KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1

https://hakyolkuran1.blogspot.com/


http://halukgta.blogcu.com/


http://kuranyolu.blogcu.com/

 

https://twitter.com/home

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAKARA SURESİ 213. AYETİN UYARILARI.
Bu yazımda sizleri, Bakara suresi 213. ayet üzerinde, düşünmeye davet etmek istiyorum. Yaradan uyarılarını, tebliğlerini o kadar açık yapıyor ki, gözlerinde perde olmayan, tüm gerçekleri görecektir. Önce ayeti yazalım.
 
Bakara 213: İnsanlar tek bir ümmetti. Ayrılmaları üzerine Allah, rahmetinin müjdecileri ve azabının habercileri olmak üzere peygamberler gönderdi ve BERABERLERİNDE HAK İLE İLGİLİ KİTAP İNDİRDİ Kİ, İNSANLARIN, ARALARINDA İHTİLAF ETTİKLERİ ŞEYLER HAKKINDA HAKEM OLSUN. Bunda da sırf o kitap verilenler, kendilerine bunca deliller geldikten sonra tuttular, aralarındaki hırs ve kıskançlık yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Bunun üzerine Allah kendi izniyle, iman edenleri, onların hakkında anlaşmazlığa düştükleri hakka, ulaştırdı. Allah, dilediğini doğru yola iletir. (Elmalı Hamdi Meali)
 
Allah ın uyarılarından anlıyoruz ki, önceleri insanlık tek bir inanç üzerinde yaşıyorlarmış. Daha sonra ayrılığa düşerek, Allah ın istemediği yollara sapmaları sonucu, bu toplumları uyarma gereği duyduğunu anlıyoruz.
 
Yanlış yolda gitmeleri sonucunda, gönderdiği elçiler yoluyla, cezalandırılacakları uyarısında bulunduğu açıklaması yapılıyor. Daha fazla detaya girerek, bu toplumların yaptığı yanlışlarını fark edebilmesi ve aralarında ihtilafa düşerek bölünmelerini önlemek, tek bir ümmet olmalarını sağlamak amacıyla, kitaplar gönderdiğinin açıklaması yapılıyor.
 
Ayette dikkat çeken bir konu ise, insanların aralarında ihtilafa düştükleri konularda HAKEM OLMASI İÇİN, KİTAPLAR GÖNDERDİĞİNİ SÖYLÜYOR. İşte bizlerin günümüzde yaptığı en büyük yanlışa, apaçık Allah ın kanıtı. Aynı hatayı geçmiş toplumlarda yapmış. Bizlerde ibret alamadığımız için, aynı yanlışı yapmaya devam ediyoruz.
 
Peki, neymiş bu yanlış? Allah ın kitabını ve onun içindeki hükümleri yeterli görmemek. Bugün ne diyoruz? İslam ı yaşamak için Kur’an yetmez, çünkü Kur’an da her bilgi, her hüküm açıklanmamıştır diyoruz ve atalarımızdan intikal eden rivayetler ışığında, inancımızı yaşıyoruz. Ama bakın Allah bunun tam tersini söylüyor ve diyor ki, aranızda ihtilafa düştüğünüz, yani tartıştığınız konularda HAKEM, sizlere indirdiğim Kur’an dır. 
 
Aslında bunca açık kanıtlardan sonra, bu gerçekleri görmeyenlere söyleyecek sözümüz elbette yok. Bizlerin günümüzde, inancındaki kanıtlar, ne yazık ki Kur’an yeterli görülmediği için, EMİN OLAMADIĞIMIZ RİVAYETLERİ, BİZLER DİNDE KANIT OLARAK KABUL EDİYORUZ. Tabi böyle olunca, sonuç ortada. Dinde bölünmüş, parçalanmış, birbirine düşman bir toplum.
 
Yaradan gönderdiğim bunca kanıtlardan sonra, aralarındaki hırs, kıskançlık ve menfaat çekişmelerinden sonra, anlaşmazlıklara düştüklerinin örneğini veriyor. Rabbimiz, ne yazık ki senin uyarılarını, genel çoğunluğumuz hala görmezden geliyor. Ne olursun bizlerin gönül gözlerini aç ki, Kur’an ın farkına varabilelim.
 
Dilerim bir gün, bu gerçeklerin farkına varan ve inancımızda KUR’AN I HAKEM YAPAN, Allah ın halis toplumları arasında oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.