KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
RAMAZAN AYININ BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN.

Bolluk ve bereket Kur’an ayı, hepimize sağlık ve huzur getirmesi dileklerimle sözlerime başlamak istiyorum. Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır, onun içinde bizler her zaman, ama özellikle bu ayda Kur’an'ı, anladığımız dilden bolca okuyarak,  ayetler üzerinde düşünerek batıl e hurafeden uzak Allah'ın uyarı, ikaz ve önerilerini mutlaka anlamaya çalışmalıyız. Birilerinin din adına, tuzağına düşmek, Allah ile aldatılmak istemiyorsak, Kur’an ile direk irtibatı, aramıza kimseyi sokmadan mutlaka önce kurmalıyız. İmtihanın gereği de bunu emreder.


Allah orucu Kur’an'da, bizden önceki toplumlara da emrettiğini söyler ve orucun BİZLERİN KORUNMASI ADINA emredildiği açıklamasını yapar. Her konuda olduğu gibi, oruç konusunda da gereken detayları Kur’an verir. Ama bizlere Kur’an'ın din adına yeterli olmadığı öğretildiği içindir ki, emin olamayacağımız onca bilgiler ışığında inançlarımızı yaşamaktan çekinmiyoruz. Daha açıkçası bizler, HAKKA BATIL KARIŞTIRARAK ALLAH'IN DİNİNİ YAŞADIĞIMIZIN, FARKINDA BİLE OLAMIYORUZ. Ramazan ve O ayda tuttuğumuz oruç konusunda da, ne yazık ki Kur’an'ı referans almadığımız için, yaptığımız çok büyük yanlışları göremiyoruz. Kur’an oruç konusunda gereken bilgiyi verir ve ne zaman oruca başlamamız gerektiği konusuna herkesin anlayacağı, çok açık ve basit bir örnek vererek, Bakara 187. ayetinde derki;

"TAN YERİNİN BEYAZ İPLİĞİ, SİYAH İPLİĞİNDEN SİZCE SEÇİLİNCEYE KADAR YİYİN İÇİN; SONRA DA ORUCU GECE OLUNCAYA DEĞİN TAMAMLAYIN."

Bu sözlerden şunu anlıyoruz. Kur’an tıpkı sabah namazını tarif ettiği gibi, fecir vaktinde yani gecenin karanlığı sona erdiği, günün aydınlığının yavaş yavaş başladığı o vakitten bahsediyor. Verdiği örnekle de tarifini netleştiriyor ve beyaz iplikle, siyah iplik fark edilmeye başlandığı zaman, yemeyi içmeyi kesin, gece oluncaya kadar yemeyin, içmeyin açıklaması yapılıyor. Ayette geçen gece kelimesinden, bazı arkadaşlarımız tedirgin olmuş, anlayamamış olabilir. Gece kelimesinin anlamı, güneşin batıp havanın kararmaya başlamasından itibaren, tekrar aydınlanmaya kadar geçen zamanın tamamı için kullanılır. Ayette de bahsedilen, geceye başlangıç yani bizlerin deyimiyle akşam olduğu, gecenin başlama vaktine kadar olarak anlamalıyız. Kur’an'ı rehber alanlar için her şey çok açık. Kur’an'ı yeterli görmeyip, emin olamayacağımız bilgilerle İslam'ı yaşarsak, birde bize öğretilen rivayetleri mezheplerin öğretisini Kur'an'da göremediğimizde, bakın demek ki herşey Kur'an'da olmuyormuş dersek, İNANIN KENDİMİZİ ALDATMIŞ OLURUZ.  DİNİN SAHİBİ ALLAH'TIR VE DİNİN SAHİBİNİN HÜKÜMLERİ İLE YAŞANIR, LÜTFEN BU GERÇEĞİ ASLA UNUTMAYALIM.

Sizlere sormak isterim. Bizler oruca günümüzde, Allah'ın Kur’an'da bahsettiği zamanda mı başlıyoruz? Elbette hayır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an'ın değil rivayetlerin ve geleneğin öğretisinde bu konuda hareket ediyor. Toplumu birçok konuda olduğu gibi, oruç konusunda da her yıl yanlış yönlendirmekte ve Kur’an'ın emrettiği zamanda toplumu oruca başlatmak yerine, çok daha önceleri oruca başlatmaktadır. Topluma sabah ezanı okunduğunda, oruca başlanmalıdır diyenler, ezanın özellikle vaktinden önce okunduğunu ve bunun camide namaz kılanlara bir zaman tanınması, camiye gelebilmeleri adına yapıldığını anlatmıyorlar. Böylece  oruca erken başlatıyorlar. Ne yazık ki Allah'ın Kur'an da oruca başlama vaktinin, bizler için hiç bir önemi kalmıyor. Allah bizleri affetsin. Yanlışımızı görmemizi sağlasın inşallah. İşte bizleri din adına böyle yönetiyorlar, sorgusuzca bizlerde itaat ediyoruz. Böyle olunca da yaptıklarımızın  doğruluğunun değerlendirmesini yapamıyoruz. Çünkü Kur’an ile gereken bağımızı kuramadık da ondan. Kur’an ile aramıza yanlış bilgilerle, yüksek duvarlar ördük, ama bunun farkında bile değiliz.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ne yazık ki Kur’an'ın bunca açık ayetlerinin üstünü örterek, görmezden gelerek, kendi nefislerinde toplumu din adına yanlış yönlendirmektedirler. Din Kur’an'ın emirlerine göre yaşanır, lütfen bu gerçeği göz ardı etmeyelim. Allah'ın kolaylaştırdığı dini ellerimizle, nefislerimizde zorlaştırmayalım. ALLAH NASİP EDERDE ORUÇLARIMIZI TUTARKEN, GECENİN ZİFİRİ KARANLIĞINDA OKUNAN EZANIN, ORUCUMUZA BAŞLAMA VAKTİ OLMADIĞINI BİLELİM VE TELAŞ ETMEYELİM. Rahatsızlığı yüzünden oruç tutamayanlarda üzülmesinler, onunda kolaylığını Allah bizlere bildirmiş ve oruca güç yetiremeyenler, yoksulu doyuracak fidye vermesi gerektiği bilgisini bizlere Allah vermiş ve bizleri rahatlatmıştır. Oruca başlama vaktimiz Kur’an'da apaçık belirtilmiştir. O vakte kadar yiyelim içelim ve vakti geldiğinde namazımızı kılıp, orucumuza başlayalım. 

Dilerim Ramazan ayı ülkemize sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Toplum olarak ağız tadımızla bir Ramazan ayını geçirmeyi, Rabbimiz bizlere nasip etsin inşallah. 

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK
 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/