KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN YETMEZ DİYENLERE, KUR'AN IN CEVABI.

Değerli din kardeşlerim, Kur’an okurken Araf suresinde, bazı ayetler dikkatimi çekti, sizlerle de paylaşmak istedim.  Musa peygamberimize, Allah levhalarda ayetlerini indiriyor ve bunları tebliğ etmesini bakın nasıl söylüyor. 

Araf 145: Mûsâ için, TEVRAT LEVHALARINDA HER ŞEYE DAİR BİR ÖĞÜT VE HER ŞEYİN BİR AÇIKLAMASINI YAZDIK ve ona şöyle dedik: “ŞİMDİ ONLARI KUVVETLE TUT, KAVMİNE DE EMRET. Onları en güzeliyle alsınlar (uygulasınlar). Yakında size fasıkların yurdunu göstereceğim.” (Diyanet meali)

Bakın Allah nasıl emir veriyor elçisine, tıpkı peygamberimize Kur’an için verdiği emirler gibi. Öğüt/Nasihat ve her şeyin bir açıklamasını yazdık diyor vahyettiğimiz bu levhalarda. Dikkat eder misiniz lütfen, yine peygamberimize kullarıma Kur’an ile hükmet dediği ayetlerde olduğu gibi, Musa peygamberimize sana indirdiğmizi onlara emret diyor. 

Kuvvetli tut kitabı, yani gönderdiğime sarıl diyor. Bunları ümmetine emret, onları en güzel şekliyle tutsunlar, böylece öğüt alsınlar diyor. Bakın başka kaynaklardan bahsediyor mu? Sizce Allah elçisine, toplumunun okuduklarında anlayamayacağı bir nasihat, uyarı göndermiş olabilir mi? İşte bizler bu mantığı tersine çeviriyoruz ve herkes anlayamaz, deme gafletine düşüyoruz. Haşa Allah ın kullarına anlatamadığını, izah edemediğini, anlatacak izah edecekler mi var aramızda? Bu ayeti okuduğumda, aklıma bazı kardeşlerimizin söylediği sözler geldi. Kur’an da her şey yoktur, Kur an özet bilgidir diyenleri hatırlayınız. Demek ki Allah tüm Elçilerine, aynı şekilde emrediyor, farklı değil. Sizlere indirdiğim vahyi tebliğ edin, onunla hükmedin. Yine Araf suresinde bakın nasıl devam ediyor ayetlerinde.

Araf 170: KİTAP'A SIMSIKI SARILIP, SALATI İKAME EDENLERE GELİNCE; kuşkusuz Biz salih olanların emeklerini zayi etmeyiz.

Değerli dostlar, bakın Yüce Rabbimiz, sanki birilerinin dikkatini çeker gibi ne diyor, KİTABA SIMSIKI SARILANLAR diyor. Acaba Allah hangi kitaptan bahsediyor dostlar? Söylemeye gerek var mı sizce?  Yok ama inancımıza batıl ve rivayetler hükmediyorsa, ne yazık ki gerçekleri görebilmekte mümkün olmuyor. 174. ayette bakın ne diyor. 

Araf 174:  Hakka dönsünler diye İŞTE ÂYETLERİ BÖYLECE AYRI AYRI AÇIKLIYORUZ. (Diyanet meali)

Rabbimiz ayetleri ayrı ayrı açıklayarak gönderiyoruz diyor ama birileri inatla, ayrıntılı değildir, Peygamberimizin sünneti/hadisleri ayetleri açıklamıştır deme gafletine düşüyoruz. İşin ilginci ayrıntılı değildir diyenler, emin olamayacağı rivayetlere sarılıyorlar. Sonuç ortada, İslam toplumlarının bugünkü acıklı hali, bizlerin din adına izlediği yolun sonucunu, sanırım çok güzel anlatıyor.

Araf 179: Andolsun ki, kalpleri olup düşünmeyen, gözleri olup görmeyen, kulakları olup DİNLEMEYEN CİNLERİ VE İNSANLARI CEHENNEM İÇİN YARATTIK. BUNLAR HAYVAN GİBİDİRLER; HATTA DAHA DA AŞAĞIDIRLAR. İşte gâfil olanlar böyleleridir. ( Bayraktar Bayraklı meali)

Bu ayet herhalde, kalpleri var anlamazlar, gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar derken, apaçık ayetlerimi gönderdim ama hala açık ve detaylı değildir, her şeyden örnekler verdim demesine rağmen, Kur’an da her şey detaylı yazmaz diyenlere bir sesleniş, uyarı olsa gerek. Tabi duyup, göremeyenlere ne diyebiliriz ki. Yine Kur’an ı yeterli görmeyenlere, hakka batıl karıştıranları, bakın Yaradan nasıl uyarıyor.

Araf 185: Göklerin ve yerin hükümranlığı konusunda, Allah'ın yarattığı her şeyi ve ecellerinin yaklaşmış olabileceğini düşünmediler mi? O HALDE KUR'ÂN'DAN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Bayraktar Bayraklı meali)

Bunca açık ayetleri tebliğ alıp iman ettik dedikleri halde, hala Allah ın kitabı Kur'an ı yeterli görmeyerek, kendilerine Allah ın dışında inançları adına başka sözleri, hadisleri de dinin asli unsuru yapanlara, Allah ın bu uyarısını hatırlatmaktan başka birşey elimizden gelmez. Allah soruyor bu kullarına Kur'an dan sonra hangi söze inanacaksınız? Kulları cevap veriyor ve gönderdiğin Kur'an açık ve anlaşılır değil, Peygamberimizin hadisleri olmasaydı Kur'an anlaşılmazdı. Bunları düşünmeden söyleyip inananların, Allah a nasıl hesap vereceklerini çok dikkatli düşünmelidirler. Yine yolunu şaşırmış batıl yolcularına, Allah uyarısına devam ediyor.

Araf 186: Allah, kimi saptırırsa artık onu doğru yola iletecek kimse yoktur. Allah, onları azgınlıkları içinde bırakır, bocalayıp dururlar.

Allah apaçık ayetleri tebliğ aldığını söylediği halde, inatla görmezden gelenlere söylüyor bunu. Şaşırmışlardan olmak istemiyorsak, gelin dostlar emin olamayacağımız bilgilerin ardına düşmek yerine, Allah ın koruması altındaki, FURKANA sarılalım. Çünkü Furkan, eğriyi doğrudan ayıran, eşi benzeri olmayan bir Nurdur. Bir insan inantla düşünmeden batılın ardı sıra gidiyorsa, onu uyarmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Böyle insanlar içinde bakın Allah ne diyor.

Araf 193:  ONLARI DOĞRU YOLA ÇAĞIRIRSANIZ, SİZE UYMAZLAR; ÇAĞIRMANIZ DA, SUSMANIZ DA ONLAR İÇİN BİRDİR.

Allah böyle durumlardan cümlemizi korusun. Ayette bahsedilenler hurafe ve sanı itikatların inantla peşinden giden batıl yolcuları, tabi gözlerinde perde olan, gönüller mühürlenmiş olanlar. Ayette bahsedilenler, Allah ın gönderdiği kitabı yeterli görmeyenler. Allah ın gönderdiğim Kur'an ın ipine sarılın dediği halde, atalarının rivayet ve sanı inançlarına inatla sarılanlardır.

Rabbimiz bizlere yardım et ki, gönül gözleri ile görebilen, senin halis kullarından olabilelim. Günümüzde ne yazık ki Kur’an, fark edilmeden terk ettirildi. Onun yerine konan Ataların batıl inancı, İslam diye topluma sunuldu. Gelin Allah ın güneşine, artık gereken saygıyı gösterelim. Böylece bakar kör olmaktan kurtulalım ve mahşer günü hesabını verebilen, Allah ın azınlık halis kulları arasında olabilelim. Allah ın elçisine verdiği görev ve sorumluluğu hatırllatmak isterim. ALLAH HÜKMÜME HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEM DİYOR VE ELÇİSİNİN GÖREVİNİ BAKIN BİZLERE NASIL AÇIKLIYOR.

RESULE DÜŞEN, APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. (Ankebut 18) 

BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.  (Kehf 56) 

SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. (Rad 40) 

BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM. (Ahkaf 9)

 

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/