KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BİZLER YOKSA İNKARCI MÜSLÜMANLARDAN OLMAYALIM.
Bu yazımda sizleri, öyle bir konuda düşünmeye davet etmek istiyorum ki, belki de aklınıza hiç gelmemiştir. Sizlere sorsam ve desem ki, BİZLER YOKSA KÂFİRLEŞMENİN YOLUNDA, İNKÂRCI MÜSLÜMANLARDAN OLMAYALIM. Ne dersiniz çok ağır bir itham değil mi? Gelin bunu birlikte, Kur’an ın ışığında anlamaya çalışalım. Kur’an kâfir ve inkârcı sözlerini, Allah a ve elçisine hiç iman etmeyenler için kullandığı gibi, Kur’an ın, Allah ın  hükümlerinden bir tanesini bile göz ardı ederek, üstünü örtüp hayatına geçirmeyenlere, İNKÂRCI VE KÂFİR OLDULAR DİYOR.
 
Örneğin Sad suresi 74. ayetinde Allah, İblisin Âdeme secde etmesine karşı çıktığı için inkârcı, kâfirlerden olduğunun örneğini verir. Maide suresi 17. ayetinde Hıristiyanların yaptığı bir yanlışı örnek verir ve  şüphesiz Allah Meryem oğlu Mesih tir diyenler, and olsun kafir olmuşlardır diyerek, aslında iman ettim demekle, işin bitmeyeceğini, dinin bir bütün olduğunu, kurallarına tamamen uyulması gerektiğini anlatır bizlere. Bakın Allah bu konuda da bizleri nasıl uyarır.
 
Ali İmran 90: İNANDIKTAN SONRA KÂFİRLİĞE SAPIP, SONRA İNKÂRCILIKTA DAHA DA İLERİ GİDENLERİN tevbeleri asla kabul edilmeyecektir. Ve işte onlar, sapıkların ta kendisidirler. (Diyanet vakfı meali)
 
Bu ayette acaba Allah, hangi konulardan ve kimlerden bahsediyor olabilir. İnandıktan sonra, kâfirliğe sapmak ne demek? Hatırlatmak isterim bu uyarı ve ikaz, İMAN ETTİĞİNİ SÖYLEYEN KİŞİLERE YAPILIYOR. Yazımızın başında verdiğimiz örneklerde olduğu gibi, Allah ın hükümlerine tamamen ters düşen bir şeyi, sırf atalarımızdan bizlere ulaşan bir inancı yaşamak adına, Allah ın ayetlerini görmezden gelerek, inancımızın arasına karıştırırsak bizlerde kâfirlerden, inkârcılardan oluruz. Hemen örnek verelim.
 
Allah Kur’an da birçok ayetinde, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin kabul edilmeyeceği o günden sakının diyor da, hala bizler bu ayetleri görmezden gelerek, Allah ın ayetlerinin tersine inanıp şefaatçiler ediniyorsak, işte bizlerde Allah ın verdiği örneklerden yola çıkarak,  Allah korusun kâfirlerden oluruz. Allah zina, fuhuş yapanın cezasını Kur’an da açıkça belirtmesine rağmen, aslında zinanın cezası recim edilmektir, bu hüküm Kur’an da vardı, fakat o ayetin yazılı olduğu belgeyi keçi yedi ve Kur’an a böylece geçmedi dediğimizde, KÂFİRLERİN BAŞTA GİDENİ OLURUZ.
 
Yine Allah birçok kez, sizlere yemin olsun ki kolaylaştırılmış bir kitap gönderdim ve bu kitapta nice örnekleri değişik ifadelerle açıkladık ki anlayasınız dediği halde, bizler eğer Allah ın Kitabı Kur'an ın muhkem ayetleri için, bu kitapta her bilgi yoktur ve Kur’an ı herkes anlayamaz, âlim insanlar anlar dersek, Kur’an a iftira atmış oluruz ve böylece inkârcılar arasına gireriz. Bu örnekleri elbette çoğaltabiliriz. Bakın iman ettiğini söyledikten sonra, bu hataları yapanları nasıl ikaz ediyor Allah.
 
Tevbe 66:  Boşuna özür dilemeyin, İMAN ETTİK DEDİKTEN SONRA KÜFRÜNÜZÜ AÇIĞA VURDUNUZ. İçinizden bir kısmını affetsek bile, bir kısmını suçlarında ısrar ettikleri için azabımıza uğratacağız. (Elmalı Hamdi meali) 
 
Allah imanın gereklerini yerine getirmeyip, benim emirlerime uymak yerine, hakka batıl karıştırdınız, onun için huzuruma geldikten sonra boşuna özür dilemenizin faydası olmayacaktır diyor ve belki bir kısmınızı bağışlayabilirim, diye şefaat kapısını açık bırakıyor. Ama iman ettiğini söyleyen diğer Müslümanları affetmeyip, azaba uğratacağını söylüyor. HANİ İMAN ETTİM DİYEN MÜSLÜMANLAR, HİÇ CEHENNEM AZABI ÇEKMEYECEKTİ? DİREK CENNETE GİRECEKTİ. HAK YOLUNDAN SAPANLAR, ALLAH IN BU GERÇEKLERİNİDE GÖRMEZDEN GELDİKLERİNİN FARKINDA BİLE DEĞİLLER. İŞTE İNKARCILIK BÖYLE OLUR.
 
Gelelim Allah ın bizlerin İslam ı, nasıl yaşamamızı istediği konusuna. Aslında Kur’an ı batılın etkisinde kalmadan bir kez anlayarak ve ayetler üzerinde düşünerek okuyan bir insan, Allah ın bizlerden istediği yolun ne olduğunu hemen anlar. Yaradan Zuhruf 44. ayetinde, eğer sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, Kur’an dan imtihan edeceğim diyorsa, Kur’an ın dışından da herhangi bir konudan sorumlu olduğumuzu söylersek, hakka batıl karıştırmış kafirlerden, inkarcılardan oluruz. Sorumuzun cevabını aslında, bu ayet çok açık veriyor. LÜTFEN ALLAH IN ŞU UYARILARINA DİKKAT EDELİM, YOKSA İNKARCILARIN SAFINDA OLURUZ.
 
Maide 44: Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, KÂFİRLERİN TA KENDİLERİDİR. (Diyanet meali)
 
Maide 45: Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, ZALİMLERİN TA KENDİLERİDİR. (Diyanet meali)
 
Allah sizlere indirdiğim Kur’an ile Müslümanlara hükmedin emrini veriyor. Peki, günümüzde böylemi yapılıyor? Elbette hayır. Kur’an yüksek bir yere asılıyor ve Allah ın rehberi detay vermeyen bir KİTAP ilan edilerek, emin olamayacağımız, hatta Kur’an ın tek kelime bile söz etmediği rivayet, sanı konularla topluma hükmedilir oldu. ALLAH IN ŞERİATI KUR'AN OLDUĞU HALDE, TOPLUM BEŞERİ ŞERİATLARLA DİN DİYE YÖNETİLMEYE ÇALIŞILIYOR. İşte bunu yapanlara Allah, KÂFİR VE ZALİM DİYOR. Allah veliler, şeyhler, efendiler edinmeyin, güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız benim dediği halde, HALA VELİSİ OLMAYAN CENNETE GİREMEZ DİYORSAK, BİZLER KÂFİRLİĞİN İNKÂRCILIĞIN BAŞTA GİDENİ OLURUZ. 
 
Ne dersiniz bizler Allah ın istediği Müslümanlar mıyız, yoksa AFFEDİLMESİ ÇOK ZOR OLAN, ALLAH IN İKAZ ETTİĞİ KÂFİRLER MİYİZ? Konuyu daha net anlayabilmemiz için, Rabbimiz bakın iman edenler içinde, batıl inançlarını yaşamaya devam etmeye çalışanları uyarıp, hakkın üstünü örtmeye kalkanları nasıl uyarıyor.
 
Bakara 159–160: İndirdiğimiz açık delilleri ve kitapta İNSANLARA APAÇIK GÖSTERDİĞİMİZ HİDAYET YOLUNU GİZLEYENLERE, hem Allah hem de bütün lânet ediciler lânet eder. Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve GERÇEĞİ AÇIKÇA ORTAYA KOYANLAR BAŞKADIR. Zira ben onların tövbelerini kabul ederim. Ben tövbeyi çokça kabul eden ve çokça esirgeyenim. (Diyanet vakfı meali)
 
Bu ayet konumuza, çok net açıklık getiriyor ve diyor ki, Kur’an da apaçık gösterdiğimiz Allah ın yolunu gizleyenler, bu yolun yöntemine kendi nefislerince ilaveler yapanlar, bunlarda Allah katındandır diyerek, Hakkın yolunu kendilerince yönlendirenlere Allah ve diğer lanet ediciler lanet eder diyor. Gerçek apaçık Kur’an dadır diyerek, asla Kur’an ın sınırlarını aşamayacağımız konusunda bizleri uyarıyor. Bizlerin Allah ın bir ayetini dahi göz ardı edemeyeceğimizi, bakın Allah nasıl açıklıyor.
 
