KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
DARÜL İSLAM VE DARÜL HARP TERİMLERİ, NE ANLAMA GELİYOR?

Bu makalemde fıkıh inancında geçen, DARÜL İSLAM VE DARÜL HARP terimleri üzerinde, sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Önce şunu söylemek isterim, bu terimler Kur’an da geçmez ve Allah ın elçisinin yaşadığı dönemde de kullanılan sözcükler değildir. Bu kelimeler İslam ı Kur’an ın dışından, beşeri kurallarla şekillendirmiş, FIKIH inancının Kur’an ın onayını almayan terimleridir diyebiliriz. Önce bu iki terimin, FIKIH inancında kullanılan anlamlarına bakalım.

“Darül İslam: Toplumu Müslüman olan, Müslümanlar tarafından yönetilen ve Müslüman’ların hâkim oldukları yer, bölge, ülke anlamındadır.”
“Darül harp: Müslüman olmayan toplumların ve liderlerinin olduğu ülke, yani İslam ile yönetilmeyen toplumların yaşadıkları yer, diye tarif edilir.”

Allah ın dini İslam a uymayan hükümler, ne yazık ki beşeri fıkıh inancı aracılığıyla dine sokulmuş, toplum adeta bu yolla neredeyse her konuda Kur’an dan uzaklaştırılmış, hatta Allah ın emirleri yaşanmaz hale getirilmiştir. Böyle olunca da İslam ı diğer toplumlara anlatmak, onları davet etmek neredeyse imkânsız olmuştur. Bu konuda da fıkıh yoluyla, çok büyük yanlışları İslam a sokarak, adeta Allah ın faz emirlerini, şu ya da bu şartlar varsa, bu durumda yerine getirmek farz değildir denecek kadar, bu zihniyet toplumu bataklığa sürüklemiştir. Allah zor durumdaysa, bir Müslüman ın ne yapması gerektiğini, Kur’an da zaten açıklıyor, birilerinin sanki Allah açıklamamış, izah etmemiş gibi ahkâm kesmeye hakkı yoktur.

Darül İslam, genel çoğunluğu Müslüman olan toplumdur ve devleti de yöneten Müslüman dır. İlk baktığımızda bir sorun görülmüyor. Ama şeytan boş durmadığı için, nifak tohumlarını çoğunluğu Müslüman olan toplumların içine de sokmak için, elinden geleni yaptığını görüyoruz. Dinde sakın bölünmeyin diyen Allah a inat, dide bölünmekte bereket vardır diyerek bölündüğümüzden, birbirimize de düşman olduk. HATTA İŞİMİZE GELMEYEN, BİZİM GİBİ İNANMAYAN DİN KARDEŞLERİMİZİN, DEVLETİ YÖNETMESİ DURUMUNDA BİLE, ÜLKEMİZ DARÜL HARPTİR, BU ÜLKEDE CUMA NAMAZI KILINMAZ FARZ DEĞİLDİR, YA DA ŞU YA DA BU FARZLAR YERİNE GETİRİLMESE DE OLUR ŞEKLİNDEKİ KONUŞMALARI, DÜŞÜNCELERİ SIKÇA DUYARSINIZ. Daha da ilginç olanı, Darül İslam dünya üzerinde yaşanmıyor, beşeri kanunlarla Müslüman ülkeler yönetiliyor, onun için Darül İslam yoktur diyenleri duyabilirsiniz. Buna benzer tutarsız ve birbirine düşmanlığı körükleyen düşünceler, Kur’a dan sapmanın, dine beşeri ilaveler yapmanın, bizleri nerelere götüreceğine güzel örneklerdir. Onun için toplumları Allah ile aldatmak, bazı kişiler için birinci öncelik olmuş ve ne yazık ki olmaya devam ediyor. BİZLER İNANCIMIZI KUR’AN DAN, ALLAH IN ŞERİATINDAN ÖĞRENMEZSEK, BİRİLERİ ÇIKAR, BİZLERE KENDİ ŞERİATLARINI, ALLAH IN ŞERİATI DİYE DAYATIRLAR. 

Allah, hiç kimsenin inancını sorgulamayın, kimin takvaca üstün olduğunu yalnız ben bilirim dedikçe, bizler işimize gelmeyen kişiler hakkında, ne yazık ki onun inancını değerlendirip, kararlar vererek onları kâfir bile ilan edebiliyoruz. Bundan dolayıdır ki Kur’an, bu konularda çok fazla uyarılar yapmış, kendinizi temize çıkarıp, karşınızdaki kişilerin inancı hakkında konuşmanın, yanlışlıklarına örnekler vermiştir Kur’an da. 

İslam öyle bir dindir ki, beraber yaşadığımız insanların, dış görünüşüne göre değerlendirmemize izin vermez. Onun içinde Allah, Müslüman bir kadın ya da erkek için, şekilsel olarak şu ya da bu kıyafetleri giyeceksin şeklinde bir elbise belirlememiştir. Yalnız bazı konularda özellikle uyarılarda bulunur ve cinsel cazibenizi öne çıkartacak, sergileyecek şekilde giyinmeyin, toplumun dikkatini çekecek tavırlar sergilemeyin uyarısını yapar. ALLAH BAZI GİYSİLERİ SİMGE, SLOGAN YAPARAK KULLANILMASINI ASLA İSTEMEMİŞTİR. Tam bu esnada şunu da söylemek isterim. Allah herhangi bir kıyafet şeklini özellikle belirtmemesinin nedeni olarak, dışarıdan o kişinin inancı hakkında bir yorum yapılmasını da, bu şekilde engellemiştir. Gerçi bugün bu düşünce dikkate alınmadığı için, insanlar daha uzaktan birbirilerini ötelemekte, hatta dışlamaktadırlar.

Gelelim Darül harp konusuna. İlginçtir bu kelime harp kelimesinden de anlaşıldığı gibi, savaş alanı, Müslüman için savaşın bölgesi, yani düşman bölgesi anlamındadır. Kur’an asla bizimle savaşmayan, saldırmayan, Müslüman olmayan toplumların yaşadığı bölge için, böyle bir tabir kullanmamıştır, kullanması da mümkün değildir. HATTA FIKIH İNANCINDA GEÇEN BU YANLIŞ TABİR, GÜNÜMÜZDE DİĞER DİNLERDE ÇOK KÖTÜ BİR KARŞILIK BULMUŞ VE İSLAM BARIŞ DİNİ DEĞİL, SAVAŞ DİNİDİR DENMEKTE VE MÜSLÜMANLAR İÇİN, DİĞER İNANÇLARIN ÜLKELERİ SAVAŞ BÖLGESİ OLARAK İLAN EDİLMİŞTİR. ONUN İÇİNDE İSLAM BARIŞ DİNİ DEĞİL, SAVAŞ DİNİDİR DENİYOR. Buna inandığınız andan itibaren, bu söylenenleri savunamazsınız. Böylece İslam a, en büyük kötülüğü yapmış olursunuz.

Hâlbuki İslam barış dinidir. Tam tersine sana savaş açmayanla, dost olup onlarla barış içinde yaşamamızı Allah emretmiştir. Savaşta bile seninle barış yapmak isteyenle, sende hemen barış yap diyen bir inanca, nasıl olurda Müslüman olmadıkları için, onların yaşadıkları yer, ülke, Darül savaş yani savaş bölgesidir deriz? Bu nasıl bir İslam anlayışıdır ki, bu yanlışı hala savunuyoruz, birde doğruymuş gibi kabul edebiliyoruz. Ne yazık ki Müslüman ülkeler, bu yanlışı hayata geçirmiş, Müslüman olmayan toplumlara, hiç sebepsiz sırf Müslüman olmadıkları için dini yaymak adına savaş açabileceğini, inancına dayanarak meşru görmüştür. Aynı yanlışları, Avrupa Hıristiyanları da Müslümanlara karşı yapmış, hiç sebepsiz dinlerini kabul ettirmek için,  Müslüman topraklarını kendileri için darül harp ilan etmişlerdir. Yapılan yanlışsa, kimin yaptığının önemi yoktur. Bu terimlerin tamamı beşeridir, kişilerin şahsi görüşleridir, farklı düşünenler elbette olacaktır.

