KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'ANDAN, ALLAH IN YOLUNDAN SAPMAMIZA NEDEN OLAN YANLIŞ İNANCIMIZ...

Bizler İslam'ı yaşamaya başlamadan önce, eğer Kur’an gerçekleri ile buluşamadıysak, yani Allah'ın mesajlarını ilk elden anladığımız dilden okuyup anlamaya çalışmadıysak, bizlere anlatılan yanlış ve sapkın inançların etkisinde kalmaktan asla kurtulamayız. Bu makalemin konusu çok önemli. Onun için biraz detaylı yazdım, lütfen sabırla okuyalım. Kur’an'ın tercümesine, bildiğiniz gibi MEAL denir. Aslında buna tercüme de diyebiliriz ama Kur’an'ı tercüme edenler, belki bir hata yaparım düşüncesiyle böyle bir kelime kullanmışlardır. Meal kelimesinin anlamı, asıl anlatılmak istenilenin, anlamı değişmeden, farklı kelimelerle ifade etmek anlamındadır. Bununda zaten bir sakıncası yoktur. İmamı Azam yüzlerce yıl önce bu konuya açıklık getirmiş ve bakın nasıl izah etmiş bu konuyu. “Kur'an kâğıtlarda Yazılmış ve bizim Okuduğumuz Lafızlar değildir. Esas Kuran o LAFIZLARIN TAŞIDIĞI MANADIR ki, bir kelam-i nefsi ( ALLAH ın zati ile var olmaya devam eden söz ) olarak kalıptan kalıba dökülür. O kalıplar sonradan yaratılmış ( Muhdes ) Varlıklardır. OYSAKİ ESAS KUR'AN, MAHLÛK OLMAYAN BİR MANADIR. O HALDE ESASİ İTİBARİ İLE MANA OLAN KUR'AN'I ARAPÇA LAFIZ YERİNE, BAŞKA LAFIZLARDAKİ ÇEVİRİSİNDEN OKUMAK MÜMKÜNDÜR.” Bu konuda bir arkadaşımız, toplumda Kur’an'ı anlayarak okuyanları kuşkuya sokacak, yaşadığımız yanlış inanca güzel bir örnek olacağını düşündüğüm sözlerini, sizlerle bazı bölümlerini paylaşmak ve üzerinde konuşmak istiyorum.

“MEAL, KURAN DEĞİLDİR. Çünkü mealler birbirlerini yalanlayan ve çelişkiler yığını içinde olan metinlerdir. Allah'ta çelişkili konuşmadığına göre, meallere Allah'ın sözü denilemez. Son 90 senede 300 civarında meal yazılmıştır ve bu mealler, "yerleri ve gökleri Allah yaratmıştır" dışında hiçbir konuda ittifak edememişlerdir. ÜSTELİK TE EN KOLAY ANLAŞILMASI GEREKEN MUHKEM (HÜKÜM) AYETLERİNDE EN ÇOK İHTİLAF ÇIKMAKTADIR. Yani bir ayet ki hayata müdahil oluyor, orada ihtilaf diz boyudur. KUR'AN'DAKİ BİNLERCE AYET EN AZ 2 FARKLI İHTİMAL OLMAK ÜZERE 3 – 4 – 5 VE DAHA FAZLA ŞEKİLDE MEALLENDİRİLMEYE MÜSAİTTİR.”

Dikkatle düşünmediğimizde, bu arakdaşımızın sözlerine inanabiliriz. Çünkü gerçekten çok farklı tercüme ediliyor. Arapça olan hiç bir kitap, başka dillere çevrilirken, böyle farklı çevrilmemiştir. PEKİ NEDEN? ÇÜNKÜ KUR'AN'I TERCÜME EDENLER, FARKLI İNANÇLARIN DÜŞÜNCELERİN ETKİSİNDE TERCÜME EDİYORLARDA ONDAN. DAHA AÇIKÇASI HER TERCÜME EDEN MEZHEP, TARİKAT, ÇEMAAT KENDİ İNANCINI KUR'AN'A SÖYLETMEYE ÇALIŞIYOR VE KENDİLERİNİ HAKLI ÇIKARMANIN YOLUNU ARIYORLAR. Öyle olunca onlarca, yüzlerce farklı tercümenin ortaya çıkmasıda normal olacaktır. 

 Dünya üzerinde hiç bir kitaba böyle bir yakıştırma yapılmamış ve hiç bir kitap, başka dillere çevrilirken farklı anlamlar verilmemiştir. Çünkü Kur'an'ı tercüme edenin amacı, kitabı bire bir tercüme etmek değil, kendine uydurmak, kendi inancını haklı çıkarmak amacıyla yapıyor bunu. İslam dininde ruhban sınıfı olmadığı halde, kendilerini ruhban ilan edenlerin topluma anlattığı yanlış, hurafe, batıl İslam ortaya çıkmasın diye, Kur'an'ı kendi dillerine çevirdiklerinde, kendi nefisleri doğrultusunda çeviriyorlar. Böyle olunca Kur'an meali diye ortaya çıkan kitaplar, elbette toplumda kuşku yaratıyor. ÇOK ŞÜKÜR GÜNÜMÜZDE MEZHEPLERİN VE BATIL İNANÇLARIN ETKİSİNDE KALMADAN YAPILAN KUR'AN ÇEVİRİLERİ VAR. KISMEN YANLIŞLIKLAR GÖREBİLİRSİNİZ AMA BU SİZİ KORKUTMASIN,  EĞER BİZLER DİKKATLE VE DÜŞÜNEREK FARKLI TERCÜMELERDEN OKUYUP, AYETLERİ ANLAMAYA ÇALIŞIRSAK, İNANIN TÜM GERÇEKLERİN FARKINA VARABİLİRİZ. YETERKİ KAFAMIZDAKİ BATILDAN KURTULARAK KUR'AN MEALİNİ OKUYALIM. BU ÇABAYI GÖSTERENİN ALLAH, GÖNÜL GÖZLERİNİ AÇARIM DİYOR. Şunu lütfen unutmayalım, Allah özellikle Kur'an da her konudan, değişik ifadelerle aynı konuda bir çok örnek vererek, toplumun kafasını karıştırmaya çalışanların oyununu bozmuştur ve farklı anlamlar verenin foyasını ortaya çıkarmıştır. Kur'an'da yapılan tekrarların amacıda budur.

Toplumu bu yönde korkutmalarına yani KUR'AN MEALİ KUR'AN DEĞİLDİR sözlerine inandığımız andan itibaren, asla Kur’an'ı anlayarak ve Allah'ın emrettiği gibi düşünerek okumaya cesaret edemeyiz. Böylece birileri bizlere Kur’an'ı anlatır, tabi günümüzde olduğu gibi, doğru anlattıklarından da asla emin olamayız, dinde bölünür ve birbirimize düşman oluruz. Lütfen şunu unutmayalım, Allah kulu ile arasında hiç kimseyi istemiyor. Hiç kimseye muhtaç olmayalım diye, Kur’an'ı biz nice örneklerle açıkladık diyor. HER ZAMAN ŞÜPHE İÇİNDE OLACAĞIMIZ BİR İNANCI ALLAH, BİZLERE GÖNDERİR Mİ? Bu nasıl bir imtihan ki, sorumlu olduğum kitabı ben okuduğumda anlayamıyorum, kendi dilime doğru çevrilemiyor. Bu durumda nasıl olurda Kur’an'dan, ben sorumlu olurum? Arap bilim adamlarının yazdığı onlarca kitaplar, her milletin diline çevriliyor ve toplum bunlardan faydalanıyor. İş Kur’an'a gelince, herkes Kur’an'ı anlayamaz deniyor. LÜTFEN İSLAM DÜŞMANLARININ BU TUZAĞINA DÜŞMEYELİM.   KUR'AN MEALLERİNE GÜVENMEYEN ARKADAŞIMA SORMAK İSTERİM, ACABA KENDİSİ, KİMİN AYETLERİ BİZİM DİLİMİZE EN DOĞRU TERCÜME ETTİĞİNE GÜVENİYOR? KİM YADA KİMLER EN DOĞRU AYETLERİ TOPLUMA ANLATIYOR? Her cemaat, tarikat kendilerine davet ediyorlar ve en doğru tercüme bizde diyorlar. Lütfen bu aldatmacaların etkisinde kalmayalım ve Allah'ın kitabına güvenerek, onu farklı tercümelerden gerçeklerle buluşmak adına okuyalım. İnanın doğrularla buluşmamıza Allah yardım edecektir. ÇÜNKÜ BUNUN BAŞKA BİR YOLU YOK.

Düşünebiliyor musunuz Allah, bizlerin sorumlu olduğumuz ayetleri MUHKEM, yani okuduğumuzda şüphe duymadan anlayacağımız, kolaylaştırılmış bir şekilde gönderdik dediği halde, arkadaşımız Allah'ın bu sözleri üzerinde bile şüpheler uyandırarak, en kolay anlaşılması gereken muhkem ayetlerde bile ihtilaf çıkmaktadır diyor. SUÇLUYU, YANLIŞ TERCÜME EDENİ ORTAYA ÇIKARMAK YERİNE, KUR’AN ÜZERİNDE ŞÜPHE UYANDIRARAK, TOPLUMU KUR’AN'I ANLAYARAK OKUMAKTAN YANİ ALLAH'IN VAHYİ ÜZERİNDE DÜŞÜNMEKTEN UZAKLAŞTIRIYORLAR. BÖYLECE MÜSLÜMANLARIN, KUR’AN'A DİREK TEMASINI KESİYORLAR. Peki, bu durumda ne yapacağız? Bu nasıl bir rehber kitap ki, Allah'ın yemin ederek kolaylaştırdığını söylediği Kur’an, her dile doğru çevrilemiyor, en basit muhkem ayetleri bile Müslümanlar doğru anlayamıyor. BU SÖZLERE İNANAN, DÜŞÜNEN VE SORGULAYAN GEÇLİĞİ MÜSLÜMAN OLARAK TUTAMAZSINIZ. YA ATAİST OLUR YA DA DEİST. 

Böyle bir düşünce, inanç asla Kur’an'dan onay almadığı gibi, Kur’an'ın tam tersi bir düşüncedir. Allah hiç kimseye muhtaç olmayasınız diye, ayetleri biz nice örneklerle açıkladık, Kur'an'ı açıklamak bizim görevimizdir diyor. Nasıl olur, Allah'ın açıkladığı ve sorumlu tuttuğu Kur’an ayetleri, birden fazla anlama gelir ve herkes anlayamaz? BÖYLE BİR DÜŞÜNCE DİNDE KAOS YARATIR. TOPLUM BU YANLIŞA İNANDIKLARI İÇİNDE, İSLAM İNANCINDA KAOS VE KARGAŞA VAR. Bu nasıl bir mantık, bu nasıl bir imtihan anlayışı böyle. Said-i Nursi kitaplarının, Kur’an ayetlerini açıkladığını iddia ederek, Kur’an okumayın anlayamazsınız, onun için vakit kaybetmeyin, Risale-i Nur okuyun deniyorsa, bu zihniyet ve inancın, Allah'ın doğru yolunda olduğunu nasıl söyleriz.  İLGİNÇTİR, KUR’AN MEALİ NİN OKUNMASINA KARŞI ÇIKANLAR, GÜVENDİKLERİ VELİ KİŞİLERİN YAZDIKLARI KİTAPLARINA, KUR’AN TERCÜMELERİNE, TEFSİRLERİNE, MEALLERİNE KARŞI ÇIKMIYORLAR. Meal okumanın yanlışlığını anlatan arkadaşımız, sözlerinin bir bölümünde şunları söylüyor.

“BU YÜZDEN O MEAL YAZARINI İLAH/RAB EDİNME TEHLİKESİNDEN DOLAYI ŞİRKE DÜŞME İHTİMALİ ÇOK BÜYÜKTÜR. ZATEN DİKKAT ETTİYSENİZ MEAL YAZARLARI DİNİ BİR KONUDA HANGİ GÖRÜŞTE İSE, YAZDIĞI MEALDEKİ İLGİLİ BÖLÜMLERİ DE TIPKI KENDİ GÖRÜŞÜNÜ DESTEKLEYECEK ŞEKİLDE TERCÜME ETMİŞTİR. HATTA MEAL YAZARI GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRDİĞİNDE, BİR SONRAKİ BASKIDA MEALİNİN İLGİLİ BÖLÜMÜNÜ DE DEĞİŞTİRİR. YANİ MEALLER TIPKI OYUN HAMURUNA ŞEKİL VERMEK GİBİ ELLERİNİZLE YAZDIĞINIZ BİR ŞEYDİR. O YÜZDEN ELLERİNİZLE YAZDIĞINIZ BİR METİNE BU ALLAH KATINDANDIR DEMEK CAİZ DEĞİLDİR.”

