KUR'AN A DAVET

 

 

 

AMACIMIZ HURAFEDEN, BATILDAN ARINMIŞ BİR İSLAM YAŞAMAKTIR. ONUN İÇİNDE REHBERİMİZ,  ALLAH IN KORUMASI ALTINDA Kİ, YALNIZ KUR'AN DIR.

YAZILARIMIN OLDUĞU DİĞER SİTELERİM.

 

https://kuranadavet1.wordpress.com/

https://twitter.com/KURANA_DAVET

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Takvim

 
Gerekli Linkler

 
MAİDE SURESİ 43 -47. AYETLER. GÜNÜMÜZDE GEÇERLİ OLAN YALNIZ KUR'AN DIR

Kur’an da Maide suresi 43 ve 47. ayetleri örnek gösterip, İncil ve Tevrat değiştirilmiş ise Allah neden İncil sahipleri İncil ile Tevrat sahipleri de Tevrat la hükmetsin diyor ayette şeklinde soru soruyorlar. Önce şunu hatırlatmak isterim. Bu ayetlerde anlatılmak isteneni doğru anlamak istiyorsak, ayetlerin öncesinde ve sonrasında, nelerden bahsettiğini doğru anlamalıyız ki, Allah bu ayetlerde bizlere neler anlatmaya çalışıyor, onu doğru anlayabilelim. Önce ilk ayeti yazalım.

Maide 43: İÇİNDE ALLAH'IN HÜKMÜ BULUNAN TEVRAT YANLARINDA OLDUĞU HALDE, nasıl seni hakem kılıyorlar da sonra, bunun arkasından yüz çevirip gidiyorlar? Onlar inanmış kimseler değildir. (Diyanet vakfı meali)

Ayete dikkat ettiyseniz, Allah Yahudilerin yaptığı bir yanlışı, adeta yüzlerine vururcasına dikkat çekici bir örnek veriyor ve onlar inanmış kişiler değildir diyor. Yahudiler, Allah ın elçisine dini konuda bir soru sormuşlar ve Peygamberimizde onlara Kur’an dan bilgi veriyor, sorularını cevaplıyor ama dikkat ettiyseniz, Yahudiler Kur’an ın verdiği bilgiyi beğenmedikleri için, yüz çevirip geri gidiyorlar. Allah hemen bu konuyla ilgili ayetini indiriyor. Bizler için burası çok önemli. Neden Allah bu olayın sonucunda bu ayeti indirmiş olabilir? Bizleri asıl ilgilendiren bu kısmı.

Allah, Elçisine sordukları sorunun cevabının, aslında daha önce onlara gönderdiği Tevrat ta yazdığını ama onların, gönderdiğim kitapla hiç ilgilerinin kalmadığını bizlere anlatamaya çalışıyor. Peki, Yahudilerin aradıkları ve istedikleri neydi? Kendi atalarının inançlarını, tasdik etmelerini Allah ın elçisinden istiyorlardı. Allah da bu ayetle hem onları, hem de bizleri uyarıyor ve diyor ki, ALLAH IN HÜKMÜ OLMAYAN HİÇ BİR BİLGİNİN ARDINA DÜŞMEYİNİZ, DOĞRULAMAK İÇİNDE YANLIŞ KANITLAR ARAMAYINIZ. KENDİNİZİ ALDATIRSINIZ. Bu ayetten alacağımız kısadan hisse.

Allah bu ayetiyle, onlar kendi kitaplarına uysun demiyor. Onların, gönderdiğim kitapları nasıl terk ettiklerine, bizlere örnek veriyor. Ne yazık ki bizlerde aynı yanlışı günümüzde yapıyoruz ve diyoruz ki, YALNIZ KUR’AN İLE İSLAM YAŞANMAZ. Daha da ileri gidiyoruz, tıpkı Yahudiler gibi, atalarımızdan intikal eden rivayet inançları, Kur’an ın önüne geçiriyor ve bu bilgiler olmasaydı, İslam ı yaşayamazdık, Kur’an ı anlayamazdık diyoruz. Bu arada hatırlatmak isterim. Allah gönderdiği her kitabı, daha sonra göndereceği kitaba kadar koruması altına almıştır. ALMAMASI ZATEN MÜMKÜN DEĞİLDİR. Daha sonra gönderdiği kitap, öncesindeki kitabın artık geçersiz olduğunu, bir kısmının günün şartlarına göre değiştirildiğini, bir kısmının da değişmediğini, aynı konular olduğunu yani gelen yeni kitabın, daha önceki kitapları onayladığını bizlere Kur’an bildiriyor. Bundan sonra Resul ve kitap gelmeyeceğine hükmettiği içindir ki, artık Allah tarafından korunan tek kitabın Kur’an olduğunu,  açıkça ayette Allah ın bildirdiğini söyleyebiliriz. BUNUN ONAYIDA ZUHRUF 44. AYETTİR. ALLAH BU AYETİYLE, İMAN EDENLERE HİTAP EDEREK, SİZLERİ KUR’AN DAN SORUMLU TUTUYORUM DİYEREK, KONUYA AÇIKLIK GETİRMİŞTİR.

Bu söylediklerimin onayını, Maide suresi 41 ve 42. ayetlerden okuduğunuzda, çok daha açık anlayacaksınız. Bu ayetlerde Allah, Yahudilerin durmadan yalana, rivayet ve sanı bilgilere kulak verdiğini, ayetlerde geçen kelimelerin anlamlarını kaydırarak, batıl inançlarına delil yaratmaya çalıştıklarından bahseder. Maide 42. ayette de “ONLAR, YALANI ÇOK DİNLEYEN, HARAMI ÇOK YİYENLERDİR.” Diyerek, Allah ın yolundan saptıkları örneğini verir ve daha sonra Maide 43. ayette de Yahudilerin, onlara daha önce gönderdiğim kitaba sarılmayıp, batılın peşi sıra gittikleri örneğini dikkat çekici bir şekilde bizlere verir.  Gelelim Maide suresi 47. ayete.

Maide 47: İNCİL EHLİ, ALLAH’IN ONDA İNDİRDİĞİ İLE HÜKMETSİN. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, fasıkların ta kendileridir. (Diyanet meali)

Peki, bu ayetin öncesinde, Allah nelerden bahsediyor da, İncil ehli yani Hıristiyan toplumları İncil ile hükmetsin diyor. Burası çok önemli. Şimdide onlara bakalım.

Maide 46: SONRA ONLARIN İZİNDEN MERYEM OĞLU İSA’YI, ÖNÜNDEKİ TEVRAT’I TASDİK ETSİN DİYE GÖNDERDİK. Ona da içinde bir rehber ve nur olan İncil’i, önündeki Tevrat ı tasdik etsin, çekinerek korunanlar için bir rehber ve doğru bilgi (öğüt) olsun diye verdik. (Süleymaniye vakfı)

Bakın şimdi daha açık anlaşıldı. AYETE DİKKAT ETTİYSENİZ, GEÇMİŞTEN BAHSEDİYOR YANİ KUR’AN DAHA İNMEMİŞ. İncil yeni indirildiğinde, İncil ehlinin ona uyması isteniyor. Daha önceki ayetlerde Allah Hz. Musa ya Tevrat ı gönderdiğinden bahsediyordu ve devamında da, onların izinden, Meryem oğlu İsa yı önündeki Tevrat ı tasdik etsin diye gönderdik diyor ve Maide 47. ayette de İncil ehli indirilen İncil e iman etmeleri gerektiğini o zaman onlara söylediğini bildiriyor. Yani ayetler sıra ile bir konunun detayını anlatıyor bizlere. Yoksa bugün İncil ile iman etsin Hıristiyanlar demiyor. Bakın konunun devamında son noktayı nasıl koyuyor Allah ve ne diyor Elçisine.

Maide 48: SANA DA KİTAP'I HAK OLARAK İNDİRDİK. KİTAP'TAN ONUN YANINDA BULUNANI TASDİKLEYİCİ VE ONU DENETLEYİP GÜVENİLİRLİĞİNİ SAĞLAYICI OLARAK... O HALDE ONLAR ARASINDA ALLAH'IN İNDİRDİĞİYLE HÜKMET, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir. (Yaşar Nuri meali)

Maide 49: SEN DE ARALARINDA, ALLAH'IN İNDİRDİĞİ İLE HÜKMET VE ONLARIN ARZULARINA UYMA! DİKKAT ET DE, ALLAH'IN SANA İNDİRDİĞİNİN BİR KISMINDAN SENİ UZAKLAŞTIRIP FİTNEYE DÜŞÜRMESİNLER. Eğer yüz çevirirlerse bil ki, Allah onları bazı günahları yüzünden belâya çarptırmak istiyor. Zaten insanların birçoğu doğru yoldan iyice sapmış bulunuyorlar. (Bayraktar Bayraklı meali)

Sanırım konu şimdi, çok daha net anlaşılmıştır. Hatırlatmak isterim, Allah ın en son ve kesin hükmü kanunları Kur’an dır. Tıpkı devletlerin, yeni kanun çıkardığında, eski kanunlarının yürürlükten kaldırdıkları gibi, diğer kanunlar yürürlükte değildir. Ama bizler o kitapların geldiğine kesinlikle inanıyoruz.  Olmadığını Kur’an söylüyor ve elçisine Kur’an ı tebliğ et tüm insanlığa diyor. Yahudilere ve Hıristiyanlara indirilen kitabın, kısa bir durumunu Allah bizlere anlatarak, Peygamberimize indirilen Kur’an ın daha önce gelen kitapları tastikleyen, onaylayan, hatta araya nifak sokmaya çalışanlarında yalanlarını ortaya çıkarmak için, yani Kur’an DENETLEYİCİ OLARAK, TOPLUM ARASINDA GÜVENİRLİLİĞİ SAĞLAMAK ADINA İNDİRİLDİĞİNİ BİLDİRİYOR.

Allah Elçisini uyarıp, sana indirdiğim Kur’an ile onlara hükmet ve onların arzularına uyma diyor. Peki, onların arzuları neydi? Çünkü onların genel çoğunluğu, Allah ın kitabının yanında, atalarının inançlarını da din diye yaşamak istiyorlardı. Onun içinde Allah ın ayetlerini eğip bükerek, anlamlarını değiştirerek, ayetlere batıl ve sanı inançlarını ilave etmeye çalışıyorlardı. Allah Elçisine dikkat et, Allah ın sana indirdiğinin bir kısmından seni uzaklaştırmasınlar diye uyarıyor.

Aslında ayetleri birbiriyle bağlantılı, dikkatle düşünerek okuduğumuzda, bakın nasıl anlaşılıyor. Yeter ki kafamızdaki batılı, bizlere öğretilen rivayetleri kafamızdan önce silelim ve yalnız Allah a güvenip dayanalım. Dilerim cümlemiz, Allah ın sapasağlam ipine sarılan, batıldan ve hurafeden uzak, Allah ın halis azınlık kullarından oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

https://twitter.com/HGumustabak

http://www.hakyolkuran.com/

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/

https://hakyolkuran1.blogspot.com/Sayfa Kategorisi: KUR'AN DAN AYETLER.