KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KARŞIMIZDAKİ İNSANLARI SUÇLAYACAĞIMIZA, ÖNCE KENDİMİZİ DÜZELTMELİYİZ.

Değerli dostlarım. Biz Müslümanların bir kısmı, yaşantımızda ne yazık ki dini arka plana ilettik ve yaşantımızda neredeyse hatırlamak bile istemiyoruz. Bir kısmı da var ki, her anında özellikle dini çok iyi yaşadığını gösterebilmek, kendilerini dindar gösterebilmek adına şekilsel, görsel figürler oluşturup, adeta inancını sergiler hale geldi. Yaptığımız bu iki davranışında doğru olmadığı çok açıktır. Allah ın yemin ederek kolaylaştırdığı dini ellerimizle zorlaştırdık, ondan sonrada sanki gerçek din buymuş gibi, dinden uzaklaştık. Hiç araştırmadan, Kur’an ı anlayarak okumadan. Böyle olunca da meydan, DİN TACİRLERİNE KALDI.

Hâlbuki Allah gönderdiği elçileri ve rehber kitapları, bizlerin hayatını kolaylaştırmak, huzuru ve mutluluğu bulmak adına gönderdiğini söylüyor. Peki, bizler neden huzursuz ve mutsuz yaşıyoruz İslam toplumları olarak bunu hiç düşündünüz mü? Çünkü bizlerin rehberi Kur’an değil de ondan huzursuz ve mutsuz yaşıyoruz.

Geçmiş toplumlara indirilen kitaplara da aynı saygısızlık yapılmış ve ne yazık ki Kur’an ın başına gelen Allah ın diğer kitaplarının da başına gelmiş ve atalarının geleneksel rivayet, batıl inançları Allah ın kitaplarının önüne geçirilmiş ve yaşanır olmuş. Özetle söylemek gerekirse, ALLAH IN İNDİRDİĞİ DİN GEÇMİŞ TOPLUMLAR TARAFINDAN NASIL TERK EDİLDİYSE, GÜNÜMÜZDE BİZLERİN GENEL ÇOĞUNLUĞU KUR’AN I TERK ETMİŞ, BATIL İNANÇALRIN PEŞİNE DÜŞMÜŞÜZ.

Bu acı gerçeğin olacağını bilen Rabbimiz, bizleri Kur’an ın indirilmeye başlandığı o gün bile uyarmış ve gelecekte, siz Kur’an a iman ettiğinizi söyleyen toplumlar, Kur’an ı yeterli görmeyip, ikinci plana atarak Kur’an ı terk edeceksiniz örneğini vermiş ki ders alalım, ama ders aldık mı? Bunu Allah ın elçisinin, mahşer günü şahit olarak çağrıldığında,  üzüntüyle benim ümmetim Kur’an ı terk etti diyeceği sözlerinden anlıyoruz.

Allah ın elçi ve kitap gönderdiği tüm toplumların, bugün bizlerde buna dâhiliz, hepimiz bizden olmayanları CEHENNEMLİK, KÂFİR İLAN EDİYORUZ. Sanki bizler sütten çıkmış tertemiz bir insanmışız da, insanları yargılama, ölçme, değerlendirme görevi bizlere verilmiş gibi. Almanya da yaşayan genç bir okurum, geçen gün camiye atanan yeni imamın, Hıristiyanlar kâfirdir demiş. Oda bu sözlerin ne kadar yanlış olduğunu bana yazıyor ve düşüncemi soruyordu. Bizler eğer Zikir ehli olsaydık, asla karşımızdaki insanlara kâfir damgasını vurmazdık. Çünkü Allah buna izin vermiyor ve diyor ki, kendinizi temize çıkartarak karşınızdaki kişileri yargılamayın, O kimin Allah a saygı duyduğunu daha iyi bilir der. Bizler önce kâfirin ne olduğunu doğru öğrenmemiz lazım.

Lütfen unutmayalım, ömür bir nefes alacak kadar kısadır ve nasıl geçtiğini anlamadan, emaneti teslim edebiliriz her an. Onun için kendimizi temize çıkartıp, karşımızdaki kişileri kâfir ilan etmek yerine, Allah ın Maide 105. ayette uyardığı gibi,  SİZ KENDİNİZİ DÜZELTMEYE BAKIN uyarısını hayatımıza geçirelim. Bizler hiç kimsenin inancından sorumlu değiliz, hatta eşimizin bile. Herkes kendisinden sorumludur. Karşımızdaki kişileri yargılamak asla bizim yetkimizde değildir, bunu lütfen unutmayalım. 

