KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KAFİRLERDEN, ZALİMLERDEN, İNKARCILARDAN OLMAK İSTEMİYORSAK.

Bugün sizlerle, çok önemli bir konu üzerinde konuşmak ve sizleri düşünmeye davet etmek istiyorum. Kur’an ın bazı ayetlerinde, ALLAH IN LANETLEDİĞİ, İNKÂRLARI SONUCU CEHENNEMLİK OLDUKLARINI BELİRTTİĞİ, İNKÂRCI VE KÂFİR SÖZLERİNİ ÇOK KULLANIR. Acaba bu sözleri Allah, peygamberini ve gönderdiği Kur’an ı tümden inkâr edenler için mi yalnız kullanıyor? Gelin onu birlikte araştıralım. YOKSA FARKINDA OLMADAN, YAPTIĞIMIZ BÜYÜK BİR YANLIŞ MI VAR?

Aşağıdaki ayette çok dikkat çekici, ŞEYTAN İÇİN KÂFİR/İNKARCI/NANKÖR/KİBİRLİ OLDU DİYOR, AYETİ YAZALIM ÜZERİNDE DÜŞÜNELİM.

Bakara 34: Hani biz meleklere (ve cinlere): Âdem'e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, BÖYLECE KÂFİR/İNKARCI/KİBİRLİ OLDU. 

Bizler kâfir ya da inkârcı sözünü, Allah ı inkâr edenler için kullanırız genelde. Dikkat ederseniz, şeytan Allah ı ve kitaplarını inkâr etmiyor, tam tersine onun huzurunda onu biliyor, tanıyor fakat Rabbin istediği bir şeyi, kibrinden dolayı yerine getirmediği için, büyüklük tasladığından Rabbimiz şeytan için, kâfir/inkârcı sözünü kullanıyor. 

Demek ki tek bir konuda bile, Kur’an ın ayetini görmezden gelsek, onun bir ayetinin bile hükmünün artık olmadığını söylersek, aynı suçu işlemiş oluyoruz. Buradan da anlaşılıyor ki, Allah ın ayetlerinin anlamını değiştiren, Yaradan ın vermediği manaları, hükümleri ayetlere yükleyen, şu ya da bu ayetin artık hükmü yoktur, hükmü kalkmıştır diyerek, ayetleri görmezden gelenler, ayetleri gizleyenler içinde Rabbimiz aynı şeyleri söylüyor. ONLAR KÂFİRDİRLER/İNKARCILARDIR DİYOR.  Şimdide aşağıdaki ayete bakalım.

Bakara 159–160: İndirdiğimiz açık delilleri ve kitapta İNSANLARA APAÇIK GÖSTERDİĞİMİZ HİDAYET YOLUNU GİZLEYENLERE hem Allah hem de bütün lânet ediciler lânet eder. Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve GERÇEĞİ AÇIKÇA ORTAYA KOYANLAR BAŞKADIR. Zira ben onların tövbelerini kabul ederim. Ben tövbeyi çokça kabul eden ve çokça esirgeyenim. (Diyanet vakfı meali)

Yukarıdaki ayette de, önemli uyarıların olduğunu görüyoruz. Allah ın Kur’an da ki apaçık ayetlerinin üstünü örten, gizleyen, hükmü artık kalkmıştır diyenlere hitaben söylenen sözlere, muhatap olmak istemiyorsak, lütfen imanımızı başkalarına emanet etmeyelim. Kur’an ın uyarılarına bakmaya devam edelim.

Bakara 42: Hakkı batılla karıştırıp da bile bile HAKKI GİZLEMEYİN. (Diyanet meali)

Bakara 174: Allah'ın indirdiği kitabın bir kısmını gizleyenler ve onu az bir değere değişenler, karınlarına ateşten başka bir şey tıkmış olmazlar; kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onları temize çıkartmayacaktır; onlara acıklı bir azap vardır. (Bayraktar Bayraklı meali)

Bu iki ayette bizlere ışık tutmalıdır. Önce hakkın yalnız Kur’an olduğunu bilip, asla ona emin olmadığımız bilgileri karıştırmamalıyız, yoksa farkında olmadan inkârcıların safında buluruz kendimizi. Çünkü apaçık ayetlerin hükümlerinin bir tanesini bile, görmezden gelmek, göz ardı etmek bizleri acıların en büyüğü ile karşı karşıya getirecektir. Lütfen bu bilinçte olalım. Allah açıkça dinde bölünmeyin diyor ve bakın nasıl uyarıyor.

Ali İmran 105–106: KENDİLERİNE APAÇIK DELİLLER GELDİKTEN SONRA, PARÇALANIP AYRILIĞA DÜŞENLER GİBİ OLMAYIN. İşte onlar için büyük bir azap vardır. O gün bazı yüzler ağarır, bazı yüzler kararır. Yüzleri kararanlara, “İmanınızdan sonra inkâr ettiniz, öyle mi? Öyle ise inkâr etmenize karşılık azabı tadın” denilir. (Diyanet meali)

Allah açıkça hükmünü veriyor ve diyor ki, sakın dinde bölünmeyiniz. Bizler ise hala bu ve benzeri ayetleri görmezden gelerek, göz ardı ediyor ve üstünü örtüyorsak ve bölünmekte bereket ve zenginlik var diyorsak, UNUTMAYALIM ALLAH AYETLERİN TERSİNİ SÖYLEYİP YAŞAYANLARA KÂFİR, İNKÂRCI DİYOR. Bölünmeyin emrinin tersini yapanlara da, ayetin sonunda ki uyarılar dikkat çekicidir. İnandıklarını söyledikleri halde, tersini yaptıkları için, mahşer günü yüzleri simsiyah olacak ve azabın en acısını tadacaklardır diyor.

Allah öyle bir guruptan bahsediyor ve uyarıyor ki, sanki bugün bizler için ayet inmiş gibi.

Bakara 79: Yazıklar olsun o kişilere ki, KİTAP'I KENDİ ELLERİYLE YAZARLAR DA, SONRA ONUNLA BASİT BİR KARŞILIK SATIN ALSINLAR DİYE, "İŞTE BU, ALLAH KATINDANDIR!" DERLER. Vay haline onların, ellerinin yazdıkları yüzünden! Vay haline onların, kazanıp durdukları yüzünden! (Yaşar Nuri meali)

Bugünde aynı şeyler yapılıyor ve Kur’an ın hiç bahsetmediği yüzlerce konuları, yazdıkları kitaplarda, bunlarda Allah katındandır diyerek, peygamberimizin adı kullanılıp dine sokuyorlar. Allah bunları yapanlara,  VAY ONLARIN HALİNE diyerek, yaptıklarının hesabının çok çetin sorulacağını belirtiyor. Aşağıdaki ayet üzerinde lütfen çok dikkatle düşünelim, yoksa cehennemde ebedi kalıcılardan oluruz.

Hac 51: AYETLERİMİZİ GEÇERSİZ KILMAK İÇİN ÇABA GÖSTERENLER VAR YA, İŞTE ONLAR CEHENNEMLİKLERDİR. (Diyanet meali)

Ne yazık ki birçok ayeti geçersiz kılmak adına, günümüzde inanılan hurafe hadislerin yardımıyla, birçok ayetin hükmünün bugün kalktığına inanılmakta, ayetler geçersiz olduğu anlatılmaktadır. Hatta hadislerin, ayetlerin hükmünü kaldırdığına inanan büyük bir çoğunluğun olduğunu üzülerek söyleyebilirim. Yaradan bunu yapanlara KÂFİR, İNKÂRCI DİYOR ve bunların ebedi cehennemde kalacaklarını da özellikle belirtiyor.

Dikkat ederseniz, Allah ın kâfir inkârcı dediği kişiler, iman etmeyenler değil. Hiç iman etmeyenler dersek yanılırız. Şimdi yazacağım iki ayete bakalım. Kur’an ı anlayarak okumayıp, birilerinin sözleriyle imanımıza yön verirsek, kâfir ve zalimlerin safında olma ihtimalimiz, inanın çok yüksek olacaktır.

Maide 44: Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler KÂFİRLERİN TA KENDİLERİDİR. (Diyanet meali)

Maide 45: Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, ZALİMLERİN TA KENDİLERİDİR. (Diyanet meali)

Allah, sizlere indirdiğim Kur’an ile hükmetmeyenler KÂFİRLER, yani inkârcılardır diyor. Devamındaki ayette de yine, aynı yanlışı yapanlara ZALİMLERDİR, yakıştırmasını yapıyor. Peki, bunca açık ayetleri gördüğümüz halde, bizlere ne anlatıyorlar? YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ. Çünkü Kur’an da her bilgi, detay yoktur, diyoruz ve öyle şeylere din diye inanıyoruz ki, Kur’an hükümlerinin tamamen tersi. İŞTE BU HATALARI YAPANLARA RABBİMİZ KÂFİR, ZALİM, İNKÂRCI DİYOR. 

Gerçekten büyük hatalar yapıyoruz. Çabalarımızın boşuna gitmesini istemeyen,RABBİN KELAMINA, ZİKRİNE SARILIR. Onun vermediği hiçbir hükümden sorumlu olmadığını bilir. Çünkü peygamberimizde yalnız ve yalnız Kur’an a sarılmış, topluma Kur’an ile hükmetmiştir. İslam dininin sınırları Kur’an ile çizilmiş ve asla sınırı aşmamamız gerektiği uyarısını da Allah, özellikle bizlere yapmıştır.

Hesap günü yüzleri gülen, Allah ın halis kullarından olmak istiyorsak, gelin önce elimizde Kur’an onu anlayarak, düşünerek okuyalım. Ondan sonrada onun onayını alan her bilgiden, kitaptan yardım alalım. Bunu yapmadığımız takdirde Allah korusun, bizleri Allah ile aldatanlar çıkacağı gibi, bizlerinde farkında olmadan KÂFİRLERİN, İNKÂRCILARIN, ZALİMLERİN safında olmamız, kaçınılmaz olacaktır.

Dilerim elde Kur’an, gönlümüzü onun ışığıyla aydınlatan, gönül gözlerimizi onun nuruyla açan, Allah ın halis kulları arasında oluruz.

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK

 

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://halukgta.blogcu.com/

http://kuranyolu.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

 Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.