KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
3- NAMAZ VAKİTLERİ KONUSU VE KUR'AN.
Namaz vakitleri konusu İslam âleminde, rivayet hadislerin de etkisiyle, Kur’an ayetleri üzerinde farklı yorumlar yapılarak, farklı anlaşılmalara neden olmuştur. Gelin bu yazımda, hiçbir etki altında kalmadan, bu konuyu birlikte düşünelim. Ama yalnız Kur’an'ın uyarılarını dikkate alarak, konuyu anlamaya çalışalım. Allah ne diyordu bizlere? Biz sizlerin sorumlu olduğunuz ayetleri, MUHKEM bir şekilde gönderdik. Yani okuduğunuzda, HİÇ ŞÜPHE DUYMAYACAK KADAR AÇIK VE ANLAŞILACAK BİR ŞEKİLDE, konuları nice örneklerle açıkladık. Allah'ın bu ayetlerine, Kur’an konusunda verdiği bilgilere iman ediyorsak, Salat/namaz konusunu da bu bilgiler ışığında anlamaya çalışmalıyız. Lütfen MUHKEM konusunu unutmayalım. Birileri bu ayet aslında, şunları ve de bunları da anlatıyor diyor da, sizler o söylenenleri ayeti okuduğunuzda ayetten anlayamıyorsanız, söylenenler asla doğru olamaz, ayetlere kendi düşüncelerini inançlarını ilave etmişler demektir, önce bunu unutmayalım.
 
Geleneksel FIKIH inancı buna diyanette dahil, bildiğiniz gibi beş vakit namazın Kur’an ile değil, Kur’an'da bahsedilmeyen MİRAÇ ile bizlere farz olduğunu anlatır. Allah'ın sizleri Kur’an'dan sorumlu tutuyorum hükmünden tedirgin olanlar da, Kur’an'da geçen SALAT/namaz, dua kelimelerinden yola çıkarak, beş vakit namazın açık olmasa da, dolaylı bir şekilde Kur’an'dan çıkartılabileceğini söyleyerek, ayete kendi fikirlerini ilave ederek anlatmaya çalışmışlardır. Önce hatırlatmak istediğim çok önemli konu, Allah Kur’an'da bizlerin sorumlu olduğu ayetlerde hükümlerini mutlaka, DOLAYLI DEĞİL AÇIK VE ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE NİCE ÖRNEKLERLE VERDİĞİNİ BİLDİRİR. Zaten sorumlu olduğumuz ayetlerin, MUHKEM olma özelliğine de ters düşer bu düşünce. Makalemde örneklerini vereceğim ayetler öne sürülerek, bakın bu ayetler namazın beş vakit olduğunu bizlere açıklıyor, diye örnek verilmektedir. Lütfen üzerinde sizlerinde düşünmenizi rica ediyorum. Kur'an'da geçen Salat kelimesi günümüzde bizlerin kıyam, rüku ve secde ile yerine getirdiğimiz namaz anlamına geldiği gibi, yalnız Allah'a yapacağımız DUA ve Müslümanların birbirine DESTEK OLMASI anlamınada gelir. Biz namaz konusu üzerinde durmaya devam edelim. Salatın/namazın, İslamiyetin ilk yıllarında, iki vakit aşağıdaki ayet hükmüyle kılındığı, daha sonrada miraç ile beş vakit olduğunu anlatırlar. Ayeti hatırlayalım.
 
Araf 205: KENDİ KENDİNE YALVARARAK VE ÜRPEREREK, YÜKSEK OLMAYAN BİR SESLE, SABAH AKŞAM RABBİNİ AN. GAFİLLERDEN OLMA.( Diyanet vakfı meali)
 
Bu ayete baktığınızda, namaz dan bahsedilmediğini görürsünüz. Ama dikkat ederseniz Rabbini an, zikret diyor diyor. Bildiğiniz gibi Allah bir ayetinde, namazlarınızdan sonra dua etmemizi, Allah'ı anıp zikretmemizi ister bizlerden, ayrıca namazda bir duadır diyebiliriz. Dikkatimi çeken, BU ZİKRİN ÖZELLİKLE SABAH VE AKŞAM YAPILMASI konu ediliyor. Tabi diğer zamanlarda da yapılması emri, başka ayetlerde vardır. Araştırmamıza devam edelim.
 
Hut 114: (Ey Muhammed!) GÜNDÜZÜN İKİ TARAFINDA VE GECENİN GÜNDÜZE YAKIN VAKİTLERİNDE SALAT ET/NAMAZ KIL. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür. (Diyanet meali)
 
Üzerine çok farklı anlamlar yüklenen, bu ayeti gelin önce birlikte düşünelim.  Gündüzün iki tarafı dediğinde siz ne anladınız? Günün ilk başlangıcı sabah ve gündüzün bittiği akşamın oluşma vakti olduğu çok açık anlaşılıyor. Devamında ise aslında farklı bir namazdan bahsetmiyor aynı konuyu farklı ifadelerle izah ediyor, ilk söylediğine açıklık getiriyor. Gecenin gündüze yakın vakitleri, sizce neresidir bir günün içinde? Gecenin bitmesi, sabahın ilk vakitleri. Yine gündüzün bitmesi geceye ilk adım attığımız akşamın oluşunun, ilk vakitleri değil mi? Ayete lütfen dikkat, NAMAZ VAKTİ ÖZELLİKLE BELİRTİLMİŞ VE TARİF EDİLMİŞ BİR VAKİTTEN BAHSEDİLİYOR.  Eğer bu ayete farklı anlamlar yükleyip, beş vakit namazı bu ayetten anlıyoruz dersek, kendimizi kandırmış oluruz. Çünkü ayetlerin MUHKEM oluşuna ters düşer. 
 
Demek ki ayette bahsedilen, gündüzün iki tarafı bilgisi devamında açıklanıyor, izah ediliyor ve diyor ki, GÜNDÜZÜN İKİ TARAFINDA YANİ, GECENİN GÜNDÜZE YAKIN VAKİTLERİNDE SALAT ET/NAMAZ KIL. Siz ayeti okuduğunuzda, bundan farklı vakitleri Allah tarif ediyor diyebilir misiniz? Eğer farklı vakitler anlamadıysanız, birileri bu sözlere farklı anlamlar yüklüyorsa, onlar Allah'ın ayetlerini kendi inançlarına uyduruyor demektir. Bakın Diyanet ve onun düşüncesinde olanlar, beş vakit namazın yalnız MİRAÇ ile emredildiği düşüncesiyle tatmin olmayanlar, ayete nasıl anlamlar vermişler.
 
“BU AYET, NAMAZ VAKİTLERİNİ GÖSTERMEKTEDİR. GÜNDÜZÜN İKİ TARAFINDAN MAKSAT, GÜNEŞİN TEPE NOKTASINA GELMESİNDEN ÖNCEKİ VE SONRAKİ DİLİMLERİ DEMEKTİR. BUNA GÖRE SABAH NAMAZI GÜNDÜZÜN BİR TARAFINDA, ÖĞLE VE İKİNDİ NAMAZLARI DA ÖBÜR TARAFINDA OLMAKTADIR. GECENİN GÜNDÜZE YAKIN VAKİTLERİ İSE AKŞAM VE YATSI VAKİTLERİDİR.”
 
Sizlerden lütfen rica ediyorum, okuduğunuzda ayetin böyle bir hüküm verildiğini anladınız mı, yoksa BİRİLERİ HÂŞÂ ALLAH'IN TERCÜMANLIĞINI MI ÜSTLENMİŞLER? Namazın vakti belirlenmiştir ama bahsettikleri, ilave ettikleri namazların vaktini ne bu ayette, nede diğer ayetlerde bulamazsınız. Bunları söylemek, her şeyden önce Kur’an öğretisine uymadığı gibi özellikle tekrar etmek istiyorum, ayetlerin MUHKEM olma özelliğine de uymaz. Allah ayetlerimi şüphe duyulmayacak şekilde açık, seçik ve anlaşılır bir şekilde gönderdim diyor ama birileri ayetlere öyle manalar veriyor ki, bunu anlayabilmek için kâhin olmak gerek. Bu konuda yorumu sizlere bırakıyorum. Namaz konusunu Kur’an'dan anlamaya devam edelim.
 
İsra 78: GÜNDÜZÜN GÜNEŞ DÖNÜP, GECENİN KARANLIĞI BASTIRINCAYA KADAR.  (belli vakitlerde) namaz kıl; BİRDE SABAH NAMAZINI. Çünkü sabah namazı şahitlidir. (Diyanet vakfı meali)
 
Namaz diye çevrilmiş kelimeler aslında, SALAT diye Kur'an'da geçtiğini hatırlatmak isterim. Ben özellikle Diyanetin mealini yazdım. Bu ayet örnek verilerek, dipnot açıklamasında, bu ayetin beş vakit namazı kapsadığı açıklaması yapılmaktadır. Ayette bahsedilen ilk cümleye bakalım. Güneşin dönüp karanlığı bastırıncaya kadar namaz kıl diyor. Ayeti tercüme eden Diyanet vakfı, her ne hikmetse, herkesin ayetten anlayamayacağını anlamış ve parantez içine, bu cümleden belli vakitlerde namaz kıl diye açıklama yapmış. Siz okuduğunuzda, daha önce örneği verilen akşam namazının tarifinden başka bir namazında olduğunu anlayabildiniz mi? Eğer başka bir namaz hükmü olsaydı, onunda açık vakti belirtilir, bizlere izah edilirdi. Yok, anlayamadıysanız, kusura bakmayın kendi nefsimizle ayete anlamlar yükleyemeyiz. ŞUNUDA ÖZELLİKLE HATIRLATMAK İSTERİM. ALLAH NAMAZ KONUSUNDA BİR AYET İNDİRİP, ÖNCE İKİ VAKİT EMREDİP, AYLAR VE YILLAR GEÇTİKTEN SONRA, NAMAZIN VAKİTLERİNİ YAVAŞ YAVAŞ ARTIRIP, BEŞ VAKTE ÇIKARCACAĞINI NASIL DÜŞÜNÜRÜZ? Bu konuda indirdiği ayeti, diğer ayetlerinde detaylı izah ediyor ve açıklıyor, bunu lütfen unutmayalım. Ayetin devamında ise,  bir de sabah namazını kıl, çünkü sabah namazı şahitlidir diyor. İlginç olan son bölümünde SALÂT yani namaz kelimesi geçmemesine rağmen, böyle bir tercüme yapmaktan çekinmiyoruz. Aynı ayeti farklı mealden yazalım.
 
İsra 78: Güneşin sarkmasından gecenin kararmasına kadar namaz kıl ve SABAHIN KUR'ÂN'INI DA UNUTMA. ÇÜNKÜ SABAHIN KUR'ÂN'I GÖRÜLECEK ŞEYDİR. (Bayraktar bayraklı meali)
 
İşte bizler, Allah'ın ayetleriyle böyle oynamak dan korkmuyoruz. Allah'ın açıkça bizlere bildirmediği, geleneği ve emin olamayacağımız rivayet inançlarımızı, ayetlere ilave etmeye çalışıyoruz. Bunun hesabı çok çetin olacaktır. Yine beş vakit namazın vereceğim ayetten çıkarılacağını söyleyen diyanet ve aynı düşüncedeki kişilerin örnek gösterdiği ayete bakalım.
 
Rum 17–18: Haydi siz, AKŞAMA ULAŞTIĞINIZDA (akşam ve yatsı vaktinde) SABAHA KAVUŞTUĞUNUZDA, GÜNDÜZÜN SONUNDA VE ÖĞLE VAKTİNE ERİŞTİĞİNİZDE ALLAH'I TESBİH EDİN (namaz kılın), ki göklerde ve yerde hamd O'na mahsustur. ( Diyanet vakfı meali)
 
Bakar mısınız lütfen, Allah akşama ulaştığınızda diyor ayette, hemen batıl inançlarını ayete yamamak isteyen zihniyet, kendi düşüncesini de paraantez içinde ilave ediyor ve akşam ve yatsı namazından Allah bahsediyor diyebiliyor. Bu nasıl bir mantık anlamakta zorlanıyorum. HÂŞÂ Rabbimiz bize izah edemedi de, onlar mı açıklama yapıyor. İşte bizler böyle, Allah'ın yemin ederek kolaylaştığı dini, ellerimizle zorlaştırıyoruz. Açıklanan zamanlarda yani akşama ulaştığımızda, sabaha kavuştuğumuzda, gündüzün sonunda, öğle vaktinde ALLAH'I TESPİH EDİN YANİ ZİKREDİN, ANIN DİYOR ama birilerine sanki bu açıklama yetmiyor gibi, bu vakitlerde namaz kılın diyor Allah, demekten çekinmiyorlar. Aynı ayeti farklı mealden yazalım şimdi de.
 
Rum 17–18: O halde AKŞAMA GİRDİĞİNİZ ZAMAN DA, SABAHA GİRDİĞİNİZ ZAMAN DA TESBİH ALLAH'INDIR. (daima O, tesbih edilir). Göklerde ve yerde, İKİNDİLEYİN DE, ÖĞLEYE ERDİĞİNİZ ZAMAN DA HAMD O'NA MAHSUSTUR. (Elmalı meali)
 
Farklılıkları görüyor musunuz? Ayette namaz kelimesi geçmiyor, Allah'ı anın, zikredin dediği halde, namaz kelimesini ilave etmekte bir sakınca görmüyoruz.  Aynı mantıktan yola çıkarak aşağıdaki iki ayet içinde aynı şeyleri söylemişler ve bu ayetlerin namaz/salât kelimesi geçmediği halde, beş vakit namazı işaret ettiğini söylemişlerdir. HATIRLATIRIM ALLAH AYETLERİNİ İŞARET EDEREK DOLAYLI DEĞİL, APAÇIK TÜM KULLARININ ANLAYACAĞI ŞEKİLDE, MUHKEM OLARAK GÖNDERDİM DİYOR. Yorumunu sizlere bırakıyorum.
 
Taha 130: O hâlde, onların söylediklerine sabret ve GÜNEŞİN DOĞUŞUNDAN VE BATIŞINDAN ÖNCE RABBİNİ HAMD İLE TESPİH ET. Gece vakitlerinde ve GÜNDÜZÜN UÇLARINDA DA TESPİH ET ki hoşnut olasın.(Diyanet meali)
 
Kaf 39: O hâlde onların söylediklerine sabret ve güneşin doğuşundan önce de, batışından önce de RABBİNİ HAMD EDEREK TESPİH ET. (Diyanet meali)
 
Konumuza devam edelim. 
 
Bakara 238: NAMAZLARA VE ORTA NAMAZA DEVAM EDİN. Allah'a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın. (Diyanet vakfı meali)
 
Önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bu ayette geçen namazlara kelimesi çoğul kullanıldığından, burada geçen namazlarından en az 3 vakit bahsediliyor denmekte ve bunun Arapça diline has bir söylem olduğu anlatılarak, bu ve benzeri ayetlerden beş vakit namaz hükmü çıkartılmaya çalışılmaktadır. Allah Kur'an'ı yalnız Araplara indirmiş olsaydı, yalnız Arapların anlayacağı üslupta vahyini göndermeside normal olurdu. Bu ve benzeri örnekler vermek, Kur'an'ın MUHKM oluşuna aykırııdır. Ülkelerin kültürlerine ve kişilere göre değişen bir anlayış şekliyle Allah'ın ayetlerini gördermesi ve okunduğunda tüm insanların farklı anlaması asla düşünülemez. ALLAH BİZ AYETLERİMİZİ HİÇ KİMSEYE MUHTAÇ OLMASINLAR DİYE, NİCE ÖRNEKLERLE AÇIKLADIK DİYOR. Ayete dikkat ederseniz, ilk bahsettiği SALÂT/namaz ile ikinci bahsettiği SALÂT/namaz bir birinden çok farklı olmalı ki, ayrı zikredilmiş. Kur’an'dan bu konuyu araştıralım şimdi de. Ayette ilk bahsedilen namazlara devam edin sözünden, daha önceki ayetlerde bahsettiği, açıkladığı birden fazla namaza bizlerin devam etmemizi, Allah'ın istediği çok açık. Peki, orta namaz dediği, hangi namaz olabilir? Demek ki diğer namazlardan farklı ki, ondan ayrıca bahsediyor. Tam bu esnada Allah'ın namaz konusunda verdiği bir bilgi geldi aklıma. ALLAH AYETİNDE NAMAZ, VAKTİ BELİRLENMİŞ BİR İBADETTİR diye bizlere bilgi verir. Onun içinde açıkça vakti belirlenip tarifi yapılmamış, izah edilmemiş bir namazın, Allah'ın emri olduğunu asla söyleyemeyiz, bu bilgi ve uyarıyı lütfen unutmayalım. Yine sizlere konuyla ilgili olarak, hatırlatmak istediğim CUMA namazı konusu var. 
 
Allah Cuma 9. ayetinde, Ey iman edenler, çağrıldığınızda Allah'ı anmaya, alışverişi bırakarak hemen koşun der. Bakın dikkat ederseniz, çok önemsenen bir namazdan bahsediyor Kur’an. İşi gücü bırak ve çağrıya uy. PEKİ, NE ZAMAN OLACAK BU ÇAĞRI? Gece ya da sabah olabilir mi? Allah ne demişti, namaz vakti belirlenen bir ibadettir? O zaman Cuma namazının vaktinin Kur’an'da olduğunu ve bizlerin bu vakti Kur’an'dan bulmamız gerektiği anlamı çıkmıyor mu? Bu konuda din âlimleri aynı soruyu kendilerine sormuşlar, elbette her zaman olduğu gibi anlaşamamışlar. Bir kısım âlim demiş ki, Bakara 238 deki, VUSTA yani en iyi orta namaz diye bahsedilen namaz, Cuma namazının vaktidir. Bende buna katılıyorum. Eğer bu namaza farklı bir anlam verirsek, örneğin öğlen namazı dersek, Cuma namazının ne zaman kılınması gerektiği hükmünü Kur’an da bulamayız, buda doğru bir yaklaşım olmaz.
 
Bu ayette geçen VUSTA yani orta namazın, öğlen namazı olduğunu savunanlara bir sorum olacak. Örneğin Cuma namazını kıldıktan sonra, neden öğlen namazını kılmıyoruz? Şunu söyleyemeyiz, Cuma namazını kıldıktan sonra, Allah'ın Resulü öğlen namazını kılmanıza gerek yok demiştir, diyemeyiz. ÇÜNKÜ NAMAZ HÜKMÜNÜ VEREN ALLAH TIR, ONU KALDIRACAK DA HÜKMÜ VERENDİR, YANİ ALLAH DIR. Ayetin yorumunu sizlere bırakıyorum. Allah'ın Resulüne has, özellikle gönderilen bir ayet vardır ki, onu bile farklı tercüme etmekten çekinmiyoruz. 
 
Müzzemil 2- 3- 4: Birazı hariç, GECELERİ KALK NAMAZ KIL. (Gecenin) yarısını (kıl). Yahut bunu biraz azalt, ya da çoğalt ve Kur'an'ı tane tane oku. ( Diyanet vakfı meali)
 
Aynı ayeti farklı mealden yazalım şimdide.
 
Müzzemil: 2–3–4: Gecenin yarısında, istersen biraz sonra, istersen biraz önce bir müddet için kalk ve AĞIR AĞIR KURAN OKU. ( Diyanet meali eski)
 
Dikkat ederseniz, ayette namaz emri yok. Allah'ın Resulünün gecenin bir vaktinde kalkıp, Kur’an okumasını Allah istediği halde, ayetin anlamını değiştirip, gecenin bir vaktinde kalk namaz kıl diye tercüme edebiliyorlar. Yine çok dikkat çekici ve bizlere namaz konusunda bilgiler veren bir ayeti sizlerle paylaşmak istiyorum. 
 
Nur 58: Ey müminler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve cariyeleriniz) ve içinizden henüz ergenlik çağına girmemiş olanlar,SABAH NAMAZINDAN ÖNCE, ÖĞLEYİN SOYUNDUĞUNUZ VAKİT VE YATSI NAMAZINDAN SONRA (yanınıza gireceklerinde) SİZDEN ÜÇ DEFA İZİN İSTESİNLER. Bunlar, mahrem (kapanmamış) halde bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında ne sizin için ne de onlar için bir mahzur yoktur. Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. İşte Allah ayetleri size böyle açıklar. Allah, (her şeyi) bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir. (Diyanet vakfı meali)
 
Ayette Allah çevrenizde, yakınınızda sizlerle beraber olan kişilerin, sizden şu üç vakitte izin alarak yanınıza girmeleri gerektiğini söylüyor. Nedenini de açıklıyor. Bunun nedeni, mahrem yani aile içinde başkalarının görmemesi gereken, özel bir konumda olunabileceğinden bahsediliyor. Ayette dikkatimizi çeken konu, bu kişilerin ne zaman izin isteyerek, sizlere geleceği zamanları sayarken, SABAH NAMAZINDAN ÖNCE, YATSI NAMAZINDAN SONRA diğeri ise lütfen bu kısma dikkat. ÖĞLEYİN SOYUNDUĞUNUZ VAKİT. Yani öğlen dinlenmeye çekildiğinizde, çünkü bu vakitlerde insanlar soyunuk olabilir. Dikkat ettiyseniz, namaz olarak sabah ve yatmadan önce kılınacak namazı özellikle bahsediyor. Ama öğlen dinlenmeye çekildiğinde, namazdan bahsedilmiyor, sizce dikkat çekici değil mi? Bununda yorumunu sizlere bırakıyorum.
 
Namaz konusu ne yazık ki, İslam toplumunda, işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır. İlavelerle zorlaştırılarak toplum, adeta bu çok önemli ibadetten uzaklaştırılmıştır. Hâlbuki Allah'ın Kur’an'da özellikle zikrettiği çok kolay ve basit bir konudur. Bizler Allah'ın yemin ederek, kolaylaştırdığı Kur’an'ı ellerimizle ne yazık ki zorlaştırdık, yada namaz yok deyip işin içinden çıktık. Ondan sonrada, kolaylaştırmanın yollarını arıyoruz. Örneğin namazın beş vakit Allah emrinin miraçta verildiğine inananlar, Allah'ın Resulünün genellikle namazlarını cem ederek, 3 vakitte birleştirdiğini kabul etmekte bir sakınca görmezler. Hatta bazı mezhepler, genelde 3 vakit kılarlar namazı. 
 
Ne yazık ki şunu hiç sormuyoruz, madem Allah beş vakit namaz emretti, bu vakitler bizlere ve Allah'ın Resulüne, bazı zamanlar yerine getirmek zor geldi de, cem edilmesi yani birleştirilerek kılınması mı gerekti. Ya da bu yetkiyi kim verdi? Neden sormuyoruz bu soruyu?  Hani Allah sizlere kaldıramayacağınız bir yük yüklemem diyordu, ne oldu bu ayetin hükmü? Allah eğer beş vakit namaz emrettiyse, onu birleştirme ve cem etme yetkisinin de, yalnız Allah'da olduğunu akıl edemiyor muyuz? Nerede bu cem etme, birleştirme hükmü Kur’an'da? Gerçi her şeyin Kur’an'da olmadığına inandırıldığımız için, böyle bir soruda aklımıza gelmiyor sanırım. İlginç olan zor bir anımızda, Allah namazımızı kısaltacağımız örneğini dahi Kur’an'da verdiği halde, namazın cem edilmesi gibi önemli bir konudan bahsedilmemesini, nasıl normal karşılarız? Allah, Furkan 47. ayetinde, geceyi sizler için dinlenme, gündüzü de çalışma vakti yaptı diye bilgi verir. Sizce bu ayet bizlere bu konuda çok önemli bir bilgi vermiyor mu? Düşünene, aklını kullanana her şey çok açık.
 
Furkan 47: O, GECEYİ SİZE BİR ÖRTÜ, UYKUYU İSTİRAHAT ZAMANI VE GÜNDÜZÜ DE HAREKET VE ÇALIŞMA VAKTİ YAPANDIR. (Diyanet meali)
 
Kur’an'ın namaz konusunda ayetlerine, açıklamalarına dikkatle baktığımızda, gerçektende Allah bizlerden ne dinlenme zamanımızda, Cuma toplantı namazı hariç, nede gündüz çalışma zamanımızda bizlerden namaz, ibadet istemiyor. AMA ONU HER ANIMIZDA ZİKRETMEMİZİ, ANMAMIZI ONU ASLA UNUTMADAN DAVRANIŞLARIMIZA YÖN VERMEMİZİ İSTİYOR. Tabi geleneğin öğretisi FIKIH inancı, MİRAC rivayeti hariç. ALLAH GÜNÜN İLK AYDINLIĞI İLE KENDİSİNE SALÂT ETMEMİZİ, ONUN ŞANINI YÜCELTEREK ÖNÜNDE KIYAM VE RÜKÛ EDİP SECDE EDİP BAĞLILIĞIMIZI SUNMAMIZI, GÜNÜN SONUNDA AKŞAM VAKTİ YİNE AYNI SAYGIYLA ÖNÜNDE EĞİLMEMİZİ, ONA ŞÜKRANLARIMIZI İLETMEMİZİ EMRETMİŞTİR KUR’AN'DA.​
 
Kur’an sorumlu olduğumuz ayetlerin MUHKEM, yani şüphe duyulmayacak kadar açık ve nice örneklerle izah edildiğini söylüyor. Bizler her konuda yapmamız gerekeni, namaz vakitleri konusunda da yaparak, Allah'ın bu konuda açıkça emrettiği ayetleri kabul etmeli ve hayatımıza geçirmeliyiz. Günümüzde namaz vakitleri konusunda, her kafadan bir ses çıkıyor ve kimisi beş vakit, kimisi üç vakit, kimisi de 2 vakit olduğunu söylemektedirler. Bizlere düşen, bu konuda Kur'an'da MUHKEM bir şekilde bahsedilenleri kabul etmek olmalıdır. Unutmayalım lütfen, Allah açıkça belirtmediği, örneklerini vermediği hiçbir şeyden, bizleri sorumlu tutmaz. Allah ayetlerini dolaylı değil, açık bir şekilde emrettiğini söylüyor. 
 

DEĞERLİ DİN KARDEŞLERİM, BEN KUR’AN'DAN ANLADIKLARIMI SİZLERE AKTARDIM VE SİZLERİ DÜŞÜNMEYE DAVET ETTİM. BENDE BİR İNSANIM, HATA YAPABİLİRİM. YAZDIKLARIM BENİM SORUMLULUĞUMDUR, YALNIZ BENİ BAĞLAR. Karar ve yorum sizlere ait. Elbette Allah'a beş vakit değil, on vakit namaz kılsak azdır. Ama bizlere düşen batıl ve rivayetten uzak Kur’an'ı doğru anlamak ve doğru yaşamak olmalıdır. Elbette Allah'ın emrettikleri vakitler dışında da, namaz kılabiliriz ve bu yolla Allah'tan yardım isteyebilir, ona saygımızı ve şükranlarımızı sunabiliriz. DİLERİM ALLAH'IN KUR'AN GERÇEKLERİ İLE BULUŞAN, HALİS KULLAR ARASINDA OLURUZ.

 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/