KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
ŞANS OYUNLARI, MİLLİ PİYANGO, SPOR TOTO DİNİMİZDE HARAM MIDIR?
Bu makalemde sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, şans oyunları, milli piyango ve spor toto gibi oyunların, dinimizce haram olup olmadığı konusu üzerinde olacaktır. Önce şunu hatırlatmak isterim, bizler İslam dininde neyin helal, neyin haram olduğuna asla karar veremeyiz. Karar verecek, hüküm koyacak makam yalnız Allah tır, onun kitabı Kur’an dır. Bizler kendi nefislerimizde inandıklarımızı, yorumladıklarımızı ayetlere ilave ederek eğer bazı şeyleri haramlaştırıyorsak, ayetleri tahrif ediyor, dini ellerimizle zorlaştırıyoruz demektir. Milli piyango ve spor toto gibi oyunların, İslam dininde haram olduğuna delil gösterdikleri iki ayet vardır. İsterseniz önce ilkini yazalım, daha sonra da ayetler üzerinde birlikte düşünelim. 
 
Maide 90–91: Ey İnananlar! Alkol, kumar, dikili taşlar, FAL OKLARIşeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçınınız ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, alkol ve KUMAR İLE ARANIZA DÜŞMANLIK VE KİN SOKMAK, SİZİ ALLAH'I ANMAKTAN VE NAMAZDAN ALIKOYMAK İSTİYOR. Artık bunlardan vazgeçecek misiniz? (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Ayette geçen fal okları kelimesine, her zaman yaptığımız gibi öyle anlamlar yüklüyoruz ki, Allah ın hiç bahsetmediği şeyleri de kendimizce haramlaştırıp, delil gösteriyoruz. Cahiliye döneminde, Arap toplumunda yapılan yanlışlardan örnek veriyor ayet. Dikkat ederseniz, DİKİLİ TAŞLAR VE FAL OKLARINI BİRLİKTE BAHSEDİYOR. Çünkü Kâbe ye diktikleri putlar aracı yapılarak, ellerindeki oklarla, kendilerince oluşturdukları falcılık yöntemiyle, gelecekten bilgi almaya çalışıp, hayatlarına yön veriyorlarmış. YANİ FALCILIK YAPIP, KEHANETTE BULUNUYORLARMIŞ. Allah bunlardan uzak durun diyor. Falcılık bu ayetten anlaşılacağı gibi, dinimizde yasaklanmıştır. Aynı ayetin, ilk bölümünü, farklı bir mealden yazalım şimdi de.
 
Maide 90: Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), FAL VE ŞANS OKLARI birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. (Diyanet vakfı meali)
 
Dikkat ettiyseniz ayette geçen, falcılık kelimesi yetmiyor ve yanına şans okları diye de ekliyor ki, kendi nefislerinde haramlaştırdıkları, milli piyango ve spor totoyu da içine alabilsin. Hâşâ Allah ın açıkça söylemediğine, açıklık getirenler, eksik tamamlayanlar mı var aramızda. İşte kendi hurafe inançlarımızı, ayetlere ne yazık ki bizler böyle ilaveler yaparak, güzelim Allah ın dinini zorlaştırıyoruz. Böyle olunca da toplumun kafası karışıyor, hatta birçok insan dinden uzaklaşıyor. Hâlbuki ayette Allah şans oyunlarından değil, edindikleri putlar yardımıyla, gelecekten haberler almaya ve yaşamlarını bu fal oklarının işaret ettiği şekilde yönlendirmeye çalıştıklarından bahsediyor. ALLAH DA BU YAPTIĞINIZ YANLIŞ, ÇÜNKÜ GELECEĞİ BENDEN BAŞKA KİMSE BİLEMEZ DİYOR. Örnek gösterdikleri diğer ayete bakalım.
 
Maide 3: Leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına boğazlanan, boğulmuş, vurulup öldürülmüş, yuvarlanıp ölmüş, boynuzlanıp ölmüş, canavarların yediği hayvanlar ölmeden yetişip kestikleriniz müstesna, DİKİLİ TAŞLAR ÜZERİNDE BOĞAZLANMIŞ HAYVANLAR VE FAL OKLARIYLA KISMET ARAMANIZ SİZE HARAM KILINDI. ………(Bayraktar Bayraklı meali)
 
Bakın bu ayette Allah fal oklarının ne olduğunu çok daha iyi açıklıyor. Dikkat ettiyseniz yine dikili taşlar yani edindikleri putlar ve onlar için kesilmiş kurbanlar ile fal oklarını birlikte anarak, bu oklarla gelecekten haber alıp, kısmet aramanız haram kılındı diyor. Kısmet kelimesinin anlamı, Allah ın her kullarına uygun gördükleri anlamındadır. Bunun da neler olduğunu, Allah dan başka hiç kimse bilemez. Dikkat ettiyseniz bu ayette, örnek gösterdikleri ŞANS OYUNLARI konusuyla hiçbir ilgisi yok. Bahsi bile geçmiyor. Ayetlerde bahsedilenler, putlaştırdıkları kişilerden medet umarak, kendi uydurdukları fal okları ile geleceği öğrenmeye çalışmalarından bahsediliyor. Aynı ayeti farklı bir mealden yazalım.
 
