KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
CENNETİN ANAHTARINA SAHİP OLMAK İSTİYORSAK.
Değerli dostlar, biz insanoğlu olarak bu dünyada, bir evimiz birde arabamız olmasını çok isteriz. Daha açıkçası iki anahtar peşinde koşarız yaşamımız boyunca. Çünkü o iki anahtarı almak, yaşantımızın kalitesini önemli ölçüde etkiler. Aslında bir anahtarın daha peşindeyizdir, bu dünya da kalıcı olmadığımızı hatırladığımızda, o anahtarın peşinden gitmenin, ona sahip olmanın hep kolay yollarını ararız, DİĞER ANAHTARLARA SAHİP OLMAK İÇİN HARCADIĞIMIZ ÇABAYI, BU ANAHTARA SAHİP OLMAK İÇİN DE GÖSTERMEYİZ.
 
BU ANAHTAR ELBETTE, CENNETİN ANAHTARIDIR. Fakat Dünyada edinmek istediğimiz diğer anahtarlar, genelde çok fazla ağır bastığı için, cennetin anahtarını hep birilerinden kolayca edineceğimize inandırıldığımızdan kolayı seçeriz, birilerine havale ederiz. Diğer anahtarların peşinden koşmaktan, o anahtarı elde etmek için çok zaman ayırmak, işimize pek gelmez her nedense. 
 
Bir ev ya da araba almak istediğimizde bizler, çalışır çabalar ve alın terimizle kazandığımız paralarla alırız. Elbette böyle olunca, onun kıymetini de bilir, daha dikkatli oluruz. Yani gerçekten çok zordur bu iki anahtarı almak. Bazen insanın yıllarını alır. Bazen de ikisini de elde edemeden, göçer gideriz bu dünyadan.
 
Peki dostlar, cennetin anahtarını niçin bizler uğraşıp almıyoruz da, çaba göstermeden birilerinin yardımıyla kolayca alacağımıza inanıyoruz, bunu hiç düşündünüz mü? Cennetin anahtarını alabilmek, bu dünyada acaba araba ve ev almaktan daha mı kolayda, bu işi başkalarına bırakıyor ve onların söylemleri doğrultusunda, hiç düşünmeden çok fazla çaba harcamadan yaşıyoruz. Yaptığımız bu yanlışın, artık farkına varmalıyız. Nasıl ki ev ve araba almak için, zorlu bir çalışmanın içine bizzat kendimiz girmiş isek, cennetin anahtarını da almak istiyorsak, aynı yolu izlemeli, kimseden bu anahtarı kolayca alamayacağımızı bilip aynı çabayı, hatta çok daha fazlasını burada da bizler göstermeliyiz.
 
ALLAH CENNETİN ANAHTARINI, KUR’AN DA BULACAKSINIZ DİYOR VE BİZLERİ O GÜZELLİĞİN, NURUN, IŞIĞIN, KALP GÖZÜNÜN İÇİNE DAVET EDEREK, ANAHTARI BİZZAT BİZLERİN BULMAMIZI İSTİYOR, ARAYA KİMSEYİ SOKMADAN. ONUN İÇİNDE BİZLERİN, HURAFEDEN VE BATILDAN UZAK, YALNIZ KUR'AN IN İPİNE SARILMAMIZI İSTİYOR.
 
İşte dostlar eğer cennetin gerçek anahtarını almak ve sahip olmak istiyorsak, bu işinde öyle kolay olmadığını, bu anahtara sahip olmak içinde, bizzat kendimizin çaba göstermesi gerektiğini artık anlamalıyız. Bir evin anahtarını almak istiyorsak, o evin gerçek sahibini bulmalıyız. Eğer bizler evin gerçek sahibi ile muhatap olmadan evi satın almak ve o evin anahtarını almaya çalışıyorsak, eve girmek istediğimizde çok büyük bir yanılgı ve üzüntü ile karşılaşabiliriz. Evin anahtarı gerçek sahibinden alınır, birileri anahtarı bende var diyorsa, bu riski göze almak yerine, gerçek sahibiyle muhatap olmalıyız.
 
GÜNÜMÜZDE CENNETİN ANAHTARINI VAAT EDENLER VAR.Rabbimizden başka hiç kimse, cennetin anahtarını vaat edemez. Mülkün sahibi yalnız O dur. Cennetin kapısından girmek isteyenler, şunu bilmelidir ki, çok açık cennetin anahtarı Kur’an da gizlenmiştir. ONA MÜRACAAT EDEN, HİÇ ŞÜPHESİZ CENNETİN ORİJİNAL, ŞAŞMAZ ANAHTARINI ÇOK RAHATLIKLA BULACAKTIR. Beşerin vereceği anahtar, gerçeği gibi asla olamaz. Allah ın verdiği anahtar katkısız, saf ve gerçektir. Beşerin anahtarı mutlaka katkılı, sahte olacaktır. Her değer saf olduğu miktarı kadar değerlidir. Altın nasıl saf iken değeri daha fazla ise, katkı oranı kadar değer kaybeder. İşte gerçek bilgi ve iman da aynen böyledir. NE KADAR HURAFE VE ASILSIZ RİVAYETLER KARIŞMIŞ İSE, İMANIN VE CENNETİN ANAHTARININ GERÇEKLİĞİ DE, O KADAR ZAYIF VE GEÇERSİZ OLACAKTIR.
 
ALLAH VELİLERİN, ŞEYHLERİN, EFENDİLERİN ARDINA DÜŞMEYİN DEYİP, güvenilecek ve dayanılacak VELİNİZ YALNIZ BENİM DİYORSA, bu sözleri görmezden gelip, hala veliler, şeyhler edinip cennetin anahtarını onlardan almaya çalışanlar, ŞUNU BİLMELİDİR Kİ, O ANAHTARIN CENNETİN KAPISINI AÇMASI, HİÇBİR ZAMAN MÜMKÜN OLMAYACAKTIR. Hâlbuki aklı başında her insana Kur’an ın çok şeyler vereceğini söyleyen Rabbimiz, bakın ne diyor?
 
Muhammet 24: Peki BUNLAR, KUR'AN'IN ANLAMINI İNCEDEN İNCEYE DÜŞÜNMÜYORLAR MI? YOKSA KALPLER ÜZERİNDE O KALPLERİN KİLİTLERİ Mİ VAR?
 
Casiye 20: BU KUR'AN, İNSANLARIN KALP GÖZLERİNİ AÇACAK IŞIKLARDAN OLUŞUR. Gereğince inanan bir toplum için de bir kılavuz ve bir rahmettir o.
 
Kamer 22: YEMİN OLSUN Kİ, BİZ, KURAN'I ÖĞÜT VE İBRET İÇİN KOLAYLAŞTIRDIK. Fakat düşünen mi var?
 
İbrahim 52: İŞTE BU, ONUNLA UYARILSINLAR, ALLAH'IN TEK İLAH OLDUĞUNU BİLSİNLER, AKLI VE GÖNLÜ İŞLEYENLER DE İBRET ALSINLAR DİYE, İNSANLARA YÖNELTİLMİŞ BİR TEBLİĞDİR.
 
Yüce yaratan bizlere indirdiği rehberini okuyan her kulunun, inceden inceye, dikkatle ayetler üzerinde düşünmesini özellikle istiyor. Elbette kimisi az anlar kimisi çok, çabası nispetince anlayacaktır, fakat hepimizin ilk önce Kur'an a müracaat etmesini, anlayarak okumasını ve üzerinde düşünmesini istiyor Allah. Bunu yapamayanlar için Rabbin söylediği çok anlamlı. YOKSA KALPLERİ ÜZERİNDE O KALPLERİN KİLİTLERİ Mİ VAR?  Yaradan ın bunca açık ayetlerini gördükten sonra, hala körlük edene sözümüz olamaz.
 
Gelin Rabbin vaat ettiği, o güzel mekânın anahtarını beşerin rivayetlerinde değil, bizzat rehberinde KUR’AN DA arayalım. Daha sonra onun ışığını gönlümüze yerleştirip, tüm bilgileri yine onun ışığıyla arayalım, tarayalım, araştıralım. Bizlere faydalı, peygamberimizin hayatına geçirdiği yaşamını, davranışlarını ve insanlığa örnek hayatını, sünnetini öğrenelim bizlerde hayatımıza geçirelim. Çünkü Allah peygamberimizin yaşamının bizler için örnek olduğunu bakın nasıl bildiriyor.
 
Ahzap 21: Yemin olsun, ALLAH RESULÜNDE SİZİN İÇİN, ALLAH'I VE ÂHİRET GÜNÜNÜ ARZU EDENLERLE ALLAH'I ÇOK ANANLARA GÜZEL BİR ÖRNEK VARDIR.
 
Demek ki peygamberimizin yaşamı, bizler için güzel bir örnekmiş. Elimizden geldiğince her bilgiden istifade edelim. Bizlerin amacı Rabbin cennetinin anahtarına sahip olmak değil mi? Bu yolda hiç kimsenin sözlerine kanmadan, yolumuza Kur’an ışığında devam edelim. Hesap günü, Allah ın ortaya KUR’AN I konacağını ve ondan hesap sorulacağını söylüyorsa, sanırım her şey çok açık demektir.
 
Birbirimizi beşerin sözlerini aklamak adına kırmayalım, birbirimizi suçlamayalım. Suçlamakla elimize bir şey geçmez. Bizlere düşen aklımızı devre dışı bırakmadan, Rabbin rehberini anlamaya çalışmak olmalıdır. Bizler dostlarımızı, din kardeşlerimizi, Kur’an ile uyarmalı ve yine KUR’AN A DAVET ETMELİYİZ Kİ, ALLAH IN  VAAT ETTİĞİ CENNETİN ANAHTARINA SAHİP OLABİLELİM.
 
Allah İnşallah cümlemizi, cennet mekânın anahtarına sahip olan kulları arasına alsın. Bu uğurda çaba gösteren, bu yolda canını feda eden kullarından eylesin bizleri.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK