KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BAŞÖRTÜSÜ KONUSUNU KUR'AN DAN, FARKLI AÇIDAN DÜŞÜNELİM.
Başörtüsü konusu İslam toplumu içinde, öyle bir çözümsüz yumak haline gelmiştir ki, karşılıklı konuşmalar, tartışmalar hatta Kur’an dan verilen örnek ayetler üzerinde, bir türlü uzlaşma sağlanamamaktadır. Peki, bu anlaşmazlığın ana sebebi nedir, bunu hiç düşünüyor muyuz? MADEM ALLAH IN AYETLERİ MUHKEM, YANİ AÇIK VE İZAH EDİLMİŞ, NEDEN BU KONU HAKKINDA HALA TARTIŞIYORUZ VE ANLAŞAMIYORUZ?
 
Cahiliye devrinde, Ehli kitabın yaptığı çok büyük yanlışa örnek verirken Rabbimiz, bakın nasıl bir uyarı yapıyor bizlere. Bu ayette Allah ın ne anlatmak istediğini doğru anlarsak, her konuda aynı mantığı yürüterek, daha dikkatli olarak, hakka batıl karıştırmadan, Allah ın kitabından en doğru şekilde faydalanabiliriz. 
 
Bakara 59: Fakat zalimler, KENDİLERİNE SÖYLENENLERİ BAŞKA SÖZLERLE DEĞİŞTİRDİLER. Bunun üzerine biz, yapmakta oldukları kötülükler sebebiyle zalimlerin üzerine gökten acı bir azap indirdik (Diyanet vakfı meali)
 
Allah ın gönderdiği kitaplara, inandığını söyleyen bazı zalimler, inkârcılar, batıl yolcuları bakın ne yapıyormuş. KENDİLERİNE SÖYLENENLERİ, BAŞKA SÖZLERLE DEĞİŞTİRDİLER. Bizlerde eğer Allah ın ayetleri üzerinde değişiklikler yapmaya kalkarda, ALLAH IN AÇIKÇA SÖYLEDİKLERİNİN ANLAMLARINI DEĞİŞTİRMEYE KALKAR, İLAVELER YAPARSAK, HATTA ASLINDA BUNU DA, ŞUNU DA ALLAH DOLAYLI EMREDİYOR DERSEK, ZALİMLERDEN VE KÂFİRLERDEN OLURUZ. Lütfen yazımızın konusu olan başörtüsü konusunu da, bu uyarı ayet doğrultusunda düşünelim. 
 
Allah Hud suresi 1. ayetinde, BİZ AYETLERİ ÖNCE MUHKEM KILDIK, YANİ HERKESİN ANLAYACAĞI ŞEKİLDE SİZLERE BİLDİRDİK, DAHA SONRADA ÇOK İLGİNÇTİR, AYRINTILI HALE GETİRDİK, YANİ BİRÇOK ÖRNEKLERLE AÇIKLADIK DİYOR. Hud suresi 2. ayetinde ise bunun nedenini açıklıyor ve diyor ki; BAŞKASINA DEĞİL, YALNIZ ALLAH A KULLUK EDESİNİZ.  Yani bir başkasına ve onların sözlerine muhtaç olmayasınız diye, sizlere Kur’an ı apaçık anlattık diyor. Anlattık diyor ama bizler bu uyarıları asla dikkate almıyoruz ve Kur’an ı yeterli görmüyoruz.
 
Başörtüsünün Allah emri olduğunu anlatanlar, Kur’an da Nur suresi 31. ayet ve Ahzab suresi 59. ayeti örnek verirler. BU İKİ AYETTEN ÖYLE ANLAMLAR ÇIKARTIRLAR Kİ, ALLAH IN AYETİNİ OKUDUĞUNUZDA ASLA BÖYLE BİR HÜKÜM, ANLAM ÇIKARTAMAZSINIZ. İlginç değil mi sizce. Her iki ayette geçen HIMAR ve CİLBAP kelimesine öyle anlamlar verirler ki, işte Allah bu kelimelerle kadın başını örtmelidir, hatta çarşaf giymelidir, peçe takmalıdır emrini verdiğini söylemektedirler. Hani Allah detaylı açıklamıştı. Hani ayetler muhkemdi, apaçık anlaşılıyordu. Yoksa aramızda HÂŞÂ, ayetlerde Allah ın anlatamadığını, anlatmaya cesaret edenler mi var. 
 
Madem bu iki ayette, kadının başını örtme emrini Allah veriyor, bizler neden bu ayetleri okuduğumuzda, böyle bir hüküm anlayamıyoruz da, tartışıyoruz? HANİ ALLAH AYETLERİ ÖNCE MUHKEM KILMIŞTI, DAHA SONRA DETAYLI AÇIKLAMIŞTI, NE OLDU ALLAH IN VERDİĞİ BİLGİ, AÇIKLAMA? Ayetlere iman etmiyor muyuz yoksa? Rivayetler daha mı ağır basıyor.
 
Ne yazık ki bizler, ayetleri kendi nefislerimiz doğrultusunda, inandığımız yanlış bilgiler ışığında anlamaya devam ettiğimiz sürece, ALLAH IN NE DEDİĞİNİ DEĞİL, BEŞERİN NE SÖYLEDİKLERİNİ ANLAMAYA DEVAM EDERİZ. Buda bizleri, şeytanın kucağına doğru itmeye devam edecektir. Allah birçok ayetinde, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının diye uyardığı halde, bizler geleneklerin ve beşeri FIKIH inancının etkisiyle, Allah ın tam tersi sözlerine inanmakta sakınca görmüyoruz ve şefaatçiler ediniyoruz. 
 
Yine Allah kadınların regli, ay hali konusunu anlatırken, kadınlar bu haldeyken onlarla cinsel ilişkiye girmeyin, bu durum bittikten yani temizlendikten sonra cinsel ilişkiye girin emrini apaçık verir. Bizler ayetlerde geçen kelimelere, öyle anlamlar verip, Allah ın sözlerini değiştiriyoruz ki, kadınlar bu haldeyken kirlidir, cünüp tur ne oruç tutabilir, nede namaz kılabilir, ibadet yapamaz diyebiliyoruz. Bu ayete hangi mantıkla bakıyorsak, ne yazık ki Kur’an da başörtüsüne delil gösterdiğimiz ayetlere de, aynı yanlış mantıkla bakıyor ve ayeti anlamaya çalışıyoruz. Tabi yanılıyoruz.
 
ALLAH ASLA KADIN SAÇINI ÖRTMELİDİR, KADIN SAÇININ BİR TELİNİ BİLE GÖSTERMEMELİDİR, DİYE HÜKÜM VERMEDİĞİ HALDE, bizler adeta Allah a inatla, kadının saçını örtmesi, Allah emridir diyebiliyoruz.
 
HİÇ BİRİMİZ, AÇIKÇA BU EMRİ BANA KUR’AN DA GÖSTERİN DEME CESARETİNİ GÖSTEREMİYOR. GELENEK VE BATIL BİZLERİ NE YAZIK Kİ ESİR ALMIŞ, AMA HABERİMİZ YOK. Çünkü her şeyin Kur’an da olmadığı öğretildi bizlere de ondan. Daha da ilginci, Arap kültürünü, din diye topluma anlattılar. Sakal bırakmanın sevap olduğuna inanan bir topluma, Arap kültüründe kadının saçlarının örtmesinin, çok önemli bir simge olduğunu, Allah ın emri değil, bunun geleneklerinden geldiğini anlatmak, neredeyse mümkün olmuyor. 
 
Araplarda kadının saçının örtmesi, ÖZGÜR KADININ SİMGESİYDİ. ONUN İÇİN CARİYE KADINLAR, MÜSLÜMAN BİLE OLSALAR, ASLA BAŞLARINI ÖRTEMEZDİ. Bizler geleneksel İslam ın öyle etkisindeyiz ki, Allah ın Kur’an da böyle açık bir emrinin olması gerekmediğini, zaten Kur’an indirildiğinde Arap kadınlarının başlarının kapalı olduğu söylenmektedir. Hatırlatmak isterim Kur’an yalnız Arap toplumuna değil, tüm toplumlara ve tüm zamana hitap edecek şekilde indirilmiştir. AYRICA BİZLER, KUR’AN IN AÇIK HÜKÜMLERİNDEN SORUMLUYUZ, BAHSEDİLMEYEN, AÇIKLANMAYAN BİLGİLERDEN DEĞİL.
 
Çok ilginç olanı ise, başörtüsünün Allah emri olduğunu savunanlar, Kur’an dan açık bir delil gösteremedikleri için, Ehli kitabın ellerinde bulunan kitaplardan delil gösterebiliyorlar. Evet, bugün adına Tevrat dedikleri kitapta, kadınların çarşaf giydiği ve peçe taktıkları yazar. Benzeri bir başörtüsü de, Hıristiyanların ellerindeki İncil dedikleri kitaplarda yazar. 
 
SORMAK İSTERİM, BİZLER SORUMLU OLDUĞUMUZ KİTABIMI ŞAŞIRDIK YOKSA. Neden sormuyoruz, Ehli kitabın inandıkları kitaplarda yazanlar, neden Kur’an da yazmıyor? Bu kadar basit bir soruyu, düşünmüyor değiliz elbette. 
 
DÜŞÜNÜYORUZ, AMA ŞEYTANLARIN TUTSAKLIĞINDA KALMIŞ NEFİSLERİMİZ, AKLIMIZI KULLANMAYA, GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARMAYA İZİN VERMİYOR.
 
Lütfen Kur’an ın şu gerçeğini, asla unutmayalım, unutursak aldatılanlardan oluruz.  ALLAH SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM. HÜKÜMLERİMİ MUHKEM, AÇIK VE NİCE ÖRNEKLERLE VERDİK Kİ, BATILIN VE ALDATICILARIN ARDINA DÜŞMEYESİNİZ DİYORSA, ALLAH SÖZÜNDE DURANDIR. BUNU UNUTMAYALIM. Başörtüsünün Allah emri olduğunu iddia edenler, lütfen delilinizi, Allah ın apaçık hükmünü gösteriniz. Allah ın haram demediği bir şeye haram diyerek, günahların en büyüğünü işlemeyelim. Allah ın uyarılarını hatırlayalım.
 
Nahl 116: Dillerinizin uydurduğu yalana dayanarak «BU HELÂLDİR, ŞU DA HARAMDIR» DEMEYİN, ÇÜNKÜ ALLAH'A KARŞI YALAN UYDURMUŞ OLUYORSUNUZ. Kuşkusuz Allah'a karşı yalan uyduranlar kurtuluşa eremezler.  ( Diyanet vakfı meali)
 
Nahl 64: Sana kitabı, ANCAK AYRILIĞA DÜŞTÜKLERİ ŞEYLERİ ONLARA AÇIKLAMAN İÇİN ve iman eden bir topluma doğru yolu gösterici ve rahmet olarak indirdik. (Diyanet meali)
 
Ali İmran 105: KENDİLERİNE APAÇIK DELİLLER GELDİKTEN SONRA, parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır. ( Elmalı meali)
 
Araf 174: Hakka dönsünler diye İŞTE ÂYETLERİ BÖYLECE AYRI AYRI AÇIKLIYORUZ. (Diyanet meali)
 
Allah ın bu ayetlerini, uyarılarını tebliğ alıp, iman ettiğimizi söylüyorsak, Allah ın haram demediği bir şeye asla haramdır, günahtır diyemeyiz. Nahl 64. ayette bakın ne diyor. Ayrılığa düşülen bir konuda, açıklanması için Kur’an detaylı indirilmiştir. PEKİ, KONUMUZLA İLGİLİ DÜŞÜNELİM. NEREDE, HANGİ AYETTE ALLAH IN BÖYLE BİR HÜKMÜ VAR. KADINLAR BAŞLARINI ÖRTMELİDİR HANGİ AYETTE DİYOR. Allah apaçık delil getirdikten sonra, parçalanıp bölünmeyin diyor. Bölünenler için azap vereceği uyarısını yapıyor. HANİ NEREDE, APAÇIK BAŞÖRTÜSÜ DELİLİ KUR’AN DA? 
 
Lütfen artık imanımızı, Kur’an ışığında yaşayalım. Ayetleri de rivayetler ışığında, kelimelere farklı anlamlar vererek değil, Allah ın apaçık dediği, sözlerinden anlayalım. Yoksa inanın çok üzülürüz. Bu konu hakkında kadınlarımızın, çok daha dikkatli araştırması, aktif olması gerekirken, ne yazık ki onlardan büyük bir çaba görememek beni üzüyor.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK