KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
SİZ KENDİNİZİ UNUTARAK, DİĞER İNSANLARA ERDEMLİ OLMAYI MI ÖĞÜTLÜYORSUN

Yazılarımı facebook ta takip eden okuruma bir kişi, aşağıdaki mesajı göndermiş. Allah razı olsun oda bana iletti. Ben tenkitlere açığım, hatta önem veririm, doğru ya da yanlış tenkitlerin, insanın düşüncelerini dikkatle düşündüğümüzde, doğru yönde daha da olgunlaştırdığına inanırım. Onun içinde ciddiye alırım. Bakın bu kardeşimiz neler söylemiş benim için.  Hiç değişiklik yapmadan yayınlıyorum.

"E….. hanım Haluk beyi sakın dinlemeyin. Hadisi kutsiyi inkar eden bir insan. lalegül tv deki hocaları deneyin ehli sünnet vel cemaat yolundan giden hocaları orada bulursunuz. Haluk bey dinde mantık arıyor halbuki aklımızın her şeyi anlamadığını hepimiz biliyoruz. örnek, Allahü tealayı göremiyoruz o zaman inanmayalımmı.vs bunun gibi çoğaltabiliriz. lütfen ehli sünnet dışı hoca geçinen insanlara itibar etmeyin. Cübbeli ahmet hoca. Mustafa özşimşekler hoca. Mehmet talu hoca. Abdulmetin balkanlıoğlu hoca. Ali ulvi uzunlar hocalardan şaşmayın. Saygılar "

Bu mesajı okuyunca, söylediklerinin bana iftira değil, benim düşünce ve fikirlerimi yansıttığını, açıkça söylemeliyim. Söylemediğim bir şeyi bana isnat etmemişler, kendisine teşekkür ederim. Gelelim söylenen sözlere. Acaba benim söylediklerime mi Kur’an onay veriyor, yoksa bu din kardeşimizin söylediklerine mi, isterseniz Kur’an ı delil/hakem göstererek, onun onayını alarak araştıralım. Gerçi bu kardeşlerimiz, İnancımızı yaşamak için Kur’an yeterli değildir düşüncesine inanıyorsa, Kur’an ı kanıt/hakem olarak da kabul etmelerini beklemek yanlış olacaktır. Allah Enam suresi 114. ayetinde, bakın neyi hakem yapmamızı istiyor.” (DE Kİ): ALLAH'DAN BAŞKA BİR HAKEM Mİ ARAYACAĞIM? HÂLBUKİ SİZE KİTAB'I AÇIK OLARAK İNDİREN O'DUR”. Kur'an KUTSİ HADİS olarak, yani kutsal söz olarak, yalnız Allah ın sözleri/hadisleri olduğunu apaçık bildirdiği ve dinde delil ve kanıtın yalnız Kur'an olduğunu bizlere söylediği halde, kendilerine rivayetleride kutsal delil kabul edenlere ne diyebilirim. Herkes kendi imtihanını yaşar demekten başka, sözüm olamaz.

Bizler ne yazık ki, elimizdeki nurun kıymetini bilmiyoruz. Cahiliye döneminde Ehli kitapta aynı yanlışı yaptığı için, Allah en son olarak bir uyarıcı kitap olarak, Kur'an ı gönderdi. Onlarda kendilerini temize çıkartıp, Allah ın sevgili kulları olduğunu iddia ediyorlardı. Karşılarındaki insanları sapmışlıkla suçlayanlara, bakın Allah Bakara 44. ayetinde ne diyor.” SİZ KENDİNİZİ UNUTARAK, DİĞER İNSANLARA ERDEMLİ OLMAYI MI ÖĞÜTLÜYORSUNUZ. HEM DE İLAHÎ KELÂMI OKUYUP DURDUĞUNUZ HALDE? SİZ HİÇ AKLINIZI KULLANMAZ MISINIZ?” O günkü toplumun yaptığı en büyük yanlış, aklı devre dışı bırakmalarıydı. Düşünme devre dışı kalınca, Allah ın gönderdiği kitaplarda devre dışı kalması kaçınılmaz olacaktır. Kendilerini temize çıkartıp, karşısındaki kişileri adeta dinin dışında gösterenlere, Allah bakın yine bir başka ayetinde ne diyor ve nasıl uyarıyor. Yorumunu da sizlere bırakıyorum.

