KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ŞUARA SURESİ 78. AYETTEN ALACAĞIMIZ DERSLER.
Bizler İslam ı öyle yanlış bilgilerle yaşıyoruz ki, batılı hak, hakkı batıl görür olmuşuz. Allah emin olmadığın bilgiden uzak dur, yalnız Kur’an ın ipine sarıl, sakın Allah dan başka güvenilecek, yardım istenecek veliler edinmeyin diye uyarır bizleri. Kur’an ile aramıza ördüğümüz duvar, ne yazık ki gerçeklerin, uyarıların farkına varmamızı engelliyor.
 
Bizlere din ve iman adına, Kur’an ın yeterli olmadığını öğretenler, hurafe, sanı bilgilerin, batılın fark edilmemesi içinde, Kur’an ı anladığımız dilden okumamızı engellemeye çalışmışlar ve ne yazık ki, başarılıda olmuşlardır. Bunun asıl nedeni, bizlerin hatasından kaynaklanmaktadır. Bizler yaşantımızda, beşeri konularda gösterdiğimiz titizliği, inancımızda ne yazık ki hiç göstermedik, ne söylenirse inandık, Allah ın kitabından kontrol etme zahmetinde bulunmadık. Böyle olunca da sonuç ortada. 
 
İnancımızı en doğru bir şekilde yaşamak istiyorsak, emin olamayacağımız sanı ve rivayet bilgilere değil, Kur’an ın ipine sarılarak inancımızı yaşamalıyız. ÇÜNKÜ RABBİMİZ ÖZELLİKLE, YALNIZ KUR’AN A SARILMAMIZI VE BİZLERİ YALNIZ KUR’AN DAN SORUMLU TUTACAĞINI, AYETLERİNDE APAÇIK BİLDİRMİŞTİR. 
 
Bizlere Kur’an da her bilgi yoktur diyenler, atalarının dine soktukları ilaveleri, rivayet ve sanı inançlarını, Kur’an da bulamadıklarında, onları da yaşamaya devam etmek adına, bakın Kur’an da her bilgi yok diyerek, BATILIDA HAK IN İÇİNE SOKMANIN, YANILGISI İÇİNDE olmuşlardır. Lütfen bu gerçeği, artık fark edelim.  Yoksa hesap günü, çok ama çokkkkk pişman oluruz.
 
Allah ın elçisi Kur’an ı tebliğ ederken, o günkü toplumun bir kısmı, Kur’an ı kabullenmeye yanaşmış ama atalarının itikatlarını da yaşamaya devam etmek istemişlerdi. Allah gönderdiği uyarı ayetlerle, bunu asla kabul etmemiş, ONLARA İNDİRDİĞİMİZ KUR’AN YETMİYORMU, KUR’AN DAN SONRA HANGİ SÖZLERE İNANACAKLAR, şeklinde uyarılarda bulunmuştur. Bizlerde bu uyarılar ışığında, Allah ın doğru yolunda olmak istiyorsak, yalnız Kur’an a sarılmalı, emin olamayacağımız, Kur’an ın onay vermediği bilgileri, inançları asla kabul etmemeliyiz.
 
Kur’an verdiği kıssadan hisse ayetleriyle, bizlere öğütler verir ve Allah ın en doğru yolunu bizlere anlatır. Bu yazımda sizlere örnek vermek istediğim, Şuara suresinde geçen, çok dikkat çeken ve düşündüren, ayetler olacaktır.
 
Şuara 78: “O, BENİ YARATAN VE BANA DOĞRU YOLU GÖSTERENDİR.” (Diyanet meali)
 
Bu ayette bu sözleri söyleyen, İbrahim peygamberimiz. Dikkat ederseniz Hz. İbrahim bana doğru yolu gösteren, beni yaratan Rabbimizdir diyor. Peki, neden ve ne maksatla neleri kast ederek bu sözleri söylüyor, gelin bir öncesi ayetlere bakalım şimdide.
 
Şuara 75-76-77: İbrahim, şöyle dedi: “Sizin ve geçmiş atalarınızın taptığı şeyleri gördünüz mü?” “Şüphesiz onlar benim düşmanımdır. ANCAK ÂLEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH, DOSTUMDUR.” (Diyanet meali)
 
Bildiğiniz gibi, İbrahim peygamberimizin devrinde, Allah ın emirleri göz ardı edilmiş, kendi nefislerinde yarattıkları bir inanç, toplum tarafından yaşanıyordu. Buna İbrahim peygamberimizin babası da dâhildi.  Ayette dikkat ederseniz İbrahim peygamberimiz, atalarının inançlarından uzak olduğunu, hatta onlar benim düşmanımdır diyor. Şuara suresi 78. ayetinde de, bana doğru yolu gösteren, yalnız Allah tır diyerek, bizlerinde takip etmesi gereken yolu apaçık gösteriyor.
 
DEMEK Kİ DİN VE İMAN ADINA KUR’AN IN DIŞINDAN BAŞKA KAYNAKLAR ARAMAK, BİZLERİ DOĞRU YOLDAN SAPTIRACAĞINI AÇIKÇA ANLIYORUZ. EĞER BİZLER YOL GÖSTERİCİ OLARAK BEŞERİ SÖZLERİN VE ONLARIN KİTAPLARININ ARDINA DÜŞERSEK, YOL GÖSTERİCİ ALLAH DAN BAŞKA DOSTLAR EDİNMİŞ OLURUZ, LÜTFEN BU YANLIŞI YAPMAYALIM.
 
Hem elçisine, hem de o günkü topluma doğru yolu gösteren, Allah ın gönderdiği VAHİY, gönderdiği rehber KİTAP olduğu çok açık vurgulanıyor. Elbette  bizlere de doğru yolu gösterecek, bizleri batıldan uzaklaştırarak, Allah a yaklaştıracak, yalnız Allah tır, onun gönderdiği KUR’AN dır.  PEYGAMBERİMİZ ÜMMİYDİ, DİN ADINA ALLAH IN VAHYİNDEN BAŞKA, HİÇ BİR BİLGİSİ YOKTU. ALLAH IN ELÇİSİNE, DOĞRU YOLU GÖSTEREN KUR’AN OLDUĞUNA GÖRE, NASIL OLURDA BİZLER KUR’AN I YETERLİ GÖRMEYİZ DE, BAŞKA KAYNAKLAR ARARIZ. Bunu yapmak, peygamberimizin izinden sapmaktır, hatırlatırım.
 
Hz. İbrahim ve toplumu, Allah ın gönderdiği vahiyle, nasıl doğru yolu bulduysa, ÜMMİ olan peygamberimizde,  o günkü toplumda, ALLAH IN DOĞRU YOLUNU, YİNE RABBİMİZİN GÖNDERDİĞİ YALNIZ KUR’AN İLE BULMUŞTU. 
 
Tüm bu gerçekler ortadayken, bizler hala Kur’an özet bilgiler içerir, Kur’an da detay yoktur, her bilgiyi Kur’an da bulamayız diyerek, toplumu beşeri kitaplara yönlendiriyorsak, TOPLUM OLARAK HEM PEYGAMBERİMİZİN İZİNDEN GİTMEMİŞ OLURUZ, HEM DE ALLAH IN DOĞRU YOLUNDAN SAPMIŞ OLURUZlütfen bu gerçeği artık fark edelim.
 
Allah yemin ederek, Kur’an ı bizler için kolaylaştırdığını söylüyorsa, lütfen atalarımızın inançlarını Kur’an da bulamadığımızda, Kur’an a saygısızlık yaparak, bakın Kur’an da her şey olmuyormuş demeyelim. ALLAH KUR'AN DA BAHSETMEDİĞİ, AÇIKLAMA YAPMADIĞI HİÇ BİR ŞEYDEN BİZLERİ SORUMLU TUTMAZ.  BUNUN TERSİNİ SÖYLEYİP DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, ALLAH KORUSUN KÂFİRLERDEN OLURUZ.
 
Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, sizleri Kur’an dan hesaba çekeceğim diye hüküm verdikten sonra, sizce Kur’an da olmayan, Kur’an ın tek kelime bile bahsetmediği bir bilgiden, sorumlu tutar mı? Bunun tersini düşünmek, Allah a ve elçisine atılmış büyük bir iftiradır, bunun cezasını düşünmek bile istemiyorum.
 
Zuhruf 44: Şüphesiz bu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ. (Diyanet meali)
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.