Allah ın tüm kitap ehline, özellikle gönderdiği ve üzerinde durduğu konular farklı değildir. Amaçlar, uyarılar ve ikazlar aynıdır. Onun içindir ki Allah huzurunda, tek din İslam dır der. Bizlere düşen karşımızdaki insanın neye, kime inandığı değil, özellikle Allah ın istediği kriterleri hayatına geçirip, yaşayıp yaşamadığı önemlidir. ALLAH BANA SAYGINI GÖSTER VE TEK İLAH OLDUĞUMU BİL. DOĞRU, GÜVENİLİR, YARDIM SEVER BİR İNSAN OL. KARŞINDAKİ HANGİ İNANÇTAN OLURSA OLDUN, ADALETLİ OL diyor da, Allah ın bu uyarılarını hayatına geçiriyorsan, sen Allah ın istediği sevgili bir kulsun demektir. 

Şimdi bu özellikler biz Müslümanlarda var mı, gelin sorgulayalım. Bizler Allah ı tek ilah olduğunu biliyoruz ve kabul ediyoruz. Peki, bizler Hıristiyanların ve Yahudilerin genel çoğunluğunun yaptığı gibi, Allah ın yetkilerini yaratılmış bir beşere, özellikle gönderdiği elçisine vermiyor muyuz? Ne yazık ki veriyoruz ve buna karşı çıkanlara, NE YANİ PEYGAMBERİMİZ POSTACIMIYDI DEMİYOR MUYUZ? Bu durumda bizim kitap ehlinden ne farkımız var?  Sürekli onlar bize kâfir diyor, bizler onlara kâfir deyip duruyoruz. Peki, doğrumu bu yapılanlar?  Elbette yanlış. ÇÜNKÜ YOK ASLINDA BİR BİRİMİZDEN FARKIMIZ. FARKLI OLANLAR HEM GÜMÜZ MÜSLÜMAN TOPLUMU İÇİNDE ÇOK AZINLIK, HEM DE YAHUDİ VE HIRİSTİYAN TOPLUMU İÇİNDE, ALLAH KATINDA ÇOK DEĞERLİ AZINLIK VAR. İşte bu insanların hepsi, Allah katında mutlaka mükâfatını alacaklardır. Alacağını da zaten Rabbimiz söylüyor.

Bakara 62: Şüphesiz iman edenler; Yahudilerden, Hıristiyanlardan ve Sâbiîlerden de ALLAH'A VE AHİRET GÜNÜNE İNANIP SALİH AMEL İŞLEYENLER İÇİN RABLERİ KATINDA MÜKÂFATLAR VARDIR. Onlar için herhangi bir korku yoktur onlar üzüntü çekmeyeceklerdir (Diyanet vakfı meali)

Ali İmran 113: KİTAP EHLİNİN HEPSİ AYNI DEĞİLDİR. Onların arasında, gece boyunca Allah'ın ayetlerini okuyan ve secdeye kapanan dosdoğru insanlar da vardır. (Bayraktar Bayraklı meali)

Bizler gösterişe önem verdiğimizden, ne yazık ki işin özüne inemedik. Hala toplum olarak Kur’an ı anlamadan okuyor ve bundan sevap bekliyorsak, bizler Allah ın huzurunda üzülenlerin safında olacağımız kaçınılmaz olacaktır.  ALLAH DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, ADALET VE YARDIM SEVERLİKTEN BAHSEDİYOR da bizler, bunları yalnız kendimize layık gördüğümüz özellikler olduğuna inanıyorsak, ama bu özellikleri hiç taşımıyorsak, daha baştan Allah ın nezdinde kaybedenlerden olduğumuzu lütfen unutmayalım. Yaradan kulunun saydığım vasıflarına bakarak değerlendirme yapacağını söylüyorsa, lütfen artık kitap ehlinin büyük bir kısmının yaptığı yanlışları tekrar etmeyelim ve tüm insanları ayrım gözetmeden eşit tutalım, onlara saygılı olup, Allah ın en son kitabını tebliğ edelim. TABİ BUNU YAPABİLMEMİZ İÇİN, BİZLERİN KUR’ÂN I ÖNCE ALLAH IN EMRETTİĞİ GİBİ OKUYUP, ÖĞRENİP DÜŞÜNEREK HAYATIMIZA GEÇİRMEMİZ GEREKİR. Bunu yapamıyorsak, bu dünyada imtihanımızı daha baştan kaybetmiş oluruz. Kitap ehlini kendimizden uzaklaştırırsak, kendimize düşman yaparsak, Kur’an ı asla tebliğ edemeyiz. ÖNCE BİZLER ÖRNEK İNSANLAR OLMALIYIZ.

Allah ın geçmiş toplumlara, bazen çok uzun zaman geçmeden elçiler, uyarıcılar gönderdiğini biliyoruz. Peki, Allah artık neden elçi ve uyarıcı kitap göndermeyeceğini söylemiş olabilir? Çünkü Rabbimiz geleceği biliyor ve gelecekte iletişimin, ulaşımın bu denli gelişmiş teknolojilerle, insanların birbirilerine daha yakın olacağından ve Allah Kur’an ı da kendi korumasına aldığından dolayı, başka kitaplara ve elçilere gerek görmüyor. ÇÜNKÜ ALLAH KUR’AN I DÜŞÜNEN, AKLINI KULLANAN KULLARI İÇİN, TÜM ZAMANA, ÇAĞA UYGUN BİR ŞEKİLDE GÖNDERMİŞ.  Gerçi gönderilen tüm elçilerin tebliğ ettiği kitaplar, genel çoğunluk insanlar tarafından terk edildi ve onun içinde başka elçilere Allah gerek görmüyor. Çokta doğru, çünkü öyle bir çağda yaşıyoruz ki, dünyanın bir ucunda konuşulan her şey, anında dünyanın öbür ucuna ulaştırılıyor.  Bazı kişiler Nebi gelmeyecek, Resul gelecek diyorlar. Nebilik Resulün makamının adıdır ve her nebi resuldür. Allah ben elçi göndermeden önce, onun geleceğini müjdelerim diyor. Gerçektende Tevrat ta Hz. İsa nın geleceğini müjdelediği gibi. İncil de de Hz. Muhammed in geleceğini çok açık bildirmiştir. Bu durumda Peygamberimizden sonra, başka bir Resul gelecek olsaydı, onu da tıpkı diğerleri gibi bizlere bildirirdi. Ama Kur’an da asla böyle bir bilgi yoktur.

Bu yazımda anlatmaya çalıştığım konunun bir özeti olarak, Allah ın elçisini örnek aldığımızda, tüm gerçekleri anlıyoruz. Tabi zikir ehli olup, batıla inanmıyorsak. Peygamberimiz ÜMMİYDİ yani hiçbir kitap ehline tabi değildi. Ama toplumda sevilen, saygı duyulan, adaletli, yardım sever ve güvenilen bir insandı. İŞTE ALLAH IN KULLARINDAN İSTEDİĞİ VASIFLAR.  Kitap ehlinin düştüğü şirk bataklığını biliyor ve gerçeklerin arayışında olup, Allah a yalvararak, kendisini doğru yola iletmesi adına sürekli dua ediyordu. Bunu Kur’an dan öğreniyoruz. Ama ilginçtir kitap ehli Peygamberimize, dini inanca tabi olmadığı için kâfir diyorlardı. TIPKI BUGÜN TÜM KİTAP EHLİNİN, BİRBİRİNE DEDİĞİ GİBİ. Ama unutmayınız lütfen, Allah batıl ve hurafeyle atalarının inancıyla karışmış kitap ehlinin arasından değil, asla batıla inanmamış, doğruların arayışında olan, hatta hiçbir inanca tabi olmayan kulunu elçi olarak seçmiş ve ona güvenmiştir. LÜTFEN BU GERÇEĞİ GÖZ ARDI ETMEYELİM. BU GERÇEĞİ TOPLUMDAN GİZLEDİKLERİ İÇİNDİR Kİ, ALLAH IN BİZ KULLARINDAN İSTEDİKLERİNİ HALA ANLAYAMADIK. BU GİDİŞLE ANLAMAMIZDA MÜMKÜN GÖRÜLMÜYOR.

Değerli kardeşlerim lütfen batıl, rivayet ve sanı inançlarımızı bir kenara bırakalım ve Allah ın ipine yani Kur’an a sarılalım. Allah ın elçisi de yalnız Kur’an a sarılmış ve Allah ın güven elçisi olmuştur. Onu örnek almak isten, onun yolundan gider ve doğruluğundan emin olamayacağımız sözlere değil, Allah ın nuru, güneşi Kur’an ın sözlerine göre imanını yaşar. Bu yolu izleyen hiçbir Müslüman, karşındaki hiç kimseyi dinsizlikle suçlamaz. O değerlendirmeyi yapacak yalnız Allah tır. BİZLER KİTAP EHLİNDEN ÖNCE, YANI BAŞIMIZDA BİZLERİ ALLAH İLE ALDATABİLECEK, KANDIRACAK ALLAH IN KÂFİR DİYE ADLANDIRDIĞI ŞİRK KOŞAN, YA DA MÜŞRİK OLABİLECEKLERE DİKKAT EDELİM. Bizler kendimize bakalım, çünkü bizler eğer doğru yoldaysak, hiç kimse bizlere zarar veremez ve aldatamaz. 

Bakara 44: İnsanlara hayırda erginliği/dürüstlüğü emredip de ÖZ BENLİKLERİNİZİ UNUTUYOR MUSUNUZ? Üstelik de Kitap'ı okuyup durmaktasınız. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız? (Yaşar Nuri meali)

Maide 105: Ey iman edenler! SİZ KENDİNİZİ DÜZELTİN. Siz doğru yolda olursanız, yoldan sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman Allah, size yaptıklarınızı haber verecektir. (Diyanet meali)

İsra 84: De ki: “Herkes kendi yapısına uygun işler görür. Rabbiniz, EN DOĞRU YOLDA OLANI DAHA İYİ BİLİR.” (Diyanet meali)

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://twitter.com/HGumustabak

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

http://hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.