KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ZUHRUF 36 VE BAKARA 159. AYETLERE KULAK VERELİM.

Allah Kur’an ı bizlere rehber, yol gösterici olsun diye gönderdiğini söyler. Ayrıca bizleri yönlendiren, dersler veren ayetlerinde açık, anlaşılır ve nice örneklerle izah edildiğini anlatır. Hatta işi sağlama alarak bu ayetlere, MUHKEM ayetler ismini verir. Peki, muhkem ayet ne demektir? Muhkem güçlü, sağlam, şüphe duyulmayacak kadar açık, anlaşılan ve YORUM GEREKTİRMEYEN anlamındadır. Allah dinin anası, temeli olan bu ayetleri YORUMA KAPAMIŞ ve nice örneklerle bizlere izah etmiştir Kur’an da. Peki, bizler ne yapıyoruz, Allah ın bu uyarıları ışığında mı İslam ı yaşıyoruz. İşte burası çok düşündürücü.

Allah din ve iman adına, tek sorumlu olacağımız kitabın Kur’an olduğunu söyledikten sonra, hiç kimsenin yorumuna muhtaç olmayan muhkem ayetleri, ne yazık ki bizler kendi nefislerinde eğip büken, batıl ve hurafe inançlarına delil olsun diye yorumlar yaparak, anlamını saptıranların sözlerine inanarak, İslam ı yaşıyoruz. Muhkem ayetlerin yoruma açık olmadığını, Kur’an da açıklandığını, izah edildiğini söyleyen Rabbimizi, ne yazık ki duyan, işiten yok. Bu ayetlerin üstü örtülüyor, görmezden geliniyor. Değerli din kardeşlerim Allah ayetlerin anlamlarını değiştirenlere inanıp, gerçek anlamlarının üstünü örten, görmezden gelenlere bakın ne yaparız diyor.

Zuhruf 36: Kim, Rahmân’ın Zikri’ni görmezlikten gelirse, BİZ ONUN BAŞINA BİR ŞEYTAN SARARIZ. Artık o, onun ayrılmaz dostudur. ( Diyanet meali)

Ne dersiniz, kim böyle bir duruma düşmek ister. Şöyle düşünebilirsiniz, biz ayetleri görmezden gelmiyoruz ki? Görmezden gelmek, gerçek anlamının dışında anlamak ve ona göre inancını yaşamaktır, hatırlatmak isterim. Allah Kur’an ın sınırlarını aşanlara Kâfir diyor, bu uyarıyı da hatırlatmak isterim. Sizce bizler bugün İslam ı Kur’an ın sınırları içinde mi yaşıyoruz, yoksa sınır tanımazların safında mı yaşıyoruz. KUR’AN DA HER BİLGİ DETAYLI YOKTUR DİYENLER, DİNDE KENDİ SINIRLARINI ÇİZEN VE KENDİLERİNE NEFİSLERİNDE ŞEKİLLENDİRDİKLERİ, KENDİ DİNLERİNİ YARATANLARDIR.

Allah şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatçinin fayda etmediği o günden sakının, şefaatçiler edinmeyin dediği halde, apaçık bu gerçekleri tebliği aldıktan sonra, şefaatçiler ediniyor, birilerinin ayetlerin anlamını değiştirmesine karşı çıkmıyorsak, bazı ayetleri görmezden geliyoruz demektir. Yine Allah din ve iman adına güvenilecek, yardım istenecek VELİNİZ yalnız benim, sakın veliler edinerek ardı sıra gitmeyin dediği halde Allah, birilerinin sözlerine inanıp, velisi olmayan cennete gidemez diyenlere inanıyorsak buda, Allah ın ayetlerini görmezden geliyoruz demektir. Sizleri Kur’an dan imtihan ediyorum , ayetler üzerinde düşünün, aklınızı kullanın diye uyaran Rabbimize karşı, biz Kur’an ı anlayamayız diyenlere inanıyor ve imtihanımızı birilerine emanet ediyorsak, ayetlerin üstünü örtüyor, görmezden geliyoruz demektir. İman ettik demekle, iman etmiş olmayız. İman ettiğini söyleyen, Kur’an ın hükümlerini, ayetlerin anlamını eğip, bükmeden hayatına bizzat geçirmelidir.

Değerli din kardeşlerim. Allah ın zikrini/ayetini, rivayet inançlarını aklamak, temize çıkarmak adına görmezden gelenlere, şeytanı musallat edeceğini söyleyen, Kur’an ın bizzat kendisidir. Böyle bir duruma düşmek istemiyorsak, lütfen çok dikkatli olalım. Yaradan sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim diye hüküm verdiği halde, birilerinin yalnız Kur’an ile din yaşanmaz sözlerine lütfen artık inanmayalım. Cahiliye döneminde de aynı sözler söylenmişti. Allah ın bu zalimlere verdiği cevabı, lütfen göz ardı etmeyelim, hesabın görüleceği O çetin gün, çok pişman oluruz.

Casiye 6: İşte bunlar, Allah’ın âyetleridir. Onları sana gerçek olarak okuyoruz. Artık ALLAH’TAN VE O’NUN ÂYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR? (Diyanet meali)

Ankebut 51: KENDİLERİNE OKUNMAKTA OLAN KİTAB'I, SANA İNDİRMEMİZ ONLARA YETMEMİŞ Mİ? Elbette iman eden bir kavim için onda rahmet ve ibret vardır. (Diyanet vakfı meali)

Eğer pişman olmak istemiyorsak, Allah ın Kur’an da önerdiği gibi, yalnız Kur’an ın ipine sarılalım. Allah ın yemin ederek kolaylaştırdığını söylediği Kur’an ı, ellerimizle yaptığımız beşeri ilavelerle zorlaştırmayalım. İLGİNÇTİR, ALLAH IN KUR’AN DA EMRETTİĞİ HER KONUYA, VERDİĞİ HER HÜKÜM ADETA YETERLİ GÖRÜLMEMİŞÇESİNE, PEYGAMBERİMİZİN ADI KULLANARAK, BİRİLERİNİN YÖNLENDİRMELERİ İLE İLAVELER YAPILMIŞ, DİN ZORLAŞTIRILMIŞ ADETA YAŞANMAZ HALE GETİRİLMİŞTİR. Bir başka deyişle, Allah ın söylemediklerini, bahsetmediklerini ne yazık ki bizler Kur’an a ilave etme çabası içinde olmuşuz. Daha sonrada bu ilaveleri Kur’an da göremediğimizde, takındığımız tavır çok ilginçtir. Bakın şunlar, ya da bunlar Kur’an da var mı, demek ki yalnız Kur’an ile olmuyormuş deme gafletine düşmüşüz. Bu şirktir hatırlatırım. Değerli kardeşlerime son olarak, Allah ın bir başka uyarısını daha hatırlatmak istiyorum.

Bakara 159: İndirdiğimiz açık delilleri ve kitapta insanlara apaçık GÖSTERDİĞİMİZ DOĞRU YOLU GİZLEYENLERE HEM ALLAH, hem de bütün LANET EDİCİLER LANET EDER. (Bayraktar Bayraklı meali)

Eğer bizlere birileri, sen Kur’an ayetlerini anlayamazsın diyorsa, o kişilerden uzak durmalıyız. Böyle insanlar Allah ın eşi benzeri olmayan nuruna, güneşine saygısızlık yapıyor, sizlerden bir şeyler gizliyor demektir. HÂŞÂ ALLAH AYETLERİNİ ANLATAMADI DA, BİRİLERİMİ BUNU ANLATMAYA ÇALIŞIYOR. Böyle insanlara uyanların, Allah ın birçok ayetini görmezden gelip, üstünü örterek anlamlarını değiştirip batıla inandıklarını, sizlere hatırlatmak isterim. Bu yolu izleyenler, Allah ın lanetinden asla kurtulamaz. Lütfen İslam toplumlarının, acıklı halini düşünün, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Allah düşünmeden, aklını kullanmadan körü körüne birilerinin ardına düşenlere, şeytanı musallat edeceğini apaçık söylüyorsa, hatta ayetlerin anlamını değiştirip, Allah ın doğru yolunu gizleyenlere Allah ın lanet ettiğini açıklıyorsa, izleyeceğimiz yol çok açıktır.

Allah sizleri, bu dünyada imtihan ediyorum diyor. İmtihan olacağımız kitabında Kur’an olduğunu apaçık bildiriyorsa bizlere, nasıl olurda Allah bizlerin okuduğumuzda anlayamayacağımız bir rehber gönderip, daha sonra bizleri Kur'an dan sorumlu tutar. BUNU DA MI ANLAYAMIYORUZ. BU KADAR MI KÖR OLDUK KUR'AN A KARŞI. Karar ve yorum sizlerin, imtihan sizin imtihanınız.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.