KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH, AKLINI KULLANMAYANLARIN ÜSTÜNDE, İNANÇSIZLIK PİSLİĞİ OLUŞTURUR

Bir başka yazımda da örneklerini verdiğim, kendisini akademisyen diye tanıtan arkadaşımız, bana verdiği bir cevabında, GÜNÜMÜZ İSLAM ANLAYIŞININ NE DENLİ KUR’AN DAN UZAK YAŞANDIĞINA, DİKKAT ÇEKİCİ ÖRNEKLER VERİYOR. Sizlerle bu düşünleri paylaşmak ve üzerinde birlikte düşünmek istiyorum. Hepimiz insanız, hata yapabiliriz ama aklını batıl ve rivayetlerden uzak Kur’an ile kullanan, gönlünü Kuran ışığıyla aydınlatan,  tüm gerçekleri görecek en az hata yapanlardan olacaktır. Bu örnek aslında, aldatılmış insanların Kur’an dışı bilgilere, nasıl ve ne maksatla sarıldıklarının da güzel bir örneği.

“KUR'AN'I ANLAMADA HADİSLERİN VE HZ. PEYGAMBERİN ROLÜNÜ, TEŞRÎ TÂRİHİNDEN VE REEL HAYATTAN DA ANLIYABİLİRİZ. O DEVİRDE İNSANLAR ONA GELİP DİNDEKİ, ÖZELLİKLE İBÂDETLERDEKİ BAZI AYRINTILARI, ŞEKLÎ YÖNLERİ/UYGULAMALARI SORUYOR/DANIŞIYORLARDI. BU SORULARIN BAZILARI, BİZZAT ALLAH TARAFINDAN ''DE Kİ: ..'' DİYE CEVAPLANIYORDU (AYIN/HİLÂLLERİN ŞEKLİ VE MANALARI ÖRNEĞİ GİBİ). DİĞER BAZILARINA İSE, KUR'AN'A DAYANARAK KENDİ İFADELERİYLE O CEVAPLAR VERİYORDU. MESELÂ HACC'I NASIL (HER YIL MI, ÖMÜRDE BİR Mİ) YAPACAKLARINI, NAMAZI NASIL KILACAKLARINI, ORUCU NASIL TUTACAKLARINI, ZEKÂT NİSABINI.. SORARLAR; O DA KUR'AN'DA OLMAYAN BU AYRINTILARI, BU 2. ŞIKTAKİ GİBİ CEVAPLIYORDU.”

“BEN HEP ÖRNEKLER VERİYORUM. ÖZELLİKLE ''KUR'AN'DA AÇIKLANMAMIŞ, RESUL AÇIKLIYOR'' KISMINI YETERİNCE İZAH ETTİM. MESELÂ KUR'AN'DA ''NAMAZ KILIN'' DENİR; AMA NASIL KILINACAĞI AÇIKLANMAZ.”

Bizden önceki Kitap Ehlinin yaptığı yanlışları, ne yazık ki bizlerde devam ettiriyoruz. ALLAH KUR’AN DA YAPILAN YANLIŞLARI ÖRNEK VERİP, SAKIN BU HATALARI SİZLERDE YAPMAYIN, DİYE UYARMIŞTI. Yahudiler Tevrat ile birlikte, Hz. Musa ya sözlü/gayri metlüv olarak verildiğini söyledikleri TALMUDU, MİŞNAYI yazdılar, inançlarına ilave ettiler. Daha sonrada bunlar olmadan, imanımızı yaşayamayız dediler. Yine Hz. İsa ya sözlü, gayri metlüv yani kayda alınmamış vahiy verildiğine inandıkları mektuplar yazarak, İncil e ya da inançlarına ilave ettiler. Bu yanlışlardan ders almayan bizlerde, Kur’an da her bilgi detaylı yoktur diyerek, Allah ın Elçisinin de dine hükümler koyacağına, Allah ın Elçisine Kur’an da bahsedilmeyen konularda hüküm verme yetkisi verdiğini, hatta ayetlerin detaylarını Kur’an dışı kanallardan sözlü bildirdiğine inandırıldık. BÖYLECE BİZLERDE ALLAH IN VAHYİNİ YETERLİ, AÇIK, DETAYLI GÖRMEDİĞİMİZ İÇİN, KİTAP EHLİ GİBİ DEVRE DIŞI BIRAKTIK. İSLAM I KUR AN VE ALLAH IN RESULÜNÜN SÜNNETİ, HADİSLERİ İLE ANCAK ANLARIZ VE YAŞAYABİLİRİZ DEDİK. BU DURUMDA BİZLERİN, YOLDAN SAPMIŞ, O KİTAP EHLİNDEN NE FARKIMIZ VAR? YORUMUNU SİZLERE BIRAKIYORUM.

Önce şunu söylemek isterim. İslam ı yeni araştıran ve girmek isteyen birisine, bu düşünce ve mantığı anlatırsanız, asla Müslüman olmaz ve derki, bu din insanların şekillendirdiği bir din, Asla Allah ın dini olamaz. Dikkat ettiyseniz, bizlerin Kur’an ı anlayabilmemiz için, Allah’ın Elçisinin rolünün, çok önemli olduğuna işaret ediyor. Çünkü gerçek hayatta, bunu görüyoruz diyor. İlginç Allah tüm kullarına açıklamıyor, hâşâ izah edemiyor, bu görevi Elçisine bırakıyor ve bizlerde bu bilgileri RİVAYETLERDEN ÖĞRENİYORUZ ÖYLEMİ? Ama bizler günümüzde bu bilgilerin, gerçekten Allah ın Resulüne ait olduğunu bilmiyoruz, emin değiliz. Bu durumda sorgusuz nasıl kabul ederiz. Anlatılan, Allah ın Resulünün hadislerinden öğrendiklerini iddia ettikleri, rivayet bilgilerle namaz kılınıyor, hacca gidiliyor ve hatta zekât dağıtımını topluma, işte Resul Zekâtı dağıtma emrini, şu şekilde vermiştir diye anlatıyorlar. Elbette kaynak Kur’an değil, doğruluğundan emin olmamızın mümkün olmadığı sözler/hadisler. Hâlbuki bahsettiklerinin hepsi, en basit kolay ve açık bir şekilde Kur’an da var, ama kendilerine öğretilenlerini Kur’an da bulamadıklarında, ne yazık ki Kur’an yetersiz görülüyor. BÖYLECE KUR’AN, RİVAYETLERE MAHKÛM EDİLİYOR ve her isteyen istediği gibi, Allah ın ayetleri ile oynayabiliyor. BU BÖLÜNMÜŞLÜĞÜN TEK SEBEBİ, ALLAH IN KİTABI KUR’AN ÇEVRESİNDE BİRLEŞEMEDİĞİMİZDENDİR.

Akademisyen arkadaşımız, Kur’an da namazın nasıl kılınacağı açıklanmamış diyebiliyor. İyide Allah açıklamadığı bir emirden nasıl hesap sorar? Hani Kur’an dan sorgulanacaktık. Hani Kur’an da, hiçbir eksik bırakmadık diyordu Allah. YOKSA ALLAH IN AÇIKLAMALARI HAŞA, BİZİ ÇOK FAZLA İLGİLENDİRMİYORMU? Allah verdiği emrin yerine getirilmesi için, bizleri rivayetlere mi mahkûm etti, ya da Allah ın Resulü Kur’an a neden kaydetmedi, diye sormazlar mı? Dikkat ederseniz İslam ı, Kur’an dışı rivayet hadisler olmasaydı, doğru yaşayamazdık diyen iki gurup var. Birincisi kendilerini âlim ya da akademisyen kabul edip, Kur’an ı rivayetler ışığında anladığını söyleyenler. İkinci gurup ise iyi ki okumamışım, okusaydım dinden sapardım, ben bilmem kim Hoca efendiden el aldım, onun yolunda gidiyorum. Allah ın Resulünün hadisleri ile Kur’an ı en doğru anlıyorum diyenler. DİKKAT ETTİYSENİZ, HER İKİSİNİN DE YOL VE YÖNTEMİ AYNI, KUR’AN I ANLADIĞI KAYNAK, DİNDE DELİLLERİ RİVAYETLER. BİRİSİ BU BİLGİLER IŞIĞINDA OKUYUP ÂLİM OLDUĞUNU, YA DA AKADEMİSYEN OLDUĞUNU SÖYLEYENLER, DİĞERİ İSE OKUMANIN DİNDEN SAPMAK OLACAĞINA İNANANLAR. İLGİNÇ DEĞİL Mİ?