Yapılan yanlışlar örnek gösterilip, toplum Allah'ın kitabını anlayarak kendi dilinden okunmasına engel olunmaz, tamamı suçlanmaz. HATA VE YANLIŞ NEREDEYSE, O SÖYLENİR VE DÜZELTİLİR. Bakın bu arkadaşımız hala, yaşanan yanlışın farkında bile değil. Arkadaşımız Kur’an meali nin yazarı hangi görüşte ise, o görüşün etkisiyle Kur’an'ı tercüme ettiğini, çok rahatlıkla söyleyebiliyor. ÇÜNKÜ KENDİSİ DE, İNANDIĞI BİR BAŞKA YANLIŞIN İÇİNDE DE ONDAN. Kur'an'ı tercüme eden, görüşünü değiştirdiğinde, mealinde değişeceğini söylüyor. Böyle bir insan Kur’an meali yazmışsa, söylediği doğru. Ama yapılan yanlışlar, gerçeklerin üstünü asla örtemez. BİZLER ALLAH'IN AYETLERİNİ, KUR’AN'IN VERDİĞİ ÖRNEKLERDEN DEĞİL DE, RİVAYETLER IŞIĞINDA ANLAMA YANLIŞINI YAPIYORSAK, KUR’AN'I DOĞRU ANLAMAMIZ ASLA MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. Allah Nahl suresi 98. ayetinde, Kur'an'ı okumaya başlamadan önce, kafanızdaki şeytanın ve şeytanlaşmış insanların düşünce ve fikirlerinden kurtulup, yalnız Allah'a güvenip dayanarak Kur'an'ı okumaya başlamamızı emreder. Bunu yapmadan okumaya başladıysak, Kur'an'ı doğru anlamamız ve tercüme etmemiz asla mümkün olmayacaktır. Bu değişen guruplar kimler ve neden bu guruplaşma? İşte İslam'a bakış açımızın en büyük yanlışı. ALLAH KUR’AN'DA NE EMREDİYORSA, ONUN TERSİNİ DİN DİYE YAŞADIĞIMIZIN FARKINDA DEĞİLİZ. İSLAM'I BÖYLE YAŞADIĞIMIZ SÜRECE, DAHA YÜZLERCE FARKLI KUR'AN MEALİ, TERCÜMESİ YAPILACAKTIR.

Madem Kur’an'ın tercümesi Kur’an değil, doğru tercüme edilemiyor Arapça, ya da bir ayetin birden fazla anlamları var, bu durumda tekrar soruyorum, bizler Kur’an'ı kimden öğreneceğiz? Birilerini işaret ediyorsak, onlara ayetlerin gerçek anlamlarını kim öğretmiş. Hani dinde ruhban sınıfı yoktu. Bu zihniyetin bir sloganı var ve hiç korkmadan, Allah'ın kitabını adeta küçümsediklerinin farkında olmadan şunu söylüyorlar. ”RİVAYET HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN AYETLERİ ANLAŞILAMAZ KUR’AN KAPALI KALIRDI.” Bu anlayış devam ettiği sürece, daha çok farklı Kur’a tercümeleri çıkacaktır. KUR’AN'I DOĞRU ANLAMAK İSTİYORSAK, ALLAH'IN AYETLERİMİZİ NİCE ÖRNEKLERLE BİZ AÇIKLADIK DEDİĞİ YOLU İZLEMELİYİZ Kİ, AYETLERİ DOĞRU ANLAYABİLELİM. Bizler Allah'a güvenmek yerine, rivayetlere güveniyoruz. Allah ıslah etsin.

Hadisleri araştırdınız mı bilmiyorum, aynı konuda birçok farklı, hatta tam tersi hadisleri görebilirsiniz. Birde farklı mezheplerin inandığı hadisleri araştırın lütfen, işte o zaman bu acı gerçeği daha iyi anlayacaksınız. HER MEZHEP NE YAZIK Kİ, KENDİLERİNİN KABUL ETTİĞİ RİVAYET HADİSLERİN IŞIĞINDA, KUR’AN'I ANLAMAYA ÇALIŞIYOR. Bu durumda elbette onlarca, yüzlerce farklı tercüme/meal olacaktır. BİZLERE DÜŞEN BIKMADAN VE KORKMADAN KUR’AN GERÇEKLERİNİ ARAMAK, ARAŞTIRMAK AYETLERİ, ALLAH'IN MESAJINI DOĞRU ANLAMAYA ÇALIŞMAK OLMALIDIR.  Bu arkadaşımız paylaştığı yazının sonunda, bakın neler söylüyor.

“İŞİN DAHA DA TRAJİKOMİK OLAN KISMI DA ŞUDUR Kİ: KENDİSİNE KURANCI DİYEN KİTLELERİN, ISRARLA VE SÜREKLİ OLARAK KURANIN KOLAY ANLAŞILDIĞINI İDDİA EDİYOR OLMALARIDIR. ÜSTELİK TE GEÇMİŞE DAİR HER ŞEYİ REDDEDEREK, ELLERİNDE BİR TEK KAYNAK OLARAK KURAN/MEAL KALIRSA MÜSLÜMANLARIN BİRLEŞECEĞİNİ ZANNEDEN ROMANTİK VE HAYALPEREST DÜŞÜNCELERE SAHİPTİRLER. ALLAH BUNLARA AKIL FİKİR İHSAN ETSİN. MEALLER MÜSLÜMANLARI BİRLEŞTİRSE BİRLEŞTİRSE BİR TEK AĞACI SEVMEK VE YEŞİLİ KORUMAK KONUSUNDA BİRLEŞTİRİR.” 

 

Ne kadar ilginç değil mi? BU SÖZLER İNANIN CAHİL CESARETİ. Allah'ın kitabına karşı yaptığı saygısızlığın darkında ble değil ÇÜNKÜ BU KİŞİLERİN, DAHA KUR'AN İLE BULUŞAMADIĞI ANLAŞILIYOR. Kendisine Kur’an'cı diyenlerin, ısrarla Kur’an'ın muhkem ayetlerinin kolay anlaşıldığını iddia ediyorlar diyerek, bu düşünceye karşı çıkıyor. Hâlbuki Kur’an'a karşı çıkıyor farkında değil. Kendisi herhalde Kur’an'cı değil rivayetci. ÇÜNKÜ ALLAH YEMİN EDEREK ANLAYABİLMEMİZ İÇİN, KUR’AN I KOLAYLAŞTIRDIĞINI BİRÇOK KEZ KENDİSİ SÖYLÜYOR. Hatta yalnız Kur’an'ın ipine sarılın diye de uyarıyor. Ne kadar acıklı bir durum, Rabbimiz böyle bir inançtan bizleri korusun.  Arkadaşımız hala yanlışının farkında olmadan Allah'ın, sakın emin olmadığın bilginin adına düşmeyin, hesabını sorarım uyarılarından habersiz, Kur’an'cı dediği kişilerin Allah'ın emrini yerine getirerek, emin olamayacağı sözleri, Kur’an'ın onayından geçirmeden asla kabul etmemelerini kınıyor ve onlara hayalperest diyebiliyor. Acaba kimler hayalperest sizce? 

İşin daha da ilginci emin olamadığı, Kur’an'ın bahsetmediği ve onaylamadığı rivayet sözlere inanmanın, gerçek iman olduğuna inanan bu arkadaşımız, Allah bunlara akıl fikir ihsan etsin diyebiliyor. Acaba kimin akla fikre ihtiyacı var? Ne dersiniz? ONUDA ALLAH'IN HUZURUNDA, HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ. Birde alay ediyor Kur’an takipçileri ile. Kur’an'ın yalnız Müslümanları birleştiremeyeceğini, birleştirse birleştirse,  ağacı sevmek, yeşili korumak konusunda birleşebileceklerini söyleyebiliyor.  PEKİ İSLAM TOPLUMUNU KİM BİRLEŞTİREK, HAŞA ALLAH'IN KİTABI BİRLEŞTİREMİYORSA? Allah yalnız Kur’an'ın ipine sarılmayıp, batılın ve edindikleri velilerin ardına düşenlerin gönül gözlerinin açılmayacağını, gözleri ve kulaklarının perdeli, kalplerinin mühürlü olacağını boşuna söylemiyor.  Allah cümlemizi Kur’an'ın yolundan ayırmasın, gönül gözleri Kur’an ile parlayan, Allah'ın azınlık halis kulları arasında olalım inşallah.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/