KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KUR'AN, DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALANLAR İÇİN BİR REHBERDİR.

Bir kardeşimiz, yazdığım bir yazıma verdiği cevabında, bizlerin din ve imanımız adına sorumlu olduğumuz her şeyin, Kur’an'da olamayacağını kanıtlamak adına olsa gerek, bana şöyle bir soru sormuş.

"HALUK BEY, KURAN ÖLÜ ETİNİN YENMESİNİ HARAM KILMIŞTIR VE SİZE SORUYORUM, SİZ BALIĞI NASIL YİYİYORSUNUZ."

Bu sözlerden anlaşılıyor ki, arkadaşımız Kur’an'dan bu sorunun cevabını alamamış. Kur'an ile gereken bağı kuramadıysak, birde düşünüp anlayabilmek için çaba harcamadıysak, elbette sorularımızın cevabınıda alamayız. Sanırım başka kaynaklardan almış olsa gerek ki, kendisine öğretilen cevabı Kur’an'da bulamadığından, bakın her şey demek ki Kur’an'da yokmuş, dercesine bu örneği bana vermiş. Eğer bizler Kur'an'ı anlamadan düşünmeden okuyorsak, yada Nahıl suresi 98. ayette Allah'ın emrettiği şartları yerine getirmeden Kur'an'ı okuyorsak, buna benzer soruları sormamız  ve Kur'an'ı doğru anlamamız asla mümkün olamaz. Tabi yalnız anlayarak okumak yetmiyor, Allah'ın uyardığı gibi, önce kafamızdaki tüm batıl inançlardan kurtulup, daha sonra ayetler üzerinde düşünmemiz ve aklımızı kullanmamız şart. Yoksa ayetleri okur geçeriz, bizlere rehber olmaz.

Önce hatırlayalım Allah, Kur’an ayetleri için neler diyordu bizlere? Kur’an sizler için rehberdir, güneştir, gönül gözüdür. Biz her konuda nice örnekleri değişik ifadelerle verdik ki anlayasınız. Biz Kur’an'da hiçbir şeyi eksik bırakmadık, batıl ve rivayetlerden uzak, yalnız Kur’an'ın ipine sarılın. ALLAH HİÇBİR ŞEYİ UNUTUCU DEĞİLDİR. Sizi Kur’an'dan sorumlu tutuyorum. Allah bunları söylüyorsa, bizlere düşen ayetler üzerinde çok iyi düşünüp, sorularımızın cevabını Kur’an'dan aramak olmalıdır. Tabi Allah'a güveniyorsak. BULAMIYORSAK İZLEDİĞİMİZ YOLDA, BİR HATA YAPIYORUZ DEMEKTİR. İşte o sorunu gidermek adına önce çaba göstermeliyiz, yoksa Allah'ın doğrularına ulaşmamız, asla mümkün olmayacaktır. Yaptığımız en büyük hatamız, gönlümüzü rahatlatmak adına, yanlışımıza kanıtlar yaratma çabamızdır.

Allah'ın Resulünün devrinde, Kur’an ayetleri ile doğru bağlantıyı kuramayanlar, ya da yanlışlık yapmamak adına, birçok soruyu Kur’an'dan aramak yerine, kolaylarına geldiği için Resule direk sormayı daha uygun bulmuşlardır. Allah'ta bu yolu, yani Resule danışmayı önermektedir. Allah'ın Resulüde Allah ın verdiği HİKMET, yani ilim ile cevap vermiştir, ama verdiği cevaplar yalnız Kur’an'dan olmuştur. Bunu ayetlerden anlıyoruz. Bugün danışacağımız ALLAH'IN RESULÜ ARAMIZDA YOK, ama bizlere emanet ettiği Kur’an, Allah'ın korumasında apaçık duruyor. Onun için Allah bizlere, KUR'AN'IN İPİNE SARILIN EMRİNİ VERMİŞTİR. Allah'ın Resulüde o günkü topluma zaten hangi bilgileri tebliğ etmişti hatırlayalım. “RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.” (Ankebut 18) Bugün bizlerde tebliği, Allah'ın korumasındaki Kur'an'dan zaten alıyoruz çok şükür.

Gelin şimdide bu kardeşimizin sorusuna Kur’an'dan cevap arayalım. Allah, kara hayvanlarının kanı akıtılarak kesilmesini, leş yani ölü hayvan yenmemesi gerektiği açıklamasını yapmıştır bizlere. Peki deniz ürünleri hakkında ne söylemiştir? Gelin önce kara hayvanları, daha sonrada deniz hayvanları konusunda Allah neler söylüyor Kur'an'da, onlara bakalım ve üzerinde dikkatle düşünelim. 

Maide 3: ÖLMÜŞ HAYVAN, KAN, DOMUZ ETİ, ALLAH’TAN BAŞKASI ADINA BOĞAZLANAN, (HENÜZ CANI ÇIKMAMIŞ İKEN) KESTİKLERİNİZ HARİÇ; BOĞULMUŞ, DARBE SONUCU ÖLMÜŞ, YÜKSEKTEN DÜŞEREK ÖLMÜŞ, BOYNUZLANARAK ÖLMÜŞ VE YIRTICI HAYVAN TARAFINDAN PARÇALANMIŞ HAYVANLAR İLE DİKİLİ TAŞLAR ÜZERİNDE BOĞAZLANAN HAYVANLAR, BİR DE FAL OKLARIYLA KISMET ARAMANIZ SİZE HARAM KILINDI……

Nahl 115: ALLAH, SİZE ANCAK LEŞ, KAN, DOMUZ ETİ VE ALLAH’TAN BAŞKASI ADINA KESİLENİ HARAM KILDI. AMA KİM MECBUR OLUR DA İSTİSMAR ETMEKSİZİN VE ZARURET ÖLÇÜSÜNÜ AŞMAKSIZIN YEMEK ZORUNDA KALIRSA, ŞÜPHESİZ Kİ ALLAH ÇOK BAĞIŞLAYANDIR, ÇOK MERHAMET EDENDİR.

Allah dikkat ederseniz yazdığım ayetlerinde, KARA HAYVANLARI hakkında açıklama yapıyor, örnekler veriyor. Konumuz ile ilgili kısmı, tek cümleyle anlatmak gerekirse, ölmüş hayvan eti yemeyin, hayvanı kesin yani kanını akıtın diyor. DİKKAT EDERSENİZ KARA HAYVANLARINDAN BAHSEDİYOR, DENİZ HAYVANLARI DEĞİL. Eğer deniz hayvanları konusunda hiçbir bilgi Kur’an'da yoksa, o zaman aklımıza soru işareti gelebilir, ama bu soruyu da soracağımızı bilen Rabbimiz, ona da cevabını elbette veriyor ve açıklıyor ve bakın nasıl bir bilgi veriyor. Tabi bu ve benzeri ayetler ile bağlantı kurup düşünen ancak sorularının cevabını alır. HAZIRA KONMAK YOK. ÇABA BİZDEN, YARDIM ALLAH'TAN. UNUTMAYALIM HEPİMİZ, KUR'AN'DAN İMTİHAN OLUYORUZ. ONUN İÇİNDE DERSİMİZİ MUTLAKA KUR'AN'DAN ÇALIŞMALIYIZ, BAŞKA KAYNAKLARDAN DEĞİL.

Maide 96:  SİZİN İÇİN DE YOLCULAR İÇİN DE BİR GEÇİMLİK OLMAK ÜZERE DENİZ AVI YAPMAK VE DENİZ ÜRÜNLERİNİ YEMEK SİZLERE HELÂL KILINDI. KARA AVI İSE İHRAMLI OLDUĞUNUZ SÜRECE SİZE HARAM KILINDI. HUZURUNDA TOPLANACAĞINIZ ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKININ. 

Yukarıdaki ayet, aslında üzerinde biraz Kur’an bütünlüğünde düşünene, sorduğumuz sorunun cevabını veriyor. ALLAH KARA AVI VE DENİZ AVI DİYE İKİYE AYIRMIŞ. Kara avı konusunda, neler yapmamız gerektiğini açıklıyor. Peki deniz avı konusunda kara avında olduğu gibi, koyduğu herhangi bir kıstas, yasak, hüküm var mı? Kesinlikle yok. Hatta iki avı birbirinden ayırdığını apaçık verdiği örnek ise, ihramlı iken yani hac görevini yaparken, kara avını yasaklayan Yüce Rabbim, deniz avı için ise herhangi bir yasak, kural getirmiyor. Demek ki birbirinden çok farklı. Farklı olunca, elbette kurallar ve hükümlerde aynı olmayacaktır. BU DURUMDA KONMAYAN BİR KURALI, HÜKMÜ BEŞERİ OLUŞUMLARDA ARAMAK DA BÜYÜK YANLIŞTIR. Ne yazık ki bizlere öğretilen batılı, hurafeyi Kur’an'da arıyoruz, bulamadığımızda bakın Kur’an'da yok, demek ki her şey Kur’an'da açıklanmamış, deme saygısızlığını yapıyoruz.

Peki dostlar, Allah herhangi bir yasak getirmiyor, kural koymuyorsa, bizlere ne oluyor da, Hâşâ sanki Allah rehberinde eksik bırakmış gibi, Kur’an'da bu konuda açıklama yok diyerek, adeta Kur'an'ı yetersiz bulmaya çalışıyor ve yetmiyor, başka kaynaklar arıyoruz? Bu sizce normal mi? Allah Kara hayvanlarında olduğu gibi, deniz ürünleri konusunda bizlere hiçbir yükümlülük getirmemiştir. Eğer gerekli olsaydı, bunu da yapardı. Allah'ın getirdiği haramlara, yasaklara itinayla uyalım, BAHSETMEDİKLERİ DE BİZLER İÇİN BİR GÜZELLİK, BİR RAHMET, BİR KOLAYLIK OLDUĞUNU UNUTMAYALIM. Bakın deniz ürünleri konusunda, Allah'ın getirdiği tek bir şart var, oda neymiş.

Nahl 14: TAZE ET YEMENİZ, TAKINDIĞINIZ SÜSLERİ ELDE ETMENİZ, ALLAH'IN BOL NİMETLERİNDEN FAYDALANMANIZ VE ŞÜKRETMENİZ İÇİN GEMİLERİN DE YARA YARA GİTTİĞİNİ GÖRDÜĞÜN DENİZE BOYUN EĞDİREN DE O'DUR.

Ne dersiniz, sizce çok açık değil mi? Allah denizden taze olarak yememizi emrediyor, hiç bir ayrım yapmadan. Zaten her temiz şeyi Allah, bizlere helal kıldığını söylemiyor muydu? Bu durumda elbette taze olmayan balığı yemek, doğru olmayacaktır. Bayat balık yediğimizde, bizlere zarar verecektir. Kur’an deniz avında, ne kan akıtılmasından, kesilmesinden bahsediyor, nede başka bir kural koyuyor. Lütfen Allah'ın vermediği hükümleri, emin olamayacağımız, beşerin kitaplarında aramayalım, yanılırız. Şimdide sizlere hatırlatmak istediğim, bu konuyla ilgili bir ayet var. Allah insanları yanıltmak, kendi hurafe inançlarına deliller bulmak adına, toplumu şaşırtmaya çalışanlara ne diyor.

Enam 119: SİZE NE OLUYOR DA ÜZERİNE ALLAH'IN ADI ANILMIŞ OLANLARDAN YEMİYORSUNUZ? ZORDA KALIŞINIZ DIŞINDA, ÜZERİNİZE HARAM KILDIĞINI BİZZAT KENDİSİ SİZE AYRINTILI OLARAK AÇIKLAMIŞTIR. BİRÇOKLARI İLİMSİZ BİR BİÇİMDE, KENDİ KEYİFLERİNE UYARAK HALKI ŞAŞIRTIYORLAR. HİÇ KUŞKUSUZ, SENİ RABBİN SINIR TANIMAZ AZGINLARI ÇOK İYİ BİLMEKTEDİR.

Allah birçok ayetinde indirdiği ayetleri, ayrıntılı açıkladığını bizlere hatırlatır. Bizler ne yazık ki nefislerimizin esiri olup, bu ayetleri beşerin öğretisine feda ediyoruz. ALLAH'IN HARAM DEMEDİKLERİNİ HARAMLAŞTIRIP, İŞİN KÖTÜSÜ BUNLARDA ALLAH KATINDANDIR DEME YANILGISINA DÜŞÜYORUZ. Bunların halkı yanıltmaktan başka, hiçbir işe yaramadığını, Rabbimiz söylüyor ayetinde. 

Deniz ürünleri konusunda bir araştırma yaptığınızda, zaten kara hayvanları ile deniz canlıları arasındaki büyük farkı göreceksiniz. Balıklar bildiğiniz gibi, suda erimiş halde bulunan oksijeni solungaçlarıyla alırlar. Suyun dışında ise genelde birkaç dakikadan fazla yaşayamazlar. Karada yaşamaları için, kusursuz bir akciğer sistemi edinmeleri gerekir. Bunu da Allah bu kadar farklı yaratmış ise, bunun elbette nedenleri vardır diyerek, konuyu daha iyi anlamak adına araştırma yapmalıyız. İSLAM DİNİNDE AÇIKLANMAYAN, KONMAYAN HÜKÜMLER ARAMAMIZ, BİZLERİ YANLIŞA GÖTÜRECEKTİR. Sizlere son olarak, düşünüp öğüt almak adına çaba gösterenlere, Allah'ın zikrinden bir ayet hatırlatmak istiyorum. Ayetler üzerinde akıl sahipleri düşünürse, tüm gerçekleri görecektir diyor Rabbimiz. Bu yolu izleyenlerinde gönül gözünü açarım diyen, Allah'ın sözlerini lütfen dikkatle düşünelim. Dilerim gerçekleri görebilen, Rabbin halis kullarından oluruz. 

İbrahim 52: BU KUR’AN; KENDİSİYLE UYARILSINLAR, ALLAH’IN ANCAK TEK İLÂH OLDUĞUNU BİLSİNLER VE AKIL SAHİPLERİ DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALSINLAR DİYE, İNSANLARA BİR BİLDİRİDİR.

Bu bildiri, tebliğ Allah katından geliyorsa, burada her şey apaçık vardır. Bahsedilmeyenlerin peşinden koşmak yerine, Allah'ın rehberinde olanlar üzerinde düşünüp, onun hükümlerini yerine getirmeliyiz. Allah hiçbir şeyi unutucu değildir. Allah ın Resulünün söylediği gibi;

" ALLAH'IN KİTABINDA HELAL KILDIĞI HELAL, HARAM KILDIĞI HARAMDIR. HAKKINDA SUSTUĞU İSE SERBESTTİR."

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/