KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
İSLAM TOPLUMLARI OLARAK, KADINLARIMIZA TAKINDIĞIMIZ YANLIŞ TAVIR.
İSLAM TOPLUMU OLARAK, KADINLARIMIZA TAKINDIĞIMIZ YANLIŞ TAVIR. |  görsel 1
İslam ı öyle bilgilerle yaşıyoruz ki günümüzde, ne akla nede mantığa sığmadığı gibi, Kur’an ın adalet anlayışından da, asla onay almıyor. Bu makalemde sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, BİR ERKEK, ANNESİYLE, EŞİYLE YA DA KIZIYLA YAN YANA NAMAZ KILABİLİR Mİ? Tabi bu soruyu genişletebilirsiniz de. 
 
Basında, internette birçok resimler vardır bu konuda. Annesi, ablası, kızı arkada, erkek evladı önde evde namaza durmuşlar namaz kılıyorlar. Sizce bu Allah ın ve elçisinin emri olabilir mi? Allah ın emri olsaydı, böyle bir emrin örneğini de mutlaka Kur’an da görürdük. Çünkü Allah ne diyordu? Biz her şeyden nice örnekleri Kur’an da sıraladık ki anlayasınız. Düşünebiliyor musunuz Allah Kur’an da, yeni doğan bir bebeğin iki yıl süt emmesi gerektiğinin örneğini dahi veriyorsa, sizce bahsettiğimiz konu Allah ın emri olsaydı, Kur’an da bahsetmez miydi? Sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim hükmünü veren Yaradan, sizce Kur’an da açıklamadığı, örneğini dahi vermediği bir hükümden sorumlu tutar mı? Bunları söylediğimde, verecekleri cevabı çok iyi biliyorum. “HER ŞEYİ KUR’AN DA ARARSANIZ, NAMAZI BİLE KILAMAZSINIZ.” Söyleyecek çok şeyler var bu zihniyete, ama gönül gözleri kapalı olunca, birde gözler perdeli gönüller mühürlüyse, yapacak hiçbir şey yok demektir.
 
Geleneksel FIKIH inancı, İslam ı öyle bir şekillendirmiş ki, kadınlar neredeyse söz sahibi olmayan, adeta şeytanın yaveri kılığına sokularak, değersizleştirilmiştir. Kadınlarımız hakkında söylenen hadis uydurmalarını, utandığım için hatırlatmak istemiyorum. 
 
Düşüne biliyor musunuz, beni doğuran annem ile Allah ın huzuruna birlikte durduğumuzda, benim arkamda durması gerektiğini ve bununda İslam ın emri olduğunu çekinmeden söyleyebiliyorlar. Tabi kaynak Kur’an değil, beşeri fıkıh inancı, rivayetler. Bu konuda rivayetlerden, bazı alıntılar yapmak istiyorum. 
 
“Cemaat değişik insanlardan olursa, imamın arkasında önce erkekler, sonra erkek çocuklar, daha sonrada kadınlar saf tutarlar. Bu sırayı erkeklerle, erkek çocukların gözetmesi sünnettir. ERKEKLERLE KADINLARIN BU SIRAYI GÖZETMESİ FARZDIR.” 
 
Düşünebiliyor musunuz ana, doğurduğu çocuğunun arkasında, Allah ın huzuruna duracak, öylemi?  Bunun Allah ın, ya da peygamberimizin emri olduğunu söylemek, koskoca bir iftiradır, dine saygısızlıktır. Erkeklerle kadınların, bu sırayı gözetmesinin FARZ olduğunu söyleyecek bir inanca, Kur’an ın gerçeklerini ben anlatamam. Benim sözlerim ZİKİR ehlinedir. Bunun FARZ olduğunu nasıl söyleriz. FARZ KUR’AN DA, MUTLAKA UYMAMIZ GEREKEN ALLAH IN EMİRLERİ, BUYRUKLARI ANLAMINDADIR. Allah ın da böyle bir hükmü yoksa Kur’an da, bunu nasıl söyleriz de, Allah a iftira atarız. Allah ın emretmediği bir şeyi de, elçisinin ümmetine, bu dinin emridir demeyeceği açıktır. Çünkü peygamberimiz din ve inanç adına ne öğrendiyse, Kur’an dan öğrenmiştir. 
 
Allah Cuma salâtını/namazını emrederken, kadın erkek ayrımı yapmadan, ey iman edenler, çağrıyı işittiğinizde çağrıya uyun dediği halde, bu emri bile değiştirerek, yalnız bu çağrı erkekleredir, deme yanlışını yapmışız. Peygamberimizin devrinde normal vakit namazlarında bile, kadın erkek birlikte namaz kılınırmış ve birbirlerini de gördüklerini, rivayet edilen hadislerden anlıyoruz. Ya günümüzde nasıl? Ben camide, kadın erkek karışık namaz kılsın demiyorum, ama Allah ın vermediği bir hükmü de verip, ön safta erkekler, arkada kadınlar kılmalıdır demenin ve bunun farz olduğunu söyleyip, dine mal edilmesinin yanlışlığından bahsediyorum.  
 
Bu yanlışı camiden, ailemize taşıyoruz ve evin direği anamızı namaza dururken en arkaya atıp, birde bunun Allah emri olduğunu söylüyoruz. Tabi bunları yaptığımız içinde, Allah cezamızı veriyor bizlere. Sizlere sormak isterim, hangimiz anamızın arkasında namaza durmak istemez, hangimiz anamızla yan yana namaz kılmakta bir kusur görür? Allah korusun namaz kılarken anasından, kızından kötü yönde etkilenecek var mı aramızda? Camide kadın, erkek imamın sesinden aklına kötülük gelmiyor da, erkek kadının sesini duyunca, aklına niye kötü şeyler geliyor? Biz erkekler yoksa sapıttık mı?   Eğer anamla, eşimle, kızımla yan yana namaz kılmakta, benim için bir kusur yok diyorsanız, bunun lütfen Allah ın ya da elçisinin emri olduğunu söylemeyiniz. Büyük günaha girersiniz. 
 
Hatırlarsınız camide, en ön saf da namaz kılmanın, çok daha sevap olduğunu anlatan rivayet hadisler vardır. Tabi hatırlatırım Allah ın emri değil. Onun içinde bazı camilerde ön saflar hemen kapılır, daha fazla sevap almak için. Yazacağım rivayet hadisler üzerinde sizleri düşünmeye davet ediyorum. Düşünen gerçekleri görecektir. Düşünmesini başkalarına bırakanlara, zaten sözüm yok.
 
“İnsanlar ezan okumanın ve NAMAZDA İLK SAFTA BULUNMANIN SEVABINI BİLSELERDİ, sonra bunları yapabilmek için kur’a çekmek zorunda kalsalardı, mutlaka kur’a çekerlerdi.”
 
“Erkeklerin saflarının en hayırlısı ilk saf, en kötüsü ise son saftır. Kadınların saflarının en hayırlısı son saf, en kötüsü ise ilk saftır. ( Müslim, salât 132,(440) Ebu Davut, Salât 98, Tırmızi salât 166, İmamet 32)
 
Değerli din kardeşlerim, bu sözlerin kaynağı asla Kur’an olmayıp, Kur’an ın onay vermesinin mümkün olmadığı rivayetlerdir. İşte kadınlar toplumdan ve camiden, buna benzer rivayetlerle uzaklaştırılıyor. Düşüne biliyor musunuz, erkek için ilk saf en hayırlı ve sevap kazanılacak saf, son saf ise eklerle için, söylenen tabirle yazıyorum, en kötü saf. İyide kadınlar için neden tam tersi oluyor. Erkek için en kötü olan saf, neden kadın için en iyi oluyor. Kadınlarımız bunu neden sorgulamıyorlar? ERKEK KADIN ARASINDAKİ, BU ÜSTÜNLÜK ÇATIŞMASI NİYE. Eğer kadınlarımız bunu sorgulamıyorlarsa, sonucuna da katlanmasını bilmelidirler. İlginçtir, erkeklerin camide namaz kılmasının daha sevap olduğunu söyleyen hadisler, kadınında evde namaz kılmasının daha sevap olacağını anlatıyorlar topluma. Ne yazık ki ne Kur’an ın, nede mantığın kabul etmediği bu bilgilere itiraz eden o kadar az ki.
 
Sonuç olarak şunu söylemek isterim. Evlerimizde namaza eğer ailecek duracaksak, lütfen anamıza, eşimize bu saygısızlığı yapmayalım ve gerekirse en öne geçirelim. Hatta anamız bizlere imamlık yapsın ve namazı bizlere kıldırsın. Allah ın emretmediği, hüküm vermediği sözlere lütfen inanmayalım ve dinin asli unsuru yapmayalım. CAMİLERDE DE KADINLARIMIZA YER VERELİM VE ELBETTE KARIŞIK DÜZENSİZ BİR ŞEKİLDE DEĞİL AMA KADINLAR ARKAYA GİTSİN, ÖNLERİNE PERDE ÇEKİLSİN MANTIĞINDAN ARTIK VAZGEÇELİM ADİL VE DOĞRU BİR YER DÜZENLEMESİ YAPALIM. 
 
Allah Cuma namazında, kadın ve erkek birlikte olmamızı istemesinin asıl nedeni, toplumca sosyal bir anlayışa sahip olabilmemiz adınadır. Allah bizleri kadın ve erkek birbirimizle imtihan ediyor. Eğer kadını ayırıp, toplumdan soyutlarsak, sosyalleşmeyi asla gerçekleştiremeyiz. Ne yazık ki bunu başaramadık. Erkek kadın görünce yüzü kızarıyor, kadın erkek görünce kaçacak yer arıyor. Tüm bunlar, bizlerin Allah ın istediği yolda olmadığımızın gerçekleridir.
 
Bizler kadınlarımıza, Allah ın istediği gerçek değeri veremediğimiz sürece, ne huzuru bulabiliriz nede mutluluğu.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.