Bakara 174: ALLAH'IN İNDİRDİĞİ KİTABIN BİR KISMINI GİZLEYENLER ve onu az bir değere değişenler, karınlarına ateşten başka bir şey tıkmış olmazlar; kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onları temize çıkartmayacaktır; onlara acıklı bir azap vardır. (Bayraktar Bayrakı meali)
 
Bizler ise İslam ı öyle bir yaşıyoruz ki günümüzde, ATEŞİ ELLERİMİZLE DAVET EDİYORUZ. Bugün genel çoğunluğumuzun, Kur’an ın yüzlerce ayetinin günümüzde hükmünün olmadığını, bir kısmının ayetlerle, bir kısmının da hadislerle hükmünün kaldırıldığını, yani nesh edildiğine inanıyoruz. BU KÂFİRLİĞİN, İNKÂRCILIĞIN ALASI DEĞİL DE NEDİR? Yaradan bir ayetinde, siz Kur’an ın bir kısmına inanıp, bir kısmına inanmıyor musunuz dediği halde, bizler bunlara nasıl inanırız. Düşünen, aklını kullanan yok mu? Bizler İslam ı adeta, Allah Kur’an da ne emrediyorsa, tersini yaptığımızın bile farkında değiliz.
 
Ali İmran 105–106: KENDİLERİNE APAÇIK DELİLLER GELDİKTEN SONRA PARÇALANIP AYRILIĞA DÜŞENLER GİBİ OLMAYIN. İşte onlar için büyük bir azap vardır. O gün bazı yüzler ağarır, bazı yüzler kararır. Yüzleri kararanlara, “İmanınızdan sonra inkâr ettiniz, öyle mi? Öyle ise inkâr etmenize karşılık azabı tadın” denilir. (Diyanet meali)
 
Allah dinde sakın parçalanmayın, sizlere apaçık delil, kanıt gönderdim, daha önceki toplumların yaptığı yanlışlara düşerek bölünmeyin diyor. Bakın bu uyarıları alan bizler ne diyoruz? “BÖLÜNMEKTE BEREKET VE ZENGİNLİK VARDIR.” Tabi bunları söylediğimiz içinde, ALLAH VE TÜM LANET EDİCİLER BİZLERE LANET EDİYOR, ama farkında bile değiliz. Hatırlatamak isterim, imanından sonra inkara sapanlar, Allah a, Resulüne ve kitaplarına iman ettiğini söyleyen kitap ehli. Bu kişilerde, biz cehennem cezası görmeyeceğiz diyorlardı, günümüzde aynı şeyleri bizlerde söylemiyor muyuz?
 
Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, birde kendimizi temize çıkartıp, bizler cennete gideceğiz, bilmem kimler cehenneme diyerek, kendimizi avutuyoruz. O gün gelince hep birlikte gerçekleri göreceğiz. Ama genel çoğunluğumuzun O çetin hesap günü, şaşkınlık ve üzüntü içinde kalacakları çok açık. Tüm bunları Kur’an ın uyarılarından anlıyoruz. Peygamberimizin hesap günü söyleyeceği, ”ÜMMETİM KUR’AN I DEVRE DIŞI BIRAKTILAR” uyarısı, ne yazık ki gerçek oldu.
 
Değerli din kardeşlerim, lütfen artık kendimize gelelim. Hurafe ve batılın yolunu açan bilgilere değil, hakkın yoluna davet eden Kur’an a sarılalım. Yaptığımız bu yanlışlarımızı, en yakınlarımızdan başlayarak anlatalım,  uyaralım ve onları Kur’an a davet edelim. VAKTİMİZ UZUN DEĞİL, BİR NEFES ALACAK KADAR KISA. Ebedi hayatımızı, yalan ve yanlışlara bağlayarak risk etmeyelim. Bunu yaparsak, dönüşü olmayan yola girdiğimizde, hiçbir şansımız olmayacaktır, bunu da unutmayalım.
 
Dilerim bu gerçekleri, imtihanımızı yaşadığımız bu dünyada farkında olan, Allah ın halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.