KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
PİŞMAN OLMAK İSTEMİYORSAK, TEVBE SURESİ 34 VE 35. AYETLERE KULAK .....

Kur’an biz insanlara Rehber olsun diye indirilmiştir. Rehberliğinden istifade ettiğimiz ölçüde faydalanır, O ölçüde yanlış ya da doğru yaparız. Allah geçmişte yapılan yanlışlara örnekler verip, aynı hataları yapmamızı engellemek adına, gerçektende her okuyanın anlayacağı seviyede bilgiler verir. Onun için Allah yemin olsun ki, Kur'an'ı anlayasınız ve hiç kimseye muhtaç olmayasınız diye, muhkem ayetleri kolaylaştırdık der. Bu makalemde de sizlere hatırlatmak istediğim ayette Allah, öyle bir uyarıda bulunuyor ki bizlere, aynı hataları yaparsanız, sizleri Allah ile aldatarak, mallarınızı paralarınızı ellerinizden almaya çalışanların çıkacağını, hatta Allah'ın yolundan saptıracağını, bakın geçmiş toplumların yaptığı yanlışlardan, ne kadar güzel bir örnek veriyor.

Tevbe 34: Ey iman edenler! HAHAMLARDAN VE RAHİPLERDEN BİRÇOĞU İNSANLARIN MALLARINI HAKSIZ YOLLARDAN YERLER VE ALLAH'IN YOLUNDAN ALIKOYARLAR. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele! (Bayraktar Bayraklı meali)

Bu ayetin indirildiği ilk günleri, önce hayal edin lütfen.  Daha Kur’an ile toplum yeni buluşuyor ve toplumun içinde yaşadıkları yanlışlar örnek verilip uyarılıyor. Bizlerin elinde böyle güzel bir örnek varken, acaba bundan bizler aynı yanlışları yapmamak adına, faydalanıyor muyuz? Faydalanmayalım gerçekleri görmeyelim diye, dini kullanan din simsarları, günümüzde bizlerin Kur’an'ı anlayarak okumamızı engelledikleri için, tıpkı haham ve rahiplerin karşılığı olan, bizlerin içindeki cemaat liderleri, şeyhler, gavslar kendilerine din adamı ismi verenler, İSLAM'IN RUHBANLIĞINA SOYUP, AYNI ALDATMACALARI BİZLEREDE YAPTILAR, YAPMAYA DEVAM EDİYORLAR. Hatta dini bir konu açılınca,  O konuda konuşmayı bize bırakın, biz din adamıyız, bu konuda konuşmakta biz yetkiliyiz demiyorlar mı? Halbuki İslam dininde din adamı diye bir makam yoktur. Her Müsüman dini bizzat kendisi Kur'an'dan öğrenmek zorundadır. ONUN İÇİN ALLAH, BEN RUHBANLIK DİYE BİR SINIF EMRETMEDİM DİYOR KUR'AN'DA.  Eğer emretmiş olsaydı, din adına yapacağımız bir yanlıştan, bizler değil rubanlar sorumlu olurdu.

Tevbe suresi 34. ayetten dersler alamadığımız için,  bizlerin içindeki din adamları, cemaat liderlerinin çoğu, toplumun para ve mal kaynaklarını kullanarak şirketler fabrikalar kurdular ve onunla geçiniyorlar. Daha yakın zamanda, toplumu birbirine kırdıran Fethullah denen zatın, mesleği neydi ki, onca malın mülkün, fabrikaların, bankaların sahibi oldu.  Tüm bu mal ve mülk dini kullanarak toplumdan aldıkları paralarla oluştu. HÂLBUKİ ALLAH KUR’AN'DA, UYARMAMIŞ MIYDI?  Yasin suresi 21. ayetinde Allah, sizden hiç bir ücret istemeyen, doğru yolda gidenlerin sözlerine inanın, demiyor muydu? Ama dinleyen ve ders alanlar ne yazık ki yok.
 
Allah bu ayette, malınızı haksız yere yerler dedikten sonra, çok daha önemli bir uyarıda bulunuyor bizlere. BU İNSANLAR SİZİ, ALLAH'IN YOLUNDAN ALIKOYARLAR DİYOR. Allah'ın yolundan alıkonulmanın hiçbir telafisi olmayabilir. Mal mülk yerine gelir belki, ama imanımız elden gidere, onun yerini hiç bir şeyle dolduramayız. Para ve mal biriktirip, güçlerine güç katanlar ve bunu kendi çıkarlarına kullananlara Allah, elem verici azabı müjdele diyor. FETO ve daha foyaları meydana çıkmamış günümüzde onca cemaat ve tarikatın biriktirdikleri, Allah'ın yolunda harcanmıyor. Kendi çıkarlarına harcandığı gibi, Allah'ın emretmediği ama kendilerine kul köle olan bir inancın oluşturulması adına kullanılıyor. İŞTE BUNLARI, ELEM VERİCİ BİR AZABIN BEKLEDİĞİNİ SÖYLÜYOR ALLAH.

Rabbimiz, sakın dinde bölünenler gibi olmayın dediği halde, dinde bölünmekte bereket, zenginlik vardır diyerek bölünmedik mi? Allah veliler edinip de ardı sıra gitmeyin, yardım istenecek güvenilecek veliniz yalnız benim diye uyarmadımı? Bu gerçekleri görmezden gelenler, VELİSİ OLMAYAN CENNETE GİDEMEZ DİYEREK, Şefaat tümden Allah'a aittir, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dediği halde Rabbimiz, Peygamberler, din ulemaları, velilerde şefaatçidir diyenleri Allah, AZAPLA MÜJDELİYOR. LÜTFEN AZAPLA MÜJDELENENLERİN ARDINA DÜŞMEYELİM, YOKSA O AZAPLA MÜJDELENENLERİN ACI SONUNU BİZLERDE YAŞARIZ. Allah bu ayetin devamında, bakın ne diyor bizlere.

Tevbe 35: O gün cehennem ateşinde bunların derileri kızdırılıp pul pul dökülür; bunlarla onların alınları, yanları ve sırtları dağlanır ve onlara denilir ki: “İŞTE BU, KENDİNİZ İÇİN BİRİKTİRDİĞİNİZ SERVETTİR. Artık yığdığınız şeylerin azabını tadınız.” (Bayraktar Bayraklı meali)

Eğer Allah'a ve onun Elçisi kanalıyla indirdiği Kur’an'a güvenip, onu anlayabilmek adına çaba harcamak yerine, edindiğimiz Velilere, şeyhlere, efendilere güvenirsek, bizlerinde biriktirdiği servet, yaptığımız tüm hayırlar, Allah yoluna harcadığımızı zannettiklerimizin boşa gittiğini O çetin gün anlayacağız. Bu ayetlerde Allah bizleri çok net bir şekilde uyarıyor ve diyor ki, kendilerini din adamı diye tanıtarak, söylediklerinin Allah'ın emri, Allah'ın kitabından olduğunu söyleyenler olursa, onlara karşı çok dikkatli olun. Çünkü geçmiş toplumları, bu şekilde aldatan, onları Allah'ın yolundan saptıran, ayrıca mallarını mülklerini Allah yolunda kullanacaklarını söyleyip sizlerden alan, toplayan ALLAH İLE ALDATICILAR, ARANIZDAN ÇIKACAKTIR, SAKIN ONALARA İNANMAYIN VE GÜVENMEYİN DİYOR.

Ne yazık ki bizler, bu ve benzeri Allah'ın uyarılarından hiç ders almadık, almaya da pek niyetli görünmüyoruz. Unutmayalım herkes ne yaparsa, onun karşılığını Allah'tan görecektir. BİZLERE DÜŞEN ALLAH'IN UAYRDIĞI GİBİ DÜŞÜNEREK, AKLIMIZI KULLANARAK KUR’AN'IN İPİNE SARILMAK OLMALIDIR. Kimlere inanacağınız size kalmış. Bakın Allah ne diyor ve bizleri nasıl uyarıyor. İsteyen Allah'a ve O nun kitabına güvenir, isteyen edindikleri velilere ve onların rivayet, sanı sözlerine güvenir.

Enbiya 10: ANDOLSUN, SİZE ÖYLE BİR KİTAP İNDİRDİK Kİ SİZİN BÜTÜN ŞEREF VE ŞANINIZ ONDADIR. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? (Diyanet meali)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.