KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HAC KONUSUNDA ALDATILIYORUZ. KUR'AN A BAKALIM VE ONA UYALIM.
Bizler Kur’an dan o kadar uzaklaştık ki, İslam ı ne yazık ki Allah ın kitabından uzak, rivayet ve sanı bilgiler ışında yaşıyoruz. Daha da kötüsü Allah ın ayetlerini, batıl inançlarımızı aklamak adına feda etmekten de çekinmiyoruz. Elbette tüm bunları yapanları ve bu kişilerin sözlerinin ardına düşenleri, Allah affetmeyecek, dualarına karşılık vermeyecektir. 
 
Allah Kur’an da, ruhban sınıfı diye bir sınıfın olmadığını açıkça bildirir. Diğer ayetlerde de yemin ederek, Kur’an ı sizler için kolaylaştırdım, nice örneklerle açıkladım ki anlayasınız der. Yani sizlerin ruhban kişilere ihtiyacınız yok uyarısını yapar. İslam dininde, ellerimizle yarattığımız ruhban sınıfı, hükümranlığını sürdürebilmek için, bizlerin Kur’an dan irtibatımızı kestiler. Siz Kur’an dan anlayamazsınız, herkes Kur’an ı anlayamaz günaha girersiniz dediler. Buna inanan toplum ne yazık ki Kur’an ile irtibat kurmaktan, onu bizzat kendisi anlamak adına okumaktan korktu ve çekindi. 
 
Böyle yapınca da kendilerinin dini en doğru anladığını, anlattığını söyleyen kişiler, Allah ın kolaylaştırdığı güzelim dinini, kendi batıl inançları doğrultusun da zorlaştırdılar, ama toplum bunun ne yazık ki farkında bile değil. Bu konuda sizlere bir örnek vermek istiyorum.
 
Günümüzde Allah ın emrettiği, Hac görevini yerine getirebilmemiz için, yalnız Zilhicce ayının ilk on gününün, Hac ibadetimize ayrıldığını topluma anlattılar. Bunun dışında Hac ibadetinizi yerine getiremezsiniz dediler. Tabi böyle olunca da, milyonlarca insan arasında izdiham ve birikme oldu. Allah ın emrettiği ibadeti, toplum sıra gelmediği için yerine getiremedi, getirmek içinde adeta çırpınıyorlar. Üzüntülerinden hasta olanları bilirim. Bu zulmü topluma yapanlar, Allah a hesap vereceklerdir. 
 
Hâlbuki Allah haram aylarda, savaşı yasaklayarak, Müslümanların huzur içinde bu aylarda, Kâbe yi ziyaret etmeleri kolaylığını getirmiştir. Yılın 12 ay olduğu, bunun 4 ayının haram ayı olduğu açıklamasını çok açık ve net bir şekilde yapmıştır Kur’an. Şimdi vereceğim ayet örneğine bakalım ve bu ayete dip not olarak, Diyanet İşleri başkanlığı, bakalım nasıl bir not düşerek toplumu bilgilendiriyor. Yorum ve karar elbette sizlerin. 
 
Bakara 194: Haram ay, haram aya karşılıktır.[56] Hürmetler (saygı gösterilmesi gereken şeyler) kısas kuralına tabidir. O hâlde kim size saldırırsa, size saldırdığı gibi siz de ona saldırın, (fakat ileri gitmeyin). Allah’a karşı gelmekten sakının ve bilin ki, Allah kendine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.[57]  (Diyanet İşleri Bşk. meali)
 
DİYANETİN NOTU: 56. Haram ay, saygı duyulması gereken bir zaman dilimi olduğu için savaşın yasak olduğu ay demektir. Haram aylar, ZİLKADE, ZİLHİCCE, MUHARREM VE RECEP OLMAK ÜZERE DÖRTTÜR. İSLÂM’DA HARAM AY UYGULAMASI KALDIRILMIŞTIR.
 
57. Bu ayette haram aylarda kendilerine savaş açılması hâlinde Müslümanların da bu aylarda mukabelede bulunabilecekleri ifade edilmekte, ayrıca bu hükmü de içerecek şekilde genel kısas prensibi getirilmektedir.
 
Ayeti açıklayan diyanet, Kur’an da bu konuyla ilgili geçen, diğer ayetleri hiç göz önüne almadan, çok rahat bir şekilde İSLAMDA HARAM AY UYGULAMASI KALDIRILMIŞTIR DİYEBİLİYOR. Hâlbuki bu ayet çok açık bir hüküm veriyor. Daha önceki ayetlerde, haram aylarda savaş yasaktır, çünkü bu aylarda Müslümanlar Mescidi haramı ziyarete gelip, Hac görevlerini yapacaklar, onları sakın engellemeyin emrini vermişti. Bu ayette de açıklama getiriyor ve diyor ki: Her şey karşılıklı olmalıdır. Eğer haram ayın yasaklarını gözetmeyip, size savaş açan olursa, sizde kendinizi korumak için, haram ayda savaşamam demeyin, kendinizi koruyun diyor. Yani kısas hükmünü yerine getirin diye açıklama yapıyor. Bu ayet örnek verilip, haram ayın kaldırıldığını nasıl söyleriz.
 
Düşünebiliyor musunuz, Kur’an da geçen haram ayların Hac ayları olduğu gerçeğini örtmek, kaldırmak, geçersiz kılmak için, bugün beşeri FIKIH inancını aklamak ve Hac ibadetinin, yalnız Zilhiccenin ilk on günü gidilir inancını topluma kabul ettirebilmek için, Allah ın onlarca ayetinin üstünü örtüp, hatta hükmünü bile kaldırmaktan korkmuyorlar. HÜKMÜ YALNIZ ALLAH VERİR, EĞER HÜKMÜNÜ KALDIRACAKSA, NESH EDECEKSE ONUN YETKİSİDE YALNIZ ALLAH IN DIR. Allah haram ayların, Hac aylar olduğu hükmünü kaldırmadığı halde, bugün İslam dininde HARAM AY uygulaması kalkmıştır nasıl deriz, bu kadar mı yoldan saptık.
 
Haram ayları anlatan, açıklayan ayetler apaçık dururken, geçerliyken bunu nasıl söyleriz. Birde hiç çekinmeden açıkça yazamadıkları bir iftirayı, herkesin göremeyeceği, dip not olarak yazıyorlar. İşte Allah ın ayetlerinin hükümleri, böyle birer birer yok ediliyor, kaldırılıyor. Ne yazık ki toplumumuzda, Kur’an dan uzak olduğu için, bu haram aylar neyin nesi diye Kur’an a müracaat edip, sorma gereği bile duyulmuyor. Tabi ondan sonrada Hacca gitmek istediğimizde, sıraya girip Kurada çıkmayınca, üzülmesini biliyoruz ama gerçekleri aramak aklımıza gelmiyor. 
 
Hiç düşünmüyoruz, Allah birçok kez yemin ederek, BU KİTABI SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIM diyecek, daha sonrada bir yılın içinde, Zilhicce ayının ilk on günü haricinde Hac ibadetimizi yapamayacağız, bunu nasıl kabul ederiz, düşünen aklını kullanan yok mu? Yine diyanet Bakara suresi 197. ayetin tercümesini yazdıktan sonra, yine dip not olarak bakın ne yazmış.
 
Bakara 197: Hac (ayları), bilinen aylardır.[58] Kim o aylarda hacca başlarsa, artık ona hacda cinsel ilişki, günaha sapmak, kavga etmek yoktur. Siz ne hayır yaparsanız, Allah onu bilir. (Ahiret için) azık toplayın. Kuşkusuz, azığın en hayırlısı takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma)dır. Ey akıl sahipleri, bana karşı gelmekten sakının. (Diyanet işleri bşk. meali)
 
DİYANETİN NOTU:  
58: Hac ayları, Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhicce ayının ilk on günüdür.
 
Allah ın haram ay olarak dört dediğini, burada üçe indirmişler. İşin ilginci bu ayların ilk on gününün Hac ayı olduğunu da söylüyorlar. Sormadan geçemeyeceğim, bu ayların ilk on günü olduğuna kim hükmetti? Ne dersiniz hangisine inananlım. Bizler inancımızı, imtihanımızı bizzat Kur’an dan yaşamak adına çaba harcamazda, birilerine tabi olursak, işte bizleri böyle tehlikeler bekliyor, lütfen bunu unutmayalım. İŞİN KÖTÜSÜ KUR’AN GERÇEKLERİNİ, BU DÜNYADA DEĞİLDE, HUZURU MAHŞERDE FARK EDERDE, YANLIŞLARIMIZI O ZAMAN ANLARSAK, İŞTE O ZAMAN MAHVOLDUK DEMEKTİR. 
 
Ne yazık ki bugüne kadar, bizler İslam ı anlamak ve yaşamak adına, hep birilerinin sözlerine uyduk ve dinimizi yaşadık. Ama asla iyi bir sonuç alamadık. Nereden çıkardınız bunu diyorsanız, İslam toplumlarının içler acısı haline bakarak, bunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Çünkü Allah neyi hak ediyorsanız, onu veririm der. Onun için de bizler, gelin bundan sonra Allah ın kitabına danışalım, onun nuruyla bizzat tanışalım, kendi imtihanımızı kendimiz vermeye çalışalım. İnanın o zaman her şeyin çok daha güzel, farklı ve huzur dolu olduğunu göreceksiniz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK