KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN KİTABINA, ADALETİNE SAYGISIZLIK YAPMAYALIM. PİŞMAN OLURUZ.
Bizler imanımızı yaşamak adına, önce Kur’an ile bir bağ kuramadıysak, onun vereceği ışıktan da asla faydalanamayız, en doğru yolu bulamayız. Allah bizlerin düşünmemizi ve aklımızı kullanarak, Kur’an a iman etmemizi ister bizlerden. Bunu söyleyen Rabbimiz, bizlerin sorumlu olduğu, dinin anası olan MUHKEM ayetleri, sizce bizlerin aracısız anlayamayacağı, izah edilmemiş bir şekilde göndermiş olabilir mi? 
 
Bu sorunun cevabını eğer Kur’an dan öğrenemediysek, bizler daha baştan hataların en büyüğünü yapmış oluruz. Dinin sahibinin yalnız Allah olduğunu, hükmüne hiç kimseyi ortak etmeyeceğini, Allah kulları arasında, tebliğden sonra elçisini bile aracı kabul etmeyip, kulum ile aramdan çekil diyorsa, SİZCE KUR’AN DAN SORUMLU TUTTUĞUNA HÜKMETTİĞİ MUHKEM AYETLERİ ALLAH, AÇIK OLMAYAN, İZAHA MUHTAÇ BİR ŞEKİDE GÖNDERMİŞ OLABİLİR Mİ? Ne yazık ki buna inanan, Müslüman kardeşlerimiz var. Samimiyetine inandığım bir kardeşimiz, bakın bana nasıl bir soru sormuş.
 
“Haluk Bey yanlış anlamayın. Siz kendini İslam a vermiş bir ağabeyimiz siniz. Şöyle bir şey söylesem size. Peygamberimize bir ayet geldi. AYETİN İZAHI GEREKİYOR. Şimdi bu izahı peygamberimiz mi yaptı. Yoksa Allah tan vahiy alarak Cebrail aleyhisselam mı vahyederek ayeti peygamberimize izah etti. Yahut ta peygamber efendimiz, hiç bir izah yapmayarak, ayetin izahını biz Müslümanlara mı bıraktı.”
 
Böyle bir düşünce ve soru eğer kafamızda varsa, bizlerin Kur’an ı yeteri kadar anlayamadığımızı gösterir.  Allah ın açıkça bizlere hükümlerini anlatabileceğini, neden düşünmüyoruz? NEDEN BİRİLERİ AÇIKLASIN VE İZAH ETSİN? HAŞA BUNU ALLAH YAPAMIYOR MU? Hatırlayınız lütfen, Allah bir çok kez ne diyordu Kur'an için. "YEMİN OLSUN Kİ BU KİTABI SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK, YOKMU KUR'AN I OKUYUP DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALAN?" Sizce Allah bu sözleri, okuduğumuzda anlayamayacağımız bir kitap içn söylemiş olabilir mi? Ordusunu yöneten bir komutan, ya da büyük bir toplumu yöneten müdür, amir isteklerini yerine getireceği kişilere emirlerini izaha, açıklamaya muhtaç bir şekilde verir mi? Elbette vermez, çünkü emri doğru ve eksiksiz yerine getiremezler. BU DURUMDA, ALLAH IN BİZLERİ SORUMLU TUTTUĞU MUHKEM AYETLERİNİN AÇIKLANMAYA, İZAHA MUHTAÇ OLDUĞUNU, NASIL SÖYLER VE BUNA İNANIRIZ? Adı üstünde muhkem, yani şüphe duyulmayacak kadar açık ve anlaşılır anlamında.
 
Allah sakın velilerin ardına düşmeyin, güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim dedikten sonra, nasıl olurda Allah ın muhkem ayetlerinin birilerinin izahına, tefsirine muhtaç olduğunu söyleriz. Allah birçok ayetinde, sizlere Kur’an ı biz açıkladık diyecek, ama bizler hala Allah ın ayetlerinin, birileri tarafından açıklanması, izah edilmesi gerekir diyenlere inanacağız, öylemi? NEDEN, HÂŞÂ ALLAH KULLARINA ANLATAMADI DA, BİRİLERİMİ BUNU BAŞARDI? 
 
Peki, kim açıklayacak? Allah ın resulü açıklayacak diyorsanız, neden peygamberimiz sağlığında, tıpkı Kur’an ı kayda aldırdığı gibi açık anlaşılır yazdırmadı? Ya da neden anlaşılır hale peygamberimiz getirmedi Kur’an ı. Yoksa Allah ın elçisinin, görevini tam yapamadığını, aramızda düşünenler mi var? 
 
Allah, bizleri sorumlu tutacağına hükmettiği ayetleri, tüm kullarının anlayacağı şekilde gönderdiğini söylüyor bizlere. Allah ın elçisi, hadi diyelim o günkü topluma ayetleri izah ediyor, açıklıyor peki sonraki ümmeti, Kur’an ı nasıl anlayacak? HANGİ KAYNAKLARI, BİZLERİN OKUYARAK, KUR’AN I ANLAMAMIZI DÜŞÜNMÜŞ OLABİLİR PEYGAMBERİMİZ? Çünkü sağlığında Kur’an ın dışından hiçbir bilgi kayda alınmamış, ayetleri açıklayan kitaplar diye bir kitap yazılmamış. Hatta dört halife devrinde de, böyle bir kaynaktan hiç söz edilmez. Hatırlatırım Allah, yalnız Kur’an ı koruması altına aldığını söylüyor. Ama din simsarcıları, rivayet bilgileri de Allah koruması altına almıştır diyerek, Kur’an a iftira atıyorlar. Bizlerde tüm bunlara, kuşku duymadan inanıyoruz. Neden, çünkü düşünmeyi bıraktık.
 
Peygamberimizin ölümünden yaklaşık 250 yıl sonra, HÂŞÂ bu eksiklik fark edilmişte, birileri Kur’an ı anlaşılır hale getirmek için, hadisleri toplayıp kayda alarak, ayetleri anlaşılır hale getirecek kitaplar mı yazmış. BUNA MI İNANIYORSUNUZ, lütfen çok değil biraz düşünelim, hataların en büyüğünü yaptığımızı anlayacaksınız. 
 
Kitap yazan bir yazarı düşünün lütfen. Kitabını yazmadan önce ilk yapması gereken, hitap etmeyi düşündüğü kitlenin, toplumun anlayacağı bir üslupta, dilde kitabını yazması, konuları izah etmesi gerektiği bilincindedir. Eğer kitabını okuyan bir okuru, yazdığınız kitabı okuduğumda bazı kısımlarını anlayamadım, bizlerin anlayacağı şekilde yazmamışsınız, izaha, açıklamaya muhtaç derse, o yazar başarılı bir kitap yazmamış demektir. EĞER BİZLER, ALLAH IN BİZLERİ SORUMLU TUTACAĞINA HÜKMETTİĞİ KİTABIN MUHKEM AYETLERİ İÇİN, BAZI AYETLER ANLAŞILAMIYOR, İZAHA MUHTAÇ DERSEK, AYNI ŞEYİ YAPMIŞ OLURUZ, HATIRLATIRIM.
 
Allah ın adaletini lütfen, bu düşüncelerle basite almayalım, saygısızlık yapmış oluruz. Allah ayetinde, “ALLAH DAN VE ONUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR” diyor. Bizler ise Allah ın hükümlerini gereği gibi açıklayamadığında ısrar ediyoruz. Bizlerin aklından zorumu var yoksa. Ya da ne dediğimizi mi bilmiyoruz. 
 
Allah ankebut 51. ayetinde, “KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KITABI, SANA İNDİRMIŞ OLMAMIZ ONLARA YETMIYOR MU?” diyor, bizlerde utanmadan HÂŞÂ, GEREKTIĞI GİBİ AÇIKLAYAMAMIŞSINIZ KI ALLAH IM, ANLAYAMIYORUZ DIYORUZ. Ama bunun, sanırım farkında bile değiliz.
 
Peygamberimiz lütfen unutmayalım, ÜMMİYDİ. Dini konularda hiçbir bilgisi yoktu daha önce. Allah ın gönderdiği ayeti, geldiği gibi ümmetine tebliğ ettiğini, Kur’an dan apaçık görüyoruz, anlıyoruz. Elbette bu bilgileri aktarmak ve toplumu ikna etmek gibi, çok zor bir görevi de vardı Allah ın elçisinin. Hatta bunu yaparken, kendisine savaş açanları hatırlayınız. LÜTFEN ŞUNU UNUTMAYALIM. ALLAH KULLARININ ANLAYAMAYACAĞI ŞEKİLDE BİR EMİR VERİP, DAHA SONRA BUNUN İZAHINI BİR BAŞKASINA ASLA BIRAKMAZ. Bu düşünce, Kur’an ın özüne, adalet anlayışına tamamen ters düşer. Aşağıdaki uyarı ayetleri sizce, sorumlu olduğumuz Kur’an ayetlerinin gereği gibi açıklanmadığını, izaha muhtaç olduğunu mu gösteriyor. Elbette kime inanacağınıza, sizler karar vereceksiniz. 
 
Andolsun ki, sana apaçık ayetler indirdik. (Bakara 99)
 
Biz, öğüt alacak bir kavim için ayetleri, ayrıntılı olarak açıkladık. (Enam 126)
 
Sana her şeyi açıklayan ve Müslümanlara doğruyu gösteren bir rehber, rahmet ve müjde olarak Kuran'ı indirdik (Nahl 89)
 
Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali, değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür. (Kehf 54)
 
Allah birçok kez Kur’an için, YEMİN OLSUN Kİ BU KİTABI ANLAYASINIZ DİYE KOLAYLAŞTIRDIK DİYECEK, daha sonrada birileri çıkıp, Allah ile aramıza girebilmek için, Kur'an kolayda ne kadar kolay, bazı ayetler anlaşılmaz, onunda izahını peygamberimiz ve din ulemaları yapmıştır diyecek, bizlerde buna inanacağız öylemi? Allah, emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin diye bizleri uyaracak, bizlerde bu uyarıları göz ardı edip, günümüze rivayetler yoluyla gelmiş, emin olamayacağımız rivayet, sanı bilgilerin ışığında Kur’an ı anlayacağız. Buna nasıl inanırız, doğrusu aklım almıyor. Gözlerin perdelenmesi, kalbin ve kulakların mühürlenmesi bu olsa gerek. Lütfen Allah ın adaletini sorgulamayalım, farkında olmadan küçük düşürmeye çalışmayalım. Çok pişman oluruz. 
 
Ankebut 18: “Eğer siz yalanlarsanız bilin ki, sizden önce geçen birtakım ümmetler de yalanlamışlardı. Peygambere DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.” (Diyanet meali)
 
Neml 92: "Ve Kur'ân'ı okumam emredildi." Artık kim doğru yola gelirse, yalnız kendisi için gelmiş olur; kim de saparsa ona de ki: "BEN SADECE UYARICILARDANIM." (Elmalı meali)
 
Saygılarımla
 
Haluk GÜMÜŞTABAK