KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
MÜSLÜMANLAR OLARAK BİZLER, EMPATİ YAPABİLİYOR MUYUZ?
 
Yurt dışında çalışan işçilerimiz olsun, biz ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız olsun, yabancıların Müslümanları sevmediklerini her zaman dile getiririz. Özellikle Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan Türk kardeşlerimizin, bu yöndeki üzüntülerini, tepkilerini çok duyarız. Peki, biz Müslümanlara karşı, bu ön yargılı oluşlarının nedenlerini, tarafsız ve objektif bir şekilde kendimize sorup, EMPATİ yapabiliyor muyuz? Onların yerine kendimizi koyarak, hiç düşündük mü, bu tepkilerinin nedenlerini araştırdık mı? Hiç sanmıyorum, bunu yapmak sanırım işimize gelmiyor. Çünkü hep kendimizi haklı gördük, karşımızdakini suçladık. Onun içindir ki bizler, önce bize düşen görevi yapmalıyız ve Allah ın istediği örnek bir Müslüman olmalıyız, daha sonrada hala bizi eleştiriyor ve bizlere tavır alıyorlarsa, işte o zaman bunun ardında farklı şeyler arayabiliriz. Önce şunu söylemek isterim. Bizlere karşı alınan bu tavırdan, bizler acaba kendimizi sorumlu hisedebiliyor muyuz. Bizde de suçlar var diyerek, empati yapabiliyor muyuz?
 
Gelin bir an şöyle düşünelim. Biz Alman, Hollanda ya da Belçika vatandaşıyız ve Müslüman değiliz. İslam dini adına çevremizde yaşayan Müslümanlara, ya da dünyada yaşanan, kendilerine Müslüman diyen kişilerin, sırf aynı dinde farklı düşünüyor diye birbirileriyle nasıl savaştıklarını, öldürdüklerini yaptığı katliamları, acımazca davranışları nasıl karşılardınız ve Müslümanlar hakkında ne düşünürdünüz? Yakın geçmişte, Fransa da yaşanan bombalama terör olayında ölen, suçsuz, günahsız insanları düşünün lütfen. Tüm bunları yapanların Müslümanlar olduğunu söylüyorlar, bu durumda siz böyle bir inanca ve mensuplarına nasıl yaklaşırdınız, tavır alırdınız?
 
İnanın, bugün onlar nasıl yaklaşıyorlarsa, tavır alıyorlarsa biz Müslümanlara, sizlerde aynı şekilde yaklaşırdınız, hiç farkınız olmazdı. Hemen şunu söylemek isterim, insanları bu şekilde öldüren, çoluk çocuk demeden suçsuz insanları katledenler, bırakın Müslüman olmayı, bu insanları hiçbir din kabul etmez ve Allah da böyle davrananları lanetler. Bizleri üzen, bu kişilerin kendilerini Müslüman ismiyle anmalarıdır. Bizlerin görevi, bu kişilerin Müslüman maskesi takmış Müslümanlıkla, İslam dini ile hiçbir ilgilerinin olmadığını anlatmak olmalıdır. Bunu gerektiği gibi, ne yazık ki yapamıyoruz. ÇÜNKÜ ONLARIN SÖYLEMLERİNDE GEÇEN BATIL VE HURAFE İNANÇLAR, HALA BİZLERİN DİN ADINA İNANDIĞIMIZ, BATIL İNANÇLARIMIZ ARASINDA VAR.
 
Sizce Müslümanlara karşı tavır alan, Hıristiyan toplumlarının, biz Müslümanlara karşı tavır almalarına başka nedenler neler olabilir? Kur’an kadın olsun, erkek olsun dışarıda dolaşırken, giyilecek bir kıyafetin şeklini asla belirlememiştir, GELENEĞE TÖREYE BIRAKMIŞTIR. Ancak bazı sınırlar koymuştur. Bu sınırlar tüm ehli kitapta zaten vardır. Kur’an ın giyilecek kıyafette, herhangi bir şekil emret memesinin nedeni, aslında düşünülmelidir. ÇÜNKÜ BİR İNSANIN İNANCI, İTİKADI DIŞARIDAN BAKILDIĞINDA ANLAŞILMAMALI VE TOPLUMLAR İÇİNDE FARKLILIK YARATMAMALIDIR. ÇÜNKÜ İNANÇ, ALLAH İLE KULU ARASINDADIR. İslam dini şekle değil, amaca yöneliktir. Kıyafet farkı ancak, kültürler arasında öne çıkmalıdır. Ne yazık ki bizler, Kur’an da ki bu gerçeği görmezden, anlamazlıktan gelerek, nefislerimiz de İslam dini adına öyle kıyafetler sunduk ki topluma, şimdide diğer inanç ve onların toplumları ile yan yana gelemiyoruz, onlarla aynı ortamı paylaşamıyoruz. Farklı oluşumuz hemen dikkat çekiyor.
 
