KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
İSLAM I DÜŞÜNMEDEN YAŞARSAK, SİZCE YOLUMUZ NEREYE VARIR?

Allah Kur’an ı bizlere gönderme sebebini açıklarken, sizlere Kur’an yol gösterici bir rehberdir, tebliğ dir der.  Onun ipine sarıldığımızda, bizlerin gönül gözünü açacağını ve bizlerin doğru yolu göreceğimizi de çok net bir şekilde bildirir. Tüm bunlarla yetinmeyerek, sakın emin olmadığınız bilginin ardına düşmeyin, hesabını sorarım diye de uyarır. Allah işi garantiye almak içinde, SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM diyerek, son noktayı koyar.

Değerli din kardeşlerim. Bu gerçekleri görebilmemiz içinde, Kur’an ı mutlaka anlayarak, düşünerek okumamız gerektiği üzerinde durur. Yani Kur’an ı okumak yetmez der ayetlerinde, mutlaka düşünün, aklınızı kullanın ki, verdiğim hükümlerin nedenlerini anlayasınız ve gönülden yerine getiresiniz, düşüncesini bizlere yerleştirmeye çalışır. Eğer bir insan, inandığı bir şeyin nedenlerini, amacını bilirse, şevkle ve eksiksiz yerine getirir. Eğer körü körüne inanmışsa, arada bir nefsine uyup yanlış yoldan gitmesi, onu hiç tedirgin etmez ve yanlıştan alıkoymaz. Onun içindir ki Allah, aklını kullanmayanları pislik içinde bırakırım der Kur’an da.

BİZLER PARA KAZANMAK İSTEDİĞİMİZ BİR İŞ YAPARKEN, ZARAR ETMEYELİM DİYE ÇOK İYİ DÜŞÜNÜR, ARAŞTIRIR VE HATA YAPMAMAK ADINA NE YAPILMASI GEREKİRSE YAPARIZ. PEKİ İMANIMIZI YAŞARKEN DE, AYNI TİTİZLİĞİ GÖSTERİYOR MUYUZ NE DERİSNİZ?

Peki, bizler Kur’an ı İslam ı anlamaya yaşamaya çalışırken,  ayetler üzerinde düşünüyor, aklımızı kullanıyor muyuz, yoksa bizlere ne anlatıldıysa sorgulamadan araştırmadan inanıyor muyuz? Bizlerin genel çoğunluğu, akılla İslam yaşanmaz, herkes ayetleri anlayamaz, ilim sahipleri veliler, şeyhler anlar, düşüncesini bizlere kabul ettirdikleri için, ne söylenirse dinin Allah ın emri zannediyoruz. Bunun nedeni, körü körüne itaati topluma yerleştirip, toplumları kendi istedikleri gibi yönetebilmeleri adınadır. Günümüz İslam anlayışı, ne yazık ki böyle yaşanıyor. Düşünen bir toplum olmaktan uzaklaştırıldığımız içinde, farkında olmadan, Allah ın indirdiği dine değil, beşerin uydurduğu dine iman ettiğimizin, farkında bile değiliz.

Yanlış İslam anlayışı, iliklerimize kadar ne yazık ki işlemiş, ÖN YARGILARIMIZI ELE GEÇİRİP BİLİNÇ ALTIMIZA YERLEŞMİŞ. Kur’an her konuda yeterli olmayan, detay vermeyen bir kitap ilan edildiği içinde batıl, rivayet ve sanı bilgiler onun yerini almış. Geçen gün bir kardeşimizle bir konuda konuşuyoruz, tartışıyoruz. Konuşma esnasında dikkatimi çeken ve bana verdiği cevapta, çok önemsediğim iki konuyu sizlerle paylaşmak ve üzerinde sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Konuşmalarımız arasında kardeşimiz bana şunları söyledi. Bu sözler, bizlerin İslam ı nasıl yaşadığımıza güzel bir örnek.

“TEBLİĞ PEYGAMBERLERİMİZDEN ÂLİMLERE, ORADAN HOCALARA, SONRA BİZE, ADIM ADIM TIPKI OKUL GİBİ GELMİŞTİR... “

“Kuranı kendi kendinize mi öğrendiniz ve anlamlarını kendiniz mi buldunuz. İllaki birilerinden faydalanmışsınızdır... Mesela siz, bir işte çıraklıktan ustalığa gelseniz. Artık eski ustanıza sırtınızı mı dönersiniz.”