Yüzlerce yıl önce barışın olmadığı, herkesin birbiriyle savaşta olduğu dönemler, artık geride kaldı. Belki o dönemlerde bunu savunup anlatmak, mümkün olabilirdi. Ama günümüzde hala bunu konuşuyorsak, ya İslam a nifak sokuyoruz, ya akıllarımızdan zorumuz vardır, ya da bizler Müslüman değiliz demektir. 

Bunları hala savunalar, Müslüman olmayan ülkelerde, Allah ın farz emirlerinin yerine getirilemeyebileceğini söylemektedirler. Örneğin Cuma toplu namaz, eğer yabancı ülkede baskı varda kılınmasına izin verilmiyorsa, zaten bu namaz farz olmaktan otomatik olarak çıkar. Kendi nefislerimizde, sorunlarla karşılaşmadan hükümler vermeyelim hata ederiz. Allah bizlere Kur’an da, ihtiyacımız olan kolaylığı zaten tanımış. BU DÜŞÜNCE, ALLAH IN EMİRLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEKTİR, ENGELLEMEKTİR. Zor durumda ne yapılacağını, zaten Allah söylüyor. Günümüzde Hangi Hıristiyan Avrupa ülkesinde, namazımızı kılmamız, orucumuzu tutmamız engelleniyor? Allah inancı olmayan Budist Tayland da bile inanç özgürlüğü var ve her türlü inancını rahatlıkla yaşayabiliyorsun. Elbette hiç birisinde böyle bir engel yok. Allah ın vermediği bir yetkiyi, asla hiç kimse veremez. Hatta bazı Müslüman ülkeler, vatandaşlarına devletin mezhebinin gerektirdiği fıkıh baskısıyla İslam ı yaşamasını isterken, Avrupa ülkelerinde böyle bir baskıyla karşılaşmadan, kendi inançlarını rahatlıkla yaşadıklarını görüyoruz. Sizce bu durumda neresi Darül harp oluyor? Darül harp terimi, yüzlerce yıl öncesinde devletlerin, her an birbiriyle savaştığı, tüm devletler için geçerliydi. Ama hepsi geride kaldı çok şükür. BİZLERE SAVAŞ AÇMAYAN HİÇBİR ÜLKENİN TOPRAKLARI, BİZLER İÇİN DARÜL HARP DEĞİLDİR. Bu bir zaaf değil, İslam ın hoş görüsüdür. Bu hoş görüyü sınamak isteyenler, elbette karşılığını göreceğini çok iyi bilir.

Değerli din kardeşlerim, hala bizlere din diye anlatılanları, Kur’an ile sorgulamaz isek, Allah a hesap veremeyeceğimiz gibi, Allah ın o güzel dinini hiç kimseye doğru anlatamayız, bu dini toplumlara kabul ettiremeyiz. İslam toplumu üzerindeki, yanlış algıyı kırabilmek için, bizlerin yapması geren, Allah ın emrettiği gibi hurafeden, batıldan uzak, yalnız Kur’an ın ipine sarılmalıyız. 

Barış içinde yaşadığımız, gidip dolaşabildiğimiz her yer, bizlerin İslam ı anlatabileceğimiz, onları Allah ın dinine davet edebileceğimiz yerlerdir. LÜTFEN BİZİM İNANCIMIZDAN OLMAYANLARI DÜŞMAN GÖRMEYELİM. ONLARIN TOPRAKLARI, BİZLERİN SAVAŞ BÖLGEMİZ DEĞİL, İSLAM IN NURLU IŞIĞINI YAKMAMIZ GEREKEN, TOPRAKLAR OLMALIDIR. Onun içinde önce onlarla yakınlık kurmalıyız ki, onları İslam a davet edebilelim.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

 

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/