KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
MAİDE SURESİ 13 VE 14. AYETLERİ GÖRMEZDEN GELENLERE.
Kur’an ı anlayarak birkaç kez okuyan bir Müslüman, onun aydınlık nuruyla aydınlanacak ve Kur’an ın gerçeklerini görecektir. Eğer anlamını bilmeden okuyor, üzerinde hiç düşünemiyorsak, işte o zaman Allah ın nurundan, güneşinden de, istifade edemiyoruz demektir. Çünkü Allah ayetlerin üzerinde, özellikle bizlerin düşünmesini ve aklımızı kullanmamızı emreder.
 
Allah Kur’an ı sizlere rehber, yol gösterici olsun diye gönderdim diyor da, onu anlayarak okuyup, üzerinde düşünen kullarının, gönül gözlerini açacağı müjdesini veriyorsa, bizlere düşen Allah ın  rehberini bilerek, anlayarak, düşünerek okumak olmalıdır.
 
Allah Kur’an ın yarısından fazlasında verdiği, kıssadan hisseler ve örneklerle, bizlere nasıl yaşamamız gerektiğini, GEÇMİŞ TOPLUMLARIN YAPTIĞI HATALARI ÖRNEKLER GÖSTEREREK ANLATMIŞTIR. Bunu yapmasının nedeni, aynı hataya bizlerinde düşmemesi içindir. Geçmiş kavimlerin yaptığı yanlışların sonunda, Allah ın bu toplumlara verdiği cezalardan da örnekler vererek, ibret almamızı sağlamıştır.
 
Bizler Kur’an ın verdiği örnekleri, ne yazık ki hikâye dinler gibi dinleyip, o günkü yanlış olayların, bizlere hitap ettiğinin de, farkında değiliz. Daha açıkçası bizler günümüzde, Allah ın ayetlerinde verdiği örnekler, kıssalar sanki o devrin toplumuna has indirilmiş gibi, VERİLEN ÖRNEKLERDEN HİÇ ÜZERİMİZE ALINMIYORUZ.
 
Hatta bazen bizler, Allah ın o devrin toplumuna, atalarının sanı ve rivayetlere dayalı itikatlarından vazgeçmeyenlere, Araf suresi 185. Ankebut 51. ve Casiye 6 ayetinde seslendiği aşağıdaki uyarıları,  BUGÜN GÖRMEZDEN GELENLER, ÜZERİNE ALINMAYANLAR, ACABA KUR’AN DAN NE DERECE İSTİFADE EDİYOR OLABİLİR?
 
-Peki, bu Kuran'dan sonra hangi söze iman ediyorlar.
 
-Karşılarında okunup duran bir kitabı, sana indirmiş olmamız onlara yetmiyor mu?
 
-Allah'tan ve O'nun ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?
 
 
Kur’an dan istifade edebilmek için, önce anlayarak ve üzerinde düşünerek okumamız gerektiği anlatılır. Kur’an ne bir şiirdir nede masal kitabıdır. Kur’an bir öğüt, yol gösterici bir rehberidir. Onu yavaş yavaş, düşünerek okumamız öğütlenir Kur’an da.  Ama Kur'an dan istifaede edebilmemiz için, önce kafamızdaki batıldan kurtulup, yalnız Allah a kendimizi teslim etmemiz uyarısınıda yapar. Onun içinde bölüm bölüm, zamana yayılarak indirilmiştir. Sizlere bu yazımda, Allah ın bizlere ibret olsun diye örnekler vererek, Yahudi ve Hıristiyan toplumlarının yaptığı yanlışları anlatan, ayetleri hatırlatmak istiyorum, ders alabilmek adına. 
 
Geçmiş kavimler, Allah ın elçilerine ve gönderdiği kitaplarına, o devirde uyacaklarını, onun dışına sapmayacaklarını Allah a vaat etmiş, sözler vermişlerdi. Fakat daha sonra bu toplumlar sözlerinde durmayıp, Allah ın apaçık söylediklerinin tersine nasıl hareket ettiklerini, gönderdiği rehber kitaplardan nasıl saptığını, Kur’an da örnek vermesi ve bu yanlışları yapan toplumları nasıl cezalandırdığını, birlikte hatırlayalım. HATIRLAYALIM Kİ, AYNI YANLIŞI BİZLERDE YAPMAYALIM, EĞER YAPIYORSAK DA FARKINDA OLALIM VE VAZGEÇELİM.
 
MAİDE 13: Sonra bu sözleşmelerini bozmaları yüzünden, BİZ ONLARI LANETLEDİK VE KALPLERİNİ KASKATI ETTİKOnlar, kelimeleri yerlerinden oynatarak değiştirirler, uyarıldıkları gerçeklerden paylarını almayı unuttular. İÇLERİNDEN PEK AZI DIŞINDA, ONLARDAN SÜREKLİ BİR HAİNLİK GÖRÜRSÜN, yine de sen, onları affet ve aldırma! Çünkü Allah, iyilik yapanları sever.
 
14- Ve: 'Biz Hıristiyanlarız' diyenlerden kesin söz (misak) almıştık. Sonunda onlar kendilerine hatırlatılan şeyden (yararlanıp) pay almayı unuttular. BÖYLECE BİZ DE, KIYAMETE KADAR ARALARINDA KİN VE DÜŞMANLIK SALDIK. Allah, yapa geldikleri şeyi onlara haber verecektir.
 
Allah o kadar güzel örnekler veriyor ki Kur’an da, anlayana anlamak isteyene elbette. Bu iki ayet bizlere, günümüzde yaptığımız yanlışları, yüzümüze bir tokat gibi vuruyor, ama anlayan nerede?
 
Allah Yahudilerin, yaptığı çok büyük yanlışa dikkat çekerek, bizim gönderdiğimiz kitabı zamanla devre dışı bırakarak, büyük çoğunluğu gönderdiğimiz kitapta hüküm verdiklerimizin anlamlarını değiştirip, kendi hurafe inançlarının peşi sıra gittiklerini söylüyor. Maide 13. ayetinde elçisine seslenerek, bunları yapanları da sen yinede affet ve onlara aldırma tebliğine devam et diyor. Maide 14. ayette de, Hıristiyanların yaptığı yanlışlara örnek vererek, onlardan da söz aldığımız halde, onlarda zamanla gönderdiğimiz rehberin dışına çıktılar ve kitabı unuttular diyor. Bu ayette geçen Hristiyan diye çevrilen kelime, BİZ NASARALI LARDANIZ DİYE GEÇER.
 
Şimdi gelelim bu sözlerinde durmayıp, Allah ın rehberinin dışına çıkanlara, onu yeterli görmeyip atalarının rivayetlerinin ardı sıra gidenlere, Allah dışında Veliler edinenlere karşı, Allah ın verdiği cezalara bakalım. Çünkü burası çok önemli. Bakın Allah Rabbin rehberinin dışına çıkanlara, nasıl cezalar vermiş.
 
-BİZ ONLARI LANETLEDİK VE KALPLERİNİ KASKATI ETTİK.
 
-BÖYLECE BİZ DE, KIYAMETE KADAR ARALARINDA KİN VE DÜŞMANLIK SALDIK.
 
Yüce Rabbim bizleri affet. Çünkü biz senin verdiğin bu ve buna benzer birçok örnekten hiç ders almadığımız gibi, aynı hataları bugünde bizlerin çoğunluğu ne yazık ki yapıyor. Hatırlarsanız yukarıda ki ayette,  İÇLERİNDEN PEK AZI DIŞINDA BU HATAYI YAPTIKLARINI ALLAH SÖYLÜYORDU. EVET, BUGÜN BİZLERİNDE PEK AZIMIZ DIŞINDA, AYNI HATALAR YAPILMAKTADIR. 
 
Geçmiş toplumlarda, bu hataları yapanlara Allah ın verdiği cezalar, elbette bugünde aynı hataları bizler yaptığımız için, bizlerin üzerine de olması kaçınılmazdır. Yani Allah ın rehberinin dışına çıkıp, onu anlaşılması zor ilan edip, beşerin kitapları, rivayetleri peşi sıra gittiğimizde,  Kur’an da hükmü olmadığı halde, bunlarda Allah katındandır diyenlere inandığımızda, Allah ın laneti elbette üzerimize olacaktır. Kalpler kaskatı, toplumlar birbirine düşman kesilmiş, kendi din kardeşini bile öldürmekten çekinmeyen, birbirine kin ve nefret duyan toplumlar olmamız kaçınılmazdır. 
 
İSLAM TOPLUMLARININ BUGÜNKÜ HALİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, ALLAH IN KİTABINA YAPTIĞIMIZ SAYGISIZLIĞIN, KUR’AN I DEVRE DIŞI BIRAKMANIN CEZASINI ÇEKTİĞİMİZİ, ALLAH IN BİZLERİ NASIL CEZALANDIRDIĞINI GÖREBİLİRSİNİZ.
 
Çünkü bizler, tıpkı bizden önceki ehli kitap gibi, Allah ın rehberinden saptık. Ayetlerde geçen kelimelerin anlamlarını değiştirdik, anlamlarını kaydırdık. ALLAH APAÇIK SÖYLEDİĞİ HALDE, ASLINDA BU AYET SENİN ANLADIĞIN GİBİ DEĞİL, DİYENLERİN YALANLARINA İNANDIK. Onu sen alayamazsın diyerek, Kur’an ı anlayarak okumalarını, üzerinde düşünmelerini engelledik. Yani Allah ve Kur’an ın arasına, emin olamayacağımız kişileri ve onların kitaplarını soktuk.  Kur’an ın önüne perde çektik. BÖYLECE AKIL VE KUR’AN DEVRE DIŞI KALDI, BEŞERİN KİTAPLARI DİNDE YERİNİ ALDI, TOPLUMA HÜKMETTİ. Şimdide aşağıdaki ayeti anlamaya çalışalım.
 
MAİDE 15: Ey Ehlikitap! Resulümüz size geldi. Kitap'tan saklamış olduklarınızın çoğunu size ayan-beyan açıklıyor; çoğundan da geçiyor. ŞU BİR GERÇEK Kİ, SİZE ALLAH'TAN BİR IŞIK VE APAÇIK BİR KİTAP GELMİŞTİR.
 
Hâlbuki Allah, Resulü kanalıyla Yahudi ve Hıristiyanlara yaptıkları yanlışları hatırlatarak, sizlere daha önce gönderdiğim kitaplardan gizlediklerinizi, unuttuklarınızı, uygulamadıklarınızı hatırlatan, açıklayan hatta bazı hükümleri de sizler için kaldıran Allah ın ayetlerini tebliğ eden, Resulün getirdiği KUR’AN IN geldiğini anlatıyor o günkü topluma. Ayetin son cümlesi üzerinde lütfen dikkatle düşünelim.
 
"ŞU BİR GERÇEK Kİ, SİZE ALLAH'TAN BİR IŞIK VE APAÇIK BİR KİTAP GELMİŞTİR."
 
Allah elçisi yoluyla, o günkü tüm Ehlikitaba seslenerek, sizlere bir nur ve parlak apaçık anlaşıln bir kitap, rehber indirdim dediği halde, bizler bu nura karşı öyle saygısızlıklar yaptık ve yapıyoruz ki, Allah ın lanetinden bu gidişle kurtulmamız, pek mümkün görünmüyor.
 
BİZLER ALLAH IN GÖNDERDİĞİ NURUNA, AŞAĞIDAKİ SAYGISIZLIĞI YAPTIĞIMIZ SÜRECE, İSLAM TOPLUMU İÇİNDE BİR BİRİNE KARŞI, KİN VE DÜŞMANLIK ASLA BİTMEYECEKTİR.
 
- Kur’an her konuda açıklama yapmaz, özet bilgiler verir.
- Kur’an ı herkes anlayamaz, âlim ve veli insanlar anlar.
- Kur’an her dile çevrilemez.
- İslam ı doğru anlamak istiyorsanız, fıkıh kitaplarından öğrenebilirsiniz.
- Velisi olmayan İslam ı doğru anlayamaz ve cennete gidemez.
 
İşte bu düşünce ve fikre bizlerde inandığımızda, bizden önceki Ehlikitabın yanılgısına düşmüş oluruz. Onlarda Allah ın rehberine, nuruna aynı yakıştırmaları, saygısızlıkları yaptığı içindir ki, yoldan çıkarak Allah tarafından cezalandırıldılar. 
 
Allah geçmiş kavimlerin çoğunluğunun, Allah ın gösterdiği yoldan saptığını söylerken, içlerinden çok azının,  doğru yolda çaba harcadıklarından bahsediyor. Hatta Enam suresi 116. ayetinde bizleri uyararak bakın ne söylüyor.
 
"Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan, seni Allah yolundan saptırırlar. SADECE SANIYA UYARLAR ONLAR VE SADECE SAÇMALARLAR."
 
Bizler sanıya, rivayetlere değil, Allah ın nuruna, güneşine, rehberine uymalıyız, sarılmalıyız ki, kurtuluşa erebilelim. Böylece Allah ın gerçekten iman eden, O azınlık olan halis kullarından olabilelim. Azınlık olmak zordur. İtilirsin, kakılırsın, dışlanırsın belki bu âlemde. Ama sabredersen, Rabbin gerçeklerini anlamak adına çaba harcarsan, mutlaka ebedi mutluluğa kavuşursun.
 
Dilerim Allah ın doğru yolundan giden mutlu, gelecekten umutlu azınlık halis kullarından oluruz.
 
Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK
 


Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.