Nisa 49: KENDİLERİNİ TEMİZE ÇIKARANLARI GÖRMEDİN Mİ? Hayır! Allah, dilediğini temize çıkarır ve kendilerine kıl kadar zulmedilmez. (Diyanet meali)

Benim yazdıklarımı kast ederek, sakın o kişiyi dinlemeyin demiş bu kardeşimiz. Aslında çok doğru söylemiş, kişilerin düşünceleri ile din, iman yaşanmaz. Çünkü ilk önce bizlerin müracaat edip dinleyeceği okuyacağı, güveneceği yalnız Kur’an dır. Eğer Kur’an ın onayını alan, Allah ın hükümlerine ters düşmeyen yazılar varsa, işte o zaman onları gönül rahatlığıyla okuyabiliriz. Çünkü Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyor. Bizlere düşen önce Kur’an ı anlayarak, düşünerek bolca okumak olmalıdır ki, bizleri Allah ile aldatmaya çalışanları idrak edebilelim. Arkadaşımız benim için, dinde MANTIK arıyor diyor ve bana karşı çıkıyor. Hatırlatırım MANTIK doğru, akla uygun düşünme yetisi ve yoludur. Yoksa bu arkadaşlarımıza göre İslam akla uygun, bir din değil mi? Allah kendi ayetleri üzerinde bile, bizlerin düşünmemizi akıl etmemizi istiyorsa bu dinde, bu kitapta akla mantığa aykırı tek bir söz asla olamaz. TABİ RİVAYET VE SANI SÖZLERİ/HADİSLERİ DİN DİYE TOPLUMA KABUL ETTİRİRSENİZ, ONLARIN ÜZERİNDE SORGULAYIP DÜŞÜNDÜKLERİNDE, AKLIN VE MANTIĞIN ONLARI KABUL ETMEYECEKLERİ ORTAYA ÇIKACAKTIR. Karşı çıkmalarının asıl nedeni budur.

Benim hadisi kutsiyi inkâr ettiğimi söylemiş arkadaşımız. Hemen hatırlayalım, kutsi hadis nedir? Kur’an ın bahsetmediği, yine Kur’an gibi hiç kuşku duymayacağımız, Allah ın sözleri anlamında kullanılıyor, mezhepler inancında. Buna inanmak Kur’an a iman etmemekle aynıdır. Çünkü Allah hükümlerini, yalnız Kur’an da bizlere bildirdiğini ve Allah ın Resulünün de, yalnız Kur’an ile hükmetmesi gerektiğini birçok ayetinde bizlere bildirmiştir. Düşünebiliyor musunuz, ALLAH SİZLERİ KUR’AN DAN HESABA ÇEKECEĞİM DİYOR, ama birileri çıkıyor ve diyor ki, “YALNIZ KUR’AN DAN DEĞİL, BAK HADİSİ KUTSİLERDE VAR” diyerek, bir bilinmeze toplumu sürüklüyor. Hani Allah, emin olmadığın bilginin ardına düşmeyin ve yalnız Kur’an ın ipine sarılın demişti. Ne oldu bu ve buna benzer onlarca ayetin hükmü? Karar elbette sizlerin.

Mesajı gönderen kardeşimiz, benim yazılarımı okumayın, sözlerimi dinlemeyin demiş, fakat dinlenmesi gereken yeri de tarif etmiş. Lalegül TV deki hocaları, deneyin onları izleyin, Ehlisünnet hocaları orada bulursunuz diye de öneride bulunmuş. Benim tavsiyem, bir Müslüman önce Allah ın tebliğini, hiçbir aracı olmadan önce Kur’an dan dikkatle ayetler üzerinde düşünerek almalıdır. Daha sonrada hiç korkmadan ve çekinmeden her yazıyı okumalı, her konuşmayı rahatlıkla dinlemelidir. Buna elbette lalegül TV de dâhildir. Allah ın kitabı ile buluşmuş, onu anlayarak okuyup gönlüne yerleştirmiş hiç kimseye, şunu okuma, bunu dinleme asla demem. ÇÜNKÜ ALLAH IN VAHYİ İLE BULUŞMUŞ BİR MÜSLÜMANI, HİÇ KİMSE ALDATAMAZ.