Maide 3: ÖLÜ ETİ, kan ve domuz eti ve üstünde Allah'tan başkasının adının anıldığı 7 hayvanlar ve boğulan, dövülerek öldürülen veya düşerek ölen veya derisi yüzülerek öldürülen veya vahşî bir hayvan tarafından parçalanan hayvanlar, canlı iken [bizzat] kestikleriniz hariç, size yasaklanmıştır ve PUTPEREST SUNAKLARINDA KESİLENLER [de yasaktır]. KEHANET YOLUYLA GELECEKTE SİZİ NEYİN BEKLEDİĞİNİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞMANIZ DA[yasaklanmıştır]:  (Muhammed Esed meali ) 
 
Sanırım fal oklarından ayetin neyi kast ettiği, şimdi daha da iyi anlaşılmıştır. Şimdide bu konu üzerinde birlikte düşünelim. Önce şunu lütfen unutmayalım, Allah birçok kez bizlere, YEMİN OLSUN Kİ BU KİTABI, YANİ DİNİ SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIM DİYOR. Bu sözlerin üzerinde eğer düşünmeden, Allah ın MUHKEM yani açık bir şekilde hükmetmediği bir şeyi, eğer bizler kendi inançlarımız doğrultusunda haramlaştırmaya çalışıp, birde bunu Allah a nispet edersek, hem dini zorlaştırmış, hem de Allah a iftira atmış oluruz, lütfen unutmayalım. 
 
Allah Kur’an da, kumardan bizlerin uzak durmasını emretmiştir. Çünkü kumar yuva yıkar, ailenin dağılmasına neden olur, eş ve çocuklarımızın nasibini başkalarına vererek, onlara zarar vermiş oluruz. Daha da önemlisi Maide 91. ayette söylediği gibi, KUMAR ARAMIZA DÜŞMANLIK SOKAR VE BU ALIŞKANLIK BİZLERİN ZAMANIMIZI ÇALARAK, ALLAH A KARŞI GÖREVLERİMİZİ YAPMAKTAN ALIKOYAR. Demek ki asıl amaç burada aileye, bütçemize zarar vermesi ve insanların arasında düşmanlık oluşturarak, zamanımızı doğru değerlendirmemizi engellemesi olduğu anlaşılıyor. Kumar birkaç kişiyle oynanır ve karşılıklı husumetlerin çıkması da kaçınılmazdır. Ama bahsettiğimiz milli piyango ve spor toto gibi şans oyunları böyle değildir.
 
Şöyle bir soru sorsam ve desem ki, kumarın zararlarının olmadığı, çekilişli şans oyunu haram mıdır? Bakın bu soruya nefsimiz, ya da rivayet inançlarımızla değil, yalnız Kur’an ile cevap verdiğimizde, asla hiç birimiz bu şans oyunlarına HARAMDIR DİYEMEYİZ. Dikkatinizi çekmek istiyorum ve tekrar ediyorum. Aile bütçesine zarar vermeyen, kumarın bizlere getirdiği kötü sonuçları getirmeyen, aramızda düşmanlık oluşturmayan, bizleri yapmamız gereken ibadetlerimizden alıkoymayan şans çekilişlerine, Allah haramdır demediyse, hiç kimse buna haram diyemez. 
 
Elbette eğer bu şans çekilişleri, kumarı aratmayacak şekilde oynanıyor ve aile bütçesine zarar veriyorsa, elbette bu kumardır ve uzak durulmalıdır diyebiliriz. Ama bu davranışlar kişiseldir, fevri davranıştır, yalnız O kişiyi bağlar. Aynı şans oyununu, bu şartlarda oynamayanı bağlamaz. Allah geleceği bilerek Kur’an ı göndermiştir. Bazı konulardan özellikle bahsetmeyerek, kullarının daha rahat yaşamasını sağlamıştır. Allah isteseydi bundan da bahsederek yasakları. HADDİ AŞMAMAK ŞARTIYLA, ZARARI DOKUNMAYAN HER ŞEYİ ALLAH SERBEST BIRAKMIŞTIR, ÖZELLİKLE BAHSETMEMİŞTİR. Unutmayalım Allah UNUTUCU değildir.
 
Şansa bağlı çekilişler, eğer İslam dininde haram olsaydı, bugün Diyanet Hac kuralarını çekilişle yapmazdı ve derdi ki, şans kısmet çekilişleri dinimizde günahtır. Bizler işimize geldiği zaman, şans çekilişleri haram diyeceğiz, işimize gelmediğinde bunun ucunda para yok, bu şans çekişi yapılabilir diyeceğiz. Bu mümkün değil. ÖNCE ŞUNA KARAR VERMELİYİZ, ŞANS ÇEKİLİSİ HARAM MIDIR SERBEST MİDİR DİNİMİZDE? Haram değil ki, bu çekilişle Hacca gidiliyor. Şimdi düşünmemiz gereken, milli piyango ya da spor toto ya yatırdığımız para, kumar gibi ailemize zarar veriyor mu? Birbirimize düşmanlık getiriyor mu? Eğer bir insan ailesinin ihtiyacını çok fazla miktarda yatırıyorsa, bu evet kumardır o kişi için, lütfen tekrar ediyorum O KİŞİ İÇİN KUMARDIR. Diyanetin bu konudaki fetvasına bakalım şimdide.
 
“Taraflardan birisinin kazanıp, diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır.”
 
İlginçtir bu sözleri söylerken, Diyanet neden herhangi bir ayeti örnek göstermemiş acaba. Allah ın vermediği bir hükmü, Kur’an a dayandırmadan nasıl söyleyebilir bir insan. Kendisi Hacca gidenleri Kurayla belirliyor. Biri kazanıyor, diğeri kaybediyor ve çok üzülüyor kaybeden, belki para kazanmıyor ama daha önemlisini kazanıyor ya da kaybediyor, kura ile Farz bir emri yerine getirme hakkını kazanıyor. PARAMI SİZCE ÖNEMLİ, YOKSA ALLAH IN FARZ EMRİNİMİ YERİNE GETİRMEK ÖNEMLİ. Elbette Farz emrini yerine getirmek önemlidir. İşte bizler İslam ı böyle yaşıyoruz. Sonucuna da katlanmasını bilmeliyiz.
 
Gelelim bu oyunlardan çıkan para, helal midir haram mıdır sorusuna. Allah bu konuda hiçbir örnek vermediyse Kur’an da, buna helal ya da haram hiç kimse diyemez. Ne diyordu Allah helal ve haram konusunda hatırlayalım.
 
Yunus 59: De ki: “Ne oldu size de, Allah'ın size rızık olarak indirdiği şeylerden bir haram bir de helâl yaptınız?” De ki: “ALLAH MI SİZE İZİN VERDİ, YOKSA ALLAH'A İFTİRA MI EDİYORSUNUZ? (Bayraktar Bayraklı meali)
 
Allah ın açıklamadığı, izah etmediği hiçbir konuda bizler, haramdır sözünü kullanamayız. Kullananlara bakın Allah ne diyor, “Allah mı izin verdi, yoksa Allah a iftira mı ediyorsunuz”. 
 
Bizler elbette böyle şans oyunlarına bel bağlayarak, kolay para kazanmaya çalışmamalıyız. Hiç tavsiye etmem. Bu oyunlara aşırı bel bağlayanların, müptelası olup işi kumara dönüştürüp, varını yoğunu harcayanların nasıl bir akıbete uğradıklarını hepimiz görüyoruz. Ayrıca insanı şok eden, etkileyen birden bire kazanılan büyük paralar, kişiler üzerinde olumsuz etkileri olduğundan dolayı, çok büyük yanlışlar yapılıyor ve zorlukla kazanılmayan bir paranın, harcanırken de ne yazık ki ölçüsü, ayarı olmuyor. Yani böyle paralar aileye, kişiye huzur getirmeyebiliyor dersek yalan olmaz. 
 
Şöyle düşünenlerde var, alın teri olmadan kazanılan para haramdır. Hatırlatmak isterim, Allah ın böyle bir hükmü yok Kur’an da. Bu ancak kişilerin, bazı düşüncelerin etkisiyle söyledikleri kendi sözlerinden öte gidemez. Eğer böyle bir hüküm olsaydı, hiç kimse ihtiyacı olan bir başka kişiye para yardımı yapamazdı. Yardımı alan kişi, siz bana para verdiniz, benim bunda alın terim yok, ben sizin için çalışayım o zaman, demek zorunda kalırdı. Bakın düşünmeden bazı şeyleri din adına konuşursak, kendi ellerimizle Allah ın yemin ederek kolaylaştırdığı dini zorlaştırırız.
 
Allah Kur’an da özellikle, bazı konulardan hiç bahsetmemiştir. Bahsetmedikleri bizlerin özellikle düşünerek karar vereceğimiz, imtihanımız, bizleri din adına zora sokmayacak serbest alanlarımızdır. Bunlar Allah ın bizlere nimetidir, lütfudur. Bu konuyla ilgili peygamberimizin, konuyu çok iyi anlatan iki hadisiyle son vermek istiyorum.
 
“Allah bazı farizalar vazetmiştir, onları aşmayın. Bazı hadler koymuştur, onlara yaklaşmayın. Bazı şeyleri haram kılmıştır, onları yapmayın. BAZI ŞEYLERİ DE UNUTMAKSIZIN SİZE RAHMET OLMASI İÇİN HATIRLATMAMIŞTIR, ONLARI DA ARAŞTIRMAYIN.” (Mahmud Ebu Reyye, Muhammedi Sünnetin Aydınlatılması, sayfa 403) 
 
“Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. HAKKINDA SUSTUĞU İSE SERBESTTİR. ALLAH’IN SERBEST BIRAKTIKLARINI KABUL EDİN VE BİLİN Kİ ALLAH HİÇBİR ŞEYİ UNUTUCU DEĞİLDİR.” (Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6 İbni Mace K. Etime 60/ El-Müracaat sayfa 20) 
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK