KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ALLAH IN İSTEDİĞİ, GERÇEK İMAN EDENLERDEN OLMAK İSTİYORSAK.
Bugünkü makalemin konusu iman nedir, bizler Allah ın istediği iman sahibi kullarından mıyız, yoksa zayıf bir imana mı sahibiyiz? Gelin bu konu üzerinde birlikte düşünelim. İMAN KELİME ANLAMI OLARAK, ŞÜPHE DUYMADAN, DOĞRU OLAN BİLGİLERE GÜVENEREK, GÖNÜL RAHATLIĞIYLA İNANMAKTIR, İNANDIKLARIMIZIDA HAYATA GEÇİRMEKTİR. 
 
Bu bilgilerden sonra, hemen kendimizi sorgulayalım, bizler Allah a karşı İmanımızda, onun gönderdiği emin olduğumuz kaynaktan, şüphe duymayacağımız bilgilere, gönül rahatlığıyla mı iman ediyoruz? Eğer cevabımız evet, Allah ın Kur'an da emrettiği gibi, benim imanım Allah ın vahyinin sınırlarının dışına, asla çıkmaz diyorsak, bu iman Allah ın bizlerden istediği imandır ki, bundan bizler şüphe duymamalıyız. ÇÜNKÜ ALLAH KUR’AN IN SINIRLARINI AŞANLARA, KÂFİR OLDULAR DİYOR.
 
Eğer Allah ın, sizleri sorumlu tutacağım dediği sözlerin/ayetlerin dışından da imanımızı etkileyen kaynaklar ve bilgiler varsa, asla imanımızdan emin olamayız, lütfen bunu unutmayalım. Çünkü doğruluğundan emin olabileceğimiz tek kaynak Kur’an dır, Allah ın kelamıdır. Bunu ben söylemiyorum, Kur’an söylüyor. Onun için Allah bizleri uyarıyor ve diyor ki, SAKIN EMİN OLMADIĞINIZ BİLGİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN, HESABINI SORARIM.
 
ALLAH A İMAN ETMEK, ELBETTE KUŞKUSUZ VE TAM OLMALIDIR. Yani aklımızın bir yerinde eğer, benim şu ayete aklım yatmadı, bence bu işte bir sorun var diyorsak, yapmamız gereken kafamızdaki o sorunun cevabını aramak ve bulmak olmalıdır. Nasıl ben bunu anlamadım, kafama yatmadı, inanmıyorum diyemiyorsak, anlamaya gerek yok, ben inandım deyip geçiştiremeyiz. Eğer aklınız kabul etmediği halde, ben inandım onu da anlamaya araştırmaya gerek yok dersek, belki iman etmiş oluruz, ama imanımızdan bizler emin olamadığımız için, Allah ın istediği iman edenlerden olamayız. GÜÇLÜ BİR İMAN SAHİBİ OLMAK İSTEYEN, NEYİN NE MAKSATLA EMREDİLDİĞİNİ ÖĞRENMELİDİR Kİ, ALDATILANLARDAN OLMAYALIM. 
 
Elbette bizler sorumlu olduğumuz, Allah ın muhkem ayetlerini, ilk okuduğumuzda tam olarak geniş bir şekilde anlayamaya biliriz, bu çok normaldir, hepimiz aynı kapasitede yaratılmadık. Ama bizlere düşen anlayamadığımız ayetlerin üzerinde, bir öğrenci misali araştırmak ve bu ayetlerin cevabını ilk önce Kur’an ın verdiği diğer örnek ayetlerden yola çıkarak düşünerek aklımızı kullanarak, mutlaka anlamaya çalışmalıyız. 
 
Hucurat suresi 14. ayette, uslanmaz bedevilere Allah ın indirdiği ve uyardığı ayet, çok dikkatle üzerinde düşünülmelidir. ”Bedevîler «İnandık» dediler. De ki: Siz iman etmediniz, ama «Boyun eğdik» deyin. Henüz iman kalplerinize yerleşmedi.” Allah ın bedevilere yaptığı bu uyarı, aslında bizlerin nasıl bir iman üzerinde olmamız gerektiğini, çok açık anlatıyor. İnandık demekle, iman etmenin yeterli olmayacağını anlıyoruz. İman eden bir insan, önce imanından emin olacak ve gönülden bunun ne maksatla emredildiğinin farkında olup, hayatına geçirecek ki, işte o zaman gerçek iman edenlerden olabilelim. EĞER İMAN ETTİKLERİMİZDEN EMİN DEĞİLSEK, ONLARI HAYATA GEÇİRMEKTE ACELE ETMEDİĞİMİZ GİBİ, BAŞARILIDA OLAMAYIZ. Lütfen bizlerde imanımızı sorgulayalım. Allah ın gönderdiği kitabı, içine batıl ve rivayet katmadan gönlümüze, aklımıza yerleştirip, hayatımızda yaşayabiliyor muyuz? Herkes cevabını kendi nefsine vermelidir. ALLAH HIRSIZLIK YAPMAYIN, YARDIM SEVER OLUN, ADALETSİZ DAVRANMAYIN DİYOR DA, BİZLER NEFSİMİZİN ESİRİ OLUP, TÜM BUNLARI YAPIYORSAK, BİZLERİN İMANI, BEDEVİLERİN İMANINDAN FARKI YOK DEMEKTİR.
 
Allah isteseydi şöyle diyebilirdi. “Ey kullarım benim ayetlerimi sizler anlayamazsınız, sorgulamayın. Onun içinde ayetlerim üzerinde düşünmeye, aklınızı kullanmaya çalışmayın, sorgusuzca iman edin” diyebilirdi. Peki, bunu söylemeyip, nasıl bir uyarıda bulunuyor? Ayetlerden hatırlayalım. Bakalım Allah bizleri nasıl düşünmeye, aklımızı kullanmaya yönlendirmiş, ayetleri anlayabilmemiz adına.
 
Kamer 17: Andolsun biz, KUR’AN’I DÜŞÜNÜP öğüt almak için kolaylaştırdık. Var mı düşünüp öğüt alan? (Diyanet meali)
 
Nisa 82: HÂLA KUR'AN ÜZERİNDE GEREĞİ GİBİ DÜŞÜNMEYECEKLER Mİ? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı.   (Diyanet vakfı meali)
 
Muhammed 24: ONLAR KUR'AN'I DÜŞÜNMÜYORLAR MI? Yoksa kalplerinin üzerinde kilitleri mi var? (Elmalı meali)
 
Yunus 42: İçlerinde seni dinleyenler de vardır. PEKİ, HELE BİR DE AKILLARINI KULLANMIYORLARSA, sağırlarsa sen mi işittireceksin? (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Yunus 100: Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, AZABI AKILLARINI KULLANMAYANLARA VERİR. (Diyanet meali)
 
Ne dersiniz, Allah bizlerin nasıl bir iman üzerinde olmamızı, çok açık ve üstüne basa basa söylemiyor mu? Allah bizleri uyarıyor ve diyor ki, sizleri sorumlu tutacağım Kur’an üzerinde düşünün ve sizlere verdiğim aklı kullanın, yoksa şeytanın ve Allah ile aldatıcıların tuzağına düşersiniz. Düşünmeden, sorgulamadan iman ederseniz, sizlerden istediğim GERÇEK İMAN ETMİŞ KULLARIMDAN DA OLAMAZSINIZ. ÇÜNKÜ SEBEP-SONUÇ İLİŞKİSİNİ KURAMAYAN BİR İNSAN, ALLAH IN EMİRLERİNİN GAYESİNİ, AMACINI DA ANLAYAMAYACAKTIR. 
 
Yaradan benim ayetlerim üzerinde düşünün, aklınızı kullanın derken, aslında bizlere bir başka uyarıda da bulunuyor ve diyor ki; BENİM AYETLERİM ÜZERİNDE SİZLERİN DÜŞÜNMENİZİ SORGULAMANIZI İSTİYORSAM, SİZLERE DİN ADINA SÖYLENEN, BUNLARDA ALLAH KATINDANDIR DEDİKLERİ HER BEŞERİ SÖZÜ, MUTLAKA DÜŞÜNÜN, AKLINIZI KULLANIN, KUR'AN İLE SORGULAYIN DEMEK İSTİYOR. 
 
Peki, neden bunu söylüyor Rabbimiz? Çünkü düşünmeyen ve aklını kullanmayan insanlara Kur’an rehberlik görevini yapmaz. Böyle olunca da bizler, Allah ile aldatanların tuzağına düşeriz.  Onun için Allah Kur’an da birkaç kez, “SAKIN SİZLERİ ALLAH İLE ALDATMASINLAR” diye uyarmıştır. Aklımızı kullanmanın ve düşünmenin çok önemli olduğuna işaret etmek adına da, dikkat çekici bir ayetle ne diyordu, tekrar hatırlayalım. “ALLAH, AZABI AKILLARINI KULLANMAYANLARA VERİR.”
 
Değerli din kardeşlerim, eğer birileri size AKILLA, DÜŞÜNEREK İMAN OLMAZ DİYORSA, LÜTFEN HEMEN BU İNSANLARIN YANINDAN UZAKLAŞIN. Bu insanlar sizi, Allah ın yolundan uzaklaştırmaya çalışan, batıl yolcularıdır. Eğer uzaklaşmazsanız, onların tuzağına düşer, Furkan ın ışığından da faydalanamazsınız. Mahşer günüde, üzülenlerin safında olursunuz. BÖYLE İNSANLAR BİZLERİ, ALLAH IN KİTABINA DEĞİL, BEŞERİ RİVAYETLERE DAVET EDEREK, KENDİLERİNE KUL, KÖLE YAPMAYA ÇALIŞIRLAR. Hatırlayınız, bizlere ne diyorlar? BU RİVAYET HADİSLER OLMASAYDI, KUR’AN KAPALI KALIR ANLAŞILAMAZDI. HÂŞÂ ALLAH KULLARINA HESAP SORACAĞINA HÜKMETTİĞİ KUR’AN I ANLATAMADI, İZAH EDEMEDİMİ? Karar sizlerin, lütfen böyle saygısızlıkları Kur’an a yapmayalım, pişman oluruz.
 
Gelin hep birlikte, Elde Kur’an Allah ın istediği  düşünerek, anlayarak, aklımızı kullanarak Kur’an ı okuyalım ve Allah ın uyarılarını, ikazlarını ve bizlerden ne istediklerini düşünerek anlamaya çalışalım. Batılın, hurafenin, sanı bilgilerin ardından değil, ALLAH IN NURU, IŞIĞI KUR’AN IN İPİNE SARILALIM. BÖYLECE ALLAH IN İSTEDİĞİ, GERÇEK İMAN EDENLERİN SAFINDA OLALIM. 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.