KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
KEHF 103,104,105,106. AYETLERE KULAK VERMEZSEK, KAYBEDENLERDEN OLURUZ.

Bu makalemde sizlerin, üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim ayetler, Kehf suresi 103 ve devamındaki ayetler olacak. Bu ayetleri okuyan ve iman ettiğini söyleyen hiç kimse, nedense üzerine bu ayetleri hiç alınmıyor. Bu ayetlerde bahsedilenler bizler değiliz, Allah iman etmeyen kâfirlerden bahsediyor diyerek, ayetlerin üstünde bile durmadıklarını hatırlatmak isterim.  Önce ayetleri yazalım ve Kur’an bütünlüğünde, Allah bu ayetlerde kimlerden bahsediyor ve ne maksatla bu sözleri söylüyor, uyarıyor onu anlamaya çalışalım.

Kehf 103-104-105-106: DE Kİ: “(YAPTIKLARI) İŞLER BAKIMINDAN EN ÇOK KAYBEDENLERİ SİZE BİLDİRELİM Mİ?  (BUNLAR) İYİ İŞLER YAPTIKLARINI SANDIKLARI HÂLDE, DÜNYA HAYATINDA ÇABALARI BOŞA GİDEN KİŞİLERDİR. İŞTE ONLAR, RABLERİNİN AYETLERİNİ VE O’NA KAVUŞMAYI İNKÂR EDEN, BU YÜZDEN İŞLERİ BOŞA GİDEN KİŞİLERDİR Kİ BİZ ONLAR İÇİN KIYAMET GÜNÜNDE HİÇBİR ÖLÇÜ (TERAZİ) TUTMAYACAĞIZ. İŞTE, İNKÂR ETTİKLERİ İÇİN, (AYRICA) AYETLERİMLE VE ELÇİLERİMLE ALAY ETTİKLERİ İÇİN ONLARIN CEZASI CEHENNEMDİR. (Mehmet Okuyan)

Allah Resulüne deki kullarıma diyerek, bakın nasıl çok önemli bir uyarıda bulunuyor. Ama bu insanların kendilerini iman eden, Allah’ın istediği en doğru yolda olduklarını zanneden, insanlar olduğunu çok açık anlıyoruz. Çünkü Allah, bu kullarım iyi işler yaptıklarını yani Allah’ın doğru yolunda olduklarını zannedenler. Bunlar ister Kitap Ehli olsun, isterse biz Müslümanlar olalım. Önemli olan bu bu hataları bizler yapıyormuyuz, orası önemli. DEMEK Kİ YAPTIKLARI İŞLER BAKIMINDAN EN ÇOK KAYBEDENLER, KENDİLERİNİ DOĞRU YOLDA OLDUKLARINI ZANNEDİP, BATILIN YOLCUSU OLANLAR. BU UYARIYLA ALLAH, İMAN EDENLERİN BİR KISMINDAN BAHSETTİĞİ ÇOK AÇIK ANLAŞILIYOR. Kendilerini doğru yolda olduğunu zanneden bu kullarım, bu dünyada yaptıkları çabaları boşa gidenlerdir diyor. Allah bu yanlışı yapanlar konusunda,  bizlere öyle net bir hüküm veriyor ve uyarıyor ki, bu kullarımın yaptıkları işler boşa gidecek ve onların yaptıklarını ölme gereği bile duymadan, cehenneme gideceklerini bakın nasıl anlatıyor, tekrar hatırlayalım. "BU YÜZDEN İŞLERİ BOŞA GİDEN KİŞİLERDİR Kİ, BİZ ONLAR İÇİN KIYAMET GÜNÜNDE HİÇBİR ÖLÇÜ (TERAZİ) TUTMAYACAĞIZ." Çok önemli ve bizlerinde çok dikkatli olmamız gereken bir konu. Bu ayette bahsedilenlerin kimler olduğunu doğru anlamak istiyorsak, Kur’an'dan yazacağım bu ayet üzerinde, çok dikkatle düşünmeliyiz.

