KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
VİCDANİ RED KONUSU VE KUR'AN.

Bu makalemin konusu VİCDANİ RED ile ilgili olacak. Çünkü Avrupa birliğinde, fazlaca gündeme gelen bir konudur, vicdani red konusu. Bizdede bu konu bir ara gündemdeydi. Avrupa birliğine girmek istiyorsanız, sizde bunu kabul etmelisiniz, şeklinde konuşmaları basından geçmiş yıllarda duymuşsunuzdur. Ülkelerin ayakta kalması adına, bazı şeyler vardır ki, bunlar her kişinin vicdanına göre farklı davranılması, kabul edilemez. Örneğin devletin koyduğu vergileri uygun görmeyip, herkes ben bu kadar vergiyi vermek istemiyorum çünkü adaletsiz, diyebiliyor mu? Ama Ülkenin koşulları düzeldikçe elbette vergilerde azalacak, hatta bazıları kalkacaktır. Tabi bu mantık, devleti ehil insanlar yönetiyorsa geçerli olacaktır. Adaleti sağlamak adına çıkarılan kanunlar için, bu suçun cezası bu olmamalı, benim vicdanım el vermiyor dediğimizde, değiştirebiliyor muyuz kanunları?

İşte askerlik konusu da aynen böyledir.  Ben askerlik yapmak istemiyorum, hiç kimse diyemez. Herkes ülkesini korumak ve kollamakla yükümlüdür. Eğer toplumun koyduğu bir yükümlülükten kaçarsanız, diğer vatandaşlara sağlanan haklarından da yararlanma hakkınız olmaz. 

Bazı ülkelerin koşullarına gelince. Bu ülkelerde askerlik zorunlu olmayabilir. Çünkü bu toplumların komşuları ya da diğer ülkelerle, düşmanlık adına bir sorunları yok sa, ordularını güçleri nispetinde, profesyonel askerliğe geçirmek, zorunlu askerliği elbette kaldırmak, ya da farklı şartlar yaratmak, normal bir durumdur. Bugün Avrupa ülkelerinin ordularının büyük bölümü, Profesyonel orduya geçmiştir. Vicdani ret istekleri, Avrupa da normal bir vatandaşın başvurduğu bir yol olmayıp, genelde yolunu şaşırmış gençlerin, tatminsiz, eğitimsiz, inançsız nefislerinin bir sonucudur. Vicdani ret ne anlama geliyor ona bakalım önce.

(Vicdani ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. En çok karşılaşılan ret sebepleri şunlar:

Düşman olsa bile insan öldürmeyi ahlaki bulmamak,
Hiyerarşik ve statüsel yapılandırmalarda yer almayı ahlâki bulmamak,
Güncel sorunlardan dolayı, o ülkenin silahlı birliğinde bulunmayı ideolojik ve dini inanca aykırı bulmak.)

Şimdide bu fikrin üzerinde düşünelim. Bir insanın politik görüşleri, insani düşünceleri ya da dini inançları, ülkesini savunmak adına kurulan bir güce katılmaya, karşı olması aklın, mantığın kabul edeceği bir şey midir? Eğer bir insan politik düşüncesini hayata geçirmek istiyorsa, inancını özgürce yaşamak niyetindeyse, başkalarının emperyalizminden kurtulması ve özgür olabilmesi için, güçlü bir orduya ihtiyacı vardır. Dini inançlarına gelince. Bütün ehli kitap dinleri, yada hiç bir inancı olmayan toplumlar bile yaşantılarını inançlarını korumak adına gerektiğinde, savaşmayı emreder. İsterseniz bizler gelin Kur’an a bakalım, acaba Rabbimiz bu konuda bizlere neler söylüyor ve uyarıyor.

Ali imran 200: Ey iman edenler, sabredin ve sabır yarışında DÜŞMANLARINIZI GEÇİN, SAVAŞ İÇİN HAZIR VE TETİKTE BULUNUN ve Allah'tan korkun ki arzularınıza eresiniz.

Bakara 244: ALLAH YOLUNDA SAVAŞIN ve bilin ki Allah, her şeyi duyar, her şeyi bilir.

Allah ayetinde, tüm iman edenlere seslenerek bakın ne diyor? Düşmanlarınıza karşı savaşabilmek, dininizi ve imanınızı yaşamınızı koruyabilmek için, savaşabilecek şekilde hazır ve tetikte olunuz. Sanırım her şey çok açık, Allah her an tetikte olmamız için hazırlıklı olmamızı istiyor. Elbette bu ayet iman edenlere sesleniyor. İnancı olmayan insanların bile, bir savunma makanizması vardır ki, onlar dahi hayatta kalabilmek için, savaşmanın gerekli olduğunu bilir. Bakın savaş konusunda Allah, yine bizleri nasıl uyarıyor.

Bakara 216: HOŞUNUZA GİTMEMEKLE BİRLİKTE, SAVAŞ ÜZERİNİZE YAZILMIŞTIR. Bir şey sizin için hayırlı olduğu halde siz ondan tiksinebilirsiniz. Ve bir şey sizin için şer olduğu halde siz onu sevebilirsiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

Orduda görev almaktan kaçan, asker olup ülkesinin özgürlüğü adına nöbet tutmaktan, gerektiğinde savaşmak istemeyenler, korkanlar yukarıdaki Allah ın ayetini de unutmamalıdır. Allah savaşı da bizler için bir imtihan vesilesi yapmışsa, bundan kaçmakla kurtulamayacağımızı da bilmeliyiz. Vicdani Red konusu, ne yazık ki azınlık dahi olsa ülkemizdede var, hatırlatmak isterim. Yine Allah ın rehberliğinden uzak düşüncelere kapılan kardeşlerimize, Allah ın bir uyarısını daha hatırlatmakta, sanırım yarar var. 

Enfal 16: Her kim böyle bir günde, savaşmak için başka bir yer tutmak yahut başka bir birliğe katılmaya gitmek dışında onlara arkasını dönerse, Allah'tan bir gazaba çarpılmış olur. VARACAĞI YER CEHENNEMDİR ONUN. NE KÖTÜ VARIŞ YERİDİR O.

Allah nede güzel açıklıyor, binlerce şükürler olsun. Rabbimiz ülkesini, inancını korumak adına saldırıya geçenlere karşı, savaşan kardeşlerinin yanında yer almayıp, ONLARA ARKASINI DÖNERSE, BAKIN VARACAKLARI YER NERESİYMİŞ, ALLAH NE KADAR AÇIK UYARIYOR.

(VARACAĞI YER CEHENNEMDİR ONUN. NE KÖTÜ VARIŞ YERİDİR O.)

Geçmiş tarihi şöyle bir hatırlayalım isterseniz. Hıristiyanlar Haçlı seferleri ile dinlerini yaymak adına, milyonlarca insanı katletmişlerdi. Bunlara karşı durabilmek için, hazırlıklı olmayan toplumlar kaybetmiş acı ve yokluklar içinde, esaret altına girmişlerdi. Bugünde aynı taktik uygulanmaktadır. İslam dinine karşı haçlı ve Yahudi zihniyeti artık el ele vermiş, içimizde adeta cirit atmaktadırlar. Toplumumuzu dinimizden uzaklaştırmak için, dinler arası diyalog yalanıyla, içimize kadar girdiler, hatta toplumu devletine karşı isyana teşvik ettiler. Şimdide inancımıza el attılar. Bizleri yönetenler toplumu inançları ile aldatmakla meşgul iken, Yahudi ve Hıristiyanlarda bizleri yönetenleri aldatmakla meşgul. Bu ortamı onlara sağlayanlara, hakkımızı asla helal etmeyeceğiz, bunu da sakın unutmasınlar.

Bizleri Avrupa toplumuna sokmaya çalışan liderlerimizin, bir gün bu topluma çok acı bir hesap verecekleri gerçeği unutulmamalıdır. Çünkü Avrupa topluluğu bir Hıristiyan toplumudur. Bunu kendileri söylüyor ve bizleri içlerine almayacakları konusunda da sinsice itiraf ediyorlar. İşlerine gelmeyen konuları halk oylamasına götürenler, bizlere sormadan bizleri Hıristiyanlara teslim etmeye çalışanlar, elbette bunun hesabını vereceklerdir. Allah Yahudileri ve Hıristiyanları gönül dostu edinmeyin ve onlara güvenmeyin dediği halde, bizleri yönetenler sanki Rabbin hükümlerine inatla karşı çıkarcasına, tersini yapmaları asla affedilecek bir durum değildir. İstenmediğimiz bir topluma, hala girmeye çalışmamız çok düşündürücü değilmi? ELBETTE BİZLER BARIŞCI TOPLUMUZ, BİRLİKTE OLAMAYI İSTERİZ, AMA İSTENMEİĞİMİZ HALDE, HALA BÖYLE BİR TOPLUMA GİRMEYE ÇABA HARCAMAMIZI BEN ANLAYAMIYORUM. Bizlere dayatmak istedikleri, inançlarımıza aykırı kanunları gündeme getirenlere, bizler eğer gereken derslerini veremiyorsak, sanırım olacaklardan da bizler sorumlu olacağımız bilincinde olmalıyız. 

Bugün vicdani ret diyerek gençlerimizi ülke savunmasından uzaklaştırmak isteyenler, yarın ülkeniz çok büyük, bölünün parçalanın ondan sonra gelin de, sizi Avrupa birliğine öyle alalım diyeceklerdir. Bunu zaten söylediler. Şimdi yapılan ortamın buna hazırlanmasıdır. Lütfen uyanık olalım. Uyumaya ülkece devam edersek, inancımızı Kur’an merkezli değil de, beşeri merkezli yaşarsak, unutmayınız Rabbimizde bunu yapan kullarını, namerde elbette muhtaç edecektir.

Allah cümlemizi korusun. Aklını kullanmayan kullarımı acı, dert ve keder içinde bırakırım diyen Rabbimiz e kulak verelim ve artık emanet verdiğimiz aklımızı geri alalım, bizzat kendimiz kullanmaya başlayalım. Yoksa emanet verdiğimiz aklı bir gün, geri alma gücünü de kendimizde, bulamayabileceğimizi unutmayalım.

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/