri. Allah, hakkında hiçbir bilgi vermediğim, ayet indirmediğim ve kendi katımdan açıklamalar yapmadığım konularda, uydurulan sözlere, rivayet ve sanı bilgilere inanarak konuşmanızı da HARAM KILIYORUM diyor. Değerli arkadaşlarım, hakkında bilgi vermediğim sözleri üzerine düşünelim şimdide. Allah bizlere bilgiyi nereden veriyordu? Bu çok önemli, en garantili ve sağlam bilgiyi nereden alıyorduk? Bu sorunun cevabı çok açık sanırım, elbette Allah ın koruması altında ki KUR’AN DAN. Çünkü sizleri O kitaptan hesaba çekeceğim diyor.

Ayette özellikle dikkatimizi çeken, hakkında açıklama yapmadığım, detay vermediğim konularda, konuşulmasını haram kıldığını söyleyen Rabbimiz in sözlerine e karşı, bizler nasıl davranıyoruz, bunu hiç düşündünüz mü? Allah haram sözcüğünü dikkat ediniz, gelişigüzel kullanmamıştır Kur’an da. Hatırlayınız Allah ın HARAM kelimesini nerelerde kullandığını, daha sonrada bizler bu yanlışı yaparak, nasıl büyük bir vebal altına girdiğimizi, sizlerin yorumuna bırakıyorum.

Allah sizleri bu kitaptan hesaba çekeceğim diyorsa, O Yüce Rabbimiz vaadinde durandır. Allah Kur’an ın ipine sarılın diyorsa, sarılacağımız en güvenli ipin KUR’AN olduğunu unutmayalım. Kur’an ın onayından geçen her söz ve bilgi, elbette bizlerin başının tacıdır, bunda şüphe yok. Kur’an a uymayanları da çok iyice seçip, Kur’an ın süzgecinden geçirip, geçmişte yapılan yanlışları bizler tekrarlamamalıyız. Bizler İslam ı ne derece doğru yaşarsak, bizden sonrakilere de doğru örnek olacaktır bilinciyle hareket ettiğimizde, gelecek nesile de yatırım yapmış olacağımızı bilmeliyiz. 

Bizler Allah ın indirdiği kitabı ve İslam ı ne kadar doğru anlar ve doğru yaşarsak, gelecek nesle o kadar güzel örnekler bırakırız. İnsanoğlu taklitçi, kolaya kaçan, tartışmaya meyilli bir yapıda yaratılmıştır. Bizler eğer aklın yolu Kur'an da birleşmeyip, bölünerek yaşadığımız İslam ın duvarlarını, Kur’an harcıyla sıvamazsak, gelecekte  bırakacağımız örneklerle, yıkık dökük, güvenilir olmayan bir dini miras bırakmış oluruz.

Yaptığımız yanlışlarımızı şöyle bir hatırlayınız. Allah Kur'an da kendi katından, hiç bahsetmediği bilgi vermediği konularda, bizleri yaratan Rabbimiz hakkında bizler, öyle şeyler anlatıyor ve toplumun kafasını karıştırıyoruz ki, HEPİMİZ HER GÜN HARAMI, TIKA BASA YİYİYOR AMA BUNUN FARKINDA BİLE OLMUYORUZ. Bu yaptıkları yanlışları kendilerine anlatanlara, Allah ın ayetiyle uyaranlara, siz sünnet inkarcısısınız, peygamberimizin hadislerini inkar ediyorsunuz diyerek, Kur'an da her bilginin olmadığını, özet bilgiler olduğunu söyleyip, kendi yanlış inançlarını, Allah ın elçisinin üstüne atmaktan çekinmiyorlar. Hesap günü bu acı gerçekle karşılaştıkları zaman, iş işten geçmiş olacaktır. BU YANLIŞLAR KATLANARAK, BİZDEN SONRAKİ TOPLUMLARA ULAŞTIĞINI, LÜTFEN UNUTMAYINIZ.

Bizler nasıl geçmişimizi taklit etmeye çalışıyor ve onlardan örnekler almanın yollarını arıyorsak, yüzlerce yıl sonra bizlerin torunları da bunları yapacaklardır. Eğer geleceğe yatırım yapmak çocuklarımızın, torunlarımızın Allah ın doğru yolunda olmasını istiyorsak, Kur’an ın etrafında birleşmeliyiz. Eğer Allah ın emrettiği dini, geleceğe taşımak istiyor ve peygamberimizin gerçek ümmeti olmak iddiasındaysak, onun tebliğ ettiği kitabın etrafında tek yumruk olarak buluşmalıyız. 

Rabbim cümlemizi, Kur’an ın güneşinden, rehberliğinden, nurundan istifade etmeye çalışan ve bu uğurda aklı ve fikriyle hareket ederek çaba gösteren kulları arasına, inşallah bizleri alması dileklerimle. 

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK 

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.