KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN IN KADINA KARŞI TAVRINI, LÜTFEN DOĞRU ÖĞRENELİM.
İslam toplumunda, ne yazık ki kadının yeri, adeta ikinci sınıf bir insan konumundadır. TABİ BU KUR’AN IN DEĞİL, ERKEKLERİN OLUŞTURDUĞU FIKIH İNANCININ ESERİDİR.  Adeta kadının adı yoktur İslam toplumda. Kadının, erkeğin izniyle, ondan hoşnut olursa cennete gidebileceğini söyleyen, bir FIKIH inancı, ne Allah ın nede elçisinin sözleri asla değildir.  
 
Allah Kur’an da kadını da, bir insan olarak erkek kadar eşit görmüş, üstünlük TAKVADADIR, yani Allah ın emirlerine uyup, yasaklarından korunmaktır demiştir. Kadın ve erkek yaradılışı gereği, farklı görev ve sorumluluklar yüklenmiştir. FARKLI ÖZELLİKLERE SAHİP KADIN VE ERKEĞİ, ASKA KARŞILAŞTIRAMAYIZ VE BİRİNİ DİĞERİNDEN ÜSTÜN GÖREMEYİZ. Allah bazı erkeklerin uslanmaz, nefislerinin nerelere kadar uzanacağını çok iyi bildiği için, ADETA KADINI KUR’AN DA KORUMASI ALTINA ALMIŞTIR. Tabi Kur’an ile amel edilmediği içinde, bu gerçekler ne yazık ki fark edilememiştir, Kur’an da adeta kapalı kalmıştır. Tüm bunları açığa çıkarmak, her Müslüman ın görevidir ama bence kadınlarımızın bu konularda, daha fazla çaba harcamalarının, etkin olmalarının dinimizi hurafe ve batıldan uzak, Kur’an dan öğrenmesinin önemini hatırlatmak isterim. Kendi haklarını bilmeyenlerin ve savunmayanların, hak iddia etmeleri çok zor olabilir.
 
Bu makalemde, konumuzla ilgili sizlerin üzerinde düşünmenizi istediğim, çok önemli birkaç ayet var. Cahiliye döneminde, erkek nefislerinin yarattığı bir gelenek varmış. Bu gelenekte erkekler, eşlerini boşamak istediklerinde hiçbir sebep göstermeden, onlara ZIHAR ettiklerinde, yani onlara, SENİ ARTIK ANAMIN SIRTI GİBİ GÖRÜYORUM dediklerinde, rahatlıkla boşanabiliyorlarmış. Bu olaydan muzdarip, üzüntü duyan bir kadının, peygamberimize şikâyete gelmesi ve Allah ın bu konuya açıklık getirerek, bu yanlış uygulamayı kaldıran ayetlerine önce bakalım. 
 
Ahzab 4: Allah, hiçbir insanın içine iki kalp koymamıştır. ZIHÂR YAPTIĞINIZ/SIRTLARINI ANNENİZE BENZETTİĞİNİZ EŞLERİNİZİ DE ANALARINIZIN GİBİ SAYMADI ve evlatlıklarınızı da öz oğullarınız olarak tanımadı. Bunlar, sizin dillerinize doladığınız sözlerdir. Allah, gerçeği söylemektedir, doğru yola O iletir (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Mücadele 2: İÇİNİZDEN ZIHAR YAPANLARIN KADINLARI, ONLARIN ANALARI DEĞİLDİR. Onların anaları ancak kendilerini doğuran kadınlardır. ŞÜPHESİZ ONLAR ÇİRKİN BİR LAF VE YALAN SÖYLÜYORLAR. Kuşkusuz Allah, affedicidir, bağışlayıcıdır. (Diyanet vakfı meali)
 
Bu ayetlerden de anlıyoruz ki, hiç kimse böyle bir bahaneyle eşini asla boşayamaz diyor Allah. Erkekler bu yolla istedikleri yaşta eşler alabiliyor acı günde, tatlı günde birlikte yıllarını geçirdikleri eşlerini, hiç düşünmeden boşuyorlarmış. Tabi böyle bir durumda kalan bir kadının durumunu, kimlere nasıl muhtaç bir durumda kalacağını sizler hayal edin. Neredeyse kadını ölüme terk ediyorcasına bir davranıştı bu, geçmiş yıllarda. Tabi günümüzde bunu söyleyemeyiz. ATATÜRK ÜN SAYESİNDE, ÜLKEMİZDE KADINDA MESLEK SAHİBİ OLUYOR VE KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN, KENDİ GEÇİMİNİ SAĞLAYABİLİYOR, ÇOK ŞÜKÜR.
 
Allah bunu yapamazsınız diyor kullarına, ama bu uyarıları çok fazla hayata geçirmeyen çıkabilir düşüncesi ile de, bakın bunu devam ettirirseniz, tekrar vazgeçmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir diye de hükümlerini çok sert indiriyor. Çünkü ZIHAR yöntemi, erkeklerin kadınları adeta korkutma, boşanmayla tehdit etme yöntemine dönüşmüş ki, Allah bunun önünü kesmek için bakın nasıl kurallar koyuyor ve eşine ZIHAR edip, daha sonra vazgeçtim diyen bir erkek, neler yapması gerekir diyor. 
 
Mücadele 3: Kadınlardan ZIHAR ile ayrılmak isteyip de, sonra söylediklerinden dönenlerin karılarıyla temas etmeden önce BİR KÖLEYİ HÜRRİYETE KAVUŞTURMALARI GEREKİR. Size öğütlenen budur. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Diyanet vakfı meali)
 
Mücadele 4: (Buna imkân) bulamayan kimse, HANIMIYLA TEMAS ETMEDEN ÖNCE ARDARDA İKİ AY ORUÇ TUTAR. Buna da gücü yetmeyen, ALTMIŞ FAKİRİ DOYURUR. Bu (hafifletme), Allah'a ve Resulüne inanmanızdan dolayıdır. Bunlar Allah'ın hükümleridir. Kâfirler için acı bir azap vardır. (Diyanet vakfı)
 
Görüyor musunuz, Allah böyle zalimce bir yöntemle eşini korkutup, boşanma tehdidi savuranlara, nasıl bir ceza hükmü getiriyor. Zıhar dan vazgeçtim demekle olmaz diyor Allah, madem düşünmeden zalimce tehditlerde bulundun eşine karşı, bu sözünden vazgeçmenin kefareti olarak, zenginsen bir köleyi azat edeceksin. İmkânın buna yetmiyorsa, ARALIKSIZ İKİ AY ORUÇ TUTACAKSIN, oruç tutamayacak durumdaysan da, ALTMIŞ FAKİRİ DOYURACAKSIN DİYOR. 
 
Allah ın kadınları, zor durumda bırakan erkeklere karşı koyduğu kurallara, dikkat çekici bir örnek daha verip, bu ikisini sizlerin kendi nefislerinizde değerlendirmenizi rica ediyorum. Allah yanlışlıkla bir Müslüman ı öldüren bir kişinin, nasıl bir kefaret ödemesi gerektiğini, Nisa suresi 92. ayetinde bakın nasıl sıralıyor. Bu ayetten alıntılar yapmak istiyorum. 
 
“YANLIŞLIKLA BİR MÜMİNİ ÖLDÜRENİN, MÜMİN BİR KÖLE ÂZAT ETMESİ VE ÖLENİN AİLESİNE DE BİR DİYET VERMESİ GEREKİR. BUNLARI BULAMAYAN KİMSENİN, ALLAH TARAFINDAN TÖVBESİNİN KABULÜ İÇİN İKİ AY KESİNTİSİZ ORUÇ TUTMASI GEREKİR.”
 
DİKKAT ETTİNİZ Mİ, KARISINA ZIHAR EDİP VAZ GEÇEN ERKEĞİN ÖDEYECEĞİ DİYETLE, YANLIŞLIKLA BİR İNSANI ÖLDÜRENİN DİYETİ AYNI. İşte Allah kadını, erkeğin ellerine bırakmayıp, böyle koruması altına almıştır. Ama bizlerin Kur’an dan habersiz oluşumuz, özellikle kadınlarımızın çok acı çekmesine neden olmaktadır. Yine dikkat çekici bir örnek daha vermek istiyorum, Allah ın kadını koruması altına aldığına dair. 
 
Nur 6: EŞLERİNİ ZİNA İLE SUÇLAYIP, KENDİLERİNDEN BAŞKA ŞAHİTLERİ BULUNMAYAN KİMSELERE GELİNCE, onlardan her birinin şahitliği, kendisinin mutlaka doğru söyleyenlerden olduğuna, dört defa Allah'ı şahit tutmasıdır. 7- Beşinci yemininde, eğer yalan söyleyenlerden ise, Allah'ın lanetinin kendi üzerinde olmasını diler. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Bir erkek eşi için, bu kadın zina yaptı diyerek mahkemeye başvuruyor. Ama kendisinden başkada, hiçbir şahidi yok. Bu durumda erkek, eşim zina yapmıştır diye, dört defa yemin ediyor ve ben doğru söyleyenlerdenim denmesi isteniyor. Daha sonra beşincide ise yalan söylüyorsam, Allah ın laneti üzerime olsun denmesi istenir. Peki Allah, erkek bunu söylediği için, kadını suçlumu buluyor? İşte Allah ın kadını ne derece koruduğunun kanıtı. Bakın şimdi kime soruyor ve ne karar veriyor.
 
Nur 8–9: Kadının da dört defa Allah'ı şahit tutup, KOCASININ MUTLAKA YALAN SÖYLEYENLERDEN OLDUĞUNA ŞAHİTLİK ETMESİ, KENDİSİNDEN CEZAYI KALDIRIR. Beşinci yemininde, eğer kocası doğrulardan ise, Allah'ın gazabının kendi üzerine olmasını diler. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Çok açık ayetlerden de anlaşıldığı gibi, Allah kadını bizzat koruması altına almıştır. BAZI ERKEKLERDE İNATLA, ALLAH IN KORUMASINDAKİ KADINI, UTANMADAN ŞEYTANA BENZETİR, KADINA KARŞI YAPMADIKLARI SAYGISIZLIK BIRAKMAZLAR. Hâlbuki kadınlarımıza iftira atan, bu saygısızca sözleri söyleyenleri de kadınlar, yani analarımız dünyaya getirmiştir, ama çok çabuk bu gerçek unutulur. 
 
Dilerim bir Müslüman olarak, yalnız Kur’an ın rehberliğinde imanımızı yaşarız. Batıl ve rivayetlerin etkisinde kalmadan, Allah ın halis azınlık kulları arasında oluruz inşallah. 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 
 
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.