KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
MÜLK SURESİ 29. AYETE KULAK VERELİM. YOKSA PİŞMAN OLANLARIN SAFINDA...


Bu makalemde sizleri, Mülk suresi 29. ayet üzerinde, düşünmeye davet etmek istiyorum. Çünkü bu ayette, günümüzde bizlerin yaptığı çok büyük yanlışımıza uyarılar var. Tabi bu uyarıları anlayabilmemiz için, önce Kur’an ile gereken bağımızı kurmamız ve onu dikkatle düşünerek okumamız gerekir. Önce ayeti yazalım.

Mülk 29: De ki: “Bizim RABBİMİZ RAHMÂN'DIR. O'na inandık ve yalnız O'na güvendik. YAKINDA, KİMİN APAÇIK BİR SAPIKLIK İÇİNDE OLDUĞUNU BİLECEKSİNİZ.” (Bayraktar Bayraklı)

Bakın Allah elçisine, özellikle Deki kullarıma diye, çok önemli bir uyarıda bulunuyor. Devamında BİZİM RABBİMİZ RAHMAN dır diyor. Bildiğiniz gibi RAB, Allah, Tanrı anlamında. Peki devamında bahsedilen Rahman ne demek? Rahmeti ile her şeyi kuşatan, sonsuz rahmet sahibi, her canlının ihtiyaçlarını ayrım yapmadan karşılayan anlamındadır. Bu kelime yalnız Allah a nispetle söylenebilir. Çünkü bu sıfatlara, özelliklere sahip hiçbir beşer yoktur.  Peki, bu uyarıda Allah, neden deki kullarıma diye, bu sözü elçisinin söylemesini özellikle istiyor olabilir? Demek ki bu konuda kullarının yaptığı bir yanlış var.

Çünkü cahiliye toplumunda, kendilerine Allah ın yanında, yalnız Rabbimizin yetileri olan şeyleri, edindikleri velilere, şeyhlere, efendilere de yükleyerek, şefaatçiler edinip onların ardı sıra giderek, onlardan yardım isteniyordu. Allah da bunu yapmayın, RAHMANINIZ BENİM, yani sizlere ayrım yapmadan yardım edecek, sonsuz rahmet sahibi, bağışlayan ve yol gösteren yalnız benim diye uyarıyor. Hatta Allah veliler edinmeyin, güvenilecek veliniz yalnız benim, demiyor muydu ayetinde?

Devamında da, yalnız Allah a güvendik ona inandık denmesini istiyor. Bu ne anlama geliyor diye düşündüğümüzde, bizlerin yalnız Allah ın vahyine yani Kur’an ın ipine sarılıp, Allah dan başka veli edinmeden İslam ı yaşamamızı emrediyor. Ama bizlerin genel çoğunluğu,  yalnız Allah a yani onun kitabına mı güvenip inanıyoruz? Elbette hayır. YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ, KUR’AN ÖZET BİLGİ VERİR, DETAY YOKTUR DİYEREK, İNANCIMIZI BEŞERİ RİVAYET VE FIKIH BİLGİLERİNE İMANIMIZI TESLİM EDİYORSAK, KENDİMİZE ALLAH KORUSUN ALLAH IN YANINDA, FARKINDA OLMADAN RAB LAR, RAHMANLAR EDİNMİŞİZ DEMEKTİR.

Allah yapılan yanlışlarda ısrar edenleri, çok dikkat çekici bir şekilde uyarıyor ve bakın ne diyor tekrar hatırlayalım. “YAKINDA, KİMİN APAÇIK BİR SAPIKLIK İÇİNDE OLDUĞUNU BİLECEKSİNİZ.” Sizce Allah bu ikazı kime ve nasıl bir yanlışta ısrar edenlere yapıyor olabilir? Allah dan başka şefaatçi edinip, Allah ın kitabını yeterli görmeyip, kendilerine onun yanında başka rehberler edinenlere söylüyor. Çünkü Cahiliye toplumunda kitap ehline Kur’an tebliğ edilirken,  yalnız Kur’an a iman etmeyi kabul edemeyiz, çünkü bizim atalarımızdan intikal eden rivayet geleneksel inançlarımızda var. Onlara da inanmak zorundayız dediklerinde, Allah ne cevap vermişti hatırlayalım. 

“KARŞILARINDA OKUNUP DURAN BIR KİTABI, SANA İNDİRMİŞ OLMAMIZ ONLARA YETMİYOR MU?” (Ankebut 51)

“ALLAH'TAN VE O'NUN AYETLERİNDEN SONRA HANGİ SÖZE İNANACAKLAR?” (Casiye 6)

Allah Mülk suresi 29. ayetinde, Allah dan başka yardımcılar/Rab lar edinip, onlara sonsuz güvenerek veliler edinenlere, ONLAR APAÇIK BİR SAPIKLIK İÇİNDELER DİYOR. Devamında ise çok yakında bu sapıklıklarının farkında olacaklarından bahsediyor. Sizce Allah çok yakında anlayacaklar dediği, ne kadar yakın bir zamandan bahsediyor olabilir. NEDEN ÇOK YAKIN DİYOR?  Gelin şimdide onu düşünelim.

Allah bizlerin yaşadığı dünyanın zaman akışı ile kendi katının zaman akışının çok farklı olduğunu ayetinde bizlere örnek verir. Hac suresi 47. ayetinde, Allah bakın bu konuya nasıl bir açıklama yapıyor. “RABBİN KATINDA BİR GÜN, SİZİN SAYDIKLARINIZDAN BİN YIL GİBİDİR.” Yani bizim yaşadığımız zaman akışı bizlere çok uzun geldiği halde, Allah ın zaman akışı ile çok kısadır. ONUN İÇİN ALLAH YAKINDA HUZURUMA GELDİKLERİNDE, SAPIKLIKLARI ORTAYA ÇIKACAK DİYOR. Bizlerin ölümünden sonra, mahşer günü kalkarken, ne kadar çabuk geçmiş zaman, sanki dün gibiydi şeklinde sözlerin söyleneceği örneklerini verir Kur’an. Yani bizlerin ölümü ile mahşer günü arasında, çok kısa bir zaman var. Hatta bizler yaşlandığımızda, ne çabuk geçti zaman diye düşünür dert yanarız. 

Allah rüya konusunda açıklama yaparken, bunu ölüme benzetir. Bizlerin uyurken öldüğümüzü ve yaşadığımız dünya zamanımızdan, Allah ın zaman dilimine geçtiğimiz örneğini verir. Gerçektende bilim adamları, rüyamızda gördüğümüz çok uzun olayları, yaşadığımız onca şeyleri, çok kısa zamanda adeta 5–10 saniyede gördüğümüzü tespit etmişler. İŞTE KUR’AN’IN VERDİĞİ ÖRNEK, İŞTE İLİM. Nasıl bir birini onaylıyor şükürler olsun. Mülk suresinden bir ayet öncede, Allah ın yanında veliler, efendiler, şefaatçiler edinenleri bakın nasıl uyarıyor ve onlara inkârcı diyor.

Mülk 28: De ki: “Hiç düşündünüz mü; Allah, beni ve benimle beraber olanları helâk ederse ya da bize merhamet ederse, İNKÂR EDENLERİ ACIKLI BİR AZAPTAN KİM KURTARABİLİR?” (Bayraktar Bayraklı meali)

Yine Allah elçisine, deki kullarıma diye, çok dikkat çekici bu örneği vermesini istiyor. Yardım eden, merhamet eden, bağışlayan yalnız Allah tır düşüncesini inancını, daha başka nasıl anlatılabilir. İnkâr edenlerden bahsediyor Allah. Peki, bu inkârcılar neyi inkâr ediyorlar? Herhalde Allah ı değil. Çünkü bu ikazların uyarıların tamamı, ALLAH A HATTA DAHA ÖNCE GÖNDERİLEN ELÇİLERE İMAN ETTİĞİNİ SÖYLEYEN KİTAP EHLİNE. Demek ki inkârları, Allah ın gönderdiği kitaplardan uzaklaşarak, batılın ve hurafenin etkisiyle inançlarını yaşamalarından dolayı Allah, onlara inkârcı yani kâfir oldular diyor. 

Allah korusun, hangimiz böyle bir duruma düşmek isteriz hesap günü? Eğer böyle bir duruma düşmek istemiyorsak, Allah ın uyardığı gibi, batıl ve rivayetlerden uzak, YALNIZ ALLLAH IN İPİ KUR’AN A, ONUN HÜKÜMLERİNE SARILMALIYIZ. Allah sizleri yalnız Kur’an dan hesaba çekeceğim diyorsa, lütfen edindiğimiz Rab’ların, Velilerin, şeyhlerin sözlerine değil, ALLAH IN SÖZLERİNE, AYETLERİNE KULAK VERELİM.

Bakara 171: ALLAH'IN İNDİRDİĞİNE TÂBİ OLMA ÇAĞRISINA ALDIRIŞ ETMEYEN KÂFİRLERİN DURUMU, SADECE ÇOBANIN BAĞIRIP ÇAĞIRMASINI İŞİTEN HAYVANLARIN DURUMUNA BENZER. Çünkü onlar manen sağır, dilsiz ve kördürler. Bu sebepten dolayı da DÜŞÜNMEZLER. (Bayraktar Bayraklı)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.