KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN ŞİRK KOŞANLAR SÖZÜYLE, KİMLERİ KAST EDİYOR?
Bugünkü makalemin konusu şirk koşmak, yani Allah a, hükümlerine ortak koşmak konusu üzerinde olacak. Kur’an bu uyarıları ile bizlere neler anlatıyor olabilir? Allah a nasıl ortak koşulur, neler yaptığımızda bu yanlışa düşeriz, gelin bu konuları Kur’an dan birlikte araştıralım ve üzerinde dikkatle düşünelim ki, geçmişte kitap Ehlinin yaptığı aynı hatalara bizler de düşmeyelim. 
 
Şirk yani Allah a ortak koşmak sözünden, Allah ın yanına başka ilahlar koymak şeklinde anlarsak, ALLAH IN ÖZELLİKLE KUR’AN DA ÜZERİNDE DURDUĞU ŞİRK/ORTAK KOŞMAK UYARILARINI, DOĞRU ANLAMAMIZ MÜMKÜN OLMAZ. Hatırlatmak isterim bu konu, Allah ı inkar edenler için değil, tam tersine Allah a inananların yaptığı çok büyük bir yanlış olarak Kur'an da anlatılıyor. Kur’an ın indirilmesinin asıl nedeni, daha önce Allah ın gönderdiği kitaplar adeta terk edilip, bir kenara konup, atalarının rivayet inançlarının hüküm sürmesinden dolayı toplumlar yoldan sapmıştı, onun için Kur’an indirildi. Allah şirk/ortak koşmak sözüyle, acaba hangi konuda uyarıyor olabilir bizler, bunu mutlaka doğru anlamalıyız. Yoksa kendimizi şirkin batağında buluruz, haberimiz bile olmaz. Allah ortak koşma konusunda, bakın nasıl dikkatimizi çekiyor. Bu konuyu doğru anlayabilmemiz için, aynı ayeti iki mealden/tercümeden yazıyorum. 
 
Zümer 65: Yemin olsun ki sana da senden öncekilere de şöyle vahyolunmuştur: ŞÜPHESİZ Kİ (ALLAH’A) ORTAK KOŞARSAN, İŞLERİN ELBETTE BOŞA GİDER VE ELBETTE KAYBEDENLERDEN OLURSUN! (Mehmet Okuyan meali)
 
Zümer 65: Hâlbuki [ey insanoğlu,] sana ve senden önce yaşamış olanlara vahyedilmiştir ki,  ALLAH'TAN BAŞKASINA İLAHÎ SIFATLAR YAKIŞTIRIRSAN, BÜTÜN ÇABALARIN KESİNLİKLE BOŞA GİDECEKTİR: çünkü [öteki dünyada] mutlaka ziyana uğrayanlardan olacaksın. (Muhammed Esed meali)
 
DEMEK Kİ BU UYARILARIN TAMAMI, ALLAH IN TEK İLAH OLDUĞUNU BİLEN VE İNANANLARA YAPILIYOR. Peki, bu insanlar nasıl yanlışlar yapıyordu da, Allah dikkatlerini çekiyor. Yaradan uyarıyor ve diyor ki, BENİM YETKİLERİMİ, GÜCÜMÜ VE SIFATLARIMI ASLA BENDEN BAŞKASINA VERMEYİN. BUNU YAPARSANIZ, BANA, GÖNDERDİĞİM KİTABA ŞİRK YANİ ORTAK KOŞMUŞ OLURSUNUZ DİYOR. Konuyu daha iyi anlayabilmek için, bir örnek ayet daha hatırlatmak istiyorum.
 
Yusuf 106: ONLARIN ÇOĞU, ALLAH’A ANCAK ORTAK KOŞARAK İNANIRLAR. (Diyanet meali)
 
Bakın bu ayet, Kur’an ın özellikle işaret ettiği, ortak yani şirk koşma konusunu, ne kadar güzel açık bir şekilde anlatıyor. Allah a iman edenlerin, ondan başka ilah yoktur diyenlerin çoğunluğu, ortak koşmadan yani Allah ın yanına, O nun veli kuludur diyerek, Allah ın yetkilerini böyle kişilerede vermenin, ortak/şirk koşmak olduğunu söylüyor Allah. Günümüz gerçeklerini çok güzel anlatan bir uyarı. Çoğunluk böyle inanıyor demenin, ne derece yanlış olduğuna apaçık bu ayet kanıttır.
 
Müşrik Allah ın kitaplarına inanmayan, yada Allah dan başka ilahlar vardır diyenler değildir Kur’an a göre. Müşrik Allah ın bir kısım emirlerini, ayetlerini görmezden gelip, edindiği velileri, şeyleri, evliya eindikleri kişileri Allah ın yetki ve sıfatları ile donatıp, Allah ile kendisi arasında şefaatçi yaratanlardır. Cahiliye döneminde, LAD, MENAT, UZZA diye isimlendirdikleri kişileri putlaştırıp, Allah ın yetki ve sıfatlarını bu kişilere vererek, Allah ile aracı yapmışlardı. Bu kişiler yaşadığı dönemde, topluma faydalı, yardım sever insanlar olup, öldüklerinde bu kişiler kutsallaştırılarak, Allah bu kullarını çok seviyor, onların hörmetine bizlere yardımcı olur şefaat eder diyerek, adetada Allah dan istemeleri gereken yardımı, kutsallaştırdıkları bu kişilerin putlarından istemişlerdir. Tıpkı bugünde, belki heykelini yapmadığımız ama aynı vasıfları ve sıfatları yüklediğimiz kişilere yapılan yanlışlar gibi, bazı kişiler şefaatçi edinilmekte, adeta kutsallaştırılmaktadır. Hâlbuki Allah açıkça, ben hükmüme hiç kimseyi ortak etmem, şefaat tümden bana aittir demiştir. Şimdi yazacağım ayet, aslında şirkin yani Allah a ortak koşanların, nasıl müşrikçe davrandıklarının kimler olduğunu, bakın nasıl açıklıyor.
 
Yunus 18: Allah'ın yanında bir de kendilerine zarar veremeyen, yarar sağlayamayan şeylere kulluk ediyorlar ve şöyle diyorlar: "BUNLAR BİZİM ALLAH KATINDAKİ ŞEFAATÇILARIMIZDIR." De onlara: "Allah'a, göklerde ve yerde bilmediği şeyleri mi haber veriyorsunuz?" Şanı yücedir O'nun, ortak koştuklarından arınmıştır O.
 
Bu ayetten de anlıyoruz ki, Allah benden başka şefaatçi aramayın diye uyardığı halde, hala Allah ın tekelinde bulunan şefaat, yani günahları bağışlama yetkisini, beşeri kişilere de yükleyerek, Allah ın sıfatlarını, yetkilerini verdiğimizde, Allah a açıkça şirk, ortak koşmuş oluyoruz. Hatırlarsınız günümüzde bazı cemaat/tarikat liderleri, çevresinde toplanan müritlerine, sizler benim kullarımsınız dediklerini duyarız. Bunu söyleyen ya da buna inanan, Allah a şirk/ortak koşmuş demektir, hatırlatırım. Bakın Allah uyarıcı kitapları, neden gönderdiğini bizlere nasıl anlatıyor.
 
Araf 173: Yahut “Bizden önce babalarımız Allah’a ortak koşmuşlar. Biz onlardan sonra gelen bir nesiliz. ŞİMDİ BATILCILARIN İŞLEDİĞİ YÜZÜNDEN BİZİ HELÂK Mİ EDECEKSİN?” DEMEMENİZ İÇİNDİR.(Diyanet meali)
 
Aklını kullanan bir insan için bu ayet, çok şeyler anlatıyor. Allah sizlere uyarıcı kitapları göndermemizin nedeni, bizler atalarımızdan böyle gördük, böyle öğrendik ve inancımızı böyle yaşıyoruz demeyesiniz diye, sizlere uyarıcı, yol gösterici kitapları açıkça izah ettik ve gönderdik diyor. Demek ki yüzlerce yıldır atalarımız böyle yapıyor ve buna inanıyormuş demek, ALLAH IN HUZURUNDA BİZLERİ, ASLA KURTARMAYACAK. Bizleri Kurtaracak tek kitap, tek kanıt, Allah ın sizleri sorumlu tutuyorum dediği ve açıkça MUHKEM bir şekilde hükmünü verdiği Kur’an olduğunu tekrar hatırlatırım. Batılın, hurafenin, rivayetlerin din olmadığını, bu bilgilerin dinimize asla yön veremeyeceğini, bu gerçeklerden sonra hala anlamak istemeyenler, müşriklerin arasına katılanlar olacağını unutmamalıdır. Bakın doğru yolu bulanların, kimler olduğunu söylüyor Allah.
 
Enam 82: İNANIP DA İMANLARINA HERHANGİ BİR ŞİRKİ BULAŞTIRMAYANLAR VAR YA, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Bizlere ne yazık ki, gerçek doğruyu detaylı bir şekilde, yalnız Kur’an da bulamayacağımızı öğrettiler. Onun içinde Kur’an ile yetinmeyip, bizlere öğretilen ataların rivayetlerine de din diye sarıldık. Halbuki Allah sizleri yalnız Kur’an dan sorumlu tutuyorum, sakın emin olmadığın bilginin ardına düşme, hesabını sorarım dediği halde, bu uyarıları duymazlıktan geldik. Hâlbuki Allah bakın kimlerin günahlarını bağışlayacağını ve doğru yolu nasıl hangi bilgilerle bulacağımızı, kimlerin yoldan sapacağını bakın nasıl söylüyor.
 
Muhammed 2–3: İnanıp salih ameller işleyenlerin ve MUHAMMED’E İNDİRİLENE -Kİ O RABLERİNDEN GELEN HAKTIR- İNANANLARIN İSE ALLAH GÜNAHLARINI ÖRTMÜŞ VE HÂLLERİNİ DÜZELTMİŞTİR. Bu, İNKÂR EDENLERİN BATILA UYMALARI ve inananların Rablerinden gelen gerçeğe uymalarından dolayıdır. İşte Allah, onların örnek teşkil edecek durumlarını insanlara böyle anlatır.  (Diyanet meali)
 
Araf 170: AMA KİTABA SIMSIKI SARILAN VE ALLAH’A KULLUĞUN HAKKINI VERENLER VAR YA: onlar iyi bilsinler ki Biz, kendilerini ve başkalarını düzeltmek için çaba gösterenlerin emeklerini zayi etmeyeceğiz. (Mustafa İslamoğlu meali)
 
Bakara 5: İşte onlar, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE KURTULUŞA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR.(Diyanet vakfı meali)
 
Ahzab 2: RABBİNDEN SANA VAHYOLUNANA UY. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. 8Diyanet meali)
 
Maide 45: ALLAH'IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETMEYENLER, İŞTE ONLAR ZALİMLERDİR.
 
Bu ayetlerden ders alabilenler, Kur’an gerçeklerini fark edip şirk batağından uzak kalanlardır. Allah açıkça sizlere indirdiğim kitabın dışına sakın çıkmayın, Allah ın indirdiği ile hükmedin yoksa zalimlerden olursunuz, yalnız Kur’an ın ipine sarılın, yalnız vahye sarılırsanız kurtuluşa erersiniz dediği halde, bizler bu uyarılara inatla hala, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, her bilgi Kur’an da yoktur, rivayet hadisler olmasaydı namazımızı bile kılamazdık, orucumuzu tutamazdık dediğimiz andan itibaren, Allah ın kitabına şirk koşmuş, ortak koşmuş oluruz. Lütfen bu hatayı yapmayalım, mahşer günü asla hesabını veremeyiz.
 
Kur’an ın sınırlarını aşarak, emin olamayacağımız ve Kur’an ın onayını almayan sözlerle inancımızı yaşıyorsak, şunu bilin ki asla Allah ın istediği yolda gitmiyoruz demektir. Dinde tek hüküm sahibi Allah tır, bu uyarıları aklımızdan lütfen çıkarmayalım. Bunun tam tersini söyleyip, bunlarda Allah ın elçisinin dinde koyduğu hükümleridir diyenler, Allah ın Elçisine iftira atan, Kur’an a şirk koşanlardır. Unutmayalım, mahşer günü Allah ın elçisi, tüm gerçeklerin ortaya çıkmasından sonra, çok üzücü bir söz söyleyecek hatırlayalım. “EY RABBİM, BENİM TOPLUMUM BU KUR’AN I DEVRE DIŞI BIRAKTILAR”. Allah ın elçisi bu sözleri söyleyecekse mahşer günü, sizce bizler doğru yoldamıyız? Yorum ve karar sizlerin. Lütfen çoğunluk buna inanıyor, şeklinde ki delillerimizden vazgeçelim. ŞUNU ASLA UNUTMAYALIM, ALLAH BİZLERİN SORUMLU OLDUĞU AYETLERİ MUHKEM, YANİ ŞÜPHE DUYMAYACAK KADAR AÇIK GÖNDEDİĞİNİ SÖYLÜYOR KUR'AN DA.
 
Allah Enbiya suresi 10. ayetinde, aklını kullanan ve Kur’an a sarılıp batıla asla geçit vermeyen, gönül gözü açık kullarına bakın nasıl bir uyarı yapıyor. Bu ayetten ders çıkartamayanlara, hala İslam ı yalnız Kur’an ile yaşayamayız diyenlere, söz anlatmak mümkün değil.
 
Enbiya 10: YEMİN OLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP GÖNDERDİK Kİ, ÖĞÜT VE UYARINIZ/ZİKRİNİZ/ŞEREFİNİZ YALNIZ ONDADIR. Hâlâ aklınızı çalıştırmayacak mısınız?
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.