HATIRLAYINIZ ALLAH, SAKIN EMİN OLMADIĞINIZ BİLGİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN, HESABINI SORARIM DEMİŞTİ. SİZCE BU UYARININ HİÇ BİR ÖNEMİ YOK MU? Allah ın Elçisinin, kitap Ehline tabi olmamasının nedeni, onların akıl ve mantıktan uzak, Allah ın dini diye yaşadıkları, rivayetlere inanmalarıydı. Sizce Allah ın Resulü Hac ibadetini yerine getirirken, Allah şeytan taşlama emri vermemiş ama gelin Hac görevimizde, elimizde taşlarla şeytanı taşlıyor gibi yapalım der mi? Bunu akıl edemeyenlere, Allah ın dini asla anlatılamaz. İŞTE İSLAM BÖYLE, ALLAH A VE RESULÜNE İFTİRALARLA YAŞANIYOR. GERÇİ SONUCUNUDA GÖRÜYORUZ.

Arkadaşımız Allah ın Elçisinin döneminde, insanların Resule gelip dindeki, özellikle ibadetlerdeki bazı ayrıntıları şekli yönleri ve uygulamasını sorup danıştıklarını söylüyor. Elbette sormuşlardır, bunda hiç şüphe yok. Cevabın devamında ise akademisyen arkadaşımız, BU SORULARIN BAZILARI ALLAH TARAFINDAN KUR AN DA, DEKİ ONLARA DİYE CEVAPLANIYORDU demiş. Peki, bunun dışında Allah, şunu yapın yerine getirin diye emir verdiği halde, örneğin namaz kılın, oruç tutun, Hacca gidin gibi detayları Kur’an da detaylı bildirmeyip, onu da Resulümden öğrenin, O size açıklasın mı demiştir Kur’an da?  ELBETTE HAYIR, TAM TERSİNE BİZ KİTAPTA HİÇ BİR EKSİK BIRAKMADIK NİCE ÖRNEKLERLE AÇIKLADIK, KUR’AN IN İPİNE SARILIN, ONDAN SORUMLUSUNUZ EMRİNİ VERMİŞTİR.

Düşünebiliyor musunuz, bunları söyleyen cahil birisi değil. Kendisinin akademisyen, eğitmen olduğunu söyleyen birisi. Kur’an ın yanına bir başka kaynak koymak, bunlarda Allah ın ayetlerini açıklayan detay veren bilgilerdir demek, Kur’an a göre ŞİRKTİR. Allah Kur’an da boşuna, aklını kullan ey kulum diye uyarmıyor. Düşünen bir Müslüman şunu sorar. Diyelim ki Allah ı Resulü, Kur’an a bakarak gerçekleri anlayabiliyor, diğer Kur'an ı okuyan Müslümanlar anlayamıyor mu? Allah yalnız Resulünün anlayabileceği bir rehber gönderip, daha sonrada tüm kullarını nasıl O kitaptan hesap sorar.

Yine diyelim ki Allah, yerine getirmemizi emrettiği konularda, namaz, oruç….gibi  detaylarını Resulü tarafından anlatılacağını, açıklanacağını söyledi. Bu detayları, Resulün Kur’an ı yazdırdığı gibi, neden sağlığında yazdırmadı da, bu bilgiler tıpkı Kur’an gibi bizlere Allah tarafından korunan Kur’an ile ulaşsın. Bunu da mı düşünemiyoruz? Bunların hepsi Allah a ve Resulüne iftiradır. BUNLARA İNANALARA ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİM. DEMEK Kİ SİZİN İNANCINIZA GÖRE, ALLAH IN RESULÜNE VERİLEN AYETLERİ AÇIKLAMA GÖREVİNİ, ALLAH IN RESULÜ KUR AN İLE BİRLİKTE KAYDA ALDIRMAMIŞ, VEFATINDAN YÜZLERCE YIL SONRA, BAZI ÂLİM KİŞİLERİN AKLINA GELMİŞ VE KAYDA ALARAK, BİZLERİN İMANINI KURTARMIŞ, ÖYLEMİ? Ne dediğimizin, nelere inandığımızın farkında mısınız? Bu söylenenlere göre, Haşa Allah ın Resulü görevini eksik yapmış anlamına geliyor. Buna nasıl inanırız.

