KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BATIL İNANÇLARIMIZA, KANIT ARAMA ÇABALARINA, GÜZEL BİR ÖRNEK.

Bizleri Kur’an dan uzaklaştıranlar, doğruluğundan emin olamayacağımız rivayet ve sanı sözlerin, adeta dinin asli unsuru olması adına, her türlü önlemleri almışlar ve sizler Kur’an ı anlayamazsınız, hükümler çıkartamazsınız, Kur’an özet bilgi verir, detay vermez düşüncesini, ne yazık ki toplumun kafasına sokmuşlar ve inandırmışlar. Tabi bu yanlış düşünceleri, kafamızdan çıkaramadığımız sürece de, Kur’an dan faydalanmamız asla mümkün olmuyor. Bizlerin ayetler üzerinde düşünmemizi engellemeye çalışanlar, geçmişte yaşamış toplumda saygınlık görmüş, âlim kişilerin isimlerini kullanıp, onların üzerinden naklettikleri, ama asla Kur’an ın onaylamadığı düşüncelere, ne yazık ki inandırılmışız, hatta söylenen sözlerin anlamlarını da değiştirdiklerinin farkına varamamışız. Bugün bu âlim kişiler yaşıyor olsaydılar, belki de ben bu sözleri söylemedim, ya da bu alamda söylemedim diyeceklerini lütfen unutmayalım.

Ayetleri anlamak ve üzerinde düşünmek isteyen toplumlarda korkutulmuş ve “SEN BİLMEM KİM ÂLİMDEN DAHA MI BİLGESİN, AKILLISIN, SENİN İLMİN NEDİR Kİ.” Söylemleri ile toplum, kendi imtihanını Kur’an dan yaşamasına engel olunmuştur. Bana cevap yazan bir arkadaşımız, kendi düşünce ve inançlarını aklayabilmek, emin olamayacağımız rivayetleri dinin asli unsuru olduğunu kanıtlayabilmek adına, bakın nasıl bir örnek veriyor.

“PEYGAMBERİMİZ SALLALLÂHU ALEYHİ VE SELLEM TİRMİZİ'NİN PEŞPEŞE NAKLETTİĞİ, ÜÇ HADİSİNDE ŞÖYLE BİR İKAZDA BULUNUYOR:

1-Kim ilimsiz olarak KUR'ÂN'I YORUMLARSA cehennemde oturacağı yere hazırlansın. 

2-Kim Kur'ân'ı KENDİ GÖRÜŞÜNE GÖRE YORUMLARSA cehennemde oturacağı yere hazırlansın.

3-Kim Kur'ân'ı kendi görüşüne göre yorumlarsa, YORUMUNDA İSABET BİLE ETSE HATA ETMİŞTİR.”

[Tirmizi, Tefsiru'l Kur'ân 1]

Gelin birlikte, bu sözler üzerinde düşünelim. Elbette hiç kimse Allah ın ayetlerine, kendi batıl inançlarına delil yaratmak için yorum yapamaz. Bu ne yazık ki, sakın dinde bölünmeyin emrine uymayan, İslam toplumunun neredeyse genel çoğunluğu tarafından yapılan bir yanlış. Allah dinin anası, temeli bizlerin sorumlu olduğu ve nice örneklerle açıkladık dediği ayetlerin hiç birisine, bizler yorum yapamayız. ÇÜNKÜ ALLAH BU AYETLERİN, MUHKEM OLDUĞUNU SÖYLÜYOR. Bizlerin bu gerçeği fark etmemizi de, ne yazık ki engellemişlerdir. Muhkem ayete asla yorum yapamazsınız. Yorum okunduğunda anlaşılmayan, açıklanmaya muhtaç sözler için yapılır. Muhkem kelimesinin anlamı, SAĞLAM KILINMIŞ, BOZULMALARA KARŞI KORUNMUŞ, ANLAŞILAN, BAŞKA İHTİMAL TAŞIMAYAN, AÇIK MANALI ANLAMINDADIR.

