KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KADİR GECESİ VE KUR'AN.
Bu yazımda, Kadir gecesi konusunu konuşmak ve sizleri bu konuda düşünmeye davet etmek istiyorum. Önce konuyla ilgili ayetlere bakalım, daha sonrada geleneksel İslam ın inandığı bilgilerle, Kur’an ı karşılaştıralım. Bakalım gerçekten belli olan bir KADİR gecesi var mı? Allah bu gece ile buluşunmu diyor, yoksa ayette anlatılmak istenen çok farklı bir şey mi var. Onun üzerinde düşünerek, daha doğruyu bulmaya çalışalım.
 
Bakara 185: Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak, KUR'AN'IN İNDİRİLMEYE BAŞLANDIĞI AYDIR. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun……….
 
Kadir 1: Biz onu KADİR Gecesi'nde indirdik.
       2:  Bilir misin nedir Kadir Gecesi?
       3: KADİR GECESİ BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR.
      4:  Melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle o gecede her iş için iner de iner!
   
 
Allah bu ayette elçisini ve iman eden tüm kullarını uyarıyor ve Kur’an ı Kadir gecesinde indirmeye başladık diyor. Kadir kelimesinin anlamı, HÜKÜM, GÜÇ, YÜCELİK, DEĞERLİ, KIYMETLİ, HERŞEYE GÜCÜ YETEN anlamlarındadır. Çünkü devamında Kadir gecesinin ne olduğunu biliyormusun, yada bunun bilincide misin diyerek, BU GECEDE İNDİRİLENİN DEĞERİNİ Elçisinin ve bizlerin GEREKTİĞİ KADAR BİLEMEYECEĞİMİZİN, dikkati çekiliyor. NE YAZIK Kİ BİZLER, BU KELİMENİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ANLAYAMADIK. ALLAH IN BAHSETTİĞİ GERÇEKLE DE BULUŞAMADIK.
 
Ayette dikkat çekilen o gecenin önemi mi, yoksa O gece indirilen KADR, ALLAH IN HÜKMÜ KUR’AN MI? NE DERSİNİZ?  Ne yazık ki Allah ın bizlere anlatmak istediği gerçeği, bizlere anlatılan batılın etkisiyle görmek istemedik, böylece ayetin hiç bahsetmediği bir anlamı ayete yükleyerek, gerçekleri ellerimizle gizledik. Hâlbuki Allah bu gecede indirilmeye başlayan Kur’an, bin aydan hayırlıdır derken, SİZLERİN ÖMRÜNÜZE BEDEL, KURTULUŞUNUZUN KAYNAĞI OLAN KUR’AN I BU GECEDE İNDİRMEYE BAŞLADIK, Onun nuruyla aydınlanın, KUR’AN I KENDİNİZE İNDİRİN, YANİ KADR İLE BULUŞUN DİYOR. 
 
Dikkat ederseniz ayetin sonunda, bu gecede ayetleri elçisine tebliğ için, meleklerin Allah ın emriyle indiğinden bahsediyor. Ama bizler ayetin anlattığı asıl gerçeklerden uzak, ayette anlatılmak istenen gerçekleri bir kenara bırakarak, ayete farklı anlamlar verip, bu gecenin hangi gece olduğunun arayışıyla vakit kaybederek, bütün günahlarımızı bu gecede yapacağımız ibadetlerle affettireceğimize inandık ve Kur’an dan uzak, boşa vakit geçirmeye devam ediyoruz. Lütfen unutmayalım, BİN AYDAN HAYIRLI OLAN GECE DEĞİL, O GECEDE İNDİRİLMEYE BAŞLAYAN KADR, ALLAH IN HÜKÜMLERİ ONUN GÜCÜNÜ GÖSTEREN KUR’AN DIR.
 
Allah bizlerin Kur'an seferberliği yapmamızı özellikle istiyor. Elbette Ramazan ayı boyunca durmadan, Allah ın istediği doğru, dürüst, hayırda, barışta yarışan ibadet ederek ruhunu temizleyen, DAHA AÇIKÇASI, İNDİRİLEN KUR'AN I HAYATINA GEÇİREN bir kul olmanın yarışışında olalım, ama bu yarış yalnız Ramazan ayı içinde olmamalı, tüm yaşamımızda etkisini göstermelidir.  Tabi bu yarış sanırım bizlere zor gelmiş. Bunu peygamberimizin devrinde zaten görüyoruz. İlle de peygamberimizden, bu gecenin hangi gece olduğunu öğrenmek için, birçok çaba gösterildiğini bizlere ulaşan rivayet hadislerden anlıyoruz. Bu rivayet hadislerden bazı örnekler vermek istiyorum.
 
(Ubade b. Sâmit diyor ki:
 
"Resulullah, kadir gecesinin ne zaman olduğunu bildirmek için dışarı çıktı. O sırada Müslim ani ardan iki kişi birbirleriyle tartışıyorlardı. Resulullah buyurdu ki: "Ben, kadir gecesini size bildirmek için dışarı çıkmıştım. Fakat falan ve filan tartıştılar. Gecenin bilgisi benden alındı (unutturuldu). Belki de bu sizin için daha hayırlıdır. Siz onu, dokuzuncu, yedinci ve beşinci günlerde arayın.)
 
Yine bir başka rivayetlerde şu bilgiler yer alıyor.
 
(KADİR GECESİNİ RAMAZANIN SON ON GÜNÜNDE ARAYIN.) [Müslim](Kadir gecesini, Ramazanın son on gününün 21, 23, 25, 27 ve 29 gibi tek gecelerinde veya Ramazanın son gecesinde arayın. Sevabını umarak Kadir gecesini ibadetle geçirenin günahları affolur.) [İ. Ahmed](Kadir gecesi Ramazanın 27. gecesidir.) [Ebu Davud]İmam-ı a’zam hazretleri, KADİR GECESİNİN, RAMAZANIN 27. GECESİNE ÇOK İSABET ETTİĞİNİ BİLDİRMİŞTİR. (Kadir gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır) hadis-i şerifini düşünerek, sık sık vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavuşulur.) 
 
Şimdi de tüm bilgiler ışığında, bir değerlendirme yapalım. Allah Kur’an ın indirilmeye başlandığı ayın Ramazan ayı olduğunu söylemiş, fakat asla Ramazanın hangi gecesi olduğu konusunda hiçbir ipucu vermediği gibi, tam tersine peygamberimizi sıkıştırmaya çalışıp, illa o gecenin hangi gece olduğunu öğrenmeye çalışanlara da bir ders verip, elçisine o gecenin hangi gece olduğunu Rabbimiz unutturmuştur. Peygamberimizin sözleri de aslında düşündürücüdür.
 
( GECENİN BİLGİSİ BENDEN ALINDI (UNUTTURULDU).  BELKİ DE BU SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR.) 
 
Bizler Allah ın elçisinin, bu sözlerinden dahi ders almadığımız, hala kendimize bir gece edinmenin çabası içinde, çırpındığımız çok üzücüdür. Bu sözlerden sonra, peygamberimizin kadir gecesi için, belli günleri işaret edip etmediğini, kendi nefsimizde değerlendirelim. Din ve inancımızı rivayetlere göre değil, Allah ın bizleri sorumlu tuttuğu, Kur’an a göre yaşamalıyız. Rivayetlerin dine hüküm koyamayacağını, asla unutmayalım. EĞER BİZLER KUR'AN I TEBLİĞ ALIP, YOL GÖSTERİCİ OLARAK HAYATIMIZA GEÇİRMEDİYSEK, O BİN AYDAN HAYIRLI OLAN KADİR GECESİ, BİZLERE İNMEMİŞ  DEMEKTİR. ONUN İÇİNDE O GECEYİ ARAMAMIZ, İNANIN BOŞUNA OLACAKTIR.  ÇÜNKÜ ÖNEMLİ OLAN KUR'AN IN İNDİĞİ GECE DEĞİL, O KUR'AN IN NURUYLA, ŞEREFİYLE BULUŞABİLMEKTİR.
 
Şimdi gelin birlikte düşünelim, acaba Allah elçisine hangi gece Kur’an ı indirmeye başladığını, unutturmasının asıl nedeni ne olabilir? İslam âlemi ay takvimini kullanır, çünkü Kur’an da bu takvimden bahseder. Ay takvimin özelliği, ayların sabit olmaması ve diğer güneş takvimine göre 11 gün erken gelmesidir. Böylece Ramazan tüm mevsimleri dolaşır. Allah hangi yıl ve hangi Ramazan ayında indirildiğini peygamberimize özellikle unutturup, haber vermemekle, bakın bizleri nasıl yaşamaya yönlendiriyor, özendiriyor. Lütfen bu konuda dikkatle düşünelim. ÇÜNKÜ ALLAH KULLARINI ÇOK İYİ TANIYOR VE İŞİN KOLAYINA KAÇACAKLARINI BİLİYOR.
 
Böylece Allah bizlerin, Ramazanın her gününü, gecesini KADİR gecesi gibi yaşamamızı istemiştir. Bu yetmiyor, çünkü içinde yaşadığımız Ramazan ayının, acaba gerçekten Allah ın Kur’an ı indirmeye başladığı aynı mevsimde, zamanda olup olmadığını da bilemediğimiz için, Allah bizleri 33 yılda aynı aya gelen tüm Ramazanlarda da, aynı huşu ve güzellikte Ramazanı yaşamamızı, KUR'AN I ANLAYABİLMEK İÇİN ÇABA HARCAMAMIZI arzu ediyor. Bu inanılmaz bir fırsattır, hatta belki de ömür boyu, en az iki kez yakalayabileceğimiz heyecanını yaşatıyor bizlere. ASLINDA BURADAKİ ASIL AMAÇ, O GECEYİ BULMAK DEĞİL, EĞRİYİ DOĞRUDAN AYIRAN FURKAN İLE ALLAH IN NURU KUR'AN LA BULUŞMAKTIR. YANİ KADİRİ NEFSİMİZE, BENLİĞİMİZE, YAŞAMIMIZA İNDİRMEKTİR.
 
Ne yazık ki bizler, bu gerçeğin farkında değiliz. Çünkü kendi nefsimiz ağır basmış ve Allah katındaki övgüye mazhar olmuş O geceyi aramak ve O gece için her Ramazan gecesi çaba harcamak yerine, bir geceye indirerek, büyük kayıplar, ziyanlar içinde olmuşuz. 
 
Hayatımızda tüm Ramazan aylarının tüm gecelerini, KADİR gecesi olarak bilip, gereği gibi yaşayan, KUR'AN I ANLAYARAK VE DÜŞÜNEREK OKUYARAK, ALLAH IN VAHYİNİ TEBLİĞ ALAN VE KADİRİ RUHUMUZA, BENLİĞİMİZE İNDİREN, Rabbin HALİS kullarından olmamız dileklerimle. 
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK