KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
NAHL 43 VE NİSA 59. AYETLERİ NASIL ANLAMALIYIZ?
 
Bu yazımda sizleri, düşünmeye davet etmek istediğim, Nahl suresi 43 ve Nisa 59. ayetler olacaktır. Dini nefislerinde şekillendirenler, batıl inançlarına kanıt arayanlar, bu ayetlerde geçen bir cümleye, kelimeye ayette bahsedilmeyen, Kur’an ın asla onaylamayacağı farklı anlamlar vererek, atalarının inançlarına delil yaratma çabası içine girmişlerdir. Önce ilk ayeti, farklı meallerden yazalım ki doğru anlayabilelim.
 
Nahl 43:  Senden önce de, kendilerine vahyettiğimiz KİŞİLERDEN BAŞKASINI peygamber olarak göndermedik. Eğer bilmiyorsanız, Kur'ân'ı bilenlere sorunuz! (Bayraktar Bayraklı).
 

Nahl 43: Doğrusu senden önce de kendilerine kitablar ve belgelerle vahyettiğimiz BİR TAKIM ADAMLARDAN GÖNDERDİK. Bilmiyorsanız KİTAPLILARA SORUN. (Eski Diyanet meali)

Nahl 43: Senden önce de ancak, kendilerine vahyettiğimiz BİRTAKIM ERKEKLERİ peygamber olarak gönderdik. Eğer bilmiyorsanız İLİM SAHİPLERİNE. (Diyanet yeni meali)

 
En son cümlesinde Rabbimiz, size gönderdiğim Kur'an da bahsedilenlerle, daha önce gönderdiğim kitaplarda bu bahsettiklerim yazıyor, isterseniz onlara sorun aynı olduğunu göreceksiniz diyor. Yani Allah ın hükümlerinde bir değişiklik yoktur uyarısını yapıyor. Yoksa Allah ın ayetlerinin, hiç bir kaynağa başka bilgilere, kişilerin açıklamalarına asla ihtiyacı yoktur.
 
Bu ayet üzerinde bizler düşünüp araştırmazsak, bakın nasıl farklı tercümeler var, hanginin doğru olduğuna nasıl karar vereceğiz. Bu ayet öne sürülerek Allah, kadın Resul/Elçi göndermediğini dahi söyleyenler var. Halbuki ayette anlatılmak istenen, Kitap Ehlinin kendilerine Elçi olarak aralarından bir insan değil, Melek gelmesi gerektiğini söyleyenlere Allah, ben daha öncedende sizlere sizin gibi ölümlü aranızdan adamlardan, yani sizler gibi insanlardan başkasını göndermedim diyor. Ayette geçen RİCALEN kelimesine erkekler anlamı verilerek, Allah Elçi olarak yalnız ERKEKLERDEN göndermiş anlamını çıkartıyoruz. RİCALEN KELİMESİ ADAMLAR, İNSANLAR ANLAMINDADIR, CİNSİYET BELİRTMEZ. ADAM KELİMESİDE GENEL ANLAMDA İNSAN, KİMSE, KİŞİ ANLAMLARINA GELİR. Bizlerden önce nekadar Resul/Elçi geldiğini bilmiyoruz. Kim bilir Allah belkide, kadın Resulde göndermiş olabilir. Bilmediğimiz bir konuda yorum yapmak, Allah a iftira atmaktır hatırlatmak isterim.
 
Hani emin olmadığınız bilgilerin ardına düşmeyin diyordu Rabbimiz. Yemin ederek anlayabilmemiz için Kur'an ı kolaylaştırdığını , NİCE ÖRNEKLERLE AÇIKLADIĞINI söylediği kitabı, Rabbimiz bizlere anlatamadı da HÂŞÂ, bunu birilerinin başarabileceğini mi söylüyoruz ve buna inanıyoruz. İşte mezheplerin kavgaları bu düşünceden çıkıyor. Senin mezhep imamın kâfir, benim ki en doğrusu Kur'an ı anlamış ve anlatmış sözleri, dini bölüyor ve bizleri birbirimize düşman ediyor. Kur’an güvenilecek, yardım istenecek yalnız Allah tır der. Sarılacağımız kitabında, yalnız Kur’an olduğunu apaçık belirtir bizlere.
 
Kur’an kişi odaklı, din inancını yasaklar. Çünkü imtihan olmanın özüne aykırıdır da ondan. Hatta ne der, sakın din ve inancınız adına VELİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN. Velilere, şeyhlere, efendilere güvenmeden İslam ı Kur’an dan yaşamamızı isteyen Allah, acaba güvenilecek kişiler bulup da, İslam ı yaşamamızı, onlardan öğrenmemizi ister mi bizlerden?
 
Eğer Kur’an ı anlamadığınızda, bilenlere sorun demiş olsaydı, ya da biz böyle bir anlam çıkartırsak, bu ayet diğer ayetlerle çelişirdi. Çünkü Allah ayetler için kolaylaştırılmış, nice örneklerle açıklanmış izah edilmiştir diyor. Bunun içinde birçok kez yemin ediyor Kur’an daYANİ KUR'AN, ÖĞRETİCİ BİR ÖĞRETMENDİR AYNI ZAMANDA, ONUN İÇİN EŞİ BENZERİ YOKTUR. Allah bizlere meydan okuyor ve diyor ki, HAYDİ BİR BENZERİNİ GETİRİNDüşündürücü değil mi söylediklerine göre, eşi benzer olmayan bir kitabı biz okuduğumuzda anlayamıyoruz, ama birileri anlayacağımız hale getirebiliyor.
 
Sözlerim yanlış anlaşılmasın, elbette dini öğrenmek için birbirimizden yararlanmalıyız, hepimiz aynı kapasitede değiliz. Ama körü körüne birilerine güvenerek değil. Ayetleri anlamak için, araştırmadan Kur’an ı okumadan, ayetler üzerinde Allah ın önerdiği gibi düşünmeden eğer birilerine güvenirsek, mutlaka yanlış yaparız. Çünkü beşer her zaman şaşa bilir. Mezheplerde bunun için birbirleriyle kavgalı. Onun içinde bizler ayetleri, yine Kur’an ın verdiği örneklerden yola çıkarak anlamaya çalışmalıyız.
 
Kur’an ın hiçbir yerinde, muhkem ayetlerin anlaşılamayabileceğinden bahsetmez. Tam tersine kolaylaştırıldığından ve birçok örneklerle izah edildiğinden bahseder. Bizlerde çalışmalarımızı, araştırmalarımızı bu doğrultuda yapmalıyız. YANİ KUR’AN I ANLAMAK İÇİN, GÜVENECEK BEŞER ARAMAK YERİNE, EN GÜVENLİ KUR’AN DAN BİZLER, BİZZAT ÖĞRENMEYE ÇALIŞMALIYIZ. Elbette anlayamadıklarımızı da sormalıyız. İmtihan olmanın gereği budur. Ama dersimizi çalıştıktan sonra.
 
Bu sözlerimden sonra, şöyle düşünen kardeşlerimde olabilir. Niye ehli kitaba soruyoruz ki, onlar zaten dinden sapmış insanlardı. Çok doğru aslında, ayette mutlaka onlara sorun demiyor zaten. Bugün bizlerin sormasına da gerek yok. Sorun denilen, o günkü toplum. ÇÜNKÜ AYETTE GEREKEN AÇIKLAMA YAPILMIŞ VE TÜM GÖNDERDİĞİM ELÇİLER BEŞERDİ VE ÖLÜMLÜYDÜ DİYOR. Dikkat ederseniz eğer bunu bilmiyorsanız, yani bu konuda şüpheniz varsa, o günkü ehli kitap toplumlar kast edilerek, onlara sorun diyor. YALNIZ DİKKAT, SORULMASI GEREKEN KONU GÖNDERİLEN ELÇİNİN DURUMUYLA İLGİLİ. Yoksa dini konularda, onlara danışılmalıdır anlamında asla değil. Bahsettiğimiz ayetin devamında ki ayet, bakın konuyu aslında açıklıyor.
 
Nahl 44: Apaçık mucizeler ve kitaplarla (gönderildiler). İnsanlara, kendilerine indirileni açıklaman için ve düşünüp anlasınlar diye sana da bu Kur'an'ı indirdik. (Diyanet vakfı)
 
Allah daha önce gönderdiği elçileri apaçık belgeler, kitaplar göndererek her bilgiyi açıkladığını söylüyor. Yani 43. Ayette zikir ehline sorun dediği, daha önceki kitaplarda da aynı bilgilerin olduğu açıklanıyor. Ayetin devamında da Allah ın elçisine, sana zikir yani Kur’an indirdik ki, onlara açıklayasın, yani açıkça bildiresin, sorularına cevap veresin tebliğ edesin, yani daha önce gönderilen ayetlerle karşılaştırıp, bazı konuların Allah tarafından nesih edildiğini, onlara bildiresin diyor. Yoksa açıklasın sözünden, anlaşılmayanı anlaşılır hale getiresin demiyor.
 
Devamında söyledikleri çok önemli. Bize tebliğ edilen Kur’an ı da bizler, ÜZERİNDE DÜŞÜNEREK bizzat bizlerin araştırmamızı, imtihanımızın gereklerini yerine getirmemizi istiyor. Bu uyarıları Kur’an da, ayetlerin sonunda çok duyarız. Allah ayetlerin üzerinde bizlerin düşünmesini özellikle emreder. Çünkü kalıcı ve güçlü imanın yolu düşünerek iman etmekten geçer. KUR’AN I ANLAMAK İÇİN ÂLİMLERE, VELİLERE GİDİN SORUN SİZ ANLAYAMAZSANIZ, ŞEKLİNDE BİR AYET, ASLA YOKTUR KUR’AN DA. OLSAYDI DİĞER AYETLERLE, TEZAT OLUŞTURURDU. Şimdide istismar edilen, çok farklı anlamlar yüklenen, Nisa suresi 59. Ayete birlikte bakalım.
 
Nisa 59: Ey inananlar, ALLAH'A İTA'AT EDİN, ELÇİYE VE SİZDEN OLAN BUYRUK SAHİBİNE İTA'AT EDİN. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; -Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız -onu ALLAH'A VE ELÇİYE GÖTÜRÜN. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir. (Süleyman Ateş meali)
 
Ayeti okuduğumuzda, dikkat çeken konu, Allah ın elçisinin yaşadığı dönemle ilgili. Lütfen bu ayette bahsedilenleri bu düşünce ışığında anlamaya çalışalım. Rabbimiz Ey iman edenler diye başlıyor ve ilk uyarıda, Allah a itaat etmemizi emrediyor. Daha sonrada, elçime itaat edin diyor. Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğümüzde, sorunlarınızı Allah ve resulüne arz edilmesini istiyor Allah.
 
Burada düşünmemiz gereken soru, Allah ayrı resulü ayrımı? Elbette hayır, peygamberimize müracaat eden biliyor ki, Allah ın elçisi ümmetine yalnız Kur’an ile hükmedecek, yalnız Kur’an ın hükümleri ile karar verecektir. Çünkü Allah bir ayetinde ne diyordu; ALLAH HÜKMÜNE, HİÇ KİMSEYİ ORTAK ETMEZ. Maide suresi 49. Ayetinde, bakın Allah elçisine ne diyor. "SEN DE ARALARINDA, ALLAH'IN İNDİRDİĞİYLE HÜKMET. ONLARIN KEYİFLERİNE UYMA." Ayette, herhangi bir sorununuz olduğunda, elçisine arz edilmesini isteyen Rabbimiz, elçisine verdiği görev gereği yalnız Kur’an ile hükmedeceğini biliyor. Onun içinde Allah a ve resulüne arz edin cümlesini, birlikte anlamalıyız, ayrı ayrı anlamda değil. GÜNÜMÜZDE ALLAH IN RESULÜ ARAMIZDA YOK, DEMEK Kİ UYACAĞIMIZ YALNIZ KUR'AN OLDUĞU ANLAŞILIYOR. Bakın Allah elçisine, deki onlara diyerek ne söylemesini istiyor.
 
Enam 114: (De ki): ALLAH'DAN BAŞKA BİR HAKEM Mİ ARAYACAĞIM? Halbuki size Kitab'ı açık olarak indiren O'dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur'an'ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma! (Diyanet vakfı meali)
 
Buradan da anlıyoruz ki, ALLAH IN ELÇİSİNİN HAKEMLİĞİ, Allah ın hükümlerinden oluşuyor, yani Kur’an dan, farklı bilgilerden değil. Ayetin devamında da, çok net bir açıklama yapıyor ve diyor ki, (Hâlbuki size Kitab'ı açık olarak indiren O'dur) Tabi bizler bunca ayeti gördüğümüz halde, hala Kur'an açıkta ne kadar açık, diyerek gerçekleri anlamamakta ısrar ediyoruz.
 
Ayette ayrıca dikkat çeken bir uyarı ise, bizlerin seçtiği yöneticilere uymamız emredilmiştir. Uyarmak isterim, Kur’an kendi yöneticinizi kendiniz seçin der. Ama ne yazık ki İslam toplumları, genel çoğunlukla krallıkla yönetilmiştir ve yönetilmeye de devam ediyor. Bu uyarıdaki amaç, toplum arasında sükûnetin ve barışın sağlanması adınadır. Seçtiğiniz yöneticilere uyun itaat edin den kast edilen, din adına itaat değildir. Devleti yönetebilmek, toplumun huzuru ve bekası adına çıkartılan kanunlara uyulması istenmektedir ayette. Çünkü din adına uyulacak tek makam Allah tır ve onun kitabı Kur'an dır.  Ayrıca dinde zorlama yoktur, çünkü hepimiz özgür irademizle Kur'an dan imtihan ediliyoruz. Allah ın elçiside yalnız Kur'an a uymuş ve ümmetini yalnız Kur'an ile uyarma görevi almıştır. Allah kullarına, sizleri yönetecek kişileri onun için ehil inansanlardan seçin uyarısını yapmıştır.
 
Peki, bizler günümüzde Nisa 59. Ayetten ne anlamalıyız. Burası çok önemli. Allah iman eden Müslümanlara sesleniyor, Allah a ve onun elçisi kanalıyla göndermiş olduğu kitap Kur’an a itaat etmemizi emrediyor. Bu ayetten eğer Kur’an dan başka dini yaşamak için, peygamberimizin hadislerine de iman etmemizi emrediyor Allah, diye anlarsak, Kur’an da geçen yüzlerde ayete, Allah ın emrine ters düşeriz. Lütfen unutmayalım, peygamberimiz sağlığında Kur’an ın dışından hiçbir şey yazdırmamış, ümmetine bunlarda dinin emirleridir, uymalısınız dememiştir. Hatta hadis naklini, yapılan yanlışları, sözlerine ilaveleri gördüğünden yasaklamıştır. Tek bir ayeti hatırlatmak yetecektir.
 
Zuhruf 44: Doğrusu Kur'an, sana ve kavmine bir öğüttür. İLERİDE ONDAN SORUMLU TUTULACAKSINIZ. (Diyanet Vakfı meali)
 
Bu ve buna benzer yüzlerce ayete iman ettiğimizi söylüyorsak, Allah ın elçisinin Kur’an ın dışından, dine ilaveler yaptığına inanmamız, hataların en büyüğü olacaktır. Bugün İslam toplumunun bölünmesinin, bir birine düşman olmasının tek nedeni, Kur’an ın dışından emin olamayacağımız bilgilerin ardı sıra gitmemiz ve bu bilgileri, dinin asli unsuru kabul etmemizdendir.
 
Tüm bu bilgilerden yola çıkarak, tekrar şunu söyleyebiliriz. Bugün bizler Allah ın elçisinin yolundan gitmek, onu örnek almak istiyorsak, Allah ın da emrettiği gibi, yalnız Kur’an ın ipine sarılmalıyız. Emin olmadığımız bilgilerin ardı sıra gitmemeliyiz. Unutmayalım, Allah ın elçisi bizler için güzel bir örnekti, dinde Allah ın ortağı değildi.
 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.