SANKİ HAYATIMIZIN NORMAL BİR DETAYINDAN BAHSEDER GİBİ, ÖRNEKLER VERİLMEKTEN KORKMUYORUZ. HALBUKİ KONUMUZ DİN VE ALLAH IN EŞİ BENZERİ OLMAYAN KİTABI. Allah ne diyordu Kur'an için. HAYDİ BİR BENZERİNİ GETİRİN BAKALIM. Bizler hala Allah ın kitabını, hangi örneklerle kıyaslıyoruz. Ne yazık ki bu düşüncelere inanmamız, bizleri Kur’an dan uzaklaştırmış ve doğruluğundan emin olamayacağımız bilgileri, din diye yaşamamıza neden olmuştur. Arkadaşımız rivayet ve tevatür yolla İslam ın detaylarını öğrendiğimizi söyleyebiliyor. Diyelim ki böyle öğrendik, neden Allah ın elçisi Kur’an ı kayda aldırdığı gibi, yazdırmadı tüm bunca Kur’an dışı bilgileri. Hani Allah emin olmadığın bilginin ardına düşmeyin hesabını sorarım diyordu, ne oldu bu uyarı, üstünü mü örttük? Hani Allah bizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekecekti, biz kitapta hiçbir eksik bırakmadık, her şeyi açıkladık diyordu, bu ayetleri de mi görmezden geliyoruz. Bunlara benzer onlarca belki de yüzlerce ayet vardır ki, İslam rivayetlere göre değil, yalnız Kur’an a göre yaşanacağını bildiriyor. 

Kişiler arasında sözlü bir bilgi aktarırken, kayda alınmadıysa, nakil sırasında kendi düşünce ve fikirlerini de ilave etmesi kaçınılmazdır. BU YOLLA DİNİ BIRAKIN, HİÇBİR BİLGİ GELECEK NESLE DOĞRU AKTARILAMAZ. Allah da bunu bildiği için, Kur’an ın yazdırılmasını sağlamıştır. Peygamberimizde kendi sözlerinin nakline önce izin vermiş, daha sonra sözlerinin farklı şekilde nakledildiğini ve farklı anlamlara gelerek anlatıldığını görünce yasaklamış, benden yalnız Kur’an ı nakledin demiştir. DÜŞÜNÜN LÜTFEN, BİRKAÇ GÜN ÖNCE PEYGAMBERİMİZİN SÖYLEDİĞİ SÖZ BİLE, FARKLI ŞEKİLLERDE NAKLEDİLEBİLİYOR BİR BAŞKASINA. Birde yüzlerce yıl sonrasını düşünün bu sözler, bu bilgiler, sizce günümüze doğru ulaşmış olabilir? Yorum ve karar sizlerin.

Eğer Allah ın emirleri yalnız Kur’an ile yaşanmasaydı, Kur’an ın yanına ilaveler yapılıp, onlarda eklenmez miydi? HEM, NEDEN ALLAH VERDİĞİ EMRİ GEREKTİĞİ GİBİ AÇIKLAMASIN, DAHA SONRADA BU HÜKÜMLERDEN HESAP SORSUN? Bu düşünceyi, ne akıl nede mantık asla kabul etmez. Kur’an ayetlerini Allah, açıkladığını birçok ayetinde bizlere bildirmiştir hatırlatırım. Nasıl olurda bu bilgiler yazılı olarak değil, rivayet ve tevatür yolla bizlere ulaşmıştır deriz. Allah ın elçisinden, hatta dört halifeden günümüze ulaşan, Kur’an ın dışından tek bir din adına, yazılı hadis kitabı yoktur.  Lütfen çok değil biraz düşünelim, bu hadislerin toplanıp yazılması, Allah ın elçisinin ölümünden yaklaşık 250–300 yıl sonra olmuştur. İşte Allah onun için düşün, aklını kullan ey kulum diyor. DÜŞÜNMEDEN İMAN EDİNCEDE, SONUÇ ORTADA.

Arkadaşımız bana, Kur’an ı kendi kendinize mi öğrendiniz diyor. İlk önceleri gerçektende Kur’an ile gereken bağı direk kendim aracısız kuramamış ve İslam ı hoca dediğimiz kişilerden ve onların kitaplarından öğrendiğimi zannetmiştim. Yüce Rabbimin sayesinde, daha sonra Kur’an ile buluştum. Onu anladığım dilde düşünerek, aklımı kullanarak okuduğumda, Allah ın gerçekleri ile çok şükür buluştum. MEĞERSE BANA ANLATILAN İLE ALLAH IN BİZLERDEN İSTEDİKLERİ ÇOK FARKLIYMIŞ, BU GERÇEĞİ ANCAK ARACISIZ KUR’AN I OKUDUĞUMDA ANLAYABİLDİM. Peygamberimizin öğretmeni Kur’an ise, bizlerin öğretmeni nasıl olurda yalnız Kur’an olamaz. Hâşâ Allah ın anlatamadığını, izah edemediğini anlatabilecekler mi var aramızda.

Bizler Kur’an ile buluşamadığımız için, yanlış bilgileri savunmak adına, inatla hurafe bilgileri savunmaya devam ediyoruz. Öyle ki verdiğimiz örneklerde, Allah ın kelamı ile beşeri bilgileri karşılaştırıyoruz. Allah bizlerin sorumlu olduğu ayetlere MUHKEM diyor. Peki, neden bu kelimeyi kullanıyor hiç düşündünüz mü? Din adına aldatıcılar çıkıp, Allah ile kulu arasına girmesin diye. Çünkü Allah bizleri sorumlu tuttuğu ayetleri, MUHKEM bir şekilde gönderdim derken, bu ayetlerin anlaşılması için, hiç kimseye ihtiyacınız yok anlamında söylüyor. Çünkü muhkem kelimesinin anlamı, ŞÜPHE DUYULMAYACAK KADAR AÇIK, ANLAŞILAN ANLAMINDADIR. Ama bizler hala, açıkta ne kadar açık diyerek, Allah ın ayetlerine farklı anlamlar vermeye çalışanların ardı sıra gitmekten çekinmiyoruz. Daha da ilginci, hadi bir benzerini getirin bakalım diye bizlere meydan okuyan Allah ın kitabını, beşerin kitaplarıyla karşılaştırıp örnekler veriyoruz. 

Sormak isterim, kimin yazdığı kitap, kimin sözleri, Kur’an ı anlayabilmemiz için, BİZLERİN GÖNÜL GÖZLERİNİ AÇABİLİR? Ama Allah Kur’an ı anlayarak, düşünerek, iyi niyetle anlamaya çalışanların, gönül gözünü açarım diyor. Lütfen bu hatalara düşmeyelim ve Allah ın kitabıyla, beşeri örnekler verip karşılaştırmayalım.  Toplumu Allah ile korkutup tedirgin edenler, Kur’an da bir kelimenin onlarca anlamı var, sizler bunu anlayamazsınız diyerek, topluma korku salıyorlar.  Lütfen bu Allah ile aldatıcıların tuzağına düşmeyelim. Allah bizlerin anlayamayacağı bir rehber kitap indirip, daha sonrada bu kitaptan bizleri asla sorumlu tutmaz. Yemin olsun ki Kur’an ı kolaylaştırdım diyen, Allah a kulak verelim, aldatıcılara değil.

Allah ayetinde, sakın veliler edinip ardı sıra gitmeyin, güvenilecek veliniz yalnız benim diye bizleri uyarıyor. Ama bizlere dini anlattığını söyleyen bazı kişiler, velisi olmayan cennete gidemez diyecek kadar Kur’an dan toplumu uzaklaştırmışlardır. Allahın elçisi ÜMMİYDİ, yani daha önce dini konularda hiçbir bilgisi yoktu. Ne Yahudi nede Hıristiyan toplumuna tabi değildi. Peygamberimiz ne öğrendiyse, Kur’an dan öğrendi. Lütfen geleneksel İslam ın dine ilavelerini Kur’an da göremediğimizde, bakın Kur’an da her şey olmuyormuş demeyelim, hata ederiz. Namazın rekât sayısını Kur’an da arayıp bulamadıklarında, bu yanlış tavrı sergileyenlere şunu söylemek isterim, Allah huzuruna dururken, kaç rekât olacağı konusunda bir sınırlama koymadıysa, bunun Kur’an da eksik olduğunu nasıl söyleriz. Allah her konuda emirlerini çok kolay ve basit bir şekilde yerine getirmemiz için, gereken tüm bilgileri Kur’an da vermiş, daha doğrusu verdiğini söylüyor. Bazı arkadaşlarımız bakın ne kadar zekât vereceğimiz bile yazmıyor diyebiliyor. Hâlbuki Allah, Kur’an ı yemin ederek kolaylaştırdığının göstergesi olarak, bu konuyu da açıklamış ve İHTİYAÇTAN ARTA KALANI VERİN, DAĞITIN, İNFAK EDİN emrini vermiştir. Ayrıca zekât vermemizi teşvik etmiş ve zekâtın Allah a borç vermek anlamında olduğunun örneğini vermiştir. İşte imtihan böyle olur.

Arkadaşımız bana cevabında verdiği örnekte, eski ustanıza sözüyle kast edilen, Peygamberimize sırtınızı mı dönersiniz demek istemiş.  Hiç kimse bilgi aldığı herhangi bir insana, ustasına sırtını dönmez, hele hele bu Allah ın elçisiyse, hiç kimse Allah ın elçisine sırtını dönerek, İslam ı yaşayamaz. Ama hiç kimse emin olmadan, bunlarda Allah ın elçisinin sözleridir diye bizlere sunulan her sözü, kabul etmemizi bizlerden isteyemez. Bunu yaparsak, ALLAH IN ELÇİSİNE İFTİRA ATMIŞ OLURUZ.  Bunun hesabını da veremeyiz.

Aynı konuda bir başka makalemde, yine bana cevap veren bir kardeşimizin cevabından yola çıkarak, bu konuyu anlatmaya çalışmıştım. Bu arkadaşımızda, aynı hataya düşmüş ve günümüz İslam anlayışının, nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını gösteriyordu. Onun sözlerini de sizlerle paylaşmak istiyorum ki, din adına yaptığımız çok büyük yanlışın farkına varalım. 

“Namazın formatını, İbrahim peygamberimizden bu yana birbirinden görerek, nesilden nesile nakledilmiştir. Bu dönemde bilinen namaz rekât sayıları ile günümüze kadar tevatür (yaygın söylenti), RİVAYET YOLLA BİZLERE ULAŞMIŞTIR. BİZLER NAMAZIN NASIL KILINACAĞINI BU YOLLA ÖĞRENDİK. Eğer Hz. Peygamber'in Kur'an'ın kapalı olan yanlarını açıklayan hadisleri göz ardı edilirse, bu takdirde, yalnız namaz değil, oruç, hac, zekât ve İslam'ın ön gördüğü daha pek çok muamelelerinin gerçek durumu havada kalır. HÂLBUKİ BU SAYDIKLARIMIZIN HEPSİ DE, EN SAĞLAM BİR YOLLA BİZE KADAR GELMİŞTİR.”

NE YAZIK Kİ DÜŞÜNMEDEN HER SÖYLENEN İNANDIĞIMIZDA, İŞTE BÖYLE AKLIN VE MANTIĞIN, ÖZELLİKLE KUR'AN IN ASLA KABUL ETMEDİĞİ SÖZLERE, BÖYLECE İNANMAKTA SAKINCA GÖRMÜYORUZ. Bu dünyada hepimiz imtihandan geçiyoruz. İmtihan olduğumuz ve en güvenilen Allah korumasındaki kitabın Kur’an olduğunu söylüyorsa Rabbimiz, DÜŞÜNENE AKLINI KUR'AN İLE KULLANANA sorunun cevabı çok açıktır. Allah Kur’an ı sizlere, yol gösterici bir rehber olsun diye gönderdim diyorsa Kur’an da, sizce gösterdiği yolun, verdiği emirlerin yerine nasıl getirileceğini açıklamamış ve bizlerin bu emirleri rivayet ve tevatür yolla öğrenmemizi istemiş olabilir mi? Karar sizin.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/