KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
MÜDDESİR SURESİ 11. AYET. "BENİMLE, YARATTIĞIM KİŞİYİ BAŞ BAŞA BIRAK!"

Kur'an öyle bir rehber kitap ki anlayarak, düşünerek okudukça insana bir rehber, bir güneş gibi yol gösteriyor. Ayetlerinde verdiği bilgiler örnekler, hem peygamberimiz devrindeki insanlara, hem de tüm zamana öyle bir hitap ediyor ki, geçmişte yapılan hataları bizlere bildiriyor, hemde sorunlarımıza çözüm getiriyor, bizleri uyarıyor. 

Bizler Kur’an ı anlayarak okumaya yönlendirilmediğimiz için, bu faydalarından ne yazık ki istifade edemiyoruz. Bu kitabı sizlere bir rehber, bir güneş ve bir gönül gözü olsun diye indirdik diyen Rabbimiz e inatla, tam tersi bir mantıkla Kur'an a bakıyoruz. Bizlere öğretilen, bu kitabı herkes anlayamaz, bu kitapta her bilgi yoktur, özet bilgiler vardır diyenlere inanıyor ve böylece Kur’an ın ipine sarılın ki doğruyu bulasınız ayetinin farkında olmadan, beşerin yanlış yollarına, onların hatalı iplerine sarılıyoruz. Allah bizleri affetsin. Kur’an okurken beni çok düşündüren ve eminim sizleri de düşünmeye sevk edecek bir ayeti sizlerle hatırlatmak istiyorum, bakın ayette Rabbimiz elçisine ne diyor?

Müddesir 11: BENİMLE, YARATTIĞIM KİŞİYİ BAŞ BAŞA BIRAK!

Konuyu daha iyi anlayabilmemiz için, bu ayetin öncesi ayetleri de hatırlamak, sanırım daha doğru olacaktır.

Müddesir 1–11: Ey giysisine bürünüp kenara çekilen! KALK DA UYAR! RABBİNİN YÜCELİĞİNİ DUYUR! Temizle giysilerini! Uzaklaştır kendinden pisliği! Çok bularak başa kakma yaptığın iyiliği! Ve yalnız Rabbin için dayanıklı kıl benliği! O boruya üfürüldüğünde İşte o gün çok zorlu, çok çetin bir gündür, Küfre batmışlar için hiç de kolay değildir. BENİMLE, YARATTIĞIM KİŞİYİ BAŞ BAŞA BIRAK.

Yukarıdaki ayetleri okuduğumuzda, Rabbimiz elçisine uyarıda bulunarak, kalkıp insanları uyarmasını ve Allah ın Yüceliğini duyurmasını emrediyor. Peki, bu sözlerin sonunda ne söylüyor? BENİMLE YARATTIĞIM İNSANLARI BAŞ BAŞA BIRAK. Bu ayetlerin devamındada iman etmemekte ısrar eden, kibirli kişilerin bizzat Allah tarafından hesaba çekileceği anlatılıyor. Allah Rad suresi 40. ayetinde de, bu konuya açıklık getiriyor ve bakın ne diyor. "TEBLİĞ ETMEK DUYURMAK SANA, HESAP GÖRMEK BANA DÜŞER DİYOR." Ne dersiniz bu ayetler ve uyarılar, günümüzde bizlerin yaptığı onca yanlışa, çok güzel bir örnek değil mi? İbret alana ne mutlu. ALLAH KULU ARASINDA, ELÇİSİNİ BİLE İSTEMİYORSA, NASIL OLURDA BİZLER ALLAH İLE ARAMIZA VELİLER, ŞEYHLER, EFENDİLER KOYMAYA ÇALIŞIRIZ. BU KADAR MI KUR'AN I TERK ETTİK?

Değerli din kardeşlerim. Allah elçisine uyarma, duyurma, tebliğ etme görevini verdiğini, daha sonrada yarattığı kulları ile baş başa kalmayı istediğini çok net bildiriyor. Hepimiz bir eğitimden geçtik, yada geçiyoruz. Eğitim aldığımız dönemler de, birçok öğretmenlerimiz oldu bizleri ileriye dönük yetiştirdiler, bilgiler verdiler ellerindeki kitaplardan, eğittiler bizleri. Hiçbir öğretmen kafasından değil, verilen kitaplara uydular onları anlattılar, çünkü sonunda bu kitaplardan imtihan edilecektik. Bizi eğiten öğretmenlerimnizde ancak, kalbimizde hoş bir anı, hayatımızda hiç unutamayacağımız örnek bir insan olarak kalmadımı?

Bir gün geldi, Üniversite imtihanı karşımıza dikildi. İşte o birkaç saat içinde, aldığımız bilgilerin sorgulanma vakti gelmişti artık. Yanımızda ne bizlere yol gösteren bir öğretmen, nede bizlere yardım edecek bir velimiz yoktu. Tek başımıza yapayalnız kalmış, adeta sorgulanıyorduk bilgilerimizden. Gerçekten tüm sorular bizlere öğretilen kitaplardan çıkmıştı ama bazımız sanırım o kitaplara iyi çalışmıyoruz ki, başarılı olamıyorlar.

İşte Allah da, aynen böyle yapılmasını emrediyor elçisine ve diyor ki; KALK TEBLİĞ ET SANA SÖYLEDİKLERİMİ, UYAR İNSANLARI, ÖĞRET ONLARA ELİNDEKİ KUR'AN DAN YARATICININ KİM OLDUĞUNU. RABBİN YÜCELİĞİNİ DUYUR VE DAHA SONRA DA BENİ ONLARLA BAŞ BAŞA BIRAK.  Bazı kardeşlerimiz bunları söylediğimizde, demek ki bizlere okulda bir öğretmen öğretiyorsa, İslam ı bir öğretmenin nezaretinde öğrenmemiz gerekmez mi?  Yaptığımız en büyük yanlış, verdiğmiz bu örnekle başlıyor. Allah ın kitabı ile okullarda gördüğümüz kitaplar aynı değerdemi ki birbiriyle karşılaştırıyoruz? Hangi beşeri kitap, okuyanların gönül gözünü açar ve gerçekleri görmesini sağlar?  Batıl inançlarımızı yaşayabilmek adına verdiğimiz ve karşılaştırdığımız örnekleri lütfen dikkatle seçelim. Eşi benzeri olmayan Kur'an ile beşeri kitapları karşılaştırmayalım. Günümüzde açık öğretim diye bir sistem var. Hiç öğretmen yok veriyorlar kitapları ve çalışın imtihan bu kitaplardan olacaksınız diyorlar. neden bu örneği vermiyorlarda, karşılaştırılması mümkün olmayan bir örneği veriyorlar, işte bunu anlamak mümkün değil.

Acaba nereden uyaracak Allah ın elçisi bizleri, elbette Kur’an dan. YA KUR’AN DA HER ŞEY YOKTUR, O KİTAP ÖZET BİLGİ VERİR DİYENLER BUNA İNANANLAR, ACABA HANGİ KİTAPTAN ÇALIŞIYORLAR VE İSLAM I ÖĞRENİYORLAR? HANGİ BEŞERİN KİTAPLARI, DAHA GARANTİLİ BİLEN VAR MI? Hesap günü Kur’an ı yeterli görmeyenler, acaba çalıştıkları diğer kitaplardan sorulan sorulara cevap verebilecekler mi dersiniz? HÂŞÂ Kur’an da olmayanlar, hangi beşerin kitabında daha açık yazıyor da, ona çalışalım? İŞTE KOSKOCA KARANLIK, BİR BİLİNMEYENE YOLCULUK BÖYLE BAŞLIYOR. Hâlbuki Rabbimiz apaçık imtihan günü, bakın hangi kitaptan imtihan edileceğimizi söylüyor. 

Zuhruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İLERİDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ.

Dikkat ederseniz Allah, başka hiçbir kitaptan bahsetmiyor. Hesap günü sorumlu olduğumuz hesabın sorulacağı kitabın, apaçık Kur’an olduğunu, daha nasıl söylesin sizce? Bizler Allah ın doğru yolunda yaşamak istiyorsak, elde Kur’an onu bir bütün olarak anlamaya çalışmalıyız. Bunu yaparken de, rivayet ve sanı bilgilerden yararlanmak yerine, onu Kur’an ın diğer ayetlerinden faydalanarak anlamanın yolunu seçmeliyiz. Çünkü Allah, biz ayetlerimizi anlayasınız diye, detaylı ve nice örneklerle Kur’an da açıkladık diyor. DAHA AÇIKÇA KUR'AN I AÇIKLAMAK BİZE DÜŞER DİYE BİLDİRİYOR. YOKSA ARAMIZDA, ALLAHA IN BU HÜKMÜNE İNANMAYAN, GÜVENMEYENLER Mİ VAR?

Rabbimiz bu yolda istemeden, farkında olmadan yaptığım ve yapacağım hatalarımı bağışla ve beni Kur’an ın güneşinden, rehberliğinden esirgeme, bana katından yardımcı bir güç ver. ALLAH CÜMLEMİZİN YARDIMCISI OLSUN İNŞALLAH.

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.