KENDİ FİKRİNDEN EMİN OLMAYAN İNSANLAR, KARŞI FİKRE SAYGI DUYMAZLAR VE FİKİR DÜŞMANLIĞI YAPARLAR. Onu okuma, şunu okuma, beni oku gibi.  HATIRLATIRIM ALLAH KENDİLERİNE ÇAĞIRANLARA DEĞİL, ALLAH A ONUN KİTABINA ÇAĞIRANLARA İTİBAR EDİN DİYE UYARIYOR. Ama fikrinden ve inancından emin olan bir Müslüman, her fikre ve inanca açıktır, saygılıdır. Her söyleneni dinler, doğru söze inanırlar ve gereken cevabı Kur’an öğretisiyle verirler. Allah ın katıksız arı duru dini, hiç kimsenin inancından, sözlerinden korkmaz. Sizce Allah ın Elçisi, kendisine iman etmeyenlere, nasıl davranmıştır? Kendisi gibi düşünmeyen ve inanmayanları dışlamış mıdır, yoksa tam tersini mi yapmıştır. İşte Allah ın elçisinin böyle yönlerini örnek almamızı, Allah bizlerden istiyor. Ben birçok forum sitesinde de yazılarımı paylaşmaya çalışıyorum. Aynı düşünce ve mantıkta olan forum siteleri, benim yazılarımı yayınlamıyor ve beni sitelerinden atıyorlar.

Ehlisünnet inancı nedir? Çünkü benim Ehlisünnet inancının dışında olduğumu söylüyor bu kardeşimiz. Ehlisünnetin anlamı, Allah ın elçisinin izlediği yolu takip eden anlamındadır. Sünnet  izlenen yol demektir ki, Allah ın Elçisinin izlediği tek bir yolu vardı, oda Allah ın indirdiği KUR’AN IN YOLU, YANİ ALLAH IN SÜNNETİNİN YOLU. Yoksa Allah ın sünneti farklı, elçisinin sünneti yani yolu farklı diye anlarsak, Allah korusun elçisini Allah ın dinde ortağı yapmış oluruz ki buda şirktir. Ben şükürler olsun Allah ın Elçisinin izlediği sünneti, yani Allah ın sünnetini izlemek ve ondan zerre sapmamak için azami dikkat gösteriyorum. Rabbim yardımcım olsun.

Benim dinde mantık aradığımı, onun için yanlış düşündüğümü söyleyerek, verdiği örnek düşündürücüdür. Aklın her şeyi anlamadığını söyledikten sonra, “Allahü tealayı göremiyoruz o zaman inanmayalımmı” diye örnek vermiş. Aslında verilen bu örnek, konuya ne denli basit ve düşücesizce baktıklarının kanıtıdır. Bizler soluduğumuz havayı da göremiyoruz. Göremediğimiz ama bilimsel olarak kabul ettiğimiz, onca organizmalar var ki görmemek her zaman olmadığının kanıtı değildir. Allah tabiatı ve onun eşsiz yapısını örnek verir Kur’an da bizlere.  İşte benim eserim diyerek. Siz yaratıcının varlığına kanıt olarak, daha ne istiyorsunuz? TABİATIN EŞSİZ GÜZELLİĞİNE, UYUMUNA BAKARAK, EĞER HALA ALLAH I BU ESERDE GÖREMİYOR, HİSSEDEMİYORSA BİR İNSAN, BU KİŞİNİN GÖNÜL GÖZÜ AÇILMAMIŞ DEMEKTİR. Böyle insanlar bakar kördür.

Akıl konusuna gelince. Kur’an da onlarca ayetinde Allah akla, düşünmeye yönlendirir kullarını. Çünkü Allah bizlerin, sorumlu olduğumuz MUHKEM ayetlerin anlaşılır ve açık bir şekilde gönderildiği bilgisini verir. Düşünen bir insan, ayetleri daha iyi kalıcı ve güçlü bir şekilde anlayacak, sağlam bir iman sahibi olacaktır. Eğer bir kişi size, siz ayetleri anlayamazsınız, boşuna aklınızla anlamaya çalışmayın diyorsa, bu kişi sizi Allah ile aldatmaya çalışıyordur, lütfen bunu unutmayınız. Allah sorumlu tutacağına hükmetti Kur’an ı, kullarının anlayamayacağı şekilde gönderip, daha sonrada bu kitaptan asla hesap sormaz. Unutmayınız Allah bizleri nasıl uyarmıştı? “Sakın veliler edinip, ardı sıra gitmeyiniz. Çünkü sizlerin güveneceği, yardım isteyeceği veliniz yalnız Allah dır.” Hatta Allah düşünmeye o kadar önem verir ve kullarının düşünerek mutlaka iman etmesini öyle ister ki, bakın nasıl bir uyarıda, ikazda bulunur.

Yunus 100: Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez.ALLAH, AZABI AKILLARINI (GÜZELCE) KULLANMAYANLARA VERİR. (Diyanet meali)

İbrahim 52: Bu Kur’an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah’ın ancak tek ilâh olduğunu bilsinler ve AKIL SAHİPLERİ DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALSINLAR DİYE, İNSANLARA BİR BİLDİRİDİR. (Diyanet meali)

Ne dersiniz, Allah bizlerin düşündüğümüzde anlayamayacağı bir rehber gönderip, daha sonrada bizleri bu kitaptan sorumlu tutar mı? Lütfen dikkat, anlayacağımız ve imanımızı yaşamak adına, sorumlu olduğumuz MUHKEM ayetlerden bahsediyorum. Müteşabih ayetler konusu çok farklı. Bu ayetler, bilim adamlarının zamanla, anlamlarını ortaya çıkaracağı ayetlerdir. Beni kast ederek, Ehlisünnet dışı hoca geçinenlere itibar etmeyin demiş. Ben kendimi hoca olarak hiçbir zaman vasıflandırmadım ve asla böyle bir isim takmam kendime. Çünkü her Müslüman’ın olması gerektiği gibi, BEN KUR’AN ÖĞRENCİSİYİM. İmtihanını Kur’an dan yaşamaya çalışan, bir din kardeşinizim. Bende bir insanım ve hata yapabilirim her insan gibi. Onun için Allah yalnız, Kur’an ın ipine sarılın diye emir vermiştir. İslam dininde ruhban sınıfı yoktur. Her Müslüman kendi imtihanını yaşamak için, kendisi çaba göstermek zorundadır. Elbette bu imtihanımızı verirken, güvenebileceğimiz kişilerden de yardım alabiliriz. Çünkü hepimiz, aynı kapasitede yaratılmadık, birbirimizden istifade edebiliriz. Tabi bir elimizde Kur’an, onun onayını alarak, onu HAKEM GÖSTEREREK araştırmalıyız. Unutmayalım sonsuz güven, yalnız Allah a dır.

Bu makalenin yazılmasına vesile olanlardan, Allah razı olsun. Hayırdan da, şerden de alacağımız mutlaka dersler vardır.  Bizler önce kendimizi, inancımızı Kur’an mayasıyla mayaladıysak, hiç kimseden korkmaya gerek yok. Her yazıyı, düşünceyi korkmadan o zaman okuyabiliriz. Hatta isimlerini verdikleri kişilerinde yazılarını okuyabilirsiniz. Çünkü HAK batıldan korkmaz. TAM TERSİNE HAK, BATILI AÇIĞA ÇIKARTIR.

Güçlü ve sağlam bir iman için, gelin elimizde Kur’an, Allah ın nuru FUKRKANI anlayarak ve düşünerek bolca okuyalım.  Okuyalım ki, dine batıl ve nifak sokmaya çalışanların foyasını ortaya çıkartalım.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.