Sizce bu durumda Allah ayetlerini, MUHKEM bir şekilde gönderdiğine göre, kimin haddine Allah ın ayetlerini, sözlerini yorumlamak. Hâşâ Yaradan kullarına açık ve anlaşılır bir şekilde hükümlerini göndermedi de, birilerimi bunu anlaşılır hale getirdi. Ne yazık ki birileri bazı rivayetleri, tıpkı Allah ın ayetlerinin anlamları ile oynandığı gibi, işlerine geldiği gibi oynuyorlar.  Bu sözleri Peygamberimiz söylemiş olabilir ama bizler farklı anlamlar vermeden, Kur’an ışığında söylenenleri anlamalıyız. DİNDE TEK BİR DELİL, KANIT VARDIR ODA KUR'AN. Bunu Allah söylüyor ve sakın Kur'an ın sınırlarını aşmayın diyede uyarıyor. Rivayet ve batıla kanıt gösterilen bu sözler,  SİZLER AYETLER ÜZERİNDE YORUM YAPMAYIN, ALLAH IN ELÇİSİ YORUM YAPMIŞ VE HADİSLERİ İLE BİLDİRMİŞ MANTIĞINI, TOPLUMA KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞANLAR, ASLINDA AYETLERİ BU YOLLA İSTEDİKLERİ ŞEKİLDE KENDİLERİ YORUMLARLA ŞEKİLLENDİRMİŞ VE FARKLI ANLAMLAR VERMİŞLERDİR. ÜZÜCÜ OLAN, PEYGAMBERİMİZİN ADINI KULLANMALARI. Bunu yaparak, dine nifak sokmaya çalışanların, lütfen tuzağına düşmeyelim. Şunu da unutmayalım, Allah Kur’an ı açıklamak bize düşer diyor ve nice örneklerle açıkladık dedikten sonra, yaptığı uyarıyı lütfen unutmayalım. “HAKKINDA KESİN BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIN ŞEYİN PEŞİNE DÜŞME. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur. (İsra 36) Şunu da unutamayalım bizler rivayetlerden değil, KUR’AN DAN SORUMLUYUZ. (Zuhruf 44)
 

Şimdi de ikinci sırada söylenen cümleye bakalım. “Kim ilimsiz olarak Kur’an ı yorumlarsa, cehennemde oturacağı yeri hazırlasın” diyor. Çok doğru bir söz. Eğer bir Müslüman, kulaktan dolma rivayet sözlerle ayetleri anlamaya çalışıp, birde apaçık olduğunu söylediği MUHKEM ayetler üzerinde yorumlar yaparak, Allah ın verdiği hükmü, yorumlarla değiştirmeye çalışanlar, cehennemdeki yerini gerçekten hazırlasın. Allah birçok kez tekrar ederek, hatta Kamer 17. ayetinde ne diyordu. “ANDOLSUN BİZ, KUR’AN’I DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALMAK İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK. VAR MI DÜŞÜNÜP ÖĞÜT ALAN?” Demek ki ayetler üzerinde yorum yapamayız, çünkü anlayalım diye kolaylaştırılmış. Ama Allah bizlerinde, imtihanı gereği bir çaba göstermemizi istiyor ve ayetler üzerinde DÜŞÜNMEMİZİ, AKLIMIZI KULLANMAMIZI İSTİYOR. Dikkatinizi çekmek isterim, Allah ayetleri yorumlamamızı değil, ayetler üzerinde düşünmemizi istiyor. Çünkü Kur’an bir ilimdir, bilgi kaynağıdır, rehberdir. Düşünerek iman eden, güçlü ve kalıcı, kendisinden emin bir imana sahip olur. HATIRLAYINIZ LÜTFEN, ALLAH KUR’AN İÇİN SİZLERE İLİM GÖNDERDİK DİYORDU. Demek ki bizler için din adına ilim, yalnız Kur’an dır ve onun verdiği bilgilerdir. Eğer Kur’an dışından, kendimize ilim kaynakları ararsak, yolumuzu sapıtır, şeytanın yolunu izleriz.  ALLAH BİZLERİ YALNIZ, KUR’AN IN İPİNE SARILIN DİYE UYARMIYOR MUYDU?

Tirmizi nin naklettiği ikinci örneği, tekrar hatırlayalım. Kim Kur’an ı kendi görüşüne göre yorumlarsa, cehennemde oturacağı yeri hazırlasın diyordu. Bu konu üzerinde biraz daha düşünelim. Ne kadar doğru bir söz. Allah ın elçisinin, buna benzer birçok sözü, uyarısı vardır. Allah ın ayetlerini, ne haddimize kendi düşüncelerimize göre yorumlamak. Allah kuluna hâşâ anlatamıyor mu? Ne yazık ki bu yanlış, dinde bölünen bütün mezhepler, cemaatler ve tarikatlar tarafından yapılıyor. Yani Allah ın ayetleri tahrifatla, kendince yorumlarla kendi inançlarına kanıt yaratılıyor. Geçmiş kitap ehlinin de yaptığı gibi. Hâlbuki bu örnekler Kur’an da var ve Allah sakın sizlerde yapmayın diye bizleri uyarıyordu. BU DURUMDA, KENDİ GÖRÜŞÜMÜZE GÖRE YORUM YAPAMAYACAĞIMIZ ÇOK AÇIK OLDUĞUNA GÖRE, AYETLERİ NASIL ANLAYACAĞIZ? ÇÜNKÜ BU SÖYLEDİKLERİNİ, ALLAH IN ELÇİSİDE HAYATINA GEÇİRDİĞİNE GÖRE, YANİ KENDİSİDE AYETLERE YORUM YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL. ÇÜNKÜ NE DİYORDU AYETLERDE, “RESULE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.” “SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR.” ALLAH IN AYETLERİNİ, KİMSEYE MUHTAÇ OLMAYALIM DİYE, NİCE ÖRNEKLERLE AÇIKLADIK İZAH ETTİK Kİ ANLAYASINIZ HÜKMÜ, BU SORUMUZADA ÇOK AÇIK CEVAP VERİYOR.

Tirmizi nin 3. sırada naklettiğine göre yine, Kim Kur’an ı kendi görüşüne göre yorumlarsa, yorumunda isabet bile etse, hata etmiştir diyor. Aynı konuya, çok dikkat çekici bir uyarı daha. Peygamberimiz bunu neden söylemiş olabilir, söylemesi büyük muhtemel. Allah ın MUHKEM dediği bir ayeti üzerinde, yorumlar yapmak bile Allah ın ayetlerine saygısızlıktır. ÇOK ÖNEMLİ BİR TESPİT ASLINDA. Allah ayetlerimi ben açıkladım, nice örneklerle anlayasınız diye kolaylaştırdım diyorsa yemin ederek, BİZLER BU SÖZLERE GÜVENİP ASLA YORUM YAPMAMALIYIZ, ALLAH BİZLERE NE TEBLİĞ EDİYOR, ONU ANLAMAYA ÇABA HARCAMALIYIZ DİYOR.

Batıl inançlarına kanıt gösterdikleri, Peygamberimizin büyük muhtemel söylemiş olduğu, Tirmizi den bu alıntılar, aslında İslam ı rivayet, sanı ve ciltlerce dolusu yorumların yapılarak topluma anlatıldığı, hatta sizler ayetleri anlayamazsınız, herkes Kur’an ı anlayamaz onu veli, âlim insanlar anlar sözlerinin de, ne kadar yanlış olduğunu kanıtlıyor. Hemen şöyle düşünelim birlikte. TİRMİZİ BU SÖZLERİ, ALLAH IN ELÇİSİNİN SÖYLEDİĞİNE İNANIP BİZLERE NAKLETTİKTEN SONRA, DİNİN ANASI TEMELİ OLAN MUHKEM AYETLER ÜZERİNDE, YORUMLAR YAPMIŞ VE AYETLERİ ANCAK BU YOLLA BU BİLGİLER IŞIĞINDA ANLAYABİLİRİZ, DEMİŞ OLABİLİR Mİ? Yorumunu sizlere bırakıyorum.  

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK 

https://twitter.com/HGumustabak

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/