KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN, İBADETLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERE, BU DÜNYADA NEDEN CEZA ....

KUR'AN, İBADETLERİNİ YERİNE GETİRMEYENLERE, BU DÜNYADA NEDEN CEZA HÜKMETMEMİŞTİR.

Allah Kur’an da bazı hükümleri verirken, kesin sınırlar çizmiş, haram demiş ve bunları yapanların cezalandırılacağını, hatta bu dünyada da nasıl cezalandırılması gerektiği örneklerini verir. Peki, kendisine kulluk görevimizin göstergesi olan SALÂTI/namazı yerine getirmeyenlere, orucunu tutmayanlara, zekât vermeyenlere karşı herhangi bir cezanın, bu dünyada verileceği konusunda açık bir hüküm, neden vermemiştir?

 
Bu konu çok önemli, ama düşünmeyi bırakan, imanını körü körüne beşeri fıkıh inancının şekillendirmeleri ile yaşayanlar, ne yazık ki Allah ın bu konuda bizlere anlatmaya çalıştığı çok önemli bir gerçeği, göz ardı ediyorlar. Kur’an da Allah ın bu emirlerini yerine getirmeyenlere karşı, bu dünyada cezalandırılacağına dair, hiçbir uyarı ayet göremeyenler, Allah ın bu konudaki inceliğini, ne yazık ki fark edemiyorlar ve beşeri fıkıh inancının, bu emirleri yerine getirmeyenlere karşı koydukları kanun ve kuralları kabul etmekte bir sakınca görmüyorlar. TABİ KİBRE SAPARAK, ALLAH A KULLUK ETMEYENLERİ, MAHŞER GÜNÜ BEKLEYEN ACI GERÇEK KONUSUNDA ALLAH UYARIYOR.
 
Hatırlayınız lütfen, mezheplerde namaz kılmayanın, oruç tutmayanın hapsedilmesi, bedeninden kan çıkacak şekilde de dövülmesi gerektiği geçer. Daha da ileri gidip, gerekirse böyle insanların öldürüleceğine hükmedilmiştir. Hiç düşündünüz mü, Allah bu hükümlerin yerine getirilmemesi halinde, şöyle ya da böyle bu dünyada cezalandırılmalıdır neden dememiştir? Allah namaz konusunda, yerine getirmeyenlere karşı belki bu dünyada hiçbir ceza ön görmemiştir ama namazın öneminden bahsederek, bizleri bakın nasıl uyarmıştır.
 
Ankebut 45: Kitap'tan sana vahyedileni oku! NAMAZI/DUAYI YERİNE GETİR! ÇÜNKÜ NAMAZ/DUA, ÇİRKİNLİKLERDEN VE KÖTÜLÜKLERDEN ALIKOYAR. Elbette ki, Allah'ın zikri/Kur'an'ı daha büyüktür! ALLAH, NELER YAPTIĞINIZI BİLİYOR. (Yaşar Nuri meali)
 
Dikkat ettiyseniz Allah, namazın, duanın bizler için ne derece faydası olduğunu söylüyor ama yerine getirmeyenlere, bu dünyada bir ceza verilmesi konusunda hiçbir hüküm vermiyor, peki neden? Hatırlayalım, Allah bizleri bu dünyaya neden getirdiğini söylemişti? İMTİHAN. Yaradan bu dünyada bizleri imtihan ettiğini söylüyor. Şöyle düşünün, Allah a kulluk görevimizi ya da emirlerini, tavsiyelerini yerine getirmemiz için, bizleri zorlayıp yerine getirmemiz içinde sert önlemler alsaydı, BU İMTİHAN OLUR MUYDU? Kesinlikle olmazdı. Çünkü Allah ayetinde bakın ne diyor. “O Kİ, HANGİNİZİN DAHA GÜZEL DAVRANACAĞINI SINAMAK İÇİN, ÖLÜMÜ VE HAYATI YARATMIŞTIR. “
 
Eğer Allah a karşı kulluk görevimizi yapmadığımızda, zorlayıcı bir hüküm verseydi, bu imtihan olmazdı. Ne yazık ki bugün yaşanan FIKIH inancı, bu gerçeğin üzerini örtmüş, toplumu zorla kendi düşünceleri doğrultusunda iman ettirmeye çalışarak, imtihanına müdahale ederek, dinden soğutmuşlardır.
 
Peki, namaz, dua/SALÂT dediğimizde ne anlamalıyız? Neden Allah tavsiye etmiş ama müdahale etmemiştir. Günümüz dilimize çevrilmiş haliyle namaz/dua Allah ile irtibat yoludur. Onunla sohbettir, Allah ile bire bir muhatap olmaktır. Eğer Yaradan ın huzuruna durup, ondan yardım istersek yani onu muhatap alırsak yaşamımızda, oda bizlerin yanında olur ve isteklerimize, dualarımıza karşılık verir. Bu dünyada bizler, ne yazık ki kendi başımıza her şeyin üstesinden gelebileceğimizi zannederiz. BÖYLE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ANDAN İTİBAREN DE, TEK BAŞINA KALIRIZ, ALLAH IN YARDIMINI YANIMIZDA BULAMAYIZ.
 
Allah ın yardımı olmadan, lütfen unutmayalım, BAŞIMIZA GELECEK ONCA BELADAN, MUSUBETTEN ASLA TEK BAŞIMIZA KURTULAMAYIZ, HAYATIN ACI GERÇEKLERİ İLE BAŞ EDEMEYİZ.Onun için Allah bu konuda bizleri nasıl uyarıyor.” De ki: “Duanız olmasa, Rabbim size ne diye değer versin! “ Demek ki bizler tek başımıza hiçiz, Allah ın yardımını yanımızda istiyorsak, SALATLA yani namaz ve duayla mutlaka Allah dan yardım dilemeliyiz.
 
Peki namaz kılmadık, Allah dan dualarımızla yardım istemedik, biz kendi işimizi kendimiz görürüz dedik, Allah bizlere bunları yapmadığımız içinde, bu dünyada herhangi bir ceza vermedi, sonucu ne olabilir? Ayrıca bir ceza vermesine hiç gerek yok. Zaten bunu yaparak bizler, cezanın en büyüğünü ellerimizle gerçekleştirmiş oluruz ama hiç farkında olamayız. Düşünün lütfen, bu dünyada başımıza gelecek onca beladan, acıdan ve dertten kendi başımıza kurtulabileceğimize inanıyor musunuz? Mümkün değil. BUNU YAPANLARIN, DÜŞÜNEMEYENLERİN YANINDA ALLAH YARDIMCI OLMAYACAĞINDAN, ONLAR ZATEN ÖYLE BELALARLA, MUSİBETLERLE BOĞUŞURLAR Kİ BU DÜNYADA, ONLARA AYRICA BİR CEZA VERMENİN BİR ANLAMI KALMAZ. İşte Allah bizleri böyle uyarıyor ama düşünen ve aklını kullanan bu gerçeği görebiliyor. Kur’an namazdan uzaklaşmış toplumlarında örneğini veriyor ve bakın ne diyor.
 
Meryem 59: Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, BUNLAR NAMAZI BIRAKTILAR; NEFİSLERİNİN ARZULARINA UYDULAR. Bu yüzden ileride sapıklıklarının cezasını çekecekler. (Diyanet vakfı meali)
 
Ayet üzerinde lütfen dikkatle düşünmenizi rica ediyorum. Daha önce öyle bir nesil geldi ki diyor Yaradan, SALÂTI yani duayı/namazı bıraktılar. Bakın bunu bırakan toplum neler yapmış. Bıraktıkları içinde nefislerine uydular diyor. Peki, bu nasıl olabilir? Burada namazı, duayı bıraktığımızda nasıl nefsimize uyup yanlış işler yapabiliriz? Namazla, duayla bizler ne yapıyorduk? Allah ı zikrediyor ve ona her duamızda, namazımızda bir söz veriyoruz ve diyoruz ki: “RABBİM SENİN İSTEDİĞİN BİR KUL OLACAĞIM. SENİN ÇİZDİĞİN YOLDA GİDECEĞİZ.” Düşünün lütfen, bu sözü gönülden her gün Allah a veren bir insan, bile bile insanlara kötülük yapıp, şeytanın vesvesesinin etkisinde kalır mı? Mümkün değil. Ama aklına Allah ı getirmeyen, bu işin sonunun nereye varacağını hesaplamayan bir insan, nefsinin arzularının esiri olur ve şeytanında etkisinde rahatlıkla kalır. İşte böyle yapan bir toplum oldu diyor Allah ve beni unutup, sapıklıkların peşinden giden, nefsinin esiri olan bu toplumların cezasını, hesap günü vereceğim diyor.
 
Allah bu konuda namaz kılıp ta, namazını gösteriş olsun diye yerine getirenleri de uyarıyor ve Maun suresinde ne diyordu hatırlayalım. “YAZIKLAR OLSUN O NAMAZ KILANLARA Kİ, ONLAR NAMAZLARINI CİDDİYE ALMAZLAR” Buradan da şunu anlıyoruz. Yapacağımız ibadet ve dualarımızda samimi olacağız ve Allah a yönelirken gösterişten uzak, nefislerimizin etkisinden Kur’an ve akıl la kurtulup, doğrunun arayışında olan kullar olmalıyız. Allah ın yardımını istemeyenlere Rabbimiz, kendisini güçlü zanneden, kibirlilerden olduklarını söylüyor.
 
Mümin 60: Rabbiniz buyurmuştur ki: Dua edin bana, cevap vereyim size! KİBRE SAPARAK BANA İBADETTEN UZAKLAŞANLAR,aşağılanmış bir halde cehenneme gireceklerdir. (Yaşar Nuri meali)
 
Oruç konusuna gelince. Allah bu konuda şunları söylüyor. ”ORUÇ TUTMANIZ EĞER BİLİRSENİZ, SİZİN İÇİN HAYIRLIDIR.” “UMULUR Kİ KORUNURSUNUZ.”Demek ki oruç bizlerin hem nefsine, hem de bedenine fayda sağlıyormuş. Bunu yerine getirmeyen, oruçtan uzak duran bir insan, zaten sağlığının gereklerini yerine getirmediği için, yaşamında sağlıksız dönemleri olacaktır. Oruç tutmuyor diye, ayrıca bir cezaya ne gerek var. Allah ın tavsiyesini yerine getirmediğimiz için, kendi ellerimizle kendimizi zaten cezalandırmış oluyoruz, sağlıksız yaşıyoruz.
 
Zekât konusunda titiz davranmayıp, insanlar arasında yardımlaşmayı özendirmeyip yaşayan bir toplum, insanlar arasında büyük boyutta yaşam farklılıkları yaratır, uçurumlar oluşturur ve insanlar birbirine düşman olurlar. Zengin, elindeki parayı inanın, huzur içinde asla harcayamaz. Allah bir şey emrediyor ve tavsiye ediyorsa, lütfen onun gerçek amacını anlamaya çalışalım. Allah bu konuda bu dünyada ceza emretmiyor diyerek olayı geçiştirmeyelim, birde bu dünyanın öbür tarafı var unutmayalım. İnanın kendi ellerimizle kendimize öyle cezalar veririz ki, farkında bile olamayız. Dilerim bu dünyada, imtihanımızı verirken, Allah ın yardımını yanında bulan, azınlık ve mutlu kullarından oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.