Bizler böyle yaparak, Allah ın indirdiği en son ve en mükemmel dini, Ehli kitaba ve diğer inançlara hiçte hoş tanıtamadık. SİZCE BU KONULARDA, BİRAZ OLSUN SUÇLU HİSSETMİYOR MUYUZ KENDİMİZİ? Avrupa toplumu Müslümanlara karşı kötü tavrını, son yıllarda daha da sertleştirdi. Çünkü İslam ismini kullanan terör olayları arttı, ayrıca İslam toplumları arasında İslam dini, öyle farklı ve aşırı uçlarda yaşanır oldu ki, Avrupalıları bile tedirgin etti. EĞER AVRUPALILAR, YALNIZ MÜSLÜMAN DİYE BİZLERE TAVIR ALMIŞ OLSALARDI, ONCA MÜSLÜMAN I ÜLKELERİNE DAVET EDEREK, YILLAR ÖNCE ARALARINA ALIRLAR MIYDI?
 
Demek ki biz Müslümanlarında, kendimize sormamız ve yaptıklarımızla yüzleşmemiz gereken çok önemli görevlerimiz var. Bizler öyle bir İslam yaşıyoruz ki günümüzde, Müslüman olmayan bir kadın, Müslüman toplumlarında kadına karşı takınılan tavırdan dolayı, gördükleri izlenimleri karşısında, asla Müslüman olmaz. Demek ki bizler önce yaptıklarımızı sorgulamalıyız ve bizlere din diye öğretilenlerin, gerçekten Allah ın emri olup olmadığını araştırmalıyız. Yoksa huzuru mahşerde, Allah a ve Elçisine mahcup oluruz. İslam ı böyle yaşamaya devam edersek, Allah ın Elçisinden aldığımız emanet Kur’an ı, gerektiği gibi toplumlara anlatarak, İslam ı olması gereken yere getiremeyiz. DAHA AÇIKÇASI, UYDURULAN İSLAM I DEĞİL, İNDİRİLEN İSLAM I YAŞAMALIYIZ. Size bir örnek vermek istiyorum. Yıllar önce Müslüman olan İngiliz sanatçı, Cat Stevens (Yusuf İslam) bakın nasıl bir itirafta bulunmuş, sanırım bizlere çok önemli bir ders veriyor. "İYİKİ İSLAM I MÜSLÜMANLARDAN DEĞİLDE, KUR'AN DAN ÖĞRENMİŞİM."
 
Ne dersiniz, ders alacağımız çok şeyleri anlatmıyor mu bu sözler. Lütfen dikkat, daha önce Hıristiyan olup, daha sonra Müslüman olan bir kişinin tespitleri bu sözler. Aynı mantık ve düşünceden yola çıkarak, çevremizdeki Hıristiyan dostlarımızı, komşularımızı düşünelim. Günümüzde İslam adına yapılanları gören bu insanlar, biz Müslümanlara tavrı nasıl olurdu? Elbette tepkili olacaklardır, bu insanın doğasında var. Tabi İslam dininin adını kullanan bu kişilere karşı biz Müslümanlar, bunların bizim inançlarımızla hiçbir ilgisinin olmadığını anlatıp, gereken tepkiyi gösterebilirsek, çok daha farklı olacağına inanıyorum. Bunu yapmak da gittikçe zorlaşıyor.
 
Değerli din kardeşlerim. Önce bizler kendimizle mutlaka yüzleşmeliyiz, empati yapmalıyız ondan sonrada inanç ve itikatlarımızı mutlaka Kur’an ile sorgulamalıyız. Din adına yapılan yanlışların, aslında İslam diniyle ilgisi olmadığını anlatabilmek içinde, önce bizler kendimize çeki düzen vermeliyiz, yani yanlışlarımızın farkına varmalıyız ve onlara gerçek bir Müslüman nasıl olur göstermeliyiz. Bunu yapabilmek içinde, diğer inanç sahiplerinden farklı olmadığımızı, hatta doğruluk, dürüstlük ve adalet anlayışlarımız la ön plana çıkarak, İslamiyet’in özünde barış ve adalet yattığını onlara göstermeliyiz. Tabi bunu yapabilmek için, toplum içinde antipati yaratmadan, kendilerinden aslında hiç farklı insanlar olmadığımızı, onlara göstermeliyiz. Bu çabayı özellikle, Avrupa da yaşayan Türk vatandaşlarımız göstermelidir. ÇÜNKÜ ONLARLA YAN YANA YAŞIYORLAR.
 
Tüm bu söylediklerimi yapabilir miyiz? Doğrusu karamsar olmak yerine, bir yerlerden başlamanın zamanı geldi sanırım. EĞER BAŞARAMAZSAK, DİĞER TOPLUMLARLA İÇ İÇE OLAMAZSAK, ONLARI KENDİMİZE DÜŞMAN ETMEKTEN DE ALIKOYAMAYIZ. Avrupa da, Amerika da çalışan Türk kardeşlerimiz, kendi seçimleri ile o ülkelere gittiler, daha iyi imkânlara sahip olmak için. Hatta günümüzde Müslüman olan Suriyeli kardeşlerimiz, sizce neden inancı farklı olan ülkelere göç edebilmek için çaba harcıyorlar? Demek ki Müslüman devletlerde bir sorun var. Orada kalmak istemiyorlar. 
 
Eğer gittiğiniz, yaşadığınız toplumlardan ayrışırsanız, farklılaşırsınız saf dışı olursunuz. Bu kural bizim ülkemizde yaşayan, diğer inançlar içinde geçerlidir. Nasıl ki bizim toplumumuza ayak uyduruyor ve bizlerin gelenek ve törelerine ters düşen görünüşte hiçbir davranışları yoksa, bizlerde onların ülkelerinde yaşarken, onların toplumuna inançlarımız doğrultusunda mutlaka ayak uydurmalıyız. Bu demek değil ki onların inançlarını yaşayacağız. Tam tersine İslam adına yaşanan yanlışlıkları, bizzat onların gözleri önünde gerçeğini, aslını yaşayarak onlara göstermeliyiz. Tabi bunu yapabilmek içinde, ÖNCE ALLAH IN İNDİRDİĞİ GERÇEK İSLAMDAN HABERİMİZ OLMASI GEREKİR. Dinde bölünmeden, batıl ve hurafeden uzak, yalnız KUR’AN IN EMRETTİĞİ İSLAM I YAŞAMALIYIZ. Avrupa ve Amerika, laik devlet anlayışı ile yönetilen ülkelerdir, elbette bizim ülkemizde. Onun içinde her türlü inanç, devletin güvencesindedir. Hatta bazen şöyle diyenleri duyarız Avrupa da yaşayan Türk işçilerinden, KENDİ ÜLKEMİZDE BİLE İNANCIMIZI, BU KADAR RAHAT YAŞAYAMIYORUZ.
 
Bu konuda ben Müslüman ım diyen, herkese görev düşüyor. Özellikle Avrupa da, Amerika da yaşayan vatandaşlarımızın, bu konularda sorumlulukları sanırım biraz daha büyük. Allah Kur’an da, Ehli kitapla bizlerin en güzel bir şekilde yakınlaşmamızı ve onlarla barış içinde yaşamamızı emreder. Ayrışmadan, kutuplaşmadan. Bunun nedeni, Kur’an ı onlara anlatmak, ısındırmak ve İslam a onları davet etmektir. SİZCE BU ŞARTLARDA VE BU ORTAMDA, BİZLER EHLİ KİTABI İSLAM A DAVET EDEBİLİR MİYİZ? Böyle bir ortamı günümüzde, bizler yarattık mı? Yorum ve karar sizlerin.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.