Yusuf 106-107: ONLARIN ÇOĞU ANCAK, ORTAK KOŞARAK ALLAH’A İMAN EDERLER. Allah tarafından kendilerine kuşatıcı bir azap gelmesinden veya farkında olmadan o (Son) Saat’in kendilerine ansızın gelmesinden güvende midir? (Mehmet Okuyan)

Ne yazık ki hiç kimse bu ve benzeri ayetleri üzerine alıp, acaba bende Allah’a ortak koşarak iman eden müşriklerden, kâfirlerden olmayayım, yaptıklarım boşa gitmesin diye imanını sorgulama gereği duymuyor. Hatırlatmak isterim Allah, kendisine ortak koşana kâfir oldular diyor ve İMAN EDEN ÇOĞUNLUĞUN böyle olduğu uyarısını yapıyor. Bazı kişiler çoğunluk böyle inanıyor, diyerek kendi inançlarına kanıt yaratırlar. Demek ki çoğunluğun inanması, doğru olduğunu göstermiyor muş. Ayette kullanılan ortak koşma sözünden, hiç kimse ikinci bir Allah edinmiyor, çünkü tek bir Allah olduğunu biliyor. Allah’ın kendisinden başka, hiçbir kuluna vermediği yetkileri, eğer bizler veriyorsak, işte bu Allah’a şirk koşmaktır. Tabiri caizse kendimize, Allah’ın yanında küçük ilahlar edinmektir. Örneğin Allah, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin olmadığı O günden sakının diyor da, bizler Allah’ın Resulü ve Veli kişilerde şefaatçidir diyorsak, biz Allah’a şirk koşuyoruz demektir. DAHADA KÖTÜSÜ YAZDIĞIM AYETTE ALLAH'IN UYARDIĞI GİBİ, AYETLERİMİZLE VE ELÇİLERİMİZLE ALAY EDİYOR BUNLAR DİYOR. Kim bunlar Kitap Ehli elbette ama bu sözleri neden söylüyordu Rabbimiz? Alla'ın indirdiği Kitaplarda Allah ne emrediyorsa tam tersini Resulü emretmiş gibi topluma anlatırsanız, HEM ALLAH'IN AYETLERİ İLE HEMDE RESULÜ İLE ALAY ETMİŞ, ONLARA İFTİRA ATMIŞ OLURSUNUZ. Ali İmran 94. ayetine Allah bakın ne diyordu, Allah emretmediği halde, bularda Alla'ın emridir diyenlere. "Artık bundan sonra her kim Allah'a karşı yalan uydurursa, işte bunlar ZALİMLERİN ta kendisidirler." Bakın Kehf suresi 103. Ayetin bir öncesinde Allah, bahsettiği kullarının nasıl büyük bir hata içinde olduklarını nasıl anlatıyor.

Kehf 102: KÂFİR OLANLAR, BENİM PEŞİM SIRA KULLARIMI DOSTLAR EDİNECEKLERİNİ Mİ SANDILAR! BİZ CEHENNEMİ KÂFİRLERE BİR KONAK OLARAK HAZIRLADIK. (Mehmet Okuyan)

Tekrar hatırlatmak isterim, ayette bahsedilenler ve Allah’ın Kâfir oldular dediği kişiler, aslında iman ettiğini zanneden Kitap Ehli. Allah bu insanlar ne yapıyorlardı da, sakın onlar gibi yapmayın, sizlerde kâfir olursunuz ve yaptığınız tüm ibadetler boşa gider ne maksatla diyor, burası çok önemli. Kehf 102. Ayette, Allah benim ile birlikte, kendilerine VELİLER, ŞEYHLER, EFENDİLER EDİNEREK, GÜNAHLARINDAN KURTULACAKLARINIMI SANDILAR DİYOR. Bu ayette dostlar diye çevrilen kelime ayette, EVLİYALAR diye geçer Evliya VELİ kelimesinin çoğuludur. Demek ki Allah’ın katında tüm yaptıklarımızı boşa gitmesini sağlayacak en önemli yanlış, ALLAH İNDİRDİĞİM VAHYİME/KUR'AN'A SARILIN DEDİĞİ HALDE, KENDİMİZE ALLAH'IN YANINDA ŞEFAATÇİ VELİLER/EVLİYALAR EDİNMEMİZ, ALLAH'IN KİTABINA SARILMAMIZ GEREKİRKEN ONU, HERKEZİN ANLAYAMAYACAĞI, DETAYSIZ BİR KİTAP KABUL EDİYOR VE BEŞERİ RİVAYET KİTAPLARINA SARILIYORSAK, BU ALLAH TARAFINDAN AFFEDİLMEYECEK CEHENNEMLİK BİR SUÇ. Hala bunun farkında bile değiliz.

Peki, bizler böyle yanlışlar yapıyor muyuz, yoksa yapmıyor muyuz, ne dersiniz? BU HATALARI YALNIZ KİTAP EHLİMİ YAPMIŞ? BU UYARI AYETLERİ HİÇ ÜSTÜMÜZE ALMAYALIM MI? Eğer Allah’ın yanında kendimize şefaatçiler ediniyorsak, Allah Kur'an'da emretmediği halde, bunlarda dinin Allah'ın emri diye inanıyorsak, bizlerde Kitap Ehlinin yaptığı aynı yanlışları yapıyoruz demektir. Yani yazdığım bu ayetlere muhatap olmuşuz demektir. lütfen unutmayalım, Allah böyle kullarım kâfir oldu ve YAPTIKLARI HER ŞEY BOŞA GİTTİ DİYE ŞİMDİDEN UYARIYOR. FAHA DA KÖTÜSÜ TEKRAR HATIRLATMAK İSTİYORUM, BÖYLE KULLARIM BANA ŞİRK KOŞTUKLARI İÇİN ONLARA ÖLÇÜYÜ, TERAZİYİ BİLE GETİRMEDEN CEHNNEME GİDECEKLERDİR DİYOR. ALLAH BÖYLE KULLARININ YAPTIKLARINA, HİÇ BİR DEĞER VERMEYECEĞİ ANLAŞLIYOR. LÜTFEN KENDİMİZE GELELİM, İNANIN ÇOK AMA ÇOKKKKKK PİŞMAN OLURUZ. Ne yazık ki günümüzde, bu ayetlerde geçen uyarıları hiç kimse üstüne alınmıyor ve diyorlar ki, bu ayetler Kitap Ehline karşı söyleniyor, bizi ilgilendirmiyor. Çok doğru Kitap Ehline söyleniyor, onların yaptığı hataları da bildiriyor ki Allah, bizler aynı hatalara düşmeyelim. Allah yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp, bir kısmına inanmıyormusunuz diye, boşuna ikaz etmiyor.

Yaptıkları iyi işlerin, hatta Allah’a karşı yaptıkları ibadetlerin, boşa gitmesine neden olanlar nelerdi tekrar hatırlayalım. Allah Kitap Ehline hitaben şunu söylüyordu, Maide 68. Ayetinde. “EY KİTAP EHLİ! SİZ TEVRAT'I, İNCİL'İ VE RABBİNİZDEN SİZE İNDİRİLENİ HAKKIYLA UYGULAMADIKÇA, BİR ŞEY ÜZERİNDE DEĞİLSİNİZDİR.”  Çok açık bir uyarı. Hemen kendimize soralım. BİZLER ALLAH’IN İNDİRDİĞİ KUR’AN’I HAKKIYLA HAYATIMIZA GEÇİRİP, UYGULUYOR MUYUZ? Yoksa Kur’an’ı herkes anlayamaz, zaten Kur’an’da her bilgi detaylı yoktur, özet bilgi verir. Resulün rivayet hadisleri ve Mezheplerin FIKIH inancı olmasaydı, Kur’an anlaşılmaz kapalı kalırdı mı diyoruz? Eğer bunu söylüyorsak, Kitap Ehlinin düştüğü yanlışa bizlerde düşmüşüz demektir. Tekrar hatırlatırım, Allah bunu yapanların, tüm güzel işleri boşa gitmiş, kâfir olmuşlardır diyor.

Kitap Ehlinin yaptığı en büyük yanlış, atalarının rivayet inançlarını yaşayabilmek için, ALLAH’IN VAHYİNİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜP, GÖRMEZDEN GELMELERİYDİ. YOKSA HİÇ BİRİSİ, BEN ŞU AYETE İMAN ETMİYORUM DEMİYORDU. ATALARIIN RİVAYET İNANÇLARINI YAŞAYABİLMEMELRİ İÇİN, ALLAH'IN BAZI AYETLERİNİ GÖRMEZDEN GELİYORLARDI, TIPKI GÜNÜMÜZDE BİZLERİN DE YAPTIĞI GİBİ.  Bunu yapan Kitap Ehline Allah, inkârcı kâfirler diyor. Çünkü iman ederken, vahyin dışına çıkmayacaklarına dair söz verdikleri halde, Allah’ın Kitabında gönderdiği emirlerinin tam tersini, atalarının rivayet ve sanı inancını din diye yaşıyorlardı. Böylece Allah’ın ayetlerini farkında olmadan, inkâr etmiş oluyorlardı. Yine Maide suresi 77. ayetinde Ehli kitaba seslenerek, çok önemli bir uyarıda bulunuyor Allah. “EY KİTAP EHLİ! HAKKIN DIŞINA ÇIKARAK, DİNİNİZDE AŞIRI GİTMEYİN. DAHA ÖNCE SAPMIŞ, BİRÇOKLARINI DA SAPTIRMIŞ VE DÜMDÜZ YOLDAN DA ŞAŞMIŞ BİR MİLLETİN ARZU VE KEYİFLERİNE UYMAYIN.” Ne dersiniz Allah’ın bu uyarısı bizlerin dikkatini çekip, ders alıp Hak olan Kur’an’ın sınırlarını aşmadan, aşırıya gitmeden mi İslam’ı yaşıyoruz?

Zuhruf 5. ayetinde, yine Ehli kitaba hitaben, SİZ HADDİ AŞAN KİMSELER OLDUNUZ DİYE, SİZİ ZİKİR/KUR’AN İLE UYARMAKTAN VAZ MI GEÇELİM DİYOR. Acaba bizler bu uyarıyı dikkate alıp, imanımızı yalnız Kur’an merkezli mi yaşıyoruz, yoksa mezheplerin şekillendirdiği, Kur’an’ın asla onaylamadığı beşeri rivayet sözlerle mi yaşıyoruz, ne deşiniz? Örnek verecek o kadar çok şey var ki,  yazmaya utanıyorum. Bizler Kitap Ehlinin yaptığı yanlışlardan hiç ders almadık. ÇÜNKÜ ALLAH’IN KİTAP EHLİNE KARŞI YAPTIĞI İKAZ VE UYARILARI GÖRMEZDEN GELDİK, HİÇ ÜSTÜMÜZE ALINMADIK. ÖYLE OLUNCADA, AYNI HATALARI YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ.

ÖMÜR BİR SU MİSALİ GEÇİYOR, HER AN İMTİHANIMIZI NOKTALAYABİLİRİZ BU DÜNYADA, LÜTFEN BU GERÇEĞİ UNUTMAYALIM. ALLAH SİZLERİ KUR'AN'DAN HESABA ÇEKECEĞİM DİYE BİZLERE SÖZ VERDİYSE, UNUTMAYALIM ALLAH, SÖZÜNDE DURANDIR. Değerli dostlarım, Kur’an’ın özellikle Kitap Ehline hitaben yaptıkları uyarılarını dikkate alalım ve aynı hataları yapmayalım. İnanın hesap günü çok pişman oluruz. Unutmayalım, Kur’an’ın neredeyse tamamı zaten, Kitap Ehlinin özellikle yaşadığı yanlışları düzeltmek ve bizleri uyarmak için indirilmiştir. Dilerim aynı yanlışları yapamayan ve yapılan yanlışlardan ders alan, Allah’ın azınlık halis kullarından oluruz.

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK.

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.