KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HESAP VAKTİ YAKLAŞIYOR, FARKINDA MISINIZ?
Bizler hayatımızı nasıl sorgusuz, çok fazla düşünmeden hesapsız  yaşıyorsak, inancımızı ve dinimizi de ne yazık ki genelde aynı düşünceyle yaşıyoruz. Hayata atıldığımız, yuvamızı kurduğumuz günden itibaren, kurulmuş bir çalar saat gibi, BİRİLERİNİN GÜDÜMÜNDE yaşıyoruz ömrümüzü.
 
Genelde hepimiz kendi nefislerimizde planlar yaparız, beş yıl sonra arabam olsun, on yıl sonra evim olsun deriz, onar yılın planını yaparız aklımızca. Unuttuğumuz şey ise, sanki birisinden o yıllara ulaşacağımız garantisini almış gibi hareket etmemizdir. Onca telaşın içinde, ruhumuzun derinliklerinden gelen sese de kulak veririz bazen. Bizim bir yaratıcımız, sahibimiz var onu da unutma der adeta benliğimiz bize. Kendi hayat telaşemiz den, yaptığımız ileriye dönük planlardan, çok az vakit ayırırız Allah ı anlamaya, onu tanımaya.
 
Bazı art niyetli insanlar, bu gafletimizi iyi kullanır ve içimize öyle bir girerler ki din, iman, Allah diye, anlayamayız hangisi doğru, hangisi yanlış olduğunu. Çünkü düşmüşüz dünya telâşe sine. Öyle olunca da Allah ile aldatıcılar türer çevrimizde bolca. Bizlere nefislerimizin etkisiyle, dünya telaşesi, mal mülk çabası ne yazı ki ağır basmıştır. İYİ Kİ BAZEN KENDİMİZE GETİRİR RABBİMİZ, ARA SIRA BİZLERE VERDİĞİ MUSUBET, ACI, KEDER, HASTALIKLARLA. Yoksa nefisler ağır basacak, şeytanlaşmışların safında olacağız. Allah ın rehberi ile gerektiği gibi tanışmadığımız için, DİN ADINA İNANMAK ZORUNDA KALMIŞIZ, HER SÖYLENENE.
 
Kolayımıza gelmiş, zaman ayırmadan, araştırmadan Allah ı ve Kur'an ı anlatanları dinlemek. ZATEN SEN KUR'AN DAN ANLAMAZSIN, İLMİN NE Kİ DEMİŞLER, BUDA SANKİ ÜŞENGEÇLİĞİMİZE BİR KILIF OLMUŞ, KABULLENMİŞİZ HİÇ DÜŞÜNMEDEN. Zannetmişiz bu sözler Rabbin sözleri, zannetmişiz bu emirler Yaradan ın emirleri diye.
 
Birde bakmışız, ömrün çalar saati artık tekliyor neredeyse duracak. Bütün planlar iptal edilmiş, artık umduğumuz hesaplar tutmadı, ömür sona ermek üzere düşüncesiyle, telaşa düşmüşüz birden. Kendi kendimize, ömür nede çabuk geçti diye hayıflanır olmuşuz. Kimisi bunun farkında bile olmadan o hızla, göçer gider dünyadan.  Bir kısmımız son demlerimizi yaşarken, hesabın telâşesine kapılırız. Aceleyle arayı kapatamaya çalışırız, vakit varken.
 
Çok fazla araştıracak, soruşturacakta zaman yoktur. Vakit yok telaşesiyle, bir kısmımız anlamadan okur Allah ın kelamını, böyle olunca ne söylenirse kabul ederiz. Rabbin ne dediğini, bizlerden ne istediğini hiç bilmeden sevap kazanabilmek umuduyla. DUYMUŞTUR KULAKTAN DOLMA SÖZLERİ, ÇÜNKÜ ANLAMASAN DA OKU, ALLAH SEVAP YAZAR DİYE. Bilmez ki bu sözler, gerçeklerin ortaya çıkmaması için bir örtüdür, aldatmacadır yanlışların, batılın üstüne.
 
 
Biraz araştırıp okuyanlar yaşananların ve anlatılanların doğru olmadığını anlar. Öyle olunca korkar, ürperir ben ne yapmışım diye. Kimisi hiç çaba harcamadan, anlatılanların Allah emri olduğunu zannederek, kabullenir yaşar gider.  ALLAH, BATILI KENDİ NEFSİNDE AKLAMAYA ÇALIŞANA DA, GERÇEKLERİN PEŞİNDE OLUP, KUR’AN I EKSİKSİZ ANLAMAYA ÇALIŞANA DA, NİYETLERİ ÖLÇÜSÜNCE KUR’AN DAN NASİBİNİ VERİR. 
 
Telaşımız kaybettiğimiz yıllaradır. Kaygımız yaptığımız yanlışlarımıza. Hayat telaşesine düşünce, unuttuk asli görevimizi. Düştük nefsimizin peşine. YARADAN IN BİZLERİ, BU DÜNYAYA GETİRME SEBEBİNİ FARK ETTİĞİMİZDE, SANIRIM BİRAZ GEÇ KALDIĞIMIZI ANLADIK. Yalan ve rivayetlerle boşa geçirdiğimiz zamana, hayıflanır olduk.
 
Değerli din kardeşlerim, bugün uyanma vaktidir. Geç kalmışlıktan değil, uykudan uyanmamaktan korkalım. Gelin boşa geçen yılları telafi edelim. Gelin emin olmadığımız rivayetlerin, sözlerin ardından değil, Allah ın Eğriyi doğrudan ayıran FURKAN ın ipine sarılalım. Ona soralım sorularımızı, ona danışalım, inanın en doğru cevabı bizleri yaratandan alırız. Demiyormu kitabında, Allah dan daha doğru sözlü, kim vardır diye. Derdimizi açalım onun huzurna durarak, bizzat Rahmana. Onun nuruyla nurlanıp, onun ışığıyla aydınlanalım. Boşa geçmiş yılların affını dileyelim.
 
Batılın zehri suyumuza, aşımıza, nefesimize karışmış, kanımızı emiyor. Artık bunu fark edelim. BATILI, HURAFEYİ, EMİN OLMADIĞIMIZ SÖZLERİ TERK EDELİM. ALALIM ELİMİZE KUR’AN I, ONU SEN ANLAYAMAZSIN DİYENLERE İNAT, KUR'AN I  ANLAYARAK, DÜŞÜNEREK BİR ÖĞRENCİ MİSALİ OKUYALIM. Allah dan daha doğru, daha güzel kim anlatır bizlere Kur'an ı? Bu çabayı harcadığımızda, Kur’an ın nuruyla gönül gözlerimiz açıldığında, bunca yıldır yaptığımız yanlışları fark edeceğimizden, hiç birimizin kuşkusu olmasın. Bu gerçekler bizleri belki üzebilir ama unutmayalım, BİZLERİN ÖYLE BİR RABBİ VAR Kİ, AFFETMEYECEĞİ BAĞIŞLAMAYACAĞI HİÇ BİR ŞEY YOKTUR. YETERKİ İMTİHAN VAKTİ BİTMEDEN, GERÇEKLERLE YÜZLEŞEREK, GEREKENİ YAPALIM, Allah a karşı kulluk görevimizi yerine getirelim.
 
Amacım sizlerin dikkatinizi çekerek, bir nebze olsun düşünmenize vesile olmaktır. YAŞAM BİR SU MİSALİ AKIYOR. Durdurmamız, mola vermemiz hiç mümkün değil.  EMANETİ TESLİM GÜNÜ, YA YARIN YA DA YARINDANDA YAKIN, LÜTFEN UNUTMAYALIM. Hayatın telaşesinde, bizleri yaratan Allah a da bir zaman ayırmanın, güzelliğini tadalım. Eğer mülkün sahibine gereken saygıyı gösterirsek, inanın aynı sevginin kat kat fazlasını, Allah dan  göreceğimizden hiç şüphemiz olmasın.
 
EĞER BİZLER, KUR’AN IN İPİNE SARILARAK, ONU ANLAMAK İÇİN ÇABA GÖSTERİP, ONA KULLUK GÖREVİMİZİ YAPARAK, RABBİMİZ ADINA ZAMAN AYIRIRSAK, O DA HUZURA GİTTİĞİMİZDE BİZLERE ZAMAN AYIRACAK VE BİZİ MÜKÂFATLANDIRACAKTIR.
 
EĞER KUR’ANA SARILMAK YERİNE, SİZ KUR’AN DAN ANLAYAMAZSINIZ DİYENELERİN SÖZLERİNE KANIP, BEŞERİN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ BATIL, SANI, RİVAYET KİTAPLARINA ZAMAN AYIRIRSAK, MAHŞER GÜNÜ KARŞIMIZDA YARDIMCI MUHATAP, ASLA KİMSEYİ BULAMAYACAĞIZ. ÇÜNKÜ ONLARDA, HESABIN TELÂŞESİNE DÜŞMÜŞ OLACAKLARDIR. İŞİ GARANTİYE ALMAMIZ , SADECE KUR'AN A SARILMAMIZ, SİZCE DAHA AKILLICA OLMAZ MI? 
 
Allah cümlemizi inşallah, hesabını verebilen Rabbin halis kulları arasına alsın. Allah dan dileğim hesap günü, köşe bucak saklananlardan değil alnı açık, kitabı sağdan verilen, Allah ın azınlık mutlu kulları arasında oluruz inşallah.
 
 Saygılarımla
 Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.