Düşünebiliyor musunuz Allah, Hac emrini verecek ama yılda bir mi, ömürde bir mi diye açıklayamayacak öylemi? Allah akıl fikir versin. Bunu da en ince detayına kadar açıklamış Kur’an da Allah ama batıl ve hurafeler, ne yazık ki Kur’an ın önüne geçmiş. Hatta bu rivayetlerin, ayetlerin hükmünü bile iptal ettiğine, nesih ettiğine inananlar var. Sizlere bir örnek vermek istiyorum.  İlginçtir rivayet hadislerin kaynaklarından kabul edilen, Kütüb-i Sitte ye şöyle bir göz gezdirin lütfen. Allah ın Elçisinin namazını bitirdikten sonra, nasıl selam verdiğini üç çeşit rivayet hadisle anlatılır. Tabi hepsi 2. ya da 3. şahıslardan rivayet ediliyor ve deniyor ki, Ben Allah ın Resulünün namazı bitirdiğinde, yalnız sağına selam verip namazını bitirdiğini gördüm. Bir başka rivayet hadiste, hem sağına hem de soluna selam verip bitirdiğini gördüm. Bir başka hadiste de, Allah ı Resulü ne sağına, nede soluna selam vermedi, önüne selam vererek namazını bitirdiğini gördüm diye geçer. SİZLERE SORMAK İSTİYORUM, BU BİLGİLERLEMİ BİZLER NAMAZ KILACAĞIZ? HANGİSİ DOĞRU? BUNA KEFİL OLACAK VARMI ARAMIZDA? Lütfen bizlere Kur’an dışı öğretilenleri, Kur’an da aramayalım bulamayız. Bizlere düşen, Allah verdiği emri nasıl yerine getirmemizi istiyor, batıl ve rivayetlerin etkisinden kurtulup Kur’an dan onu anlayarak, hayatımıza geçirmeliyiz. UNUTMAYALIM ALLAH, SORUMLU TUTUĞU KUR’AN DA, AÇIKLAMADIĞI BİR EMRİ ASLA VERMEZ. İlginçtir, Mekke den Medine ye geçerken verdiğimiz bir molada, namaz kılarken imam yalnız sağa selam verdi ve namazı bitirdi. Bunu da paylaşmak istedim.

Bizler Kur’an ın, çok basit kolaylaştırılmış şekliyle izah edilen tüm ibadetlerini, ne yazık ki bunlarda Resulün hükümleridir diyerek, doğruluğundan emin olamayacağımız rivayet bilgilerle zorlaştırdık. Ondan sonrada bu ilaveleri Kur’an da göremediğimizde, Kur’an ı detaysız, ameli ibadetlerimiz konusun da yetersiz kabul ettik. Öyle olunca da Kur’an terk edildi, Kur’an ı açıkladığını iddia ettikleri kaynaklar, kitaplar el üstünde tutulur oldu. İLGİNÇ OLAN İSE BU BİLGİLERİ EĞİTİM GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEYEN KİŞİLERİN, TOPLUMA DİN DİYE ANLATIYOR OLMASI. ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

Lütfen şunu asla unutmayalım. Allah ın Resulü ÜMMİYDİ, yani kitap Ehline tabi olmadığı için, din adına ne öğrendiyse Kur’an dan öğrendi. Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye hüküm verdiyse, nasıl olurda verdiği hükümleri hayata geçirmemiz için Kur’an ı açık ve detaylı göndermez. Gerçi açıklamak bizim görevimiz diyor ve nice örneklerle açıkladığını da bildirdiği halde, BİZLER ALLAH A GÜVENMEMİZ GEREKİRKEN, DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ BİLGİLERE, KİŞİLERİN SÖZLERİNE NASIL İNANIRIZ? AKLIMIZI BU KADAR MI YİTİRDİK?

Sanırım Allah ile aldatılmak böyle bir şey olsa gerek. ALLAH CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN. TOPLUMU, DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ RİVAYETLERİ, DİN DİYE ANLATARAK, ALLAH IN GERÇEKLERİNDEN UZAKLAŞTIRANLARDAN, RABBİMİZ CÜMLEMİZİ UZAK TUTSUN İNŞALLAH.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/