KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
CİNLER TOPLUMU, KUR'AN DAN SORUMLU MUDUR, KUR'AN ONLARADA MI İNDİRİLDİ

CİNLER TOPLUMU, KUR'AN DAN SORUMLU MUDUR, KUR'AN ONLARADA MI İNDİRİLDİ?

Kur’an da Allah Cinler konusunda, çok kısıtlı bilgiler verir bizlere. Çünkü Kur’an insanlar için bir yaşam rehberidir ve biz insanların Kur’an dan hesaba çekileceğimizi de açıkça Kur’an dan anlıyoruz. Peki Cinler topluluğu da Kur’an dan sorumlumudur, ondan hesaba çekilecekler mi? Çünkü Kur’an da geçen bazı ayetler öne sürülerek, Cinlerinde Kur’an dan sorumlu olduğu, hatta Hz. Muhammed in onlarında Peygamberi olduğu öne sürülmektedir. Kur’an da asla böyle bir bilgi kesinlikle yoktur. Olması da mantıken mümkün değildir.  Çünkü biz insanların yaşadığı ortamla, cinlerin yaşadığı ortam ve özelliklerimiz, hatta yaratılış şeklimiz çok farklıdır. Eğer öyle olsaydı Allah, sizleri ve cinleri Kur’an dan hesaba çekeceğim derdi. Halbuki yalnız biz insanların, Kur'an dan sorumlu olduğu bildiriliyor. Önce örnek gösterilen ayetleri yazalım, sonra üzerinde birlikte düşünelim. 

AHKAF 29: HANİ, CİNLERDEN KUR'ÂN'I DİNLEMEK İSTEYEN BİR GRUBU SANA YÖNELTMİŞTİK. Onlar Kur'ân'ı dinlemeye geldiklerinde, “Susup dinleyin!” dediler. Kur'ân'ın okunması tamamlanınca, uyarıcılar olarak kavimlerine döndüler.

30- Onlara şöyle dediler: “Ey kavmimiz! Şüphesiz biz Musa’dan sonra indirilen ve kendilerinden öncekileri doğrulayan bir kitap dinledik. O, HAKİKATE VE DOĞRU YOLA GÖTÜRMEKTEDİR.”

31- “Ey kavmimiz! ALLAH'IN ÇAĞRISINA UYUNUZ VE O'NA İMAN EDİNİZ. O, günahlarınızı affedecek ve âhirette acıklı azaptan koruyacaktır.”

32- KİM ALLAH'IN ÇAĞRISINA UYMAZSA, BİLSİN Kİ YERYÜZÜNDE ALLAH'A KARŞI KOYAMAZ, ONUN O'NDAN BAŞKA DOSTLARI DA OLMAZ. Böyleleri apaçık bir sapıklık içindedirler. (Bayraktar Bayraklı meali)

Ayetlere dikkatle baktığımızda, cinlerden bir gurubun, indirilen Kur’an okunurken, dinlemek istediklerini anlıyoruz.  Çünkü Kur’an ı dinleme istediği cinlerden geliyor ve Allah da buna izin veriyor ve Peygamberimizin Kur’an okurken onu dinlemesine izin veriyor. Dikkat ettiyseniz, dinlemeleri için sana yöneltmiştik diyor. Kur’an ın bir bölümü okunurken buna şahit oluyorlar. Ayette Kur’an ın tamamını dinlediklerinden zaten bahsedilmiyor. Kur’an ayetleri, biz insanların bizim anlayacağımız şekliyle indirilmiştir. Onun içinde verilen örneklerin tamamı, genellikle bizlerin yaşantımızda karşılaştığımız konuları içerir. Yaptığımız bizim yanlışlarımızdan örnekler verir. Bu durumda Cinlerinde Kur’an dan sorumlu olduğunu söylememiz, mantıklı bir düşünce olmadığı gibi, KUR’AN DA BÖYLE BİR HÜKÜMDE YOKTUR.

Kur’an okunurken dinleyen cinler, okuma bittikten sonra, aldığı bilgilerden etkileniyorlar ve bu bilgileri kendi kavimlerine iletiyorlar. Demek ki dinledikleri ayetlerden, daha önce kendilerine Allah ın indirdiği kitaplardan benzer konular var ki,  o bilgileri karşılaştırdıklarında o kitapları da, Kur’an ın tasdik ettiğini anlamışlar. Kur’an ı dinleyen cinler, kavmini uyarıyor ve diyorlar ki, Allah ın çağrısına uyun ve ona iman edin.  Kim Allah ın çağrısına uyarsa, yeryüzünde Allah a karşı koyamaz, onun ondan başkada dostları da olamaz.  BU CİNLERİN, İMAN EDEN CİNLER OLDUĞU ANLAŞILIYOR. Bildiğiniz gibi inanmayan, kafir olanları da var. Tıpkı bizde olduğu gibi. İlginçtir, biz insanların yaptığı yanlış, Allah ın indirdiğinden saparak batıla sapanlarla, Cinlerin içinde Allah ın indirdiğine uymayıp sapanların durumu aynı. BU DURUMDA BU YANLIŞI YAPANLARA, ALLAH IN İNDİRDİĞİNDEN SAPANLARA, HER İKİ TOPLUMDA OLANLARA, ŞEYTAN DEMEMİZ HİÇ YANLIŞ OLMAZ Kur'an ı dikkale okuyan, Allah ın da bunu söylediğini anlayacaktır. Şeytan kelimesinin anlamı, KÖTÜ DÜŞÜNCELİ, KÖTÜ NİYETLİ KİMSE ANLAMINDADIR.

En son kısım çok önemli. Kur’an ı dinleyen Cinler, kavmine Allah ın çağrısına uyun dediklerinde, sizce Kur’an a uyun mu demek istiyorlar? Yoksa Allah ın kendilerini yani Cinleri de, doğru yola ulaştırmak için kendi içlerinden gönderdiği Elçi ve kitaplarda yazılanlarla karşılaştırdıklarında, onlara indirilen Allah ın vahiylerini onaylayan bilgilerin olduğunu gördüklerinde, BAKIN İNSANLARA İNDİRİLEN KİTAPLA, ALLAH IN BİZ CİNLERE İNDİRDİĞİ KİTAPTA PARALELLİK VAR. AYNI UYARI VE İKAZLAR ONDA DA GEÇİYOR. GELİN BATIL VE HURAFE İNANÇLARDAN UZAKLAŞIP, ALLAH IN BİZLERE İNDİRDİĞİ VAHYE UYALIM MI DEMEK İSTİYOR, NE DERSİNİZ? Dikkat ederseniz Cinler toplumuna, ONDAN BAŞKA DOSTLARIDA OLAMAZ diyerek, bizlere yapılan ikaz ve uyarıları, onlarda kendi toplumuna yapıyor. Demek ki Cinlerde Allah ın indirdiği kitaptan uzaklaşmış, kendilerine Allah ın yanında güvenilecek dini liderler, kurtarıcılar seçmiş olmalılar değil mi? Tekrar düşünelim, sizce bizlere indirilen Kur’an dan CİNLER TOPLUMUDA sorumlu olabilir mi? Bu konu ile ilgili bir ayet paylaşmak istiyorum.

ENAM 130: Ey CİNLER VE İNSANLAR! SİZDEN OLAN KİMSELER SİZE, ELÇİ OLARAK GELMEDİLER Mİ? ONLAR SİZE AYETLERİMİ ANLATIYOR VE BUGÜN KARŞINIZA ÇIKAN ŞEYLER KONUSUNDA SİZİ UYARIYORLARDI, DEĞİL Mİ?" Diyeceklerdir ki “ALEYHİMİZE DE OLSA BİZ BUNA ŞAHİDİZ." Dünya yaşayışı onları pek aldatmıştı. Kendi kâfirliklerine bizzat kendileri şahitlik ettiler.  (Süleymaniye vakfı meali)

Bu ayeti okuyan bir Müslüman, Cinler ve İnsanlar toplumuna ayrı ayrı Elçi ve kitap gönderildiğini bilir. Bizler Cinlerle irtibat kuramayız. Onlarla konuşamayız, onları göremeyiz, bu durumda Peygamberimizin Cinlerinde Peygamberi olduğunu ve Kur’an dan onlarında sorumlu olduğunu nasıl söyleriz. Ayette çok açık, Elçim ayetleri size anlatıyor, yaşadıkları inancın yanlış olduğunu onlara ayetlerle apaçık gösteriyor, sizleri ikna etmeye çalışıyor diye de belirtilmiş. Bunca açık ayeti gördükten sonra, belki de Kur’an ın bir kısmını dinlemiş, bir kısmından haberi olan bir gurubun iletisi, tebliği ile nasıl onlarda Kur’an ın tamamından sorumlu olur, ondan hesaba çekilirler. ALLAH AÇIKÇA CİNLEREDE, KENDİ İÇİNİZDEN SİZLERE RESUL GÖNDERDİM DİYOR. Zariyat suresi 56. ayette Allah, “BEN CİNLERİ VE İNSANLARI, ANCAK BANA KULLUK ETSİNLER DİYE YARATTIM.” Diye bizlere bildiriyor. Bildiğiniz gibi Cin, kelime anlamı olarak, görünmeyen varlıklar anlamındadır.

Ayetin son kısmının da, çok ilginç bir konuya dikkat çekiliyor ve Cinler diyecekler ki hesap günü diyor. “ALEYHİMİZE DE OLSA BİZ BUNA ŞAHİDİZ." Demek ki kendi içlerinden, Cinlere de uyarıcılar, kitaplar gelmiş.  Bu konu ile ilgili bir örnek vermek istiyorum, konuyu daha iyi anlayabilmemiz için. Allah Kur’an ı neden Arapça indirdiğini açıklarken bizlere şöyle diyordu. “EĞER BİZ ONU BAŞKA DİLDE BİR KUR’AN YAPSAYDIK ONLAR MUTLAKA, “ONUN AYETLERİ GENİŞÇE AÇIKLANMALI DEĞİL MİYDİ? BAŞKA DİLDE BİR KİTAP VE ARAP BİR PEYGAMBER ÖYLE Mİ?” DERLERDİ. (Fussilet 44) 

Bu ayet bile bizlere, Kur’an ın yalnız İnsanlara indirildiğini, Cinlerin sorumlu olamayacağını gösteriyor. Eğer Cinler Kur’an dan sorumlu olsaydılar, HESAP GÜNÜ BİZLERİ DAHİ GÖREMEYEN, BİZDEN OLMAYAN ,AYETLERİ BİZE TEBLİĞ ETMEYEN BİR ELÇİNİN, YALNIZ İNSANLARA TEBLİĞ ETTİĞİ, BİZLERE  TEBLİĞ EDİLMEMİŞ BİR KİTAPTAN, NASIL SORUMLU OLURUZ DİYECEKLERDİR. Buda Kur’an a göre mümkün değil. Sizlere son olarak, konumuzla ilgili çok önemli bir ayeti hatırlatmak istiyorum.

Cin 1–2 : De ki: CİNLERDEN BİR GRUBUN, KUR'ÂN'I DİNLEYİP TOPLUMLARINA ŞÖYLE DEDİKLERİ BANA VAHYOLUNDU: “Biz, doğru yola ileten eşsiz bir Kur'ân dinledik. Bu yüzden ona inandık. Artık Rabbimize hiçbir şeyi ortak koşmayacağız.” (Bayraktar Bayraklı meali)

Bakın ayette Allah Elçisine bildirdiği ve kendisinin kesinlikle haberi bile olmadığı bir konuyu, kendi toplumuna, ümmetine nasıl aktarıyor. Allah daha önceki ayetlerinde, Cinlerden bir gurubun, Kur’an ı dinlemek istediklerinden bahsediliyordu. DEMEK Kİ KUR’AN I DİNLEMEK İSTEYEN, ALLAH A İMAN EDEN MÜMİN CİNLER VAR. İNSANLARA İNDİRİLEN KİTABI MERAK EDİYORLAR, FAYDALANMAK İSTİYORLAR. Allah da onlara izin veriyor. Bunu da Elçisine bildiriliyor. Yoksa Peygamberimiz, kendisinin Kur’an okurken, Cinlerin dinlediğini bilmiyor. Bu durumda Peygamberimizin onların da peygamberi olduğunu ve Kur’an dan sorumlu olduğunu asla söyleyemeyiz. Dikkat ederseniz Cinler artık hiç kimseyi Allah a ortak koşmayacağız diyorlar. Demek ki onlarda günümüzde bizlerin yaptığı yanlışı yapıyorlar ve kendilerine şefaatçiler, kurtarıcılar edinmişler ki, bu yanlışlıklarını Kur’an ile tekrar fark ediyorlar ve toplumlarına hatırlatıyorlar. CİNLERİN KUR’AN I DİNLEMESİ VE TOPLUMLARINA ANLATMALARI, ONLARA ALLAH IN VERDİĞİ BİR UYARIDIR, İKAZIDIR. 

Kur’an ı dinleyen ve kendilerine Allah katından kendi aralarından Resuller aracılığı ile gelen kitaplarla Kur’an ı karşılaştırdıklarında, EN DOĞRU, HALİS, ARI, DURU BİLGİNİN YALNIZ ALLAH KATINDAN İNDİRİLEN, BİLGİLER OLDUĞUNA KUR’AN İLE BİR KEZ DAHA ŞAHİT OLUYORLAR. Bunu da iman eden cinler, kendi toplumuna iletiyorlar ve onları uyarıyorlar. Demek ki onlarda tıpkı bizlerin yaptığı yanlışlar gibi, Allah ın indirdiği kitaplardan sapmış, kendilerine nefislerinin hoşuna giden bir inanç yaratmışlar ki, bu yanlıştan Kur’an ı dinleyen Mümin cinler,  kendi toplumlarını yaptıkları yanlışlardan dolayı uyarıyorlar.

Değerli din kardeşlerim. Ben Kur’an ın ışığında, ayetler üzerinde düşündüğümde bunları anladım. Yazdıklarım benim sorumluluğumdadır ve yalnız beni bağlar. Sizlere düşen yazdıklarımı Kur’an ile karşılaştırmak ve daha sonra doğruysa kabul etmek, yanlışsa ret etmek olmalıdır. Allah cümlemizin gönül gözlerini açarak, Kur’an ile gerçekleri görmemizi, cümlemize nasip etsin inşallah.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.