KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
HZ. ADEM VE EŞİNİN, CENNETTEN KOVULMASI KONUSU.
Bu makalemde, sizleri üzerinde düşünmeye davet etmek istediğim konu, HZ. ÂDEM VE EŞİNİN, CENNETTEN KOVULMASI KONUSU ÜZERİNE OLACAKTIR. İlginçtir, bizlere Hz. Âdem ve eşinin cennetten kovulmasına sebep olan, Âdem in eşi olduğu anlatılır. Onun içinde FIKIH inancının öğretisinde, kadın aşağılanır ve adeta şeytanla eş tutulur. Bu bilgiler gerçekten doğrumudur? Asla doğru değildir, bu inanç Kur’an a iftiradır.
 
Önce şunu söylemek isterim. KUR’AN DA ÂDEM İSMİ ÇOKÇA GEÇER, AMA EŞİ OLARAK HAVVA İSMİ ASLA GEÇMEZ, Âdemin eşi olarak bahsedilir Kur’an da. Hz. Âdemin eşi isim olarak, Havva anamız olduğu konusunda, bizlere anlatılan rivayetlerin tamamı, günümüzde tahrif edilmiş ve bizlerin sorumlu olmadığı, Yahudilerin ellerinde bulunan ve adına Tevrat dedikleri kitapta geçer. Allah ın indirdiği Tevrat a elbette inanıyoruz, ama tahrif edilmiş, Kur’an da bahsedilmeyen, doğruluğundan emin olmadığımız, batıl ve yanlış bilgilerle karıştırılmış olana, asla inanmamız mümkün değil. Çünkü Allah bizleri, Kur’an dan sorumlu tutacağına, açıkça hükmetmiştir.
 
Hz. Âdemin ve eşinin Kur’an da anlatılan, şeytan ın sözlerine inanıp, yasaklı ağacın meyvesinden yemesi ve cennetten kovulması konusu üzerinde birlikte düşünelim. Allah geleceği bildiği halde, Hz. Âdemin ve eşinin bu yasağa, nefsinin esiri olarak uymayacağını ve günaha gireceğini bilmiyor olabilir mi? Elbette mümkün değil, biliyordu. Demek ki Allah özellikle buna engel olmayıp, olayların yaşanmasına izin verdiği anlaşılıyor. Çünkü Allah çok affedicidir, bağışlayıcıdır, istese affedebilirdi. Affetmeyip cennetten çıkardıysa, bu kıssadan bizler nasıl bir hisse çıkarmalıyız, asıl ona bakmalıyız. BU OLAY, İNSANLIĞIN BU DÜNYADA YARATILIŞINA, BANA GÖRE DİKKAT ÇEKİCİ VE DÜŞÜNDÜRÜCÜ BİR ÖRNEKTİR.
 
ALLAH  BİZLERİ BU DÜNYADA, KİMİN DAHA GÜZEL İŞLER YAPIP YAPAMAYACAĞINI GÖRMEK, SINAMAK YANİ İMTİHAN İÇİN YARATTIM DİYOR. TABİ İBLİSİNDE İMTİHANIMIZDA, NE DERECE ÖNEMLİ OLDUĞUNU, BU ÖRNEK KISSADAN DAHA İYİ ANLIYORUZ. İşte yaratılışımızın asıl amacı bu. ÂDEM VE EŞİNİN BİZLERİN ATASI, BİLDİĞİMİZ İNSAN SOYUNUN BAŞLANGICI OLMASI. Farklı Ademler, toplumlar daha önce yaratıldmı, onu bilemeyiz. Bizlerin üzerinde konuşması gereken, Kur'an ın açıkladıkları üzerine olmalıdır. Olayların gerçek amacını, yalnız Allah bilir. Yanlış bir inancımıza, önce açıklık getirmek istiyorum. İblisin/şeytanın, Hz. Âdem in eşini kandırdığı için, cennetten kovulmadılar. Her ikisi de iblisin yalanına, vesvesesine kandılar ve bulundukları cennet bahçesinden Allah tarafından çıkartıldılar. 
 
Tam bu esnada şunuda söylemek isterim. Bazı kişiler cennet ve cehennemin daha yaratılmadığını, hesap gününden sonra yaratılacağını söylüyorlar. Kur'an bu düşünceyi onaylayan bir bilgi, detay vermiyor. Çünkü ayetlerde çok açık bir şekilde, CENNETE  kelimesi geçer. Ayrıca Hz. Adem ve eşi cennetten indirilmedi yada çıkartılmadıysa, nereden indirildi-çıkartıldı? Burası cennet değilde, cennet bahçesi adında başka bir yer ise insanların mahşerden sonra gidecekleri yer neresi, gibi anlam veremediğimiz sorular çıkıyor ortaya. Bizlerin Kur'an dan bildiği kadarıyla Allah katında cennet, cehennem birde her ikisinin arasında ARAFTA yaşayan meleklerin olduğunu biliyoruz. Ayette geçen "veraki-lcenne(ti)" kelimesi  bu durumda neresi? Ayeti tercüme ederken  bazı kişilerin yazdığı gibi, HAS BAHÇE  farklı bir yermi? Bakın farklı bir anlam verdiğimizde, Kur'an da bahsedilmeyen bir anlam vermiş olmuyor muyuz? Kur'an dan örnek ayetlere göz atalım.
 
Araf 19: “Ey Âdem! SEN VE EŞİN cennette (vezevcuke-lcennete) kalın. Dilediğiniz yerden yiyin. FAKAT ŞU AĞACA YAKLAŞMAYIN. Yoksa zalimlerden olursunuz.” (Diyanet meali)
 
Araf 19: (Allah): “Ey Âdem! SEN VE EŞİN ŞU BAHÇEDE YERLEŞİP DİLEDİĞİNİZ YERDEN (ÜRÜNLERDEN) YİYİN! Şu ağaca yaklaşmayın; yoksa kaybedenlerden olursunuz!” (demişti). (Mehmet Okuyan meali)
 
Dikkat ettiyseniz aynı ayeti iki farklı mealden yazdım. Aynı kelimeyi birisinde cennet, diğerinde bahçe yada hasbahçede yeyin şeklinde tecüme ediyorlar. Cennet kelimesinin günümüz diliyle söylemek gerekirse sözlük anlamını, huzur mutluluk veren yer anlamında olduğunu söyleyebiliriz. Konumuzu anlamaya devam edelim.
 
Araf 20: Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: “RABBİNİZ SİZE BU AĞACI ANCAK, MELEK OLMAYASINIZ, YA DA (CENNETTE) EBEDÎ KALACAKLARDAN OLMAYASINIZ DİYE YASAKLADI.” (Diyanet meali)
 
Araf 22: BU SURETLE ONLARI KANDIRARAK YASAĞA SÜRÜKLEDİ. AĞAÇTAN TATTIKLARINDA KENDİLERİNE AVRET YERLERİ GÖRÜNDÜ. DERHAL ÜZERLERİNİ CENNET (veraki-lcenne(ti) YAPRAKLARIYLA ÖRTMEYE BAŞLADILAR. Rab’leri onlara, “Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi?” diye seslendi. (Diyanet meali)
 
Araf 24–25: Allah, dedi ki: “BİRBİRİNİZİN DÜŞMANI OLARAK İNİN(oradan). Size yeryüzünde bir zamana kadar yerleşme ve yararlanma vardır.” Allah, dedi ki: “ORADA YAŞAYACAKSINIZ, ORADA ÖLECEKSİNİZ VE ORADAN (MAHŞERE) ÇIKARILACAKSINIZ.”(Diyanet meali)
 
Ne dersiniz, siz bu ayetlerden, yalnız Hz. Âdemin eşinin mi sorumlu olduğunu anladınız, yoksa her ikisinin de bu yanlışı yaptığını ve Allah ın uyarısına uymadığını mı anladınız? Çok açıktır ki, Allah ın uyarısına uymayan, hem Hz. Âdem, hem de eşi. Ama bugün İslam topluluğunun neredeyse büyük çoğunluğu, Hz. Âdemin eşinin, Hz. Âdem i kandırdığına inanır. BU YAHUDİ İNANCIDIR, LÜTFEN GERÇEKLERİN FARKINA VARALIM.
 
Sizce Hz. Âdem ve eşi nereden indirildi? Cennet neredeydi, yada cennet değilde başka bir cennet Has bahçesimi vardı? Çünkü ayette, birbirinize düşman olarak inin ya da çıkın oradan diyor. Bizler açıklanmayan, detay verilmeyen konularda ayetlere yorum yapmaktansa, bahsedilen örnek verilen bilgiler ışığında ayetleri anlamaya çalımalıyız. Hz. Âdem ve eşinin nereden indirildiğinden-çıktığından çok, nasıl ve nerede yaratıldığı ve daha sonra hesabın görülmesi için, nerede tekrar canlandırılacağımız önemli. Âdem ve eşinin, cennet bahçesi, yani eşi benzeri olmayan bir mekândan çıkartıldıkları anlaşılıyor.
 
Bakara 34. ayette Allah meleklere, Âdem e secde edin yani saygı duyun dediğinde, iblis hariç melekler saygı duymuş, iblis üstünlük taslamıştı hatırlayınız. Tam bu esnada sizlerin düşünmesini istediğim bir konu var. Hz. Âdem cennette yada cennet/Hasbahçesinde topraktan, balçıktan yaratılmamış mıydı? Yaratılmıştı. Çünkü iblis ben ateşten yaratıldım, Âdem ise çamurdan yaratıldı, ben ondan üstünüm demişti ve Ademe saygı duymamıştı. Bu durumda Etten, kemikten oluşan Hz. Âdemin, cennette olduğu zamanda bizler gibiydi. Bu durumda Hz. Adem ve eşinin indirildiği-çıkartıldığı yer neresi? Aslında büyük bir soru işareti? Çok özel bir yerden cennetten/Hasbahçeden çıkartıldıkları belli, bu belirtilmiş. AMA BİZLERİN AÇIKLANMAYAN BU YER HAKKINDA, ÇOK FAZLA YORUM YAPMAMIZIN, DOĞRU OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.
 
Dikkat çekici olan bilgi ise, Hz. Âdem ve eşinin yasaklı meyveden yediklerinde, cinsel bölgelerinin göründüğü bilgisidir. Demek ki normalde görünmez bir durumdalar ki, bunu söylüyor. TIPKI BUGÜN, MELEKLERİN VE CİNLERİN ARAMIZDAKİ DURUMU GİBİ. Bizler günümüzde Allah ve meleklerinden bahsederken, onların gökyüzünde olduğunu düşünürüz. Peki, bu bilgiyi bize Kur’an mı verdi? Elbette hayır. Hatırlayınız, her birimizin yanında, iki meleğin her zaman bizimle beraber olduğunu ve yaptıklarımızı kaydettiğini söyler Kur’an. Bu durumda onların başka bir âlemde olduklarını düşünmemiz, ne kadar doğru olur? HATTA CİNLER ÂLEMİNİN DE, BU DÜNYADA YAŞADIĞINI VE ARAMIZDA BİR ENGEL OLDUĞUNU, BİZİM ONLARI GÖREMEDİĞİMİZİ SÖYLEYEN, YİNE KUR’AN DEĞİL Mİ?  
 
Doğrusu ben bu konuda bir yere kadar geliyor, ileri gidemiyorum. Hatırlayınız Allah Araf 33. ayetinde, bilmediğimiz açıklanmayan, detay verilmeyen konularda konuşarak, bu bilgileri Allah a ve onun dinine isnat etmemizi yasaklamış, haram kılmıştı. Bizlere düşen açıklanan, detay verilen konular üzerinde konuşmak ve anlamaya çalşmak olmalıdır. Dilerin bu çabalarımızda Allah, cümlemizin yardımcısı olsun.
 
Saygılarımla
 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: GENEL İSLAMİ YAZILAR.