KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ENAM SURESİ 112. ARTIK ONLARI, UYDURDUKLARI ŞEYLE BAŞ BAŞA BIRAK.

Bu yazımda sizlere, çok dikkat çekici ve üzerinde düşünmemiz gereken, bir ayet hatırlatmak istiyorum. Düşünen ve aklını kullanan her Müslüman, Allah ın tüm ayetlerinden ibretler ve kıssadan hisseler alacaktır. Düşünmeyi, aklını kullanmayı başkasına havale edenlerin halini, mahşer günü düşünmek bile istemiyorum. 

 
Enam 112: Böylece biz, her peygambere insan ve cin şeytanlarını düşman kıldık. BUNLAR, ALDATMAK İÇİN BİRBİRLERİNE YALDIZLI SÖZLER FISILDARLAR. Rabbin dileseydi, onu da yapamazlardı. ARTIK ONLARI, UYDURDUKLARI ŞEYLERLE BAŞ BAŞA BIRAK.(Bayraktar Bayraklı meali)
 
Allah gönderdiği tüm elçilerine ve onların ümmetine iman edenlere, insanlardan ve cin şeytanlarından düşmanlar kıldık diyor. Peki, neden düşman kılmış olabilir. Elbette bunun bir nedeni olmalı, yoksa Allah neden insanlar arasında bir düşmanlık karşı düşünce, cephe oluştursun. Tabi bu düşmanlık konusunu, fikir ve inanç farklılığı, düşmanlığı odaklı anlamalıyız. Zaten her türlü musibet, kötülük ondan sonra gelmiyor mu?
 
ALLAH TÜM KULLARINI, BU DÜNYADA İMTİHAN ETTİĞİNİ SÖYLER KUR’AN DA. İmtihanı da elbette bizler birbirimizle yaşarız. Aramızdaki şahsi çıkar ve menfaat çekişmeleri, bu dünyada bizleri üzen sonuçları getirir. Kendi menfaatimiz için, uydurmayacağımız yalan iftira yoktur. İşte imtihanımızın en önemli bölümünde, nefsimizin bu zayıflığı ön plana çıkar. Elbette bu zayıflığımızı aşacağımız bilgiyi de Allah, bizlere vermiştir.
 
Allah insanlar arasında düşmanlar, aldatıcılar oluşturmuştur ama aklını kullanan kullarına da, kendilerini bu zalimlerden koruyacak KALKANI, ZIRHI VERMİŞTİR. BUDA KUR’AN DIR.  İnsanları Allah ile aldatacak, süslü sözlerle kandırmaya çalışacak kişilerden, KUR’AN A SARILARAK KORUNACAĞIMIZI, ALLAH BİZLERE AÇIKÇA SÖYLER. 
 
Yaradan Enam 112. ayette özellikle bizleri uyarıyor ve sizi nefsinizin hoşuna gidecek, güzel sözlerle aldatanlar çıkacaktır aranızda diyor. Böyle insanlar, öyle rivayet ve sanı inançlara inanırlar ki diyor Rabbimiz, sakın sizler onlara uymayın, ONLARI BATIL İNANÇLARI İLE SİZ, BAŞ BAŞA BIRAKIN. Ne güzel bir uyarı. Uyabilenlere ne mutlu.
 
Peki, Allah bizlerin nereye uymasını istiyor ve uyarıyordu? Elbette yalnız Kur’an ın ipine sarılmamızı istiyordu. Çünkü SİZLERİ, KUR’AN DAN HESABA ÇEKECEĞİM HÜKMÜNÜ VERMİŞTİ. Hatırlayınız bizlere nasıl süslü ve nefsimizin hoşuna gidecek sözler söylüyorlar. 
 
Şefaat tümden Allah bana ait dediği halde, peygamberler, din ulemaları, şeyhler, efendiler, veliler şefaat edecek, cehennem azabını sizler asla görmeyeceksiniz diyerek, bizleri süslü sözlerle aldatmıyorlar mı? Allah sizlere indirdiğimiz kitap yetmiyor mu diye uyardığı halde, bizler Allah ın bu uyarılarına kulaklarımızı tıkayıp, Kur’an yetmez, her bilgiyi Kur’an da bulamazsınız, bakın namazın nasıl kılınacağı bile yazmıyor diyerek, süslü sözlerle bizleri aldatanların tuzağına düşmedik mi? Hâlbuki biz kitapta hiçbir eksik bırakmadık diye de, açıkça belirtmişti Rabbimiz. 
 
Bu örnekleri elbette çoğaltabiliriz. İmtihanımızı yalnız Kur’an dan verilemeyeceğine inandırılmış, rivayet ve süslü sözlerle aldatılmış kardeşlerime hatırlatmak isterim. Allah ın Kur’an da bahsettiği, uyardığı konular dışında, bunlarda Allah katındandır diyenlere lütfen uymayalım. Bu bilgilerin uydurma ve batıl olduğunu, Kur’an ile karşılaştırarak farkında olalım. 
 
Allah ın hükmetmediği, batıl inançlarında ısrar edenleri, KENDİ İNANÇLARI İLE BAŞ BAŞA BIRAKALIM.  Unutmayalım Allah sözünde, vaadinde durandır. Sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diye hükmettiyse, Kur’an ın bahsetmediği hiçbir şeyden sorumlu tutmayacağının, artık bilincine varalım.
 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK