KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
BİR KADIN, ERKEKLERE İMAMLIK YAPAMAZ MI?

Okuduğum bir yazıda, kadınların dinimizde erkeklere imamlık asla yapamayacağını, bunun mümkün olmadığını yazıyordu. Kadının erkekli, kadınlı namaz kılan bir topluluğa imamlık yapamayacağı hükmünü veren düşünceyi, önce yazalım ve daha sonra Kur’an dan yola çıkarak, bu düşüncenin doğruluğu konusunda birlikte düşünelim. Acaba Allah ın, böyle bir yasağı var mı? Yoksa bizlerin nefislerimizin yarattığı bir yasak mı?

Okuduğum yazı sonunda, şöyle bir cümleyle sona eriyordu. "KADININ ERKEKLERE İMAMLIK YAPABİLECEĞİNİ SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR." Bunu söylemek için, Allah ın bu konuda hüküm vermesi gerekir. Bir konu eğer yasaksa, bunun mümkün olmayacağının hükmünün, Allah tarafından Kur’an da verilmesi gerektiğini, Kur’an birçok ayetlerinde anlatır bizlere. Hatta çok önemli bir ayet vardır, gelin onu hatırlayalım ve Allah ın  hüküm vermediği, açıklamadığı bir konuda konuşmamızı bile, haram kıldığını görelim.

Araf 33 : De ki: Rabbim ancak açık ve gizli kötülükleri, günahı ve haksız yere sınırı aşmayı, HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİĞİ BİR ŞEYİ, Allah'a ortak koşmanızı ve ALLAH HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLERİ SÖYLEMENİZİ HARAM KILMIŞTIR.

Birde Allah söylemediği halde, bunlar da Allah katındandır diyerek, Allah a iftira atanlar için bakın ne diyordu onu da hatırlayalım.

Zümer 60: Kıyamet gününde, ALLAH HAKKINDA YALAN SÖYLEYENLERİN YÜZLERİNİN, KAPKARA OLDUĞUNU GÖRÜRSÜN. Kibirlenenlerin kalacağı yer cehennemde değil midir?

Sanırım ayetler çok açık, bizleri uyarıyor. Bu ayetleri konumuzla bağlantılı düşünelim lütfen. Kadının, erkelere imamlık yapması mümkün değildir demek, yasaklanmış haram kılınmış demekle aynıdır. Acaba Allah ın, bu yasağı konusundaki tanıkları var mı? Tanık gösterilecekse, Kur’an dan göstermeliyiz, yoksa söylenenlere inanmak, uymak mümkün olamaz. Zümer suresi 60. ayette Allah söylemediği halde, sanki Allah katından bir emirmiş gibi Allah a yalan isnat edenlerin durumunun ne olacağını, Allah açıkça belirtiyor. Enam suresi 57. ayeti hatırlayalım. Yalnız hükmü Rabbimiz, ben veririm demiyor muydu? (HÜKÜM YALNIZ VE YALNIZ ALLAH'INDIR. HAKKI O ANLATIR. AYIRT EDİP ÇÖZÜM GETİRENLERİN EN HAYIRLISI O'DUR.) Bu sözlerin ardından birlikte düşünelim.

Allah kadının erkeklere, namaz kıldırmasını yasakladığına dair, tek bir hüküm var mı Kur’an da? Elbette yok, peki nasıl olurda Allah ın vermediği böyle bir hükmü verip, kadının erkeğe imamlık yapmasının mümkün olmadığını söyleriz. Gerçi kadınlarımızdan, bu yönde bir istekte yok, geçmiş tarihlerde de olmamış. Gerçi kadının  yüzlerce yı önceki, toplumda ki yerini düşündüğümüzde, böyle bir isteğin zaten asla olamayacağını söylememiz, yanlış olmasa gerek. İstek olmaması, böyle bir şeyi yapamayacağı anlamına gelmez.  Bu düşüncenin savunulduğu sözlere gelelim ve birlikte bu sözlerin üzerinde düşünelim. 

"BİR KADININ ERKEKLERİN ÖNÜNDE İMAMLIK YAPMASI HEM ONUN İÇİN, HEM DE ARKASINDA BULUNAN CEMAAT İÇİN HUŞU YA ENGEL TEŞKİL EDER. BU, ŞEYTANA ARAYIP DA BULAMADIĞI FIRSATLAR VERİR." 

Bu düşünceye sahip olan bir insanın, nefsinin nasıl bir terbiyeden geçtiğini, din adına aldığı bilgilerin, bir insanda neleri düşünmeye yönlendirdiğini sanırım anlamış olmalısınız. Halbuki Allah ne diyordu, Mümin erkek, Mümin kadının dostudur, arkadaşıdır. Sanırım bizim Mümin olamama gibi bir sorunumuz var. Bu sözler söylenerek, kadının imamlığı huşuya engel gösterilmiştir. Fakat verilen örnekte çok ilginçtir, hem imamlık yapan kadın için de, huşu ya engel teşkil ettiğini söylüyor. FAKAT HER NE HİKMETSE GÜNÜMÜZDE KADINLARIMIZIN, ERKEK İMAMIN ARKASINDA NAMAZ KILMALARINA HİÇ SES ÇIKARTMIYORUZ. Bu nasıl bir çelişki. Bakın kadının imamlığı olursa, doğacak yanlışlara başka nasıl örnekler veriliyor.

"NAMAZ KILMAKTA OLAN KİŞİ, DOĞRU YOLDA OLACAĞINDAN, ŞEYTAN HEMEN GÖREVE BAŞLAR. NAMAZ KILANLAR, ONUN KENDİLERİNE NE VESVESELER VERDİĞİNİ GAYET İYİ BİLİRLER. KADININ İMAM OLMASI HALİNDE O, YENİ VESVESE İMKÂNLARI ELDE EDER. KADINDA DA ERKEKTE DE ARTIK HUŞU KALMAZ." 

Kadının imamlık yapması durumunda, namazda biz erkeklerin aklına türlü türlü şeyler geleceğini ve bizlere şeytanın vesvese vereceği, böylece namazımızı huşuyla kılamayacağımızı söylüyor. Kadının sesi, sanki şeytanın işini kolaylaştıran bir olgu gibi gösterip kendimizde, nefsimizde suçu aramak yerine, gerçeklerden kaçıyoruz. Camiye ibadete gelmiş bir insanın aklına böyle şeyler geliyorsa, O insanın içine iman yerleşmemiş, gösteriş için namaz kılıyor demektir. Ne yazık ki sosyal bir toplum olmaktan uzak yaşadık ve yaşıyoruz, bu düşünce ve inançlarımızdan dolayı. KADINI SOSYAL HAYATIMIZDAN UZAKLAŞTIRDIK, BÖYLE OLUNCA DA İŞTE BÖYLE NE DEDİĞİMİZİ BİLMİYORUZ. YA NAMAZDAN SONRA NE OLACAK? KADININ SESİNDEN, ALLAH IN HUZURUNDAYKEN BİLE BU KADAR ETKİLENEN, ONLARI GÖRDÜĞÜNDE NELER YAPMAZ Kİ. Onunda kolayı var sokağa çıkarmazsın, çıkması gerekiyorsa üstünü çarşafla tamamen örtersin onu görünmez yaparsın, kendini bundan da korumuş olursun. İŞTE BİZ ERKEKLERİN, KADINDAN KORUNMA YÖNTEMİMİZ BÖYLE NE YAZIK Kİ. Nefsimizi Kur’an ile terbiye etmek yerine, kadını toplumdan uzaklaştırmayı seçiyoruz. TÜM BU BİLGİLER, TOPLUMA DAYATILAN YANLIŞ İNANÇLAR, MEZHEP VE FIKIH İNANCININ ESERİDİR, LÜTFEN UNUTMAYALIM. Mezhep ve fıkıh din değil, toplumların dini algılama, yaşama şeklidir. Kur'an ın onay/hüküm vermediği bir yaşam, asla Allah ın istediği bir yaşam, inanç şekli olamaz.

Kur’an aşkı, terbiyesi kalbimizin, gönlümüzün giysisidir, örtüsüdür. Onu giyen, asla kötü şey düşünmez. Eğer namaz kılarken kadın sesinden etkileniyor ve aklına yanlış şeyler geliyorsa bir insanın, zaten o insan namazın ne olduğunu daha kavrayamamış, onun hikmetinden tam olarak istifade edememiş demektir.  Âşık bir insanı düşünün, adeta çevresiyle alakası kesilmiş, düşüncelerini tek bir noktada toplamış, yakınında nelerin olup bittiğinin bile farkında olmaz. İşte bizler Allah aşkını, Kur’an ın nurunu kalbimize tam olarak yerleştirmediğimiz sürece, namazlarımıza bunu aksettirmemizde mümkün olmayacaktır.

Allah iman eden kadın, erkek olsun bir birilerinin dostudur der. Tevbe 71. ayette, "MÜ’MİN ERKEKLER VE MÜ’MİN KADINLAR BİRBİRLERİNİN DOSTLARIDIR." diyorsa, nasıl olurda Allah ın hüküm vermediği bir konuda bizler, sanki Allah ın emriymiş gibi hüküm veririz ve bir dostun, arkadaşın birbirine böyle art niyetle düşünmesine izin veririz. Cinsiyet farklılığı, Allah ın takdiridir ve Allah katında kadın, erkek eşittir. Farklılık takvadadır. Allah vereceği ödül ve cezada kadın erkek ayrımı yapmıyorsa, Allah ın koymadığı bir yasağı, asla bizler koyamayız. HÜKÜM VEREN, YASAKLAR GETİREN YALNIZ ALLAH TIR.

Söylediklerimiz bizlerin bahanelerinden, nefislerimizin dışa vuruşundan başka şeyler değildir. Ne yazık ki bunu biz erkekler birçok yerde yapıyor ve kadınlarımıza hak etmediği bir yaşam sunuyoruz. NEFSİMİZİ TERBİYE ETMEK, ONA HÜKMETMEYİ DENEMEK YERİNE, KADINLARIMIZI KENDİMİZDEN UZAKLAŞTIRMANIN VE BU YOLLA KORUNMANIN YOLLARINI ARIYORUZ. Bunu yaptığımız sürece de, ne gerçek İslam ı yaşarız, nede Rabbin doğru kulları oluruz.

HİÇ SORUYOR MUYUZ ACABA KADINLARIMIZA, SİZLER ERKEK İMAMIN ARKASINDA NAMAZ KILARKEN, ERKEK İMAMIN SESİNDEN, ŞEYTANIN VESVESESİNE YENİK DÜŞÜYOR MUSUNUZ DİYE? Ne kadar ilginç değil mi, biz erkekler etkileneceğimizi söylüyoruz. Söylediklerimiz mantıklıysa, gerçek payı varsa, acaba kadınların da aynı şekilde erkek imamın sesinden etkileneceğini neden hiç düşünmüyor, aklımıza bile getirmiyoruz da, arkamızda kadınların namaz kılmasına izin veriyoruz? ERKEK HÜKÜMRANLIĞINDA BİR DİN YARATMIŞIZ, AMA BUNUN FARKINDA BİLE DEĞİLİZ. Kadınların imamlık yapamayacağını söyleyen yazıda, örnek bir ayet gösterip şu ayeti yazmışlardı.

“NAMAZLARINDA HUŞU İÇİNDE OLAN MÜMİNLER, KURTULUŞA ERMİŞLERDİR.” (Mu’minûn, 23/1–2)

Gerçekten çok doğru, bu ayetin önünde ve ardındaki ayetleri de hatırlayalım ki konu daha iyi anlaşılsın. Sizce bu ayet öne sürülerek, kadınlarımızın sesinin namazda huşu ya engel olacağı söylenebilir mi, yorum sizlerin.

Müminun 1: Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir.2- Onlar ki, salat/namazlarında huşu içindedirler. 3- ONLAR Kİ, BOŞ VE YARARSIZ ŞEYLERDEN YÜZ ÇEVİRİRLER.

Bakar mısınız ayete lütfen. Ne diyor Allah? İman edenler kurtuluşa ermiştir diyor, çünkü onlar salatlarında/ namazlarında huşu içindedirler, yani Allah ın huzurundayken onları hiç bir şey etkilemez, çünkü onlar BOŞ, ASILSIZ VE YARARSIZ ŞEYLERDEN YÜZ ÇEVİRMİŞLERDİR DİYEREK, NEKADAR GÜZEL ANLATIYOR. Bizler eğer namaza durduğumuzda, hala boş şeylerden yüz çeviremiyorsak, kadın sesinden bile etkilenip kötü şeyler düşünüyorsak, Allah ın istediği gibi bir iman eden olmadığımızı ve daha çok çaba sarf etmemiz gerektiğinin bilince olmalıyız.

Erkeklerin, yönetimi ellerinde bulundurma ve hükmetme arzusunun bir sonucu olarak, geleneklerin de etkisiyle, mescit ve camilerde cemaate İmamlık her zaman, erkek tekelinde olmuştur. Geçmiş toplumları ve kadının O toplumlardaki konumunu düşündüğümüzde, bunu yadırgamamak gerekir diye düşünüyorum. Bu geleneği, yada toplumların kadınlar üzerindeki baskısını örnek gösterip, ALLAH IN ASLA VERMEDİĞİ BİR HÜKMÜ BİZLER VERİP, kadın erkeklere imamlık yapamaz dememiz, Yaradan a Allah ın dinine iftiradır. Bunu lütfen unutmayalım. Elbette gerektiğinde, bizleri dünyaya getiren analarımız, kadınlarımız, bacılarımız, neden Allah ın huzuruna dururken bizlere imamlık yapmasın. Bunu söylemek hem kadınlarımıza verdiğimiz saygının göstergesi olacak, hem de Allah ın vermediği bir hüküm karşısında bizler, büyük bir yanlıştan kurtulmuş olacağız. 

Peygamberimizin döneminde, kadınlar camilerde, mescitlerde hem vakit namazı, hem de Cuma namazı kılarmış. Çünkü cuma namazı kadınada farzdır. Farz olduğu halde, kadını cuma namazından alıkoyan zihniyet, elbette imamlık konusunda da kendi nefislerinde uydurdukları inancı, sanki Alah emri gibi topluma sunacaklardır. Peygamberimizin vefatından sonra, ne yazık ki kadınları toplumdan ve mescitlerden uzaklaştırmışlar. Kendi nefislerine ve inançlarına uygun hadislerde uydurarak, kadınlar evlerinde namaz kılarlarsa daha sevaptır demişler. Ne yazık ki Allah ın dini beşerin nefsinde, asıl amacından saptırılarak yaşanır hale geldi. BIRAKIN CAMİ YADA MESCİTLERİ, EVİMİZDE AİLECEK NAMAZ KILARKEN ANAMIZ BİZLERE, NEDEN İMAMLIK YAPARAK NAMAZ KILDIRAMASIN? BUNU BİLE YASAKLAYANLAR, ALLAH A MUTLAKA HESAP VERECEKLERDİR.

Salat/Namaz Allah ile kulunun bir olduğu andır. Eğer bizler O anda, huşu içinde olamıyor da, nefsimizin dürtüleri ile çevremizden gelen kadın sesi, erkek sesi, kuş sesi diye kafamızda olmayacak duygulara kapılıyorsak, biz Allah ın istediği SALÂTI yani namazı, yerine getiremiyoruz demektir. Bu hatamızı, yanlışımızı kadınlarımızın üzerine atarak, onları toplumdan ve camilerden uzaklaştırmakla, nefsimizi terbiye edemeyiz. BİR ANNENİN, EVİNDE AİLECEK NAMAZ KILARKEN, OĞLUNUN YANINDA YADA ÖNÜNDE BİLE NAMAZ KILAMIYACAĞINA, ARKASINDA NAMAZA DURACAĞINA İNANAN, BİR DİN YARATTIK KENDİMİZE. TÜM BU YANLIŞ İNANÇLAR, ALLAH IN DİNİNE İFTİRADIR, LÜTFEN UNUTMAYALIM.

Bu konuyu gündeme getirmemdeki amacım, kadınlarımızın camilerde imam olması adına çaba göstermek değildir elbette. Amacım Allah ın vermediği bir hükmü, hiçbir beşerin veremeyeceğini anlatmaya çalışmaktır. Geçmiş İslam toplumlarında, genel anlamda mescit ve camilerde kadınların imamlık yaptığına dair bir örneğin olmaması, BUNUN ALLAH TARAFINDAN YASAKLANDIĞI ANLAMINA GELMEZ. Din geleneklere göre değil, Kur’an ın, ALLAH IN hükümlerine göre yaşanır. Bunu gündeme getirmekteki amacım, gerçeklerin fark edilmesi adınadır. Son olarak peygamberimizden, söylemesi büyük muhtemel olan rivayet edilen, bir hadisini hatırlatmak istiyorum. Çünkü doğru bir söz, nereden gelirse gelsin başımızın tacıdır. Bir Müslüman, sözü dinler ve en güzeline uyar.

Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. HAKKINDA SUSTUĞU İSE SERBESTTİR. ALLAH’IN SERBEST BIRAKTIKLARINI KABUL EDİN VE BİLİN Kİ ALLAH HİÇBİR ŞEYİ UNUTUCU DEĞİLDİR. 
Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6 İbni Mace K. Etime 60/ El-Müracaat sayfa 20 

Saygılarımla 
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/