KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KADİR GECESİ VE GÜNÜMÜZDE YAPTIĞIMIZ BÜYÜK YANLIŞLAR.
Bu gün sizlerle, Allah ın Kur’an da açıkladığı ve Ramazan ayında indirmeye başlandığı Kur’an ın ve o gecenin, yani kadir gecesinin üzerinde konuşmak istiyorum. Önce şunu söylemek isterim ki, Kur an da açıkça günü belirtilen, hiç bir özel gün yada gece yoktur.  Bizlerin kutladığı kandil geceleri, Kur an da asla geçmez Allah ın emri değildir, peygamberimiz döneminde de yoktu. Kutladığımız kadir gecesi ise hangi gece olduğu Kur'an da belirtilmeyip, Kur’an Ramazan ayı içinde indirilmeye başlandığı bilgisini verdikten sonra, asla ayrıntıya girmemiş ve o geceyi özellikle söylememiştir. Bu demektir ki bir Müslüman Ramazan ayının her gecesini, kadir gecesi olabileceğini düşünerek, ömrü boyunca çok daha dikkatli ve özenle geçirmeli, Kur'an ı anlayabilmek için çok daha fazla çaba harcamalıdır. Şimdi de bu konu ile ilgili, Kur an ayetlerini hatırlayalım.
 
Bakara 185: KUR'ÂN, İNSANLARA BİR REHBER, BU REHBERLİĞİN APAÇIK DELİLİ VE DOĞRUYU YANLIŞTAN AYIRT EDİCİ BİR ÖLÇÜ OLARAK RAMAZAN AYINDA İNDİRİLMİŞTİR. BUNDAN DOLAYI, SİZDEN KİM BU AYA ULAŞIRSA, BU AYDA ORUÇ TUTSUN. Ancak hasta veya seyahatte olan, başka günlerde aynı günler miktarınca oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz ve O'na şükretmeniz içindir. ( Bayraktar Bayraklı meali)
 
Kadr 1-2-3-4 : Biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? KADİR GECESİ BİN AYDAN DAHA DEĞERLİDİR. Melekler ve Rûh/Cebrail, o gece Rablerinin izniyle her türlü iş için iner dururlar. (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Yukarıdaki ayetleri okuduğumuzda, Kur an ın Ramazan ayı içinde indirilmeye başlandığını anlarız, ama gün ve hangi yıl olduğu kesinlikle özellikle belirtmeden. Bildiğiniz gibi Kur'an bir seferde değil, özümsenmesi toplum tarafından kabul edilmesi, hayata geçirilmesi için, yaklaşık 23 yılda indirilmiştir. Bizlere açıklanan o gecenin, Allah katında büyük önem taşıdığını anlıyoruz. O gecenin önemini belirtmek için, yaptığı benzetme ise çok önemli, o gecenin bin aydan hayırlı olduğunu belirtmesidir. Peki Kur'an ın indirilmeye başlanması, neden bu kadar önemli? ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLAN, İNDİRİLMEYE BAŞLANDIĞI GECEMİ, YOKSA İNDİRİLENMİ? Bizler önce bu sorunun, mutlaka doğru cevabını aramalıyız. Şimdi bu cümle üzerinde duralım, acaba bunu söyleyerek, Allah bizleri nasıl yönlendirmek istiyor?
 
DİKKAT EDERSENİZ ALLAH, KUR'AN İÇİN  O BİZLERE YOL GÖSTERİCİ, EĞRİYLE DOĞRUYU AYIRAN, BİR REHBER OLARAK GÖNDERİLDİĞİNDEN BAHSEDİYOR. EĞER BİZLER KUR'AN I TEBLİĞ ALIP, YOL GÖSTERİCİ OLARAK HAYATIMIZA GEÇİRMEDİYSEK, O BİN AYDAN HAYIRLI OLAN KADİR GECESİ, BİZLERE İNMEMİŞ  DEMEKTİR. ONUN İÇİNDE O GECEYİ ARAMAMIZ, İNANIN BOŞUNA OLACAKTIR.  ÇÜNKÜ ÖNEMLİ OLAN KUR'AN IN İNDİĞİ GECE DEĞİL, O KUR'AN IN NURUYLA, ŞEREFİYLE BULUŞABİLMEKTİR.
 
Kadr kelimesinin anlamı, HÜKÜM, GÜÇ, YÜCELİK, DEĞERLİ, KIYMETLİ, HERŞEYE GÜCÜ YETEN, anlamlarındadır. Onun için Allah Elçisine, KADİR GECESİNİN YANİ SANA İNDİRDİĞİM KUR'AN IN O GÜCÜNÜ, SEN NEREDEN BİLECEKSİN DİYEREK, BİZLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR. Yoksa Allah o geceyi arayın bulunda, o gece yapacağınız ibadetlerle kendinizi kurtarın demiyor. AYETE DİKKAT EDERSENİZ, O GECEDEN BAHSEDERKEN, YANİ KUR'AN IN İNDİRİLDİĞİ GECEDE, MELEKLER ALLAH IN İZNİYLE İNERLER DİYOR. BİZLERİN, ALLAH IN İNDİRDİĞİ KUR'AN IN DEĞERİNİ, KIYMETİNİ BİLMEMİZİ İSTİYOR. DİKKATİMİZİ ÇEKİYOR. Çok daha ilginci Allah bizlere, o gecenin özellikle hangi gece olduğunun tarihini vermeyerek, Kur'an ı her Ramazan ayının her gecesinde dikkatle okuyarak, anlayarak ve hayatımıza geçirmemizi istiyor.
 
Ben bu olayı şuna benzetiyorum. Öğretmenimiz okul yıllarında, yılsonunda bizler için çok kritik olan son imtihanı yapmadan çok önce, bakın çocuklar son imtihanı her an yapabilirim, onun için hazırlıklı olun derdi, gününü asla söylemezdi. Çünkü hocamız bizlerin her an hazır olmamızı ve her zaman çok çalışmamız için, bizlerin dikkatini çekerdi. Evet, Rabbimiz de aynen böyle yapıyor ve önemsediği Ramazan ayı içindeki, ama hangi yılın Ramazan ayının içinde belli olmayan, kadir gecesi içinde bizlerin dikkatini çekerek, her Ramazan gecesini kadir gecesi imiş gibi geçirmemizi, KUR'AN İLE BULUŞMAMIZI VE YALNIZ KUR'AN I HAYATIMIZA GEÇİRMEMİZİ İSTİYOR.
 
Peki, bizler ne yapıyoruz, bu ayeti böylemi anlıyoruz da, Ramazan ayını her gününü, kadir gecesi imiş gibi mi yaşıyoruz? Elbette hayır, bizler ne yazık ki Kur anı rehber almadığımızı, beşerin sözlerine ne yazık ki daha çok önem verdiğimizi, yine bu konuda da gösteriyoruz. Her gece bu kadar hassas ve özverili olmak zor gelmiş olsa gerek, illaki zorlamalarla ve hatta peygamberimizi de bu konuya alet ederek, belki de hiç söylemediği sözleri, söylemiş göstermekten kaçınmıyoruz.
 
Anlatılan rivayetlerde, Peygamberimize o gece hakkında sorular yönelterek, Kur’an hangi gece indirilmeye başlandığını, öğrenmek isteyenler çıkmıştır. İMTİHANA KOPYALIK HAZIRLAMAYA ÇALIŞAN, YARAMAZ TEMBEL ÇOCUKLAR GİBİ, O GECEYİ AKILLARINCA ÖĞRENİP, KUR'AN IN NURUYLA AYDINLAMAK YERİNE, YILLARCA ÇABA HARCAYARAK KAZANILACAK SEVABI, BİR GECEDE ALMA KOLAYLIĞINI DÜŞÜNENLER, NE YAZIK Kİ GÜNÜMÜZ İSLAM ANLAYIŞININ, TEMELLERİNİ OLUŞTURMUŞLARDIR.
 
O gecede yapılan ibadetin, tutulan orucun tüm günahlarımızı affettireceğini söylemişlerdir. Allah açıkça böyle bir hüküm vermediği halde, hatta Kur an da hiçbir şeyin zerre kadar cezasız kalmayacağını açıklaması bile unutulmuştur. O gecenin öğrenilmesi, nefsimizin etkisiyle her şeyi bir gecede affettirme duygusu ağır basmıştır. İşlediğimiz onca günahlardan, bir çırpıda bir gecede kurtulunması adına yapılmıştır bu arayış. AMACIMIZ HER NEDENSE, BİN AYDAN HAYIRLI OLAN O GECEDE BİZLERE İNDİRİLEN KUR'AN I ANLAMAYA ÇALIŞMAK YERİNE, KUR'AN DA HER BİLGİ, DETAY YOKTUR, ONU PEYGAMBERİMİZ AÇIKLAMIŞ VE DETAYLANDIRMIŞTIR DİYEREK, EŞİ BENZERİ OLMAYAN ALLAH IN NURUNU, FURKANI RİVAYETLERE TERCİH ETMİŞİZ. AMA O GECEYİ ÖĞRENMENİN PEŞİNE DÜŞÜNEREK ,GÜNAHLARIMIZDAN KURTULACAĞIMIZI ZANNEDİYORUZ. DAHA ÇOK ARARIZ O GECEYİ. 
 
Peygamberimize, Kur’an hangi gece indirilmeye başlandı diye sorduklarında, sorunun cevabından bile, hala günümüzde bir şey anlamayanlar, anlamak istemeyenler, işin kolayına kaçmaya devam etmektedirler. Peygamberimizin verdiği cevap çok düşündürücüdür. 
 
"O GECEYİ BİLİYORDUM, AMA RABBİM BANA UNUTTURDU."
 
İşte bu Kur an ın onayladığı cevap, insanlara yetmemiş olsa gerek ki, daha sonra peygamberimizin Ramazanın son on günü içinde olabileceğini söylediğini söyleyenler olduğu gibi, Ramazanın 27. gününden sonra olabileceği fikrini ortaya atanlarda olmuştur. Daha açıkçası yanlış kopya alanlar, günümüzde tüm Ramazanı kadir gecesi gibi geçirmek yerine beşerin, rivayet ve sanı bilgilerin belirlediği gecede kutlamayı daha doğru bulmuştur. BİZ İNSANLAR NE YAZIK Kİ KUR AN I REHBER ALMADIĞIMIZ SÜRECE, DAHA ÇOK İŞİMİZE GELEN ÖZEL GECELER TAHSİS EDECEĞİZ. Ama Allah ın ne söylediğini, ne yapmamızı istediğini asla anlamadan geçecektir beyhude geceler.
 
Kadir gecesinin önemi, gecenin kendisinde değil, O EŞİ BENZERİ OLMAYAN KUR'AN IN, o gecede indirilmeye başlamasındadır. Bin aydan hayırlı olan sözün atıfta bulunduğu önem, Kur an güneşinin, Dünyayı nurlandırması aydınlatmasıdır. BİZLER BU NURDAN FAYDALANMAK YERİNE, İNANCIMIZI KUR'AN MERKEZLİ YAPMAYIP, DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMAYACAĞIMIZ RİVAYET BİLGİLERLE YAŞARSAK, ASLA KADİR GECESİNİN AYDINLIĞINDAN İSTİFADE EDEMEYİZ.
 
Dilerim biz Müslümanlar olarak, Ramazan ayında indirilen Kur'an a gereken saygısı gösterip, onu anlayarak, düşünerek okuyup, hayatımızdan batıl ve rivayetleri çıkartıp, BİN AYDAN DAHA HAYIRLI OLAN O GECENİN NURUYLA, GÜNEŞİYLE YANİ KUR'AN İLE AYDINLANMAMIZI ALLAH, CÜMLEMİZE NASİP EDER İNŞALLAH.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/