KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KURTULUŞA ERENLER ANCAK ONLARDIR. (BAKARA 5. AYET)

Allah Kur’an ı bizlere, bir rehber olsun diye indirdiğini söyler. Bizleri ilgilendiren çok önemli konuları da, birçok kez örneklerle anlatır ki, doğru anlayalım, batılın ardı sıra gitmeyelim. Hatta bazıları sorar, Kur’an da neden çok fazla tekrarlar vardır diye. Bunun nedeni, konu anlaşılsın diye, farklı şekillerde aynı konu izah edilmiştir de ondan. Bizlerin Kur’an ile bağı kesildiği içindir ki, Allah ın verdiği onca uyarılardan da habersiz yaşarız İslam ı.

Allah size gönderdiğim, Kur’an dan sorumlusunuz dediği halde mezheplerin edindiğimiz velilerin, şeyhlerin, efendilerin rivayetlerle yanlış yönlendirmeleri ile, öyle yanlış bilgilerin peşine takıldık ki, sonumuzu Allah hayır etsin. Bu yazımda sizleri Kur’an ın aynı konuda birçok kez uyardığı ve sakın Kur’an ın sınırlarını aşmayın, emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin, yalnız Kur’an ın ipine sarılın dediği ayetlere benzer, bir ayeti daha özellikle sizlere hatırlatmak istiyorum. BAKIN ALLAH ÇOK AÇIK VE NET BİR ŞEKİLDE, KURTULUŞA ERENLERİN KİMLER OLACAĞINI SÖYLÜYOR.

Bakara 5: İşte onlar, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE KURTULUŞA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR. ( Diyanet vakfı meali)

Düşünebiliyor musunuz, çok açık bir şekilde Rabbimiz kurtuluşa erecek olanların, Allah katından gönderilen hidayet yani Kur’an üzerinde olanların olacağını söylediği halde, bizler her ne hikmettense, Rabbimize onun indirdiğie değil, batıl ve rivayet bilgilere inanıp, yalnız Kur’an ın bizlere yetmeyeceğini söyleyenlere inanıyoruz. İşte İslam âleminin acıklı hali. ALLAH A DEĞİL, BEŞERE KULAK VERİYORUZ. Bu ve buna benzer ayetleri din kardeşlerimize hatırlattığımızda, tamam Kur’an ile birlikte hadislerde Allah katından peygamberimize vahiyle gelmiştir ama Kur'an a geçmemiştir, onun için bir sakıncası yoktur diyecek kadar, ne yazık ki Kur’an dan haberimiz yok.

Hatırlatırım Allah Kur’an ı ben koruyorum diye apaçık söyledikten sonra, bizleri uyarıyor ve diyor ki, SAKIN EMİN OLMADIĞIN BİLGİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN, YALNIZ KUR'AN IN İPİNE SARILIN DİYE UYARIR. Gerçekleri göremeyen bazı kardeşlerimizde nefislerinin etkisiyle, hadisleri de Allah koruyor, tıpkı Kur’an gibi diyerek inançlarına, nefislerinde kılıf buluyorlar. Kendilerine hiç sormuyorlar, Allah bizleri yalnız KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM DİYE HÜKMÜNÜ VERMİŞTİ. Bu durumda hadisleri de Allah ın koruduğunu ve bizlerinde onlardan sorumlu olabileceğimizi nasıl söyleriz? Nasıl inanırız bu söylenenlere, hiç mi Kur’an ehli değiliz, hiç mi Allah ın uyarıları bizlere ders olmuyor.

Lütfen düşünün, dört halife döneminin sona ermesinden, yaklaşık yüzeli- ikiyüz yıl sonra toplanan ve kayda alınan hadis sayısının yaklaşık 500 kadar olduğu rivayet edilir. Ya günümüzde bu sayı ne kadar biliyor musunuz? Milyonu geçiyor, sanki canlı organizma gibi sayısı sürekli çoğalıyor. Bu bilgilerle mi İslam ı yaşamalıyız? Bu bilgilerle mi Allah ve elçisi, bizlerin İslam ı yaşamamızı istiyor. Lütfen biraz aklımızı başımıza alalım. Yoksa çok pişman oluruz.

Değerli din kardeşlerim. Hesabın görüleceği O çetin gün, pişman olanların safında olmak istemiyorsak, Bakara 5. ayetinde Allah ın uyarısına kulak verelim. Allah kurtuluşa erenlerin, yalnız Allah katından indirilen ve bizlerin sorumlu olacağına hükmettiği Kur’an olduğunu açıkça bildiriyorsa, unutmayalım ALLAH SÖZÜNDE, VAADİNDE DURANDIR. ONUN İÇİNDE BİZLERİ ASLA KUR’AN DIŞINDAN, HİÇ BİR BİLGİDEN SORUMLU TUTMAYACAKTIR. LÜTFEN BUNA GÖNÜLDEN İNANALIM.

Mezheplerin ve fıkıh inançlarının, dine ilavelerini Kur’an da göremediğimizde, bakın her şey Kur’an da yokmuş demeyelim. Bunların dine yaptığı beşeri ilaveleridir diye kabul edelim ve sanki Kur’an ameli konularda yetersizde, bu bilgiler tamamlıyor düşüncesine kapılmayalım. Bu düşünce ve inanç Rabbimize ve Kur’an a büyük saygısızlıktır bunu unutmayalım. Buna inandığımız andan itibaren, Kur'an dan uzaklaşır rivayetlerin ardı sıra gidenlerden oluruz. Lütfen unutmayalım, Allah Kur’an ı yemin ederek bizler için kolaylaştırdığını ve açıkladığını söylüyor.

NE YAZIK Kİ BİZLER, ALLAH IN KOLAYLAŞTIRMIŞ OLDUĞU DİNİ, ELLERİMİZLE YAPTIĞIMIZ İLAVELERLE ZORLAŞTIRIYORUZ, DAHA SONRADA BU BİLGİLERİ KUR'AN DA ARIYORUZ, BULAMAYINCADA KUR'AN I YETERSİZ, DETAYSIZ GÖRÜYORUZ.  Mezheplere, cemaat ve tarikatlara öyle bölünmüş ve parçalanmışız ki, dine yapılan ilaveler in farklı oluşu üzerinde anlaşamadığımız için, birbirimizle düşman olmuşuz. İşte onun için Allah, sakın dinde bölünenler gibi olmayın diye bizleri uyarıyor.

Dilerim toplum olarak, bu gerçeklerin farkına varırız. Bizleri Allah ile aldatanların oyununa gelmeyiz. Allah ın halis dinini, huzur içinde, doya doya ve kana